Ακατάλληλη για κολύμβηση η Λίμνη Βουλιαγμένης

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Τάραξε τα νερά της Λίμνης της Βουλιαγμένης η αναφορά του Γρηγόρη Κωνσταντέλλου στα αποτελέσματα της δειγματοληψίας των νερών της Λίμνης από το ΠΑΚΟΕ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, τα νερά της Λίμνης είναι επικίνδυνα και ακατάλληλα για κολύμπι.
Ο Γρηγόρης Κωνσταντέλλος κάλεσε τη δημοτική αρχή να πράξει αυτό που πρέπει, προκειμένου να προστατευθεί η δημόσια υγεία.

Από την πλευρά του ο κ. Κασιδόκωστας είπε ότι αν δεν υπάρξει οδηγία από το αρμόδιο Υπουργείο δεν πρόκειται να κάνει τίποτα. "Άλλωστε", είπε, "αυτές οι δειγματοληψίες του ΠΑΚΟΕ γνωρίζουμε πως γίνονται...".

Σε απάντηση αυτής της τοποθέτησης, ο επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης, προχώρησε μέσω της πιστοποιημένης εταιρείας "ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ" σε νέα δειγματοληψία, τηρώντας όλα τα απαραίτητα πρωτόκολλα για σωστό και αξιόπιστο αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα και αυτής της δειγματοληψίας, όπως αναφέρεται και στο δελτίο τύπου που εξέδωσε η παράταξη, έδειξαν και πάλι πως τα νερά της Λίμνης είναι επικίνδυνα και ακατάλληλα προς κολύμβηση αφού υπάρχει μεγάλος αριθμός κολοβακτηριδίων και νιτρικών.

Μετά και από αυτό πιστεύουμε πως:
1ον. Ο κ. Κασιδόκωστας οφείλει να κλείσει άμεσα τη Λίμνη.
2ον. Να καλέσει ο ίδιος τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου προκειμένου να υπάρξει σαφής εικόνα για την καταλληλότητα ή όχι των υδάτων και από τον κρατικό φορέα.
Και αυτό γιατί, όπως μας έχει δείξει με παλαιότερες αποφάσεις του ο κ. Δήμαρχος, είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος σε θέματα περιβάλλοντος και δημόσιας υγείας.

Διαβάστε την επιστολή του κ. Κωνσταντέλλου

Προς: Δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης υπ’ όψιν κ. Δημάρχου
Περιφέρεια Αττικής, Διεύθυνση Υδάτων
Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής, Γραφείο κ. Υπουργού
Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Γραφείο κ. Υπουργού

Κοιν: κ. Εισαγγελέα Περιβάλλοντος
Γραφείο κ. Πρωθυπουργού
Ημερήσια & Τοπικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης

Αγαπητοί κύριοι,
Ενημερωθήκαμε στις 3/6/2011, μέσω δελτίου τύπου του ΠΑΚΟΕ (Πανελλήνιο Κέντρο Οικολογικών Ερευνών) ενημερωθήκαμε για το γεγονός ότι το νερό της Λίμνης Βουλιαγμένης κρίνεται ακατάλληλο για κολύμβηση μετά από μικροβιολογική και φυσικοχημική ανάλυση που διενέργησε το Κέντρο. Στις 6/6/2011, σε Δημοτικό Συμβούλιο της πόλης, ζητήσαμε από το Δήμαρχο, Γρηγόρη Κασιδόκωστα, να απαγορεύει την κολύμβηση στη λίμνη και να ζητήσει από τους αρμόδιους φορείς να ελέγξουν την ποιότητα του νερού, καθώς και να λάβει τα απαραίτητα μέτρα για την αποκατάσταση της λίμνης.

Μετά την άρνηση του Δημάρχου να προβεί σε οποιαδήποτε ενέργεια, και επειδή θεωρούμε ότι το θέμα είναι μείζον και αφορά την υγεία εκατοντάδων αμέριμνων κολυμβητών που επισκέπτονται καθημερινά τη Λίμνη, παραγγείλαμε από ανεξάρτητο, πιστοποιημένο εργαστήριο αντίστοιχο έλεγχο, ο οποίος πραγματοποιήθηκε σε δειγματοληψίες της 8/6/2011.
Τα αποτελέσματα και της δεύτερης ανάλυσης είναι ότι το νερό της Λίμνης κρίνεται ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για κολύμβηση.

Με δεδομένα και τα νεώτερα ευρήματα μας, ζητούμε να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ η κολύμβηση στη Λίμνη, και να πραγματοποιηθεί νέα μέτρηση, προκειμένου να διαπιστωθεί και από επίσημο,
κρατικό φορέα η επικινδυνότητα ή μη των υδάτων της Λίμνης Βουλιαγμένης.
Επειδή το θέμα άπτεται της Δημόσιας υγείας παρακαλούμε για τις άμεσες ενέργειες σας προκειμένου να αποφευχθούν πιθανά δυσάρεστα γεγονότα.

Με Τιμή
Γρηγόρης Κωνσταντέλλος
Επικεφαλής Μείζονος Αντιπολίτευσης
Δήμου Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης

Δείτε εδώ την ανάλυση του ΠΑΚΟΕ

Δείτε εδώ την ανάλυση της ECOSYSTEM HELLAS

Ακατάλληλη για κολύμβηση η Λίμνη Βουλιαγμένης | VIMA Online


----------
και περισυ πρεπει να εκανα τουλαχιστον 5 μπανια εκει:(
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χειμώνας στη θάλασσα λοιπόν...
 

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
Προσωπικά δεν θα εκανα μπανιο στη Λίμνη Βουλιαγμένης.....εχω χάσει 2 φιλους δύτες εκεί μέσα...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προσωπικά δεν θα εκανα μπανιο στη Λίμνη Βουλιαγμένης.....εχω χάσει 2 φιλους δύτες εκεί μέσα...
:( παντως το event της Red Bull ητανε φοβερο .. δεν θα επεφτα ποτε σε εκεινα τα νερα .. μονο το οτι ειναι αβυσσος απο κατω με τρελαινει .. σκεφτομαι και την λιμνη του Αγιου Νικολαου που ειναι και αυτη απυθμενη και με πιανει κρυος ιδρωτας
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ποιός κολυμπούσε στη λίμνη Βουλιαγμένης εκτός απο κάτι ογδοντάχρονους που έτσι και αλλιώς δεν είχαν τίποτα να χάσουν?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
και η αερικό
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
μπα , υπερβολές, εχω κάνει μπανιο και δεν έπαθα τίποτα εκτός απο οτι μεγάλωσε η ουρά μου, ίσα-ισα μου έκανε καλό και στα εξι δάχτυλα στα τρια χέρια μου!!:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μπα , υπερβολές, εχω κάνει μπανιο και δεν έπαθα τίποτα εκτός απο οτι μεγάλωσε η ουρά μου, ίσα-ισα μου έκανε καλό και στα εξι δάχτυλα στα τρια χέρια μου!!:haha:
Ετσι εξηγουνται ολα...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλά! Η αλήθεια είναι ότι μ αυτό το αρθρο δεν... παινεύεις και πολί το σπίτι σου...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.270
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom