Ακύρωση Συναυλίας, Πως πέρνουμε τα λεφτα πισω?

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημέρα σε όλους, το θέμα δεν αφορά τα ταξιδάκια μας, όμως αποφάσισα να γράψω γιατί έχω βοηθηθεί άπειρες φορές από όλους εσάς (για ταξιδιωτικά βέβαια θέματα). Είχα κλείσει εισιτήρια για το Queen Symphonic στη Θεσσαλονίκη για το Μαιο. Φυσικά και ακυρώθηκε. Επικοινώνησα μέσω μέιλ με την εταιρεία ρωτώντας τι θα γίνει με τα εισιτήρια. Καμία απάντηση. Ξαναστέλνω τα ίδια. Ξαφνικά έστειλαν ένα μειλ ότι η συναυλία μεταφέρεται για Οκτώβρη. Εγώ όμως θέλω να μου επιστραφούν τα χρήματα. Εκανα στην τράπεζα αίτηση για αμφισβήτηση πληρωμής ( τρέχα γύρευε). Εστειλα στον Συνήγορο του Καταναλωτηή , μου είπαν ότι επικοινώνησαν με την εταιρεία και περιμένουν απάντηση. Στο μεταξύ κατάφερα να βρω κάποιον στο τηλέφωνο , και μου είπε λεφτά δεν επιστρέφονται η συναυλία θα γίνει τον Οκτώβρη (αμφιβάλλω). Ισως κάποιος από εσάς έχει παρόμοιο πρόβλημα ή έχει βρει κάποια λύση να μου προτείνει. Ευχαριστώ πολύ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά γενικά η απάντηση εξαρτάται από τους όρους της κράτησης και την εκάστοτε εταιρεία παραγωγής. Έχω δει σε όρους μη δυνατότητα επιστροφής σε περπτώσεις υποχρεωτικής μεταφοράς σε άλλη μέρα ή σε άλλο χώρο διεξαγωγής, ή εφόσον η συναυλία γίνει εντός 180(!) ημερών από την προγραμματισμένη ημερομηνία, ή σε περίπτωση καιρικών φαινομένων για συναυλία σε ανοιχτό χώρο, ή σε μερική διεξαγωγή διοργάνωσης που θα διακοπεί για λόγους ανωτέρας βίας ή καιρικά φαινόμενα κλπ.. Όμως, σε περίπτωση οριστικής ματαίωσης έχεις σίγουρα δικαίωμα επιστροφής.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά γενικά η απάντηση εξαρτάται από τους όρους της κράτησης και την εκάστοτε εταιρεία παραγωγής. Έχω δει σε όρους μη δυνατότητα επιστροφής σε περπτώσεις υποχρεωτικής μεταφοράς σε άλλη μέρα ή σε άλλο χώρο διεξαγωγής, ή εφόσον η συναυλία γίνει εντός 180(!) ημερών από την προγραμματισμένη ημερομηνία, ή σε περίπτωση καιρικών φαινομένων για συναυλία σε ανοιχτό χώρο, ή σε μερική διεξαγωγή διοργάνωσης που θα διακοπεί για λόγους ανωτέρας βίας ή καιρικά φαινόμενα κλπ.. Όμως, σε περίπτωση οριστικής ματαίωσης έχεις σίγουρα δικαίωμα επιστροφής.
Ευχαριστω πολυ, θα το κοταξω.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας , θα ηθελα να αναφερω πως εξελιχθηκε το θεμα με την ακυρωμενη συναλια. Ο Συνηγορος του καταναλωτη δεν μπορει να κανει τιποτα. Τζαμπα εχασα τον χρονο μου. Εστειλαν στην εταιρια 2 φορες επιστολη, στην οποια υα επρεπε εντος 10 ημερων η εταιρια να απαντησει. Φυσικα και η εταιρια δεν απαντησε (μιας και γνωριζουν πως πρεπει να κινηθουν). Ετσι λοιπον ο Συνηγορος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο.
Αυτο που τελικα εφερε αποτελεσμα ηταν η αμφισβητηση πληρωμης στην τραπεζα. Μετα απο ζορι και σαυτους, η τραπεζα τελικα μου εδωσε τα χρηματα.Αυτα απο εμενα
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτό που έκαναν οι διοργανωτές είναι νόμιμο. Αν η συναυλία δεν ακυρωθεί αλλά απλά αναβληθεί, χωρίς να ευθύνονται, έχουν δικαίωμα να μην επιστρέψουν τα λεφτά, ακόμα κι αν η συναυλία γίνει ένα χρόνο μετά. Το αναφέρει και στους όρους του εισιτηρίου, όχι για την συγκεκριμένη συναυλία, γενικά.

Εκπλησσομαι που η τράπεζα δέχθηκε την αμφισβήτηση συναλλαγής χωρίς να έχει ακυρωθεί η συναυλία.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ ότι είναι σωστό αυτό που κάνουν οι διοργανωτές, απλά δεν είναι παράνομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom