Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Kαλως ορισες!!!! Την περιοδο αυτη δεν την θεωρω καταλληλη για Αιγυπτο.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας και παλι παιδια...σκευτομαι το καλοκαιρι να ταξιδεψω και παλι στην μαγευτικη αιγυπτο (μετα απο 18 χρονια) αλλα ακουω διαφορους να λενε για τα επισοδεια που γινονται εκει κανω και οτι δεν ειναι καλη αποχη (λογο των επισοδειων)...εσεις τι μου προτινεται?ειναι τοσο επικινδυνα?να μην παω?
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Η κατάσταση δεν έχει ομαλοποιηθεί ακόμα.
18 χρόνια περίμενες, καλύτερα να περιμένεις λίγο ακόμα....
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βασικα τα ταξιδια μου τα εχω συνδιασει με το καλοκαιρι γιαυτο...εξαλου οχι δεν εχω θεμα με την ζεση ισα ισα...χμ....18 χρονια ναι αλλα δεν μπορω να περιμενω....θα το ψαξω παντος....θα ρωτισω και τα ταξιδιωτικα γραφεια για την κατασταση εκει...
 

petrog2

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
εγω εκλησα για 15/6,εχω μια φηλη εκη δεν υπαρχη προβλημα.Αν θες μηλαμε μηποσ παμε μαζη.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Μολις εκλεισα για 2 εβδομαδες στα μεσα Ιουνιου για sharm el seikh. Μια φιλη που μενει εκει μου ειπε οτι στο cairo τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα. Η νεα κυβερνηση εχει σαφες μουσουλμανικο προσανατολισμο και πιο σκληροπηρυνικες αποψεις. Παρολαυτα εαν δεν ψαχνεσαι δεν θα εχεις θεμα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μολις εκλεισα για 2 εβδομαδες στα μεσα Ιουνιου για sharm el seikh. Μια φιλη που μενει εκει μου ειπε οτι στο cairo τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα. Η νεα κυβερνηση εχει σαφες μουσουλμανικο προσανατολισμο και πιο σκληροπηρυνικες αποψεις. Παρολαυτα εαν δεν ψαχνεσαι δεν θα εχεις θεμα.
δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το 'αν ψάχνεσαι' ή όχι. Οι περισσότεροι που την πατάνε αθώοι άνθρωποι είναι.

Κι εγώ με τη σειρά μου δε θα τη συνιστούσα για τέτοιες εποχές....Γιατί όχι Μαρόκο αντί για Αίγυπτο και Αιγυπτο αργότερα?
 

Worldtraveler

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη
Επεστρεψα απο 11 ημερο Αιγυπτο ,ασφαλης ,τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα που τα παρουσιαζουν τα ΜΜΕ ,μεγαλη και ενδιαφερον χωρα ,ειδα τοσα πολλα ,αλλα και πολυ φτωχεια και ελλειψη καθαριοτητας, δυστυχως η πολιτικη αναταραχη εχει διαλυση τον τουρισμο τους,ηταν ενα ταξιδι ζωης , και το Pyramis πολυ καλη οργανωση , επομενο ταξιδι?
 

gabriella123

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαμηλιο ταξιδι
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Γεια σας και απο μενα. Σκεφτομαστε για Σεπτεμβριο Αιγυπτο για γαμηλιο ταξιδι. Γνωριζετε καποιο νεοτερο σχετικα με τις αναταραχες?
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καταρχήν είναι πολύ δύσκολο να προβλέψεις τι ακριβώς θα συμβεί στην Μέση Ανατολή ακόμα και μια εβδομάδα πριν. Λογικά η πόλη του Πόρτ Σαϊντ δεν αποτελεί τουριστικό προορισμό , οπότε δεν σε απασχολεί η σχεδόν μόνιμη αναταραχή εκεί.
Πιθανότατα θα κινηθείς σε Κάιρο-Αλεξάνδρεια-πυραμίδες-Λούξορ και ίσως Ασουάν ή κάποιο θέρετρο στην ερυθρά θάλασσα.
Οι τυχόν αναταραχές δύσκολα θα επηρεάσουν το ταξίδι σου.
Το ότι η κοινωνία της Αιγύπτου γίνεται όλο κ πιο συντηρητική δεν έχει να κάνει μόνο με τον ισλαμισμό, άλλωστε αυτό έχει ξεκινήσει πολύ πριν την άνοδο των Αδελφών Μουσουλμάνων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom