Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Barbara84

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας, αν κάποιος γνωρίζει δλδ:)
Έχω Αλβανικό διαβατήριο και θέλω να ταξιδέψω στην Αυστραλία, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχω μόνο τη βεβαίωση κ όχι το αυτοκολλητάκι στο διαβατήριο, θα πρέπει περιμένω να μου βγεί η άδεια διαμονής (δλδ το αυτοκολλητάκι) ή μπορώ να ταξιδέψω μόνο με το διαβατήριο??
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απ'οσο γνωριζω θα πρεπει να σου ερθει το αυτοκολλητο.Κανε και ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια της Αυστραλιας να το τσεκαρεις φυσικα,αλλα νομιζω πως θα σου πουν το ιδιο πραγμα ακριβως.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα...γνωρίζει κάποιος/α αν κάποιος αλλοδαπός, πολίτης χώρας εκτός ΕΕ, ο οποίος μένει νόμιμα στη Ελλάδα με άδεια παραμονής, χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει σε Ιταλία και Ισπανία;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
ανάλογα τι βίζα έχει, για να μένει στην Ελλάδα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα...γνωρίζει κάποιος/α αν κάποιος αλλοδαπός, πολίτης χώρας εκτός ΕΕ, ο οποίος μένει νόμιμα στη Ελλάδα με άδεια παραμονής, χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει σε Ιταλία και Ισπανία;
Χρειάζεται διαβατήριο με την Ελληνική άδεια παραμονής (όχι ληγμένη κλπ).
 

DianaKarolos

Banned
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπερα, οχι δεν χρειαζεσαι βιζα ουτε για την Ιταλια ουτε την Ισπανια μπορεις με την αδεια παραμονης σου και το διαβατηριο σε ισχυ να ταξιδεψεις κανονικα
σε ολες δλδ της χωρες Σενγκεν μπορεις
απ'οτι ξερω μονο Ηνωμενο Βασιλειο και καποιες αλλες χωρες που εχουν ειδικες συμβασεις μπορεις μεν να πας αλλα θες βιζα! Καλο ταξιδι!
 

DianaKarolos

Banned
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Αγαπητε Θανασση ο φιλος μας ειπε πως εχει αδεια παραμονης οχι ΒΙΖΑ δεν ειναι δλδ στην Ελλαδα για καποιο διαστημα αλλα εχει παρει τιτλο οριστικης διαμονης που την ανανεωνει δλδ καθε 1, 2 κλπ χρονια
με αυτο ειναι κομπλε να ταξιδεψει σε οποια χωρα επιθυμει εντος σενγκεν απλουστατα διαθετοντας διαβατηριο σε ισχυ.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Δεν αφορά εμένα προσωπικά, 'Ελληνας είμαι, είναι για τη γυναίκα μου. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Η γυναίκα σου μπορεί να ταξιδέψει εντώς της ΕΕ παντού με το διαβατήριό της και την άδεια διαμονής. Η μόνη χώρα η οποία απέχει απ'το κανόνα αυτό είναι η Αγγλία και αναλόγα απ'τη χώρα καταγωγής της γυναίκας σου απαιτείται βίζα ή όχι. Αυτό ελέγχεις στην ιστοσελίδα των Εξωτερικών του ΗΒ, Π.χ. εγώ ως Σέρβα και σύζηγος πολίτη της ΕΕ δεν χρειάζομαι την βίζα αν πάω εκεί με την συνοδία του άνδρα μου. Αν θέλω να πάω μόνη μου πρέπει να βγάλω βίζα.

Και κάτι άλλο.

Ειδα ότι ενδέχεται να ταξιδέψεις με το Ραϊαν.
Σε περίπτωση αυτής της εταιρίας, η γυναίκα σου είναι υποχρεωμένη να πάει για "τσεκ ιν" στο ντεσκ της Ραϊαν επειδή δεν είναι υπηκόος της ΕΕ. Αυτό άσχετο απ'το τσεκ ιν που θα κάνεις μέσω διαδικτύου. Εκεί θα σφραγίσουν το μπορντινγκ πας της και τότε θεωρείται πως αυτοί έκαναν έλεγχο των ενδεχομένων λαθροεπιβατών. Θα στο γράψουν σαν ειδοποίηση όταν κάνεις ονλαϊν τσεκ ιν. Απλά επειδή δεν λέει τίποτα παραπάνω από αυτό και πέρασα 2 ώρες στο αεροδρόμιο να μάθω που πρέπει να πάω, σου λέω από τώρα ότι είναι στο ντεσκ της εταιρίας.(νομίζω η Ολυμπιακή τους εξυπηρετεί)
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Hvala te puno Ivana :) Η διαφορά μεταξύ μας είναι ότι η γυναίκα μου δεν έχει πάρει ακόμα την άδεια ως σύζυγος Έλληνα, έχει τη βεβαίωση μόνο. Είναι σε ισχύ αυτή τη στιγμή η άδεια της λόγω εργασίας. Για την Αγγλία συγκεκριμένα μπορεί κάποιος να δει τι χρειάζεται εδώ UK Border Agency | Home Page

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όπως και όλους τους υπόλοιπους.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Τίποτα,

να είσαι καλά. Φτάνει που έχει την βεβαίωση, με την οποία από τις 15/11/2009 μπορεί να ταξιδεύει όπως και με την άδεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom