Γαλλία Ελβετία Ιταλία Αλσατία/Βόρεια Ιταλία

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Καλησπερα στα σχεδια μου εντος τριων μηνων ειναι ενα απο τα παρακατω ταξιδια (παρακαλω για την βοηθεια σας):
1 Βασιλεια-Κολμαρ-Στρασβουργο-Μυλουζ-και μια ακομα πολη της ελβετιας για ενα 7 ημερο ταξιδι.
ή 2 Βορεια Ιταλια Βερονα-Μπολωνια-βενετια-φλωρεντια-Βενετια-Μιλανο για παλι 7 ημερες.
Το ταξιδι θα πραγματοποιηθει-λεω- τελος Μαρτη,δεδομενου οτι θα πεταξω με λοου κοστ εταιρια και οτι η πρωτη επιλογη ειναι ακριβοτερη για διαμονη,γερνω προς την δευτερη,ομως το μεσα μου ζητα τοπους οπους η κολμαρ.
Διαβασα αρκετα εδω μεσα,ειδα και οτι πολυ προτεινετε οχι διαμονη σε ελβετια αλλα καλυτερα ΓΑλλια.
Εκ πρωτης τι προτεινετε,για την εποχη που θα παω για την διαμονη και ως ποιο ξελκουραστο προγραμμα απο τα δυο για 7 μερες.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μάλλον το πρώτο. Το δεύτερο μου φαίνεται λιγάκι φορτωμένο για 7 μέρες. Όσο για την Κολμάρ, δε λέω, υπέροχη, αλλά άκρως τουριστική όλο το χρόνο. Ίσως να τη συνδύαζες και με κάποιο ακόμη αλσατικό χωριουδάκι; Τουρίστες θα βρεις βέβαια παντού στην Αλσατία, αλλά στα μικρά χωριουδάκια σε μικρότερη κλίμακα, οπότε και είναι λιγότερο ενοχλητικό.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Στο νο 2 έχω πάει και θεωρώ ότι οι μέρες για όλα δεν φτάνουν εκτός και αν το κάνεις στο fast forward. Το 1ο μέρος θα το κάνω σε 1 μήνα και νομίζω ότι είναι οι ιδανικές μέρες για τα μέρη αυτά. Σημείωσε ότι η Ελβετία είναι πανάκριβη και σε ξενοδοχεία, όμως στο Στρασβούργο και στα χωριά η διαμονή σε τιμές είναι φυσιολογική. Δεν βρίσκω διαφορά από την Ιταλία, ειδικά αν πας σε μη τουριστική εποχή. Εσύ ξέρεις καλύτερα απ'όλους, απλά εγώ σίγουρα θα διάλεγα την πρώτη αν δεν ήθελα να τα ξεπετάξω όλα γρήγορα
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Θα προτεινα να μοιρασεις τις διανυκτερευσεις σε Στρασβουργο και Βασιλεια, αφενος για να χαρεις ανετα τις δυο πανεμορφες αυτες πολεις κι αφετερου για χαλαρες εκδρομες στην Αλσατια και το Μελανα Δρυμο αντιστοιχα.Η Βορεια Ιταλια απαιτει περισσοτερες μερες κι ειναι κριμα να τη δεις επιδερμικα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θα διάλεγα την 1η. Από τις χώρες εκεί πάνω νομίζω πως πιο οικονμική είναι η Γερμανία (Μέλας Δρυμός) Ήμουν εκεί το 2009 (είναι σε εξέλιξη η ιστορία για εκείνο το ταξίδι http://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%A3%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%84-%CE%BA%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF.47099/ και ελπίζ ω πως θε έχει το κομμάτι που σε ενδιαφέρει σύντομα). Η Κολμάρ είναι λιγότερο από 40 χμ από εκεί που έμενα. Οι μετακινήσεις εκεί είναι εύκολες. Ο δρόμος του κρασιού (από Κολμάρ μέχρι Στασβούργο από τα χωριά είναι απίστευτης ομορφιάς (δυστυχώς έκανα ένα πολύ μικρό κομμάτι και ονειρεύομαι πότε θα πάω ξανά). Έμεινα στο χωριό Bad Krozingen σε πολύ ωραίο διαμέρισμα κάτω από 50 Ευρώ. Δες το
http://www.booking.com/hotel/de/app...id=0ffe7e30b9f1580cdc11dbfba20bbf35be87ec0dX3
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Εκ πρωτης σας ευχαριστω...θα το μελετησω..και θα σας ξαναρωτησω(πριξω!)...
γιατι θα ηθελα μια πολη στην οποια να εχει σταθμο τρενου ετσι ωστε καθημερινα να μεταβαινω σε αλλη πολη...και εγω στην πρωτη επιλογή εκλεινα, και επειδη το τελευταιο ταξιδι ητανε βελγιο και λουξεμβουργο θεωρησα οτι θα ειναι στο ιδιο μοτιβο για αυτο ειπα ιταλια...αλλα κατα βαθος θελω ελβετια και τα περιξ.
α παραλειψη μου ισως το κανω μονος το ταξιδι...
 
Last edited:

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Εφόσον κλίνεις στην πρώτη επιλογή, εγώ θα το έσπαγα σε 2 ταξίδια μια και η Αλσατία έχει κι άλλα πράγματα να δεις και μπορεί να συνδυαστεί και πολύ ωραία με ολίγη Γερμανία όπως αναφέρθηκε. Αλλά βέβαια η επιλογή είναι δική σου και απ' ότι κατάλαβα θέλεις την Ελβετία ίσως συνδυασμένη με λίγη Γαλλία ή Γερμανία για διαμονή, σωστά;
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Κοιταξα τις ημερομηνιες 26/3-2/4 με εασυζετ για βασιλεια αλλα η επιστροφη ειναι στης 7 το πρωι αρα πρεπει να εισαι 5 ξημερωματα,και να εχεις το αγχος το που θα μεινεις πως θα φτασεις,κ χανεις κ μια μερα.αρα παω στο 26/3-31/3!
Και εχουμε και λεμε,για μενα που δεν με πειραζει να ειμαι καθε μερα σε αλλη πολη,επιλεγω μονιμη διαμονη στην κολμαρ και 1 μερα στρασβουργο,1 βερνη(αναλογως τις τιμες τρενου),1 μερα μυλουζ/φραιμπουργκ,1 μερα ζυριχη(παλι αναλογα την τιμη)....
Ακουω προτασεις,και οτι ξερετε...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Προτεινω για διαμονη τη Βασιλεια που ως μεγαλη πολη και καλυτερες συνδεσεις εχει για εκδρομες και περισσοτερες επιλογες για το βραδυ.Εξαλλου,κατα τη γνωμη μου,μαζι με τη Βερνη ειναι οι ωραιοτερες πολεις της Ελβετιας.Το Κολμαρ αξιζει σιγουρα αλλα για ημερησια,τιποτα παραπανω.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Για οικονομικους λογους το επιλεγω!για αυτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom