Ακύρωση εισιτηρίου

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Καλημέρα σας!
Είχα κλείσει ένα εισιτήριο, αλλά τελικά δεν κατάφερα να πάω και επειδή έγινε και τελευταία στιγμή η στραβή :(, δεν πρόλαβα καν να το ακυρώσω.
Ξέρεις κανείς αν δικαιούμαι κάποια επιστροφή ή χάνω όλο το ποσό?
Μπορώ να το αλλάξω τώρα για άλλη ημερομηνία ή να το ξεχάσω τελείως?
Υπόψην ότι η ώρα πτήσης έχει περάσει.

Ευχαριστώ.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλημέρα!Το εισιτήριο κλάφτο καθότι το σκέφτηκες κατόπιν εορτής να το ακυρώσεις,ισως μπορέσεις να πάρεις τους φόρους αεροδρόμιου πίσω επικοινώνησε με την αεροπορική εταιρία.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πρόσεξε γιατί αν έχεις κλείσει και επιστροφή και θες να τη χρησιμοποιήσεις λογικά θα έχει ακυρωθεί...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αν το ειχες ακυρωσει εστω και πέντε λεπτα πριν την αναχωρηση, μπορουσες σιγουρα να παρεις τουλάχιστον τα λεφτα απο τους φορους πίσω ακόμα και στην περιπτωση που ηταν non transferable - non refundable. Τώρα που το ξέχασες και περασε η ημερομηνια αναχωρησης δεν γνωριζω αν μπορεις να κανεις claim τους φόρους, αμφιβάλλω όμως.
Τώρα με τις προσφορές του ενός ευρώ για αεροπορικά ταξίδια, είναι συνήθης πρακτική κάποιος να αγοράζει δυο ή και περισσότερα εισητήρια σε διαφορετικές μέρες αν δεν ειναι σιγουρος, και έτσι όταν πλησιάζει η ώρα της πτήσης, ακυρώνει εκείνη που δεν τον βολεύει παιρνοντας τα λεφτά για τους φόρους πίσω.
Αυτο είναι καλό, γιατί μπορεί καποιος τρίτος να βρει θέσεις με ένα ευρω απο τετοιες ακυρώσεις σε πολυ κοντινες ημερομηνιες
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Και μια που το θυμήθηκα ας σας πω τι έγινε και με το εισιτήριό μου.
Τελικά (ευτυχώς) δεν το έχασα. Αντίθετα, έχω ένα εισιτήριο ανοιχτό μέχρι το Νοέμβριο του 2010 για οποιοδήποτε προορισμό της Aegean (αρκεί να πηγαίνει απευθείας), με μια μικρή επιβάρυνση βέβαια λόγω του ότι δεν εμφανίστηκα στο αεροδρόμιο και τη διαφορά που φυσικά θα προκύψει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θέλω να ακυρώσω ένα εισιτήριο, δεν έχει δικαίωμα ακύρωσης αλλά όταν πήρα στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας μου είπαν πως δεν επιστρέφουν ούτε τους φόρους αεροδρομίου... Είναι άσχετη η κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο ή όντως παίζει αυτό;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θέλω να ακυρώσω ένα εισιτήριο, δεν έχει δικαίωμα ακύρωσης αλλά όταν πήρα στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας μου είπαν πως δεν επιστρέφουν ούτε τους φόρους αεροδρομίου... Είναι άσχετη η κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο ή όντως παίζει αυτό;
Μήπως τα ακυρωτικά σου τρώνε τους φόρους;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μήπως τα ακυρωτικά σου τρώνε τους φόρους;
Όχι. Αυτή μου είπε ότι ο ναύλος δεν επιδέχεται αλλαγές. Ε της λέω κι εγώ δε θέλω επιστροφή του ναύλου, τους φόρους αεροδρομίων και καυσλιμων ( ; ) θέλω.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Με την FR πηγα να πάρω πίσω φόρους αεροδρόμιου για εισιτήριο που δεν χρησιμοποιήθηκε και δεν τους πηρα γιατι έχει minimun 20ευρω. Δεν ξέρω αν ειναι παρόμοια περίπτωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με την FR πηγα να πάρω πίσω φόρους αεροδρόμιου για εισιτήριο που δεν χρησιμοποιήθηκε και δεν τους πηρα γιατι έχει minimun 20ευρω. Δεν ξέρω αν ειναι παρόμοια περίπτωση.
Όχι, δεν υπάρχουν ακυρωτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.215
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom