Ακτοπλοικά - Review

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ας γράφουμε το review για το πλοίο που ταξιδέψαμε για να βοηθήσουμε τους επόμενους στην κράτησή τους. δεν επιλέγουμε μόνο εταιρεία αλλά και πλοίο. η καλύτερη εταιρεία γενικά στα δρομολόγια της Αδριατικής δεν σημαίνει ότι θα μας προσφέρει και το καλύτερο ταξίδι. γι αυτό επιλέγουμε και πλοίο. ας γράψει λοιπόν όποιος ταξιδεύει τη γνώμη του για κάθε πλοίο με τα τιπς που πρεπει να ξέρει καποιος κατά την κράτηση και το ταξίδι του.
Ξεκινάω με το πιο πρόσφατο ταξίδι μου της επιστροφής με το Ερωτόκριτος της Εντεαβορ.
Γεννήθηκε ως Ishikari το 1974. 188μ. εξυπηρέτησε αφανταστα τη Μινοαν για 10 χρόνια 1992-2002. γρηγορο πέρασμα από τη MyWay και τώρα με τα χρώματα της Εντεαβορ. δεν έχουν γίνει ποτέ σημαντικές μετασκευές (γι αυτό και δεν είναι τριζάτο..)
Αξιοπρεπές και κυρίως αξιόπλοο. αντέχει τον καιρό χωρίς υπερβολικό κούνημα ούτε και τριξίματα απο υπερκατασκευές που έχουν άλλα πλοία των γραμμών του νότου (βλ. Victory). με 8 μπωφόρ ταξίδευε άνετα χωρίς ταλαιπωρία των επιβατών με νορμάλ κούνημα. Οι χώροι επιβατών συγκεντρωμενοι σε ένα ντεκ πλην του μπαρ (παλιομοδίτικο). Φαγητό ας πούμε αξιοπρεπές. το καλοκαίρι βελτιώνεται πάντως η ποικιλία. τιμές λογικές. γενικά καθαρό αν και οι χώροι δεν ικανοποιούν με τα σημερινά στανταρντ. γέρασε κι αυτό..πολύ καλύτερο το Ionian Queen που μαζί με το αδελφό του Ionian King της Αγούδημος είναι οι καλύτερες επιλογές για τις γραμμές του νότου.
οι καμπίνες όμως ικανοποιητικές γαι τη γραμμή. η δίκλινη είναι δίκλινη και όχι ποντικότρυπα (βλ. Superfast-Μπάρι) και η τετρακλινη ακόμα καλύτερη. πολλές καμπίνες άρα μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής. γενικά ήσυχος ύπνος χωρίς τα τριξίματα του Victory, το ανυπόφορο κούνημα του Elli T.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σε ότι αφορά τον Ερωτόκριτο συμφωνώ απόλυτα.Δεν είναι καινούριο το πλοίο και οι κοινόχρηστοι χώροι δεν είναι ιδιαίτετα ευχάριστοι. Οι καμπίνες όμως είναι εντάξει και το κύριο πλεονέκτημα είναι ότι δεν ακούγονται κραδασμοί, τριξίματα κτλ. Τη φορά που ταξίδεψα εγώ δεν είχε βέβαια θάλασσα αλλά μου έκανε εντύπωση ότι είχες την αίσθηση ότι δεν κινούνταν, τόσο ήσυχο πλοίο....

Μιά και πιάσαμε τα δρομολόγια του νότου να ανφερθώ και στο "blue horizon" της bleu star ferries.Δεν ξέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πλοίου αλλά εκείνο που ξέρω είναι ότι οι εσωτερικές καμπίνες είναι πολύ μικρές ,μα παρα πολύ μικρές.Είχα ταξιδέψει με δικλινη εσωτερική και τα κρεβάτια ήταν κουκκέτες ,πράγμα ιδιαίτερα άβολο.(ζητήστε τετράκλινη)
Οι κοινόχρηστοι χώροι είναι νορμάλ ,χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο μάλλον λιγο στριμωγμένοι.Λιγουλάκι ευαίσθητο στα μποφώρ μου φάνηκε και το ίδιο έχω ακούσει και για το superfast 1,χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ότι αφορά τον Ερωτόκριτο συμφωνώ απόλυτα.Δεν είναι καινούριο το πλοίο και οι κοινόχρηστοι χώροι δεν είναι ιδιαίτετα ευχάριστοι. Οι καμπίνες όμως είναι εντάξει και το κύριο πλεονέκτημα είναι ότι δεν ακούγονται κραδασμοί, τριξίματα κτλ. Τη φορά που ταξίδεψα εγώ δεν είχε βέβαια θάλασσα αλλά μου έκανε εντύπωση ότι είχες την αίσθηση ότι δεν κινούνταν, τόσο ήσυχο πλοίο....
Μιά και πιάσαμε τα δρομολόγια του νότου να ανφερθώ και στο "blue horizon" της bleu star ferries.Δεν ξέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πλοίου αλλά εκείνο που ξέρω είναι ότι οι εσωτερικές καμπίνες είναι πολύ μικρές ,μα παρα πολύ μικρές.Είχα ταξιδέψει με δικλινη εσωτερική και τα κρεβάτια ήταν κουκκέτες ,πράγμα ιδιαίτερα άβολο.(ζητήστε τετράκλινη)
Οι κοινόχρηστοι χώροι είναι νορμάλ ,χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο μάλλον λιγο στριμωγμένοι.Λιγουλάκι ευαίσθητο στα μποφώρ μου φάνηκε και το ίδιο έχω ακούσει και για το superfast 1,χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία.
πολύ σωστά τα λες Dafni.
απαράδεκτες οι δίκλινες του Horizon. μακριά. χειρότερο στην πλεύση από το Ερωτόκριτος μου φάνηκε κι εμένα. είναι του 1987 (ως Varuna-ιαπωνία, 187μ). κι έχει και αρνητικό σημείο το vibration που αν έχεις εσωτερική καμπίνα θα το αισθανθείς γερά. γαι λίγο ακόμα θα το βλέπουμε μια και με την ελευση του Superfast 2, αδελφό του 1, μετά το καλοκαίρι, θα μετακομίσει προς Αιγαίο. εκτός κι αν πουληθεί. Ο Αγούδημος και Εντεαβορ το ήθελαν αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ζητούσε πολλά. Η Marfin μπορεί να το σκεφτεί αλλιώς. κρίμα πάντως που και το Superfast 1 δεν είναι ότι καλύτερο. Οκτώβριο πήγα με το Horizon και γύρισα με αυτό. λίγες καμπίνες, πιο καλές μεν από του Horizon αλλά απέχουν από King, Queen. λες και το πλοίο παραγγέλθηκε μόνο για φορτηγά, Ro Ro δηλαδή. θα ήταν ενδιαφέρουσα η συζήτηση με το ναυπηγό του. αν και δεν είχε θάλασσα την αισθανόσουν. μα που πήγαν τα φοβερά 1 και 2 που έκαναν πάταγο τότε? κρίμα και πάλι.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Χρονια Πολλα σε ολους!
Μολις επεστρεψα απο Τοσκανη και θεωρω χρεος μου αν μη τι αλλο να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια εν πλω στη διαδρομη Ηγουμενιτσα-Ανκόνα με το Olympic Champion της Ανεκ
Διαρκεια ταξιδιου: 14 ωρες (15 στην επιστροφη), μεση ταχυτητα 40 χλμ/ώρα
Καμπινες: Στην αναχωρηση ειχαμε την 1105 (lux) η οποία αποτελούνταν απο δύο χωρους, σαλονι με τηλεοραση στον ενα και διπλο κρεβατι στον αλλο, απο τα παραθυρα ομως δεν ειχες αμεση θεα στη θαλασσα, έπρεπε να πλησιασεις κοντα, στην επιστροφη η καμπινα 1118 είχε μονο ενα χωρο, κρεββατι και δυο πολυθρόνες +τραπεζακι και ενα τεραστιο παραθυρο με καταπληκτική θεα στο απεραντο γαλάζιο.
Το κρεβατι ηταν πολυ αναπαυτικο, η τηλεοραση έπιανε μεσω nova ολα τα ελληνικα καναλια αλλα και αρκετα δορυφορικα, το ψυγειο διεθετε νερα και αναψυκτικα, μας προσεφεραν φρουτα, καραμελες και σοκολατακια!
Προσωπικο:Ευγενικο και εξυπηρετικό, απλα άψογο!
Κοινοχρηστοι χωροι:Δεν τρελάθηκα, βρηκα το μπαρ της διακεκριμενης θεσης (στο οποίο εχουν προσβαση ολοι) αρκετα συμπαθητικο, το φαγητο όμως στο σελφ σέρβις πικρα!
Σε γενικες γραμμες παρα τις αρχικες μου επιφυλαξεις,
ηταν μια αρκετα ενδιαφερουσα εμπειρια και σιγουρα θα το ξαναέκανα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χρονια Πολλα σε ολους!
Προσωπικο:Ευγενικο και εξυπηρετικό, απλα άψογο!
Κοινοχρηστοι χωροι:Δεν τρελάθηκα, βρηκα το μπαρ της διακεκριμενης θεσης (στο οποίο εχουν προσβαση ολοι) αρκετα συμπαθητικο, το φαγητο όμως στο σελφ σέρβις πικρα!
Σε γενικες γραμμες παρα τις αρχικες μου επιφυλαξεις,
ηταν μια αρκετα ενδιαφερουσα εμπειρια και σιγουρα θα το ξαναέκανα!
χρόνια πολλά και σε σένα.
πολύ καλό το review σου. 1-2 σχόλια:
επιβεβαιώνεις κι εσύ τη γνώμη που έχω εκφράσει και παλαιότερα ότι το προσωπικό της Ανεκ είναι το καλύτερο, το πιο ανθρώπινο και ευγενικό.
με το Champion είχα ταξιδέψει πριν από 4 χρόνια μόνος και όπως στο νότο μου έκαναν "αναβάθμιση" καμπίνας χωρίς να το ζητήσω και φυσικά δεν μου χρέωσαν pet, πράγματα αδιανόητα τότε για Superfast.
το εσωτερικό του ήταν μοντέρνο, υποδειγματική η καθαριότητα. αρκετό καλό το μπροστινό σαλόνι, ιδιαίτερα το βράδυ. το φαγητό γιατί πίκρα? καραβίσιο?
υπενθυμίζω ότι η ADAC (αντιστοιχη ΕΛΠΑ) το είχε τιμήσει ως καλύτερο ευρωπαικό επιβατικό μεταξύ των ελεγμένων, το 2006.
 

Attachments

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ας γράφουμε το review για το πλοίο που ταξιδέψαμε για να βοηθήσουμε τους επόμενους στην κράτησή τους. δεν επιλέγουμε μόνο εταιρεία αλλά και πλοίο. η καλύτερη εταιρεία γενικά στα δρομολόγια της Αδριατικής δεν σημαίνει ότι θα μας προσφέρει και το καλύτερο ταξίδι. γι αυτό επιλέγουμε και πλοίο. ας γράψει λοιπόν όποιος ταξιδεύει τη γνώμη του για κάθε πλοίο με τα τιπς που πρεπει να ξέρει καποιος κατά την κράτηση και το ταξίδι του.
Ξεκινάω με το πιο πρόσφατο ταξίδι μου της επιστροφής με το Ερωτόκριτος της Εντεαβορ.
Γεννήθηκε ως Ishikari το 1974. 188μ. εξυπηρέτησε αφανταστα τη Μινοαν για 10 χρόνια 1992-2002. γρηγορο πέρασμα από τη MyWay και τώρα με τα χρώματα της Εντεαβορ. δεν έχουν γίνει ποτέ σημαντικές μετασκευές (γι αυτό και δεν είναι τριζάτο..)
Αξιοπρεπές και κυρίως αξιόπλοο. αντέχει τον καιρό χωρίς υπερβολικό κούνημα ούτε και τριξίματα απο υπερκατασκευές που έχουν άλλα πλοία των γραμμών του νότου (βλ. Victory). με 8 μπωφόρ ταξίδευε άνετα χωρίς ταλαιπωρία των επιβατών με νορμάλ κούνημα. Οι χώροι επιβατών συγκεντρωμενοι σε ένα ντεκ πλην του μπαρ (παλιομοδίτικο). Φαγητό ας πούμε αξιοπρεπές. το καλοκαίρι βελτιώνεται πάντως η ποικιλία. τιμές λογικές. γενικά καθαρό αν και οι χώροι δεν ικανοποιούν με τα σημερινά στανταρντ. γέρασε κι αυτό..πολύ καλύτερο το Ionian Queen που μαζί με το αδελφό του Ionian King της Αγούδημος είναι οι καλύτερες επιλογές για τις γραμμές του νότου.
οι καμπίνες όμως ικανοποιητικές γαι τη γραμμή. η δίκλινη είναι δίκλινη και όχι ποντικότρυπα (βλ. Superfast-Μπάρι) και η τετρακλινη ακόμα καλύτερη. πολλές καμπίνες άρα μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής. γενικά ήσυχος ύπνος χωρίς τα τριξίματα του Victory, το ανυπόφορο κούνημα του Elli T.
αυτή η ερωτόκριτος που είναι γεννημένη το 1974 έχει στα αλήθεια υψος 1,88? έχεις και φώτο?:D
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το φαγητο στο "καλο" εστιατοριο δεν το δοκιμασα,
μονο πρωινο πηραμε εκει (free εαν εχεις lux)
Το φαγητο στο σελφ σερβις δεν ηταν catering ηταν μαγειρεμενο, αλλα πιο πολυ για φαγητο καντινας εμοιαζε και δεν ηταν και φτηνο 34 ευρω για δυο μεριδες, 2 σαλατες και 2 αναψυκτικα δεν ειναι και λιγα!
Μα κοτοπουλο ψητο με σκορδο, ειναι δυνατον?:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το φαγητο στο "καλο" εστιατοριο δεν το δοκιμασα,
μονο πρωινο πηραμε εκει (free εαν εχεις lux)
Το φαγητο στο σελφ σερβις δεν ηταν catering ηταν μαγειρεμενο, αλλα πιο πολυ για φαγητο καντινας εμοιαζε και δεν ηταν και φτηνο 34 ευρω για δυο μεριδες, 2 σαλατες και 2 αναψυκτικα δεν ειναι και λιγα!
Μα κοτοπουλο ψητο με σκορδο, ειναι δυνατον?:p
α πανάκριβο. στα εστιατόρια με σερβις συνήθως προσθέτουν της ώρας κρέας ή ψάρι, τα υπόλοιπα δεν αλλάζουν πολύ. κρίμα για το φαγητό. :roll: χαίρομαι που θα το ξαναέκανες. άντε και σε κανένα κρουαζιερόπλοιο τώρα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
α ρε και να σ΄ακούσει κανένας Traveller... αλοίμονό σου!:):)
στην Παταγονία τα λιγουρευόταν όμως που πήγαιναν Ανταρκτική..όπως δήλωσε και επίσημα. γιατι μόνο έτσι πας εκεί.
θα τον ξεγελάσω να πάμε Βενετία με κρουαζιέρα δήθεν...ενώ θα κλείσω σκληροπυρηνικά με πειρατές τύπου Apollon, European seaways..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom