Γαλλία Γερμανία Αλσατία Μέλανας Δρυμός

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Δειλά δειλά αρχίζουμε και σχεδιάζουμε με την παρέα το επόμενό μας ταξίδι. Σκεφτόμαστε για αρχική στάση το Μέλανα Δρυμό στη Γερμανία.
Νομίζοντας αρχικά πως το Μαύρο Δάσος θα είναι κάτι σαν την Πάρνηθα (....), έπαθα ένα τεράστιο σοκ όταν είδα οτι η έκτασή του είναι σχεδόν όσο 2 φορές το Λουξεμβούργο και περίπου όσο ολόκληρη η Κρήτη.
Τα χωριά είναι δεκάδες... Αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει είναι να δούμε το δάσος στο εσωτερικό του, μιας και είμαστε πολύ της πεζοπορίας. Στο μυαλό μας το έχουμε σαν κάτι βγαλμένο απο τα παραμύδια των αδεργών Γκριμ, δεν ξέρω αν πρέπει να προσγειωθούμε λίγο και να χαμηλώσουμε τις απαιτήσεις μας...
Επίσης, μετά λέμε να πάμε προς Αλσατία, (Κολμάρ, Στρασβούργο).
Κάποια πρόταση για σημείο διαμονής-εξόρμισης στο Μαύρο Δάσος που να εξυπηρετεί το σκηνικό που φανταζόμαστε και να είναι κοντά μετα σύνορα της Γαλλίας;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Ξέρετε πόσο απέχει η περιοχή από Μπέργκαμο;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι καμιά 500αριά χιλιόμετρα...
Τουτέστιν 5-6 ώρες οδήγησης, αλλα θεωρώ ατόπημα να κάνει κανείς αυτό το δρομολόγιο χωρίς τις απαραίτητες στάσεις στο ενδιάμεσο (Κόμο, Άλπεις, Ελβετία κλπ.)
 

jalibakis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σκέφτομαι να κάνω μια εκδρομή στην Γερμανία με προορισμό την Αλσατία.Η περίοδος που θέλω να πραγματοποιήσω την έκδρομη είναι μετά της γιορτές ίσως μέσα στον Γενάρη διαφορετικά προς τον Μάρτιο.
Θέλω να παρω γνωμες σχετικά με το πως θα φθασω ως εκει και την διαμονή , πόσες μέρες θα ήταν ικανοποιητική η εκδρομή αν την έκανα οδικώς? τι δύσκολιες αντιμετωπίζεις μέχρι να φτάσεις εως εκει και ποια διαδρομή ακολουθείς (γενικά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο να παω με αυτοκίνητο , τελευταία εκδρομή με αυτοκίνητο ηταν Βελιγράδι) και που να μείνουμε ποσο κοστίζουν τ ξενοδοχεία και τα δωμάτια ανα διανυκτέρευση και εαν ξέρετε κάποια καταλύματα που ειναι value for money. εαν έχει κάποιος κατα νου κάποια πρακτορεία να μου προτείνει και να βρω το πιο συμφέρον πακέτο.
Αναζητώ πολλες πληροφορίες ολες είναι καλοδεχούμενες και θα εκτιμήσω εαν αφιερώσετε χρόνο για να συλλέξω οσα μπορεσω περισσότερα. Ολοι μας αυτούς τους καιρούς αναζητούμε το value for money . Αρχικα θα πρέπει να αποφασίσω αν την κάνω μόνος ή με ταξιδιωτικο γραφείο και έπειτα αν συμφέρει οδικώς ή αεροπορικά. Εμπειρίες , πληροφορίες , τιμες και οτι άλλο θα ήταν χρήσιμο καλοδεχούμενο. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σκέφτομαι να κάνω μια εκδρομή στην Γερμανία με προορισμό την Αλσατία.Η περίοδος που θέλω να πραγματοποιήσω την έκδρομη είναι μετά της γιορτές ίσως μέσα στον Γενάρη διαφορετικά προς τον Μάρτιο.
Θέλω να παρω γνωμες σχετικά με το πως θα φθασω ως εκει και την διαμονή , πόσες μέρες θα ήταν ικανοποιητική η εκδρομή αν την έκανα οδικώς? τι δύσκολιες αντιμετωπίζεις μέχρι να φτάσεις εως εκει και ποια διαδρομή ακολουθείς (γενικά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο να παω με αυτοκίνητο , τελευταία εκδρομή με αυτοκίνητο ηταν Βελιγράδι) και που να μείνουμε ποσο κοστίζουν τ ξενοδοχεία και τα δωμάτια ανα διανυκτέρευση και εαν ξέρετε κάποια καταλύματα που ειναι value for money. εαν έχει κάποιος κατα νου κάποια πρακτορεία να μου προτείνει και να βρω το πιο συμφέρον πακέτο.
Αναζητώ πολλες πληροφορίες ολες είναι καλοδεχούμενες και θα εκτιμήσω εαν αφιερώσετε χρόνο για να συλλέξω οσα μπορεσω περισσότερα. Ολοι μας αυτούς τους καιρούς αναζητούμε το value for money . Αρχικα θα πρέπει να αποφασίσω αν την κάνω μόνος ή με ταξιδιωτικο γραφείο και έπειτα αν συμφέρει οδικώς ή αεροπορικά. Εμπειρίες , πληροφορίες , τιμες και οτι άλλο θα ήταν χρήσιμο καλοδεχούμενο. Σας ευχαριστώ πολύ.
Μολις γυρισα απο εκει.Θα γραψω μια ιστορια τις επομενες μερες για το roadtrip που καναμε.Ξεκινησαμε απο Triberg και πηγαμε Φραιμπουργκ-Βασιλεια-Εγκισαιμ-Καισερμπεργκ-Ρικβιρ-Κολμάρ-Ριμποβιλ-Ομπερνε- Στρασβουργο και Baden-baden.Εχει αρκετες ιστοριες παντως στο forum για την περιοχη που ειναι πολυ περιγραφικες.Για μένα πάντως μην πληρωσεις πρακτορειο.Κανε την εκδρομή μόνος σου.Οι διαδρομες υπεροχες,οι δρομοι καλοί.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Και εγω γυρισα απο εκεινα τα μέρη 15 Νοεμβριου .
Πολυ ομορφα μέρη αξιζει ενα ταξιδι εκει . Ισως ειναι καλιτερα να πας Μαρτιο που οι μέρες ειναι πιο μεγάλες .
Σε διαφορα μαγαζιά που μίλησα με ιδιοκτητες μου ειπαν οτι μετα τις εορτες θα κλείσουν γιατι ειναι βαρυς ο χειμωνας , δεν εχει πλέον ταξιδιώτες και ειναι η εποχή που ξεκουράζονται .
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και εγω γυρισα απο εκεινα τα μέρη 15 Νοεμβριου .
Πολυ ομορφα μέρη αξιζει ενα ταξιδι εκει . Ισως ειναι καλιτερα να πας Μαρτιο που οι μέρες ειναι πιο μεγάλες .
Σε διαφορα μαγαζιά που μίλησα με ιδιοκτητες μου ειπαν οτι μετα τις εορτες θα κλείσουν γιατι ειναι βαρυς ο χειμωνας , δεν εχει πλέον ταξιδιώτες και ειναι η εποχή που ξεκουράζονται .
Χριστουγεννα παντως Κολμάρ και Στρασβουργο ειναι εκπληκτικα στολισμένα!!!!Οποιος το σκεφτεται για τις επόμενες μέρες....
6B806510-EE7D-4F34-9DC0-2D4DFA571B04.jpeg
5F4B3DD8-447E-4ECD-BCFB-0CA091D567A4.jpeg
DC390CF9-B756-466B-8018-9596EEB5302E.jpeg
3C85EA5F-5F88-4282-8061-55EA4E086C97.jpeg
D7B2582C-44D9-42E2-B5E4-57887485825E.jpeg
5A66A31F-F703-4EF7-8CD9-D7A66F85424E.jpeg
4941CDA4-7508-46B6-B123-422F3EC98438.jpeg
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλησπέρα, έκανα ένα μεγάλο Roadtrip το καλοκαίρι και ανάμεσα στις περιοχές που επισκέφθηκα ήταν και η Αλσατία.
Ξεκινήσαμε από Χαλκιδική και το πρώτο βράδυ μείναμε Ζάγκρεμπ, η διαδρομή είναι αρκετά μεγάλη, περίπου 12 ώρες, αλλά έχουμε συνηθίσει να ταξιδεύουμε με αυτό τον τρόπο και δεν μας φάνηκε κουραστικη. Το επόμενο βράδυ φτάσαμε Αλσατία διανύοντας 950 χιλιόμετρα. Στην περιοχή μείναμε συνολικά για 3 βράδια, έπειτα μετακινηθήκαμε στην περιοχή του Μέσου Ρήνου ( 2 βράδια) και άλλα 2 για τη διαδρομή του παραμυθιού. Από εκεί και για να επιστρέψουμε Ελλάδα σπάσαμε την απόσταση και μείναμε Βιέννη και Βελιγράδι.
Έχω ξεκινήσει ιστορία την οποία όμως δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη. Το κομμάτι που αφορά την Αλσατία νομίζω θα σε βοηθήσει, δίνω αρκετές οδηγίες και για το οδικό δίκτυο και τα έξοδα που αφορούν διόδια κτλ.
Η αποψή μου πάντως είναι ότι σαν οδικό ταξίδι, αν ταξιδεύετε με μικρά παιδιά και δεν είστε συνηθισμένοι σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, είναι λίγο δύσκολο να το πραγματοποιήσετε. Επίσης τώρα που είναι χειμώνας νυχτώνει και νωρίς και είναι πολύ πιο κουραστικό και για τον οδηγό. Αν βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να μοιραστεί η απόσταση με δύο ή περισσότερους οδηγούς ακόμη καλύτερα! Επίσης δεν ξέρω πόσο εύκολη θα είναι η οδήγηση με τα καιρικά φαινόμενα που μπορεί να συναντήσεις. Στην Αυστρία χρειάζεσαι οπωσδήποτε χιονολάστιχα!
Θα σου πρότεινα πάντως να μην πας με πρακτορείο. Εμείς ταξιδέψαμε 4 άτομα και βρήκαμε αρκετά οικονομικά καταλύματα, αναφέρω πού μείναμε στην ιστορία μου. Κατα τ'άλλα η περιοχή είναι πανέμορφη και αξίζει να την επισκεφθείς!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα
Μιας και για το καλοκαίρι δεν εχουμε κλείσει τιποτα ακόμη..... (υποχρεώσεις βλέπεις) Βρίσκω αεροπορικό απο Θεσσ/νικη προς Μεμινγκεν Γερμανία σε καλή τιμή και σκεφτόμουν ένα οδικό σε Μέλανα δρυμό- Στρασβουργο- Λιον -επιστροφή απο Ελβετία. Διαθέσιμες μέρες μέχρι 10-11 .... οδηγοί 2 προφανώς θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Θελω μια γνώμη για διανυκτερεύσεις και ισως τι να υπολογιζω για κόστος ταξιδιου. Και μια πρωτη εικόνα πιθανής διαδρομής
xarths.PNG
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλησπέρα
Μιας και για το καλοκαίρι δεν εχουμε κλείσει τιποτα ακόμη..... (υποχρεώσεις βλέπεις) Βρίσκω αεροπορικό απο Θεσσ/νικη προς Μεμινγκεν Γερμανία σε καλή τιμή και σκεφτόμουν ένα οδικό σε Μέλανα δρυμό- Στρασβουργο- Λιον -επιστροφή απο Ελβετία. Διαθέσιμες μέρες μέχρι 10-11 .... οδηγοί 2 προφανώς θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Θελω μια γνώμη για διανυκτερεύσεις και ισως τι να υπολογιζω για κόστος ταξιδιου. Και μια πρωτη εικόνα πιθανής διαδρομής
View attachment 234802
Μόλις επιστρέψαμε από την Αλσατια και το Μελανα Δρυμό που πήγαμε για τις ημέρες του Πασχα. Στους πρόποδες του Μελανά Δρυμού πήγαμε ημερήσια όποτε δεν έχω να προτείνω κ πολλα. Πήγαμε στους καταρράκτες του Triberg που το καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι όαση δροσιάς (είσοδος 5€). Μας εξέπληξε το Freiburg!
Στην Αλσατια μην παραλείψετε κατα σειρά προτίμησης το Riquewihr, το Eguisheim, το Στρασβουργο με διανυκτέρευση κ το Κολμαρ. Επίσης πολύ ευχάριστη έκπληξη ήταν η επίσκεψη στο Haut Koenigsburg Castle (είσοδος 9€).
Καλά να περασετε!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
skoumpi, για να σου πω την δικη μου αποψη διανυκτερευσεων,θα πρεπει να ξερω ποιες πολεις -απο αυτες που περιλαμβανει η διαδρομη σας- εχετε επισκεφτει,για να τις εξαιρεσω.
Οσο για το κοστος ανα διανυκτερευση υπολογισε το στα 70-85€ (με πρωινο),το κοστος διατροφης εξαρταται από τα «γουστα» σας. Εμεις επειδη ειμασταν συνεχως στον δρομο,ψωνιζαμε από S.M. (των οποιων οι τιμες,ηταν λιγο ακριβότερες των δικων μας) και φτιαχναμε «κρυα σαντουιτς», με αναψυκτικα ή ποτα,όταν ειχαμε περιηγηση μετα το φαγητο κι όχι οδηγηση.Στα εστιατορια τους παντως μια μεση τιμη κοστους ηταν 25-35€ το ατομο (κι όχι για σπεσιαλ παραγγελιες φυσικα),αλλα θα ξερεις ηδη, οτι το ελληνικο φαγητο και την ποικιλια του,δεν μπορεις να την βρεις πουθενα.
Τελος για το αυτοκινητο (παλι εξαρταται από τα «γουστα») το ημερησιο κοστος για ένα οικονομικο 4πορτο είναι κατω από τα 20€ (ξεκινα το ψαξιμο για συγκριση τιμων από το economycarrentals).
Αυτά προς το παρον και τα ξαναλεμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom