Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
καλησπερα Εχω αιτηθει ήδη τηλεφωνικα ακυρωση προγραμματισμενης πτησης που οι φοροι της πτησης ισοδυναμουν στα 66 ευρω για τα 2 εισητηρια (κατοχος Miles+Βonus και μαλιστα υπαρχει και το επιπρσθετο 7 Χ bonus στα μιλια ταξιδιου) το αεροπορικο μου ειναι Light

Διαβαζω στο no show.....
"*Για κάθε συναλλαγή (ανά εισιτήριο) μέσω του Τηλεφωνικού Κέντρου της AEGEAN, ισχύει χρέωση €20."

μπορω αραγε να πιστωθω τους φορους σαν επιστροφη διχως να φαω το πεναλτυ των 20+20 ευρω ??



1.2.β) Ακυρώσεις/Επιστροφή χρημάτων:

I. Ναύλος ComfortFlex (Y, B, M, H, Q, V, L, K, S, T, U, P Class):
Η αξία του ναύλου και των φόρων επιστρέφονται σε κάθε περίπτωση. Ισχύει χρέωση ακύρωσης €45 ανά διαδρομή, την οποία καταβάλλει ο επιβάτης στην εταιρεία.
II. Ναύλος Flex (Y, B, M, H, Q, V, L, K, S, T, U, P Class): Επιστρέφεται η αξία του ναύλου και των φόρων. Ισχύει χρέωση ακύρωσης €45 ανά διαδρομή, την οποία καταβάλλει ο επιβάτης στην εταιρεία. Σε περίπτωση μη εμφάνισης στο αεροδρόμιο (no-show), το ποσό του εισιτηρίου δεν επιστρέφεται.
III. Ναύλος Light (Y, B, M, H, Q, V, L, K, S, T, U, P Class): Επιστρέφεται η αξία των φόρων.
 
Last edited:

panerola

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Ρε παιδιά καλησπερα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν έχει συμβει σε κάποιον άλλο ! Όπως σας είχα αναφέρει στο παρελθόν είχα κλείσει εδώ και πολύ καιρο εισιτηρια για ιμπιζα με επιστροφή ( πολύ φτηνα!!). Όλοι μου είχατε ευχηθεί καλό ταξίδια καθώς ήμουν ανεμβολιαστος και είχα αλλη απορία περι κορονοϊού !! Μόλις χτες μου έστειλαν ότι έγιναν κάποιες αλλαγές και ακύρωσαν το εισιτήριο αναχωρησης και μου δίνουν Επιλογές επιστροφής χρηματων _ voucher κτλ. Εψαξα την ίδια ημερομηνία αναχώρησης αλλά υπάρχει και φυσικά είναι πολύ πιο ακριβό ! Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή τη περίπτωση ? Είναι δυνατόν να κάνουν τέτοια πραγματα ενώ έχω κλείσει ξενοδοχεία κτλ? Με υποχρεώνουν να αγοράσω το εισιτήριο πιο ακριβά με το έτσι θέλω ? Δείτε τι μου έστειλαν …Παρακαλώ τα φώτα σας και αν μπορώ να κινηθώ νομικά . Πραγματικά είναι μεγάλη αδικία σου βγάζουν προσφορές σου παίρνουν τα χρήματα και ένα μήνα πριν σου λένε αυτό !!!Τι να πω
3021CA49-2C5E-4C63-85D4-3DEA0FF0B2B8.jpeg
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ρε παιδιά καλησπερα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν έχει συμβει σε κάποιον άλλο ! Όπως σας είχα αναφέρει στο παρελθόν είχα κλείσει εδώ και πολύ καιρο εισιτηρια για ιμπιζα με επιστροφή ( πολύ φτηνα!!). Όλοι μου είχατε ευχηθεί καλό ταξίδια καθώς ήμουν ανεμβολιαστος και είχα αλλη απορία περι κορονοϊού !! Μόλις χτες μου έστειλαν ότι έγιναν κάποιες αλλαγές και ακύρωσαν το εισιτήριο αναχωρησης και μου δίνουν Επιλογές επιστροφής χρηματων _ voucher κτλ. Εψαξα την ίδια ημερομηνία αναχώρησης αλλά υπάρχει και φυσικά είναι πολύ πιο ακριβό ! Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή τη περίπτωση ? Είναι δυνατόν να κάνουν τέτοια πραγματα ενώ έχω κλείσει ξενοδοχεία κτλ? Με υποχρεώνουν να αγοράσω το εισιτήριο πιο ακριβά με το έτσι θέλω ? Δείτε τι μου έστειλαν …Παρακαλώ τα φώτα σας και αν μπορώ να κινηθώ νομικά . Πραγματικά είναι μεγάλη αδικία σου βγάζουν προσφορές σου παίρνουν τα χρήματα και ένα μήνα πριν σου λένε αυτό !!!Τι να πω
Λοιπόν, καταρχάς λίγο-πολύ όλοι την έχουμε πατήσει με αλλαγές/ακυρώσεις της τελευταίας -ή όχι- στιγμής, ιδιαίτερα με low cost εταιρείες, αλλά όχι μόνο. Δυστυχώς από το νόμο δικαιούσαι αποζημίωση εφόσον η ακύρωση έγινε σε λιγότερες από 15 ημέρες από την πτήση. Δεν μας λες πότε ήταν οι πτήσεις σου, αυτή τη στιγμή οι πτήσεις ΑΘΗΝΑ - ΙΜΠΙΖΑ φαίνεται να πραγματοποιούνται από 02/07/2022 μέχρι 03/09/2022, αλλά αν είναι υπό αναμόρφωση το πρόγραμμα, αυτό ίσως αλλάξει. Αποκλείεται να σου ακύρωσαν εισιτήριο χωρίς να ακυρωθεί το δρομολόγιο, το πιθανότερο είναι οι ακυρώσεις στον προορισμό να μην έχουν περάσει ακόμη στο σύστημα της αναζήτησης, γι' αυτό εξακολουθείς να βλέπεις την πτήση. Λύνεται με ένα τηλεφώνημα η απορία αυτή, πριν αρχίσεις να ψάχνεις δικηγόρους...
 

panerola

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Λοιπόν, καταρχάς λίγο-πολύ όλοι την έχουμε πατήσει με αλλαγές/ακυρώσεις της τελευταίας -ή όχι- στιγμής, ιδιαίτερα με low cost εταιρείες, αλλά όχι μόνο. Δυστυχώς από το νόμο δικαιούσαι αποζημίωση εφόσον η ακύρωση έγινε σε λιγότερες από 15 ημέρες από την πτήση. Δεν μας λες πότε ήταν οι πτήσεις σου, αυτή τη στιγμή οι πτήσεις ΑΘΗΝΑ - ΙΜΠΙΖΑ φαίνεται να πραγματοποιούνται από 02/07/2022 μέχρι 03/09/2022, αλλά αν είναι υπό αναμόρφωση το πρόγραμμα, αυτό ίσως αλλάξει. Αποκλείεται να σου ακύρωσαν εισιτήριο χωρίς να ακυρωθεί το δρομολόγιο, το πιθανότερο είναι οι ακυρώσεις στον προορισμό να μην έχουν περάσει ακόμη στο σύστημα της αναζήτησης, γι' αυτό εξακολουθείς να βλέπεις την πτήση. Λύνεται με ένα τηλεφώνημα η απορία αυτή, πριν αρχίσεις να ψάχνεις δικηγόρους...
Η αναχώρηση ήταν 28/6 και η επιστροφή 6/7 τι να πω τόσο γκαντέμης ? Και τώρα τι κάνουμε ? Σευχαριστω για την άμεση απάντηση !!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Η αναχώρηση ήταν 28/6 και η επιστροφή 6/7 τι να πω τόσο γκαντέμης ? Και τώρα τι κάνουμε ? Σευχαριστω για την άμεση απάντηση !!
Προσπάθησε να μεταφέρεις το ταξίδι σου λίγες μέρες μετά, εφόσον έχεις κλείσει ξενοδοχεία με δωρεάν ακύρωση ή δυνατότητα αλλαγής ημερομηνιών.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ρε παιδιά καλησπερα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν έχει συμβει σε κάποιον άλλο ! Όπως σας είχα αναφέρει στο παρελθόν είχα κλείσει εδώ και πολύ καιρο εισιτηρια για ιμπιζα με επιστροφή ( πολύ φτηνα!!). Όλοι μου είχατε ευχηθεί καλό ταξίδια καθώς ήμουν ανεμβολιαστος και είχα αλλη απορία περι κορονοϊού !! Μόλις χτες μου έστειλαν ότι έγιναν κάποιες αλλαγές και ακύρωσαν το εισιτήριο αναχωρησης και μου δίνουν Επιλογές επιστροφής χρηματων _ voucher κτλ. Εψαξα την ίδια ημερομηνία αναχώρησης αλλά υπάρχει και φυσικά είναι πολύ πιο ακριβό ! Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή τη περίπτωση ? Είναι δυνατόν να κάνουν τέτοια πραγματα ενώ έχω κλείσει ξενοδοχεία κτλ? Με υποχρεώνουν να αγοράσω το εισιτήριο πιο ακριβά με το έτσι θέλω ? Δείτε τι μου έστειλαν …Παρακαλώ τα φώτα σας και αν μπορώ να κινηθώ νομικά . Πραγματικά είναι μεγάλη αδικία σου βγάζουν προσφορές σου παίρνουν τα χρήματα και ένα μήνα πριν σου λένε αυτό !!!Τι να πω View attachment 393935

Καταρχάς, βαθιές ανάσες. Φυσικά και είναι δυνατόν να έχουν συμβεί και σε άλλους και να γίνονται τέτοια πράγματα. Ούτε γκαντέμης είσαι, ούτε σε χτύπησε η ατυχία, στα εποχικά δρομολόγια συμβαίνουν αυτά, ειδικά όταν επιλέγεται το πρώτο δρομολόγιο της σεζόν.

Πάρτους τηλέφωνο και πες τους εάν σου δίνουν την επιλογή να σε πάνε στο αμέσως επόμενο διαθέσιμο δρομολόγιο της AEGEAN που είναι 2 Ιούλη και την επιστροφή στις 10 Ιούλη. Από την στιγμή που είναι ακύρωση δρομολογίου, συνήθως οι αεροπορικές δίνουν επιλογές για τις επόμενες 10 μέρες, χωρίς χρέωση. Δες μετά εσύ εάν μπορείς να αλλάξεις την άδεια σου 2 με 10 Ιούλη και να δεις τι μπορείς να κάνεις με τα ξενοδοχεία σου. Να τους πάρεις τηλέφωνο στο ξενοδοχείο γιατί μπορεί να μη βγάλεις άκρη από την πλατφόρμα που έκανες την κράτηση. Και άμα βγάλεις άκρη με το ξενοδοχείο, να τους πεις να σου στείλουν με e-mail τη νέα κράτηση, μη το έχεις μόνο στο μιλητό.

Οπότε βήμα-βήμα. Πρώτα Aegean και αλλαγή άδειας και μετά το ξενοδοχείο.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Λοιπόν, καταρχάς λίγο-πολύ όλοι την έχουμε πατήσει με αλλαγές/ακυρώσεις της τελευταίας -ή όχι- στιγμής, ιδιαίτερα με low cost εταιρείες, αλλά όχι μόνο. Δυστυχώς από το νόμο δικαιούσαι αποζημίωση εφόσον η ακύρωση έγινε σε λιγότερες από 15 ημέρες από την πτήση. Δεν μας λες πότε ήταν οι πτήσεις σου, αυτή τη στιγμή οι πτήσεις ΑΘΗΝΑ - ΙΜΠΙΖΑ φαίνεται να πραγματοποιούνται από 02/07/2022 μέχρι 03/09/2022, αλλά αν είναι υπό αναμόρφωση το πρόγραμμα, αυτό ίσως αλλάξει. Αποκλείεται να σου ακύρωσαν εισιτήριο χωρίς να ακυρωθεί το δρομολόγιο, το πιθανότερο είναι οι ακυρώσεις στον προορισμό να μην έχουν περάσει ακόμη στο σύστημα της αναζήτησης, γι' αυτό εξακολουθείς να βλέπεις την πτήση. Λύνεται με ένα τηλεφώνημα η απορία αυτή, πριν αρχίσεις να ψάχνεις δικηγόρους...
Φυσικά και ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Μου έχει κάνει το ίδιο ακριβώς η wizz.
 

panerola

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Καταρχάς, βαθιές ανάσες. Φυσικά και είναι δυνατόν να έχουν συμβεί και σε άλλους και να γίνονται τέτοια πράγματα. Ούτε γκαντέμης είσαι, ούτε σε χτύπησε η ατυχία, στα εποχικά δρομολόγια συμβαίνουν αυτά, ειδικά όταν επιλέγεται το πρώτο δρομολόγιο της σεζόν.

Πάρτους τηλέφωνο και πες τους εάν σου δίνουν την επιλογή να σε πάνε στο αμέσως επόμενο διαθέσιμο δρομολόγιο της AEGEAN που είναι 2 Ιούλη και την επιστροφή στις 10 Ιούλη. Από την στιγμή που είναι ακύρωση δρομολογίου, συνήθως οι αεροπορικές δίνουν επιλογές για τις επόμενες 10 μέρες, χωρίς χρέωση. Δες μετά εσύ εάν μπορείς να αλλάξεις την άδεια σου 2 με 10 Ιούλη και να δεις τι μπορείς να κάνεις με τα ξενοδοχεία σου. Να τους πάρεις τηλέφωνο στο ξενοδοχείο γιατί μπορεί να μη βγάλεις άκρη από την πλατφόρμα που έκανες την κράτηση. Και άμα βγάλεις άκρη με το ξενοδοχείο, να τους πεις να σου στείλουν με e-mail τη νέα κράτηση, μη το έχεις μόνο στο μιλητό.

Οπότε βήμα-βήμα. Πρώτα Aegean και αλλαγή άδειας και μετά το ξενοδοχείο.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους πραγματικά ! Με την πρώτη κοπέλα που μίλησα ούτε καν μου το ανέφερε ότι μπορώ να πάω σε ημερομηνίες 10 ημέρες μετά χωρίς έξτρα χρέωση , το μόνο που μου ανέφερε είναι επιστροφή χρημάτων . Μόλις μου το είπατε ότι μπορεί να γινει κάτι τέτοιο πήρα το βράδυ τηλέφωνο ξανά άλλη κοπέλα στην οποία απλώς ζήτησα αυτό που με συμβουλεψατε και πλέον όλα καλά !! Σας ευχαριστώ πολύ ολους για την άμεση ανταπόκριση και τις πολύτιμες πληροφοριες . Δεν έχετε ιδέα ποσο έχω ανάγκη από αυτό το ταξίδι μετά από 2 χρόνια . Καλή συνέχεια!
 

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Η Aegean κόβει εφτά απευθείας δρομολόγια από τη Θεσσαλονίκη

Ξαφνική σημερινή (26/05) απόφαση της Aegean να ακυρώσει μια σειρά από απευθείας δρομολόγια που είχε προγραμματίσει για τη θερινή περίοδο από το αεροδρόμιο «Μακεδονία». Συγκεκριμένα ακυρώνει τις πτήσεις από Θεσσαλονίκη για Κύθηρα, Κάρπαθο, Ζάκυνθο, Κεφαλονιά, Σμύρνη, Ντουμπρόβνικ και Τίρανα. Επί της ουσίας ακυρώνει τις πτήσεις που θα πραγματοποιούσε με το αεροσκάφος ATR-72 που θα εξυπηρετούσε τη Θεσσαλονίκη.
Επίσης κόβει κάποιες πτήσεις στα δρομολόγια για Μύκονο, Σαντορίνη και Ηράκλειο, τις οποίες θα εξυπηρετήσει μέσω Αθηνών.
Η εταιρεία επικαλείται επιχειρησιακούς λόγους.
Πηγή fb Omorfa Taxidia

Είμαι ένας από τους παθόντες, ακύρωση Θεσσαλονίκη - Ζάκυνθος, χωρίς να έχω λάβει ακόμη ενημέρωση μέσω mail από την εταιρεία. Τι κάνω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom