Wizz Air Ακυρώσεις και αλλαγές ώρας/μέρας πτήσης από Wizzair

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Μόλις είδα τυχαία στο site της Wizzair ότι οι πτήσεις από τη Θεσσαλονίκη για τη Βουδαπέστη άλλαξαν μέρες. Από Τρίτη και Σάββατο πήγαν Δευτέρα και Παρασκευή. Εγώ είχα κλείσει 7 (Σάββατο)-10 (Τρίτη) Απριλίου και με μετέφεραν 6-9/4. Δεν μου έστειλαν καν e-mail για να το ξέρω. Μπήκα στο Manage my booking και είδα τις αλλαγές. :mad: Πως πρέπει να κινηθώ? Έκλεισα και σε ακριβό ξενοδοχείο και νιώθω ανασφάλεια με τέτοιου είδους αλλαγές και μάλιστα χωρίς ειδοποίηση. Είδαμε τι έγινε και με την Ryainair... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Τελικά πράγματι άλλαξαν μέρες οι πτήσεις της Wizzair από Θεσσαλονίκη προς Βουδαπέστη από Τρίτη και Σάββατο προς Δευτέρα και Παρασκευή. Βέβαια εμένα ποτέ δεν με ειδοποίησαν. Αλλά το θέμα μου λύθηκε ευτυχώς. Για όποιον θελήσει να επικοινωνήσει με την Wizzair μπορεί να καλέσει από την Ελλάδα στο νούμερο 8252008985 αλλά επικοινωνία στα Αγγλικά. Εμένα δεν μου το σήκωσαν βέβαια, ευτυχώς δε γιατί η χρέωση ήταν άκρως τσουχτερή. Εγώ επικοινώνησα μαζί τους στο [email protected] παρόλο που το site έλεγε ότι δεν μπορούσαμε να τους στείλουμε απαντητικό mail. Ευτυχώς, μου απάντησαν και τελικά μου επιβεβαίωσαν την αλλαγή της πτήσης μου.
 

Niktravel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους , έκλεισα πριν 3 εβδομάδες πτήση με την Wizz Air Αθήνα βιλνιους με επιστροφή . Χθες έλαβα e mail ότι η πτήση αλλάζει ημερομηνία και από 4 με 9 Απριλίου γίνεται 3 με 10 . Μου έστειλαν επιλογές επιστροφής χρημάτων η credits η αλλαγή ημερομηνίας 15 μέρες πριν την προγραμματισμένη η 30 μετά . Το θέμα είναι αν μπορώ να επιλέξω μέσα σε αυτό το διάστημα οποίο δρομολόγιο με βολεύει η θα χρεώθω επιπλέον . Γτ οι τιμες έχουν ανεβεί στο θεό .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλησπέρα σε όλους , έκλεισα πριν 3 εβδομάδες πτήση με την Wizz Air Αθήνα βιλνιους με επιστροφή . Χθες έλαβα e mail ότι η πτήση αλλάζει ημερομηνία και από 4 με 9 Απριλίου γίνεται 3 με 10 . Μου έστειλαν επιλογές επιστροφής χρημάτων η credits η αλλαγή ημερομηνίας 15 μέρες πριν την προγραμματισμένη η 30 μετά . Το θέμα είναι αν μπορώ να επιλέξω μέσα σε αυτό το διάστημα οποίο δρομολόγιο με βολεύει η θα χρεώθω επιπλέον . Γτ οι τιμες έχουν ανεβεί στο θεό .
Υποθετω οτι μπορεις να επιλεξεις χωρις να δωσεις τα παραπανω, αλλα αν δε γεμισει το αεροπλανο δεν αποκλειεται να ακυρωσει πτηση.
 
Last edited:

evik

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Γεια σας!
Είχα κλείσει ταξίδι από Θεσσαλονίκη-Βιέννη και η αεροπορική αλλάζει την ώρα αναχώρησης. Θα αποδεχτώ την νέα ώρα γιατί με συμφέρει πολύυυυ ! Διαβάζω όμως το εξής μόλις κάνω την αποδοχή:

"Είστε βέβαιοι ότι αποδέχεστε το νέο δρομολόγιο;
Μόλις κάνετε αποδοχή, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας σύμφωνα με τους γενικούς κανόνες και με καταβολή του αντίστοιχου τέλους αλλαγής/υπηρεσιών."
Τι εννοεί εδώ; θα χρειαστεί επιπλέον πληρωμή; (Είναι σε μια κράτηση εισιτήρια 5 ατόμων.)
Λέει αν αποδεχτώ το νέο δρομολόγιο μπορώ να κάνω άλλη αλλαγή με χρέωση;
Ευχαριστώ παρεούλα!!!:hug:
 
Last edited:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Γεια σας!
Είχα κλείσει ταξίδι από Θεσσαλονίκη-Βιέννη και η αεροπορική αλλάζει την ώρα αναχώρησης. Θα αποδεχτώ την νέα ώρα γιατί με συμφέρει πολύυυυ ! Διαβάζω όμως το εξής μόλις κάνω την αποδοχή:

"Είστε βέβαιοι ότι αποδέχεστε το νέο δρομολόγιο;
Μόλις κάνετε αποδοχή, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας σύμφωνα με τους γενικούς κανόνες και με καταβολή του αντίστοιχου τέλους αλλαγής/υπηρεσιών."
Τι εννοεί εδώ; θα χρειαστεί επιπλέον πληρωμή; (Είναι σε μια κράτηση εισιτήρια 5 ατόμων.)
Λέει αν αποδεχτώ το νέο δρομολόγιο μπορώ να κάνω άλλη αλλαγή με χρέωση;
Ευχαριστώ παρεούλα!!!:hug:
Είχα κάνει αποδοχή παλιότερα σε αλλαγή ώρας σε Κράτηση με wizzair και δεν μου χρέωσε κάτι έξτρα.Επίσης επειδή μας είχαν αλλάξει και το αεροδρόμιο από Θεσσαλονίκη Καβάλα τότε που είχε γίνει το γνωστό μπάχαλο με το Μακεδονία,είχαμε την δυνατότητα για επιστροφή χρημάτων και δωρεάν αλλαγή ημερομηνίας.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Παιδια τα φωτα σας...μου ζητησε η εν Λογω εταιρεια λογω ακυρωσης να δεχτώ α) αλλαγη Πτήσης δωρεαν ή β) επιστροφή χρηματων + 20% επιπλεον.

επελεξα επιστροφή και Ακυρωση χρηματων αλλα διαπιστωνω οτι το ποσο ειναι μικροτερο απο το ποσο που εδωσα για 2 ατομα. Τους εστειλα παραπονο - με εμαιλ και τους εξηγω οτι εχω δώσει +30 Ευρω γιατι ζητησα μια επιπλεον Υπηρεσια (Wizz Discount Club ) μελος την οποια εχασα σαν ιδιοτητα με την ακυρωση αρα και το 30ρικο!!!!

Μου απαντουν σε 2 ωρες οτι μου επεστρεψαν ΟΛΑ τα χρηματα οπως οφειλαν και οτι δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να μου πληρωσουν την συνδρομη Μελους WIZZ DISCOUNT CLUB.
Εγω παλι εχοντας ολα τα αποδεικτικα και παραστατικα Υπεβαλλα εκ νεου Αιτημα - Παραπονο στην Διαχειριστικη Επιτροπη της ΕΕ για Online Dispute Refund και θα εξετασουν το ζητημα μου .... (υποτιθεται) τι λετε? Πιστευετε οτι η εν λογω Εταιρεια ειναι Φερεγγυα? Εδω μου εφαγε 30αρικο και μου λεει οτι μου εδωσε με το παραπονο τα χρηματα μου
Υπαρχει περιπτωση η εν λογω Υπηρεσια να λειτουργησει Φερεγγυα και Δικαια προς οφελος των Καταναλωτων ή θα το εξεταασει σε 1 ετος. Online Dispute Resolution Λεγεται ο Φορεας και κατι σημαιακια της Ε.Ε. εχει πανω!!!

Το αιτημα μου ειναι ξεκαθαρο.....1 ετος συνδρομη WIZZ Discount Club ή τα 30 ευρω πισω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Παιδια τα φωτα σας...μου ζητησε η εν Λογω εταιρεια λογω ακυρωσης να δεχτώ α) αλλαγη Πτήσης δωρεαν ή β) επιστροφή χρηματων + 20% επιπλεον.

επελεξα επιστροφή και Ακυρωση χρηματων αλλα διαπιστωνω οτι το ποσο ειναι μικροτερο απο το ποσο που εδωσα για 2 ατομα. Τους εστειλα παραπονο - με εμαιλ και τους εξηγω οτι εχω δώσει +30 Ευρω γιατι ζητησα μια επιπλεον Υπηρεσια (Wizz Discount Club ) μελος την οποια εχασα σαν ιδιοτητα με την ακυρωση αρα και το 30ρικο!!!!

Μου απαντουν σε 2 ωρες οτι μου επεστρεψαν ΟΛΑ τα χρηματα οπως οφειλαν και οτι δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να μου πληρωσουν την συνδρομη Μελους WIZZ DISCOUNT CLUB.
Εγω παλι εχοντας ολα τα αποδεικτικα και παραστατικα Υπεβαλλα εκ νεου Αιτημα - Παραπονο στην Διαχειριστικη Επιτροπη της ΕΕ για Online Dispute Refund και θα εξετασουν το ζητημα μου .... (υποτιθεται) τι λετε? Πιστευετε οτι η εν λογω Εταιρεια ειναι Φερεγγυα? Εδω μου εφαγε 30αρικο και μου λεει οτι μου εδωσε με το παραπονο τα χρηματα μου
Υπαρχει περιπτωση η εν λογω Υπηρεσια να λειτουργησει Φερεγγυα και Δικαια προς οφελος των Καταναλωτων ή θα το εξεταασει σε 1 ετος. Online Dispute Resolution Λεγεται ο Φορεας και κατι σημαιακια της Ε.Ε. εχει πανω!!!

Το αιτημα μου ειναι ξεκαθαρο.....1 ετος συνδρομη WIZZ Discount Club ή τα 30 ευρω πισω!
Το Discount Club που πλήρωσες με 30 Ευρώ για πόσο καιρό είναι;Τι ισχύ έχει;
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Παιδια τα φωτα σας...μου ζητησε η εν Λογω εταιρεια λογω ακυρωσης να δεχτώ α) αλλαγη Πτήσης δωρεαν ή β) επιστροφή χρηματων + 20% επιπλεον.
πόσες ήμερες πριν την πτήση στο ζητησαν ?
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.342
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γεια σας.
Έχουν αγριέψει σε αυτή την εταιρία, αλλά και σε άλλες.
Το καλοκαίρι σε δικά μου άτομα δεν επέτρεψαν αν μπουν σε πτήση γιατί λέει δεν είχαν κάνει τσεκ ιν!!
Τους άφησαν στο Κουταΐσι και με δικά τους έξοδα γύρισαν πίσω. Βέβαια τους επέστρεψαν τα χρήματα και άλλα 400 ευρώ στον καθένα αποζημίωση. Όμως εκείνοι αναγκάστηκαν και πήγαν πίσω στην Τιφλίδα και ευτυχώς βρήκαν πτήση για επιστροφή.
Πάντως εμένα η Ryan air πρόσφατα που άλλαξε πτήση απλά μου έδωσε πίσω τα χρήματα. Πάλι καλά!
Αλλά ας μη νομίσουμε ότι τα κάνουν μόνο οι low cost εταιρίες. Μας το έκανε και η Avianca πρόσφατα στην Κολομβία.
Θα τα γράψω αλλού αυτά.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Το Discount Club που πλήρωσες με 30 Ευρώ για πόσο καιρό είναι;Τι ισχύ έχει;
60 Lev ή 30 ευρω ειναι η εκδοση ετησια συμφωνα με την οποια πευχαινεις καλυτερες τιμες στα εισητρια και στις αποσκευες. Ποσο που αν κανεις 2 ταξιδια σε 1 ετος εχεις κανει σιγουρα αποσβεση

πόσες ήμερες πριν την πτήση στο ζητησαν ?
55 μερες
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom