EasyJet Ακύρωση EasyJet

nikosa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια καλησπέρα,

έχω δύο εισιτήρια για παρίσι στις 20 Δεκεμβρίου και δεν μπορώ να ταξιδέψω. Στο site τους λεεί:

"Η easyJet ανήκει στις αεροπορικές εταιρείες που σε περίπτωση ακύρωσης κράτησης δεν επιστρέφουν το αντίτιμο του εισιτηρίου, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στους ‘Όρους μεταφοράς επιβατών και αποσκευών’ μας και στους παρόντες Κανονισμούς του Μεταφορέα.

Μπορείτε να ακυρώσετε την κράτησή σας εντός 24 ωρών από την πραγματοποίηση της αρχικής κράτησης. Παρακαλούμε σημειώστε ότι η επεξεργασία ακύρωσης μιας κράτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο έως και δύο (2) ώρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήση.Θα λάβετε επιστροφή χρημάτων (συμπεριλαμβανομένων των Δασμών Ταξιδευόντων με Αεροπλάνο - APD αλλά εξαιρουμένων οποιωνδήποτε τελών χρήσης πιστωτικής κάρτας, μεταφοράς, άμεσης επιβίβασης, αθλητικού εξοπλισμού ή άλλων διοικητικών τελών). Θα χρεώνεται τέλος ακύρωσης ανά επιβάτη και ανά διαδρομή σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα. Η ακύρωση πρέπει να πραγματοποιηθεί μέσω του τηλεφωνικού μας κέντρου στο 210 353 0300 . Η επιστροφή χρημάτων θα πραγματοποιηθεί στην πιστωτική ή χρεωστική κάρτα που χρησιμοποιήσατε για την κράτησή σας."

link easyJet.com - Κανονισμοί του Μεταφορέα

τι καταλαβαίνεται εσείς από την επιστροφή χρημάτων; Ποια χρήματα; Εφόσον δεν επιστρέφουν ούτε το ναύλο ούτε τα εξτρα. τι ποσό ειναι το τέλος ταξιδίου με αεροπλάνο; έχω πληρώσει 381 ευρώ για δύο άτομα και τώρα αξίζει 587.

Ρίξτε καμία ιδέα!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Νίκος
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Εαν καταλαβαίνω καλα θα παρεις πισω μονο τους φόρους.

Επειδη ομως δεν εχω εμπειρια σε αυτα δεν θελω να σε πάρω στον λαιμό μου.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Όντως, η επιστροφή αφορά μόνο τους φόρους. Οταν λέμε φόρους εννούμε τους καθαρούς φορους αεροδρομίου και όχι όλους τους άλλους επίναυλους.
Πρόσφατα αναγκάστηκα να ακυρώσω κράτηση και μου πιστώθηκαν (επιστράφηκαν) οι φόροι στην πιστωτική κάρτα που είχα κάνει την κράτηση
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ακύρωσα κι εγώ πρόσφατα με την easyjet και όπως μου είπαν στο τηλέφωνο θα πάρω πίσω μόνο τους φόρους (14 ευρώ από τα 79)..Μετά υπάρχουν οι εξής εναλλακτικές: ν αλλάξεις το όνομα και να ταξιδέψει κάποιος άλλος (αλλά έτσι που λες ότι έχει πάει τώρα η τιμή του εισιτηρίου δε νομίζω ότι συμφέρει) ή να πας εσύ σε άλλη ημερομηνία ακόμα και σε άλλο προορισμό..Και στις δύο περιπτώσεις πάντως πληρώνεις κάτι έξτρα..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Παιδιά εφόσον κλείνετε σε low cost εταιρίες ή "προσφορές" εισιτηρίων γενικότερα, να ξέρετε ότι 99,999999% δε σας επιστρέφονται χρήματα σε περίπτωση ακύρωσης (εκτός από φόρους κλπ.). Να διαβάζετε τους κανονισμούς πριν κλείσετε εισιτήρια και προπαντώς ΝΑ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΤΕ!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδιά εφόσον κλείνετε σε low cost εταιρίες ή "προσφορές" εισιτηρίων γενικότερα, να ξέρετε ότι 99,999999% δε σας επιστρέφονται χρήματα σε περίπτωση ακύρωσης (εκτός από φόρους κλπ.). Να διαβάζετε τους κανονισμούς πριν κλείσετε εισιτήρια και προπαντώς ΝΑ ΕΙΣΤΕ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΤΕ!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει ποτέ 100% βεβαιότητα ότι θα πας, ειδικά όταν το κλείνεις αρκετά νωρίτερα! Υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες και οι απρόβλεπτες καταστάσεις..:roll:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Δυστυχώς δεν υπάρχει ποτέ 100% βεβαιότητα ότι θα πας, ειδικά όταν το κλείνεις αρκετά νωρίτερα! Υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες και οι απρόβλεπτες καταστάσεις..:roll:
Θα συμφωνήσω μαζί σου, απλά δεν είναι λίγοι αυτοί που κλείνουν εισιτήριο χωρίς να πολυσκεφτούν τί υποχρεώσεις μπορεί να έχουν εκείνες τις ημερομηνίες ή δεν υπάρχει καλή συνεννόηση (π.χ. σε μια παρέα που αποφασίζει να πάει ταξίδι κλπ.)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
6.2.1 Δεν δικαιούστε να τροποποιήσετε κρατήσεις αφότου αυτές επιβεβαιωθούν. Ωστόσο μπορείτε να μεταβιβάσετε το Εισιτήριό σας ή να αλλάξετε τις Πτήσεις σας (υπό την προϋπόθεση ότι στη νέα Πτήση υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις) πριν από την παραλαβή της κάρτας επιβίβασης για την αρχική Πτήση, καταβάλλοντας ένα τέλος ανά Επιβάτη και ανά πτήση, καθώς και την όποια διαφορά Αντιτίμου ή άλλων τελών, τα οποία ενδεχομένως ισχύουν κατά τη χρονική στιγμή διεξαγωγής της τροποποίησης, πάντοτε υπό την προϋπόθεση της εκπλήρωσης των όρων των Κανονισμών Μεταφορέα μας.
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Ακύρωση εισιτηρίων της easy jet.

Έχω <εκδώσει> εισιτήρια με την easy jet, αλλά δυστυχώς το ταξίδι μας θα ακυρωθεί.
Πώς και πότε μπορούν να μου επιστραφούν οι φόροι αεροδρομίων;
Χρεώνουν και ακυρωτικά;
Έχει κανένας σχετική εμπειρία ;
Ευχαριστώ για την απάντηση σας.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα δες αυτα απο το σαιτ της easyjet:

3 Επιστροφές χρημάτων και τέλη ακύρωσης κράτησης
Η easyJet ανήκει στις αεροπορικές εταιρείες που σε περίπτωση ακύρωσης κράτησης δεν επιστρέφουν το αντίτιμο του εισιτηρίου, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στους ‘Όρους μεταφοράς επιβατών και αποσκευών’ μας και στους παρόντες Κανονισμούς του Μεταφορέα.
Όροι Μεταφοράς Άρθρο 6.6
Μπορείτε να ακυρώσετε την κράτησή σας εντός 24 ωρών από την πραγματοποίηση της αρχικής κράτησης. Παρακαλούμε σημειώστε ότι η επεξεργασία ακύρωσης μιας κράτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο έως και δύο (2) ώρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης. Θα λάβετε επιστροφή χρημάτων (συμπεριλαμβανομένων των Δασμών Ταξιδευόντων με Αεροπλάνο - APD αλλά εξαιρουμένων οποιωνδήποτε τελών χρήσης πιστωτικής κάρτας, μεταφοράς, άμεσης επιβίβασης, αθλητικού εξοπλισμού ή άλλων διοικητικών τελών). Θα χρεώνεται τέλος ακύρωσης ανά επιβάτη και ανά διαδρομή σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα. Η ακύρωση πρέπει να πραγματοποιηθεί μέσω του τηλεφωνικού μας κέντρου στο 210 353 0300 . Η επιστροφή χρημάτων θα πραγματοποιηθεί στην πιστωτική ή χρεωστική κάρτα που χρησιμοποιήσατε για την κράτησή σας.
Δυστυχώς η easyJet δεν μπορεί να επιστρέψει χρηματικά ποσά στην περίπτωση που επιβάτες δεν μπορούν να πετάξουν για προσωπικούς λόγους, συμπεριλαμβανόμενων μεταξύ άλλων και των λόγων υγείας, με την εξαίρεση της εφαρμογής της πάγιας τακτικής επιστροφής του αντιτίμου ενός εισιτηρίου σε περίπτωση ακύρωσής του εντός 24 ωρών μετά από την πραγματοποίηση της κράτησης.
Κατ’ εξαίρεση η easyJet θα εξετάσει ωστόσο το ενδεχόμενο παροχής μίας πίστωσης στην περίπτωση απώλειας ενός στενού οικογενειακού μέλους (μητέρα, πατέρας, αδελφός, αδελφή, παππούς, γιαγιά ή παιδί), υπό την προϋπόθεση της ταχυδρομικής υποβολής της αξίωσης συνοδευόμενη από αντίγραφο του πιστοποιητικού θανάτου στο Γραφείο Εξυπηρέτησης Πελατών της easyJet.
Όλες οι αξιώσεις θα αξιολογούνται κατά τη διακριτική ευχέρεια της easyJet. Το ύψος αυτής της πίστωσης θα ανέρχεται στην αξία του αρχικά πληρωμένου εισιτηρίου ανά επιβάτη και ανά διαδρομή και θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε μελλοντική πτήση της easyJet εντός των επόμενων έξι μηνών.
Η easyJet συνιστά έντονα στους επιβάτες την απόκτηση μίας επαρκούς ταξιδιωτικής ασφάλειας, η οποία θα καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις.

Τέλος ακύρωσης κράτησης
Λίρες Αγγλίας 25,00
Ευρώ 30,00
Ελβετικά φράγκα 47,00
Κορώνες Δανίας 220,00
Κορώνες Τσεχίας 840,00
Φιορίνια Ουγγαρίας 9.500,00
Πολωνικά Ζλότι 150,00
Σλοβακικές κορώνες 1.100,00
Ντιρχάμ Μαρόκου 330,00
 

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Δεν εξηγείς ξεκάθαρα, πως έγινε η κράτηση.Συνήθως με e-mail επικοινωνούν μαζί σου για τα περαιτέρω της επιστροφής.Αν η κράτηση έγινε μέσω electron visa δεν χρεώνουν έξοδα κάρτας.Για τα υπόλοιπα ισχύουν οι όροι που γράφει στι site της.Αν η κράτηση έγινε μέσω διαδικτύου κάνε κάτι αντίστοιχο, προσδοκία να μιλήσεις μαζί τους τηλεφωνικά θα σε κουράσει και στο τέλος θα σε εκνευρίσει λόγω της αναμονής.Η επιστροφή χρημάτων γίνεται σύντομα.Λένε για 15-20 μέρες αλλά είναι πολύ πιο γρήγοροι.:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom