Γενικά Ακύρωση- Αλλαγή εισιτηρίων

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Παιδια καλησπερα,

Να διευκρινησω οτι επιβατης δεν ειμαι εγω αλλα η Ξαδερφη μου, εγω απλα ειμαι ο κατοχος της καρτας.

Ειχαμε μια ταλαιπωρια με ενα ταξιδιωτικο γραφειο... επειδη ειναι λιγο μπερδεμα δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα κατευθειαν στο ψητο. Αποφασισαμε να ακυρωσουμε το εισιτηριο και παιρνουμε το εξης εμαιλ....

Τα αγγλικα μου δεν ειναι και ασχημα αλλα με μπέρδεψαν λιγο.... δηλ θελουν να πουν οτι δεν επιστρεφονται λεφτα? Ειχα την εντυπωση οτι ενα μερος, ειδικα του φορου επιστρεφεται.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα.

Το email:
"Unfortunately tickets are non refundable. In non refundable tickets airport taxes can be refunded i.e 15.00euro per passenger minus our agency fee of 35.00euro per passenger, which results into 0 refundable amount. Kindly reconfirm if you wish us to proceed with cancellation. Kindly forward 02nd ticket you have purchased so we can send it to airline & advise us further on this case.

Thank you,
Support"
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι οι φόροι επιστρέφονται αλλά το πρακτορείο σε χρεώνει για τη διαδικασία ακύρωσης. Αν οι φόροι είναι λιγότεροι απ' το τέλος ακύρωσης του πρακτορείου δεν παίρνεις καμιά επιστροφή. Γι' αυτό όταν κλείνουμε εισιτήρια από πρακτορεία, διαβάζουμε τους όρους για να δούμε τι χρεώνεται σε περίπτωση ακύρωσης.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτό που καταλαβαίνω απ'το email είναι ότι σου λένε πως οι φόροι είναι μόλις 15 ευρώ αλλά το πρακτορείο που κλείσατε χρεώνει 35 ευρώ για ακυρωτικά οπότε δε σου δίνουν τίποτα πίσω.. Μου φαίνεται περίεργο που οι φόροι είναι μόνο 15 ευρώ, ποιο αεροδρόμιο έχει τόσο λίγους φόρους; Επίσης τα ακυρωτικά που χρεώνουν μου φαίνονται πολλά.. Εχει τύχει να ακυρώσω δύο φορές και τις δύο οι φόροι ήταν 45 ευρώ το άτομο ενώ τα ακυρωτικά που χρέωνε το online πρακτορείο ήταν 10 ευρώ το άτομο, και για 2 εισητήρια μας επέστρεψαν 70 ευρώ..

ps έχει δίκιο ο North, αυτούς τους όρους έπρεπε να τους έχετε ελέγξει από πριν, τώρα δε νομίζω να μπορείτε να κάνετε τίποτα. Απλά ψάξτο αν όντως οι φόροι αεροδρομίου είναι μόνο 15 ευρώ. Αλλά και παραπάνω να είναι με τοσο ακριβό κόστος ακύρωσης άντε να παίρνατε 10 ευρώ πίσω..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Μου φαίνεται περίεργο που οι φόροι είναι μόνο 15 ευρώ, ποιο αεροδρόμιο έχει τόσο λίγους φόρους; Επίσης τα ακυρωτικά που χρεώνουν μου φαίνονται πολλά.. Εχει τύχει να ακυρώσω 2 φορές και οι φόροι ήταν 45 ευρώ το άτομο
Τυχαίο παράδειγμα, Κωνσταντινούπολη -Αθήνα με Aegean φόροι 14, 39 ευρώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης τα ακυρωτικά που χρεώνουν μου φαίνονται πολλά..
Mη σου φαίνονται πολλά γιατί ακόμα και εδώ στην Ελλάδα υπάρχει πρακτορείο που χρεώνει €25 ακυρωτικά ανά εισιτήριο ενώ υπάρχουν αντίστοιχα αξιόπιστα πρακτορεία που χρεώνουν μηδενικά ακυρωτικά. Eνδεικτικά:
http://www.travelplanet24.com/faqs/Aeroporika-isitiria#q1992
http://www.mytravelcafe.gr/pages/show_details/426
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τυχαίο παράδειγμα, Κωνσταντινούπολη -Αθήνα με Aegean φόροι 14, 39 ευρώ.
Για να του γράφουν ότι είναι 15 ευρώ πιθανότατα έτσι θα είναι, αλλά δε χάνει και τίποτα να το ελέγξει και μόνος του.. Μας γράφει πως είχαν ταλαιπωρία με το συγκεκριμένο πρακτορείο και μπορεί να μην είναι και πολύ αξιόπιστο.
Πάντως για την Πόλη σε διάφορες τυχαίες ημερομηνίες η aegean μου δείχνει τους συνολικούς φόρους 59 ευρώ..
Mη σου φαίνονται πολλά γιατί ακόμα και εδώ στην Ελλάδα υπάρχει πρακτορείο που χρεώνει €25 ακυρωτικά ανά εισιτήριο ενώ υπάρχουν αντίστοιχα αξιόπιστα πρακτορεία που χρεώνουν μηδενικά ακυρωτικά. Eνδεικτικά:
http://www.travelplanet24.com/faqs/Aeroporika-isitiria#q1992
http://www.mytravelcafe.gr/pages/show_details/426
Δεν ήξερα πως το travelplanet εχει μηδενικά ακυρωτικά.. Έχεις κλείσει από εκεί; Μου τη δίνει λίγο που το συγκεκριμένο site μου πετιέται ως pop up/spam από άλλα sites.. Πάντως από airtickets και petas που έχω ακυρώσει και τα δύο 10 ευρώ χρέωσαν.. 25 ποιο χρεώνει;
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το ταξιδι ηταν απο Ροδο για Αθηνα (63 ευρω συνολο). Επιτρεπεται να γραψω πιο σαιτ ειναι?
Πρόκειται για μία μόνο διαδρομή; Ρόδο-Αθήνα; Αν είναι μόνο μία διαδρομή βάζοντας τυχαία ημερομηνία σε διαφορους μήνες, το site της aegean δείχνει τους συνολικούς φόρους 33.64 ευρώ ενώ για ταξίδι με επιστροφη δείχνει φόρους 48.64
Δε ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρεις το site.. Λογικά επιτρέπεται εκτός αν σκοπεύεις να το δυσφημίσεις
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
αν μπορω να πω το σαιτ δεν εχω προβλημα να το γραψω ετσι ωστε να μην την πατησουν και αλλα παιδια. Παντως, δεν ξερω... περιεργο μου ακουγεται να μην επιστρεφουν ουτε 1 ευρω που λεει ο λογος.

Και ναι, μιλαμε μονο για μια διαδρομη.

YΓ. εβαλα την ημερα που ειχαμε κλεισει (16 Σεπτ με την τελευταια πτηση Α3 219) και μου βγαζει φορους 15 ευρω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αν μπορω να πω το σαιτ δεν εχω προβλημα να το γραψω ετσι ωστε να μην την πατησουν και αλλα παιδια. Παντως, δεν ξερω... περιεργο μου ακουγεται να μην επιστρεφουν ουτε 1 ευρω που λεει ο λογος.

Και ναι, μιλαμε μονο για μια διαδρομη.

YΓ. εβαλα την ημερα που ειχαμε κλεισει (16 Σεπτ με την τελευταια πτηση Α3 219) και μου βγαζει φορους 15 ευρω.
Όντως αυτή την ημερομηνία για μονή διαδρομή 15 ευρώ βγάζει.. Αφού έχει κόστος ακυρωτικών 35 ευρώ πάλι καλά να λες που δε σου ζητανε να πληρώσεις και τα 20 ευρώ διαφορά :p :p
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας..Είχα κλείσει οικονομικά εισητήρια με Airfrance (28/12 με 2/1) για Παρίσι. Το Σάββατο μπήκε η γιαγιά μου στο νοσοκομείο κι είναι σε σοβαρή κατάσταση , οπότε το ταξίδι ακυρώνεται.
Η εταιρεία μου λέει για επιστροφή των φόρων αεροδρομίου σε περίπτωση που κάνω ακύρωση. Δικαιολογεί δηλαδή 60ευρώ ανά εισητήριο που κόστισε 220ευρώ!! Υπάρχει κάποιος τρόπος για αποζημίωση; Δεν προστατεύεται ο επιβάτης σε τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις; Να σημειώσω ότι υπάρχει χαρτί εισαγωγής από δημόσιο νοσοκομείο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom