Ανάφη Δονούσα Ακτοπλοϊκή σύνδεση, Δρομολόγια, ενδιάμεσος σταθμός

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα παίδες!

Αν και αρχές Μαρτίου το μυαλό ήδη ταξιδεύει στον καλοκαιρινό μας προορισμό. Φέτος αποφασίσαμε να περάσουμε το καλοκαίρι μας στην Ανάφη και στη Δονούσα (πέρσι κάτσαμε μόνο 3 μέρες και μας φάνηκαν λίγες!!) . Προσπαθώ να βρω δρομολόγια και πληροφορίες για την ακτοπλοϊκή σύνδεση των νησιών αλλά δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα κάτι από τις εταιρίες...

Ο πρώτος προορισμός θα είναι η Ανάφη και μετά θα ακολουθήσει η Δονούσα (για να πετύχουμε και στα δύο τα πανηγύρια). Ο μήνας που θα ταξιδέψουμε είναι ο Σεπτέμβριος (αρχές).

Οποιαδήποτε πληροφορία για τα "στάνταρ" δρομολόγια καθώς και κάποια πρόταση για ενδιάμεσο σταθμό μεταξύ των δύο αυτών νησιών ευπρόσδεκτη!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η blue star για Δονούσα έχει βγάλει δρομολόγια για Σεπτέμβρη. Μπες στο site τους. Υπάρχει και ο Σκοπελίτης βέβαια.
Για Ανάφη η σύνδεση είναι πιο προβληματική πάντα. Πάντως διαλέξατε νησιά που συνδυάζονται δύσκολα.Θα πρέπει από Ανάφη να πάτε Σαντορίνη και μετά Νάξο και από εκεί Δονούσα. Εκτός κι αν μπει το δρομολόγιο της blue star για Νάξο - Σαντορίνη και η Ανάφη, όπως είχε γίνει πέρυσι, μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
παίζει και το Ανάφη-Σαντορίνη-Αμοργός-Δονούσα, το τελευταίο με τον Σκοπελίτη. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω δρομολόγια απο την Ανάφη προς οποιοδήποτε άλλο κοντινό νησί των Κυκλάδων εκτός της Σαντορίνης. Η Αμοργός είναι καλή επιλογή για ενδιάμεσο σταθμό, μία δύο διανυκτερεύσεις... Ξέρεις συχνότητα δρομολογίων Απο Ανάφη Σαντορίνη?Παίζει να είναι καθημερινά?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
παίζει και το Ανάφη-Σαντορίνη-Αμοργός-Δονούσα, το τελευταίο με τον Σκοπελίτη.
:shock: ναι, μόλις το γκούγκλαρα γιατί δεν σε πίστεψα sorry! Όμως από ό,τι κατάλαβα το δρομολόγιο ήταν εποχικό. Μη το δέσεις, μέχρι να βγει η ανακοίνωση, ότι θα γίνεται όντως και αυτό ισχύει για όλα τα δρομολόγια.
Θα σου πω το προφανές: περίμενε μέχρι να έχεις επίσημα τα δρομολόγια.
 

jonhxal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημέρα σας η επιλογές σούπερ,όσο αναφορά την ακτοπλοικη συνδεση της Ανάφης εχω να σε πληροφορισω οτι θα υπαρχει το πλοιο Πρεβελης Δευτερα Παρασκευη απο Πειραιά και περιμενουμε να ανακοινωθουν τα δρομολογια του Blue Star για να διευκολυνθεις μεσω Ναξου να πας Δονουσα.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Ναι παίδες, μόνο όταν βγουν επίσημα τα δρομολόγια θα κλείσω, πήρα τηλέφωνο και στο υπ.ναυτιλίας και στο ναυτικό επιμελητηριο αλλά δεν γνωρίζει κανείς να μου πει για το τι θα γίνει ακριβώς.

Μίλησα με έναν Αναφιώτη και μου είπε πως αυτό το πρόβλημα έχουν κάθε καλοκαίρι, τα δρομολόγια αργούν πολύ να ανακοινωθούν (γίνεται διαγωνισμός) με αποτέλεσμα να μην μπορεί ο κόσμος, κυρίως ξένοι τουρίστες, να κλείσουν δωμάτια στο νησί από νωρίς.

Μου είπε επίσης πως θα δημιουργηθεί και μία ενδοκυκλαδική ακτοπλοϊκή γραμμή φέτος, κάτι σαν τον Σκοπελίτη, αλλά θα πιάνει περισσότερα λιμάνια των Κυκλάδων!

Αναμένουμε λοιπόν!
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
*Update*

Παίδες καλησπέρα,

Μίλησα με ένα τουριστικό γραφείο της Ανάφης και με ενημέρωσαν για τα δρομολόγια που θα βγουν απο την Blue Star, τα οποία θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες.

Πειραιάς - Ανάφη (έως 15 Σεπτεμβρίου)

Δευτέρα - ANEK Prevelis
Τρίτη - Blue Star
Παρασκευή - ANEK Prevelis
Κυριακή - Blue Star

Το Ταξίδι και με τα 2 καράβια διαρκεί περίπου 11-12 ώρες, ώρες αναχώρησης-άφιξης θα βάλω όταν τις μάθω απο την επόμενη εβδομάδα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι τεράστιο το πρόβλημα με τα δρομολόγια των πλοίων όσον αφορά την Ανάφη. Το έζησα πέρυσι.
Μέχρι λίγες μέρες πριν δεν ήξερε κανείς.
Πως να προγραμματίσεις και τι να κλείσεις;
Ακόμα και τα δωμάτια να ξέρεις είναι προσαρμοσμένα στα ωράρια του πλοίου.
Ήθελα να κάνω τον συγκεκριμένο συνδυασμό πέρυσι. Τελικά κατάφερα μόνο Ανάφη, με τον Πρέβελη (απο Μήλο).
Έχε υπόψιν σου ότι το bluestar εκτελέι δρομολόγιο σχετικά συχνά, απο Νάξο απευθείας Ανάφη και το αντίστροφο. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να το συνδυάσεις έτσι.
Μη βασιστείς σε φήμες με το αν και όταν...
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Μάλλον με Πρέβελη το βλέπω να κλείνω και εγώ, είναι το μόνο αξιόπιστο δρομολόγιο εως τώρα.Τουλάχιστον για το πήγαινε, για γυρισμό βλέπουμε απο εκεί. Θα περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμη μπας και βγάλει ανακοίνωση η Μπλου Σταρ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μάλλον με Πρέβελη το βλέπω να κλείνω και εγώ, είναι το μόνο αξιόπιστο δρομολόγιο εως τώρα.Τουλάχιστον για το πήγαινε, για γυρισμό βλέπουμε απο εκεί. Θα περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμη μπας και βγάλει ανακοίνωση η Μπλου Σταρ.
Αυτό ακριβώς θα σου έλεγα και εγώ φίλε μου...περίμενε καμία εβδομάδα ακόμα. Από την πείρα μου, πιστεύω πως θα υπάρχει και πλοίο της Blue Star για Ανάφη, και μάλλον θα είναι το εξαιρετικό Blue Star Patmos (πιθανότερες μέρες η Τρίτη και η Κυριακή), το οποίο θα εκτελεί το δρομολόγιο μέσω Σύρου-Πάρου-Νάξου-Ιου-Σαντορίνης. (το Πρέβελης πηγαίνει μέσω Μήλου-Σαντορίνης). Επομένως με μετεπιβίβαση στη Νάξο, μπορείς να συνεχίσεις για τη Δονούσα είτε με το Σκοπελίτη (που φεύγει μεσημέρι από Νάξο και μάλλον βολεύει καλύτερα), είτε με το βραδυνό Blue Star από Νάξο (σε αυτή την περίπτωση βλέπεις και λίγο τη Νάξο εάν δεν έχεις πάει, μια και θα έχεις ώρες στη διάθεσή σου)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναι αλλα έχε υπόψιν σου οτι πέρυσι άργησαν πάρα πολύ να ανακοινωθούν τα δρομολόγια του Πρέβελη, λόγω ενος μπαχαλου που επικρατούσε με την ΑΝΕΛ. Αρχες προς μεσα Ιουνίου καταλήξαμε...
Το θετικό είναι ότι ψάχνεις περίοδο που λογικά δε θα δυσκολευτείς στα της διαμονής..
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
*update*

Επικοινώνησα με Blue Star, το θέμα έχει κολλήσει στο υπουργείο, θα ανακοινωθούν τα δρομολόγια μόλις γίνει η ανάθεση απο το υπουργείο. Δεν ξέρουν πότε θα τελειώσει όλο το θέμα αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom