Αστυπάλαια Aστυπάλαια -Αμοργός

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
πό το πλαι της Χωρας ξεκίναγε ενα 10λεπτο μονοπάτι για μια παραλιούλα ακριβώς από κάτω που είχε βότσαλο αν θυμαμαι καλά και λίγες παρέες.
Μαγαζάκι λέγεται.....
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Βαθμολογία 1-5 (1:κακό -5:άριστο)
Αμοργός Αστυπάλαια
Παραλίες 4-2 (όταν είχα πάει Αμοργό δεν είχε τόσο πολύ κόσμο...θα έβαζα 5 αλλά το αφήνω για τα Κουφονήσια, όσες παραλίες πήγα στην Αστυπάλαια δεν με ενθουσίασαν, πιο ωραία μου φάνηκε μια ακριβώς κάτω από την Χωρα που παίρνεις έναν χωματόδρομο με τα πόδια)
Φαγητό 5-3 ( είχε πολύ ωραίες παραδοσιακές γεύσεις στην Αμοργο ειδικά στα χωριά, στην Αστυπάλαια είχε πιο μέτριο & 1-2 που δοκίμασα πολύ τυποποιημενα...μετά έμαθα ότι έχουν και στην Αθηνα και πάνε εκει για καλοκαίρι)
Φύση 5-3 (το ανάγλυφο της αμοργου είναι πιο συγκλονιστικό...κάνεις μπάνιο στην παραλία του Μούρου και αγναντεύεις την Χοζοβιώτισσα)
Νύχτα (για 35+) 4-3 (στην Αστυπάλαια λίγο πιο έξω από την Χωρα δεν θυμαμαι την περιοχή ειχε μέχρι και κλαμπ αλλά τέτοιου τυπου που δεν πολυσυμπαθω, στην Χωρα ειχε ενα μαγαζακι με εντεχνη ζωντανη και αλλα ενα ρακομελάδικο πολυ ωραιο, στην αμοργό έχεις σαφώς πιο πολλές επιλογές...βέβαια για κάποιο λόγο στην αστυπάλαια κράταγε μέχρι πιο αργα, Αμοργο πχ στην Χωρα γυρω στην 2 άδειαζε...ίσως φταιει και η περίοδος που πήγα)
Τιμές 3-3 (δεν ήταν φτηνο ούτε το ένα νησι ούτε το άλλο, στον μεσο όρο και τα δυο)
Good vibes 5-3
Ισως λίγο αδικώ την Αστυπάλαια αλλά συγκρίνεται με την Αμοργό που λάτρεψα

Αν κ ολίγον παλιό το τόπικ, επαναφέρω το ως άνω θέμα με τη δική μου γνώμη/βαθμολόγηση για μελλοντικούς ταξιδιώτες.
Αμοργός-Αστυπάλαια
ΠΑΡΑΛΙΕΣ 3-4 Αν μιλούσαμε για νερά δεν το συζητώ.. άριστα 5 και τα δύο νησιά...κρύσταλλο κ ενδεχομένως ό,τι πιο πεντακάθαρο έχω δει μέχρι στιγμής. Αν μιλάμε όμως για κάποιον που λατρεύει παραλίες είτε απέραντες είτε αμμώδεις είτε αρκετά εντυπωσιακές...σκούρα τα πράγματα κ για τα δύο νησιά. Δεδομένου ότι στην Αμοργό οι καλές παραλίες είναι πολύ πιο μικρούλες κ δύσβατες κ δεδομένου ότι η Αστυπάλαια εκτός από πληθώρα παραλιών (για το μέγεθός της) έχει κ τα φοβερά νησάκια Κουνούπα-Κουτσομύτη, συν μία ψήφος για την τελευταία.
ΦΑΓΗΤΟ 4-5 Δυνατό σημείο κ στα δύο νησιά. Κ πολύ καλές τιμές στις πλείονες περιπτώσεις. Στην Αστυπάλαια δίδεται ιδιαίτερη έμφαση εκτός όλων των άλλων σε θαλασσινά κ ψάρια που επιζητώ ιδιαίτερα όταν βρίσκομαι σε νησί. Επιπλέον εκεί βρίσκονται μια, δυο από τις καλύτερες ταβέρνες που έχω φάει ποτέ σε διακοπές. Οπότε άριστα. Αμοργός επίσης πάρα πολύ καλά, με παραδοσιακά πιάτα αλλά καλύτερα κρεατικό. Εννοείται παντού πλέον χρειάζεται ψάξιμο πριν επιλέξουμε κάτι..αλλά αν κάποιος θεωρεί ότι έφαγε τυποποιημένα σε αυτά τα 2 νησιά που θεωρώ ότι έχουν ατού τους το καλό φαγητό ή πέτυχε την περίπτωση ή δεν έχει φάει ποτέ σε Αγκίστρι, Τζιά, Σέριφο, Πάρο κτλ.
ΦΥΣΗ 5-4 Πιο άγρια κ εντυπωσιακή η φύση στην Αμοργό, με φοβερές διαδρομές για πεζοπορεία κ πολλά χωριουδάκια αλλά και η Αστυπάλαια έχει κρυμμένες ομορφιές για κάποιον που θα μπει στον κόπο να την εξερευνήσει (περιοχή με λίμνη στο Βαθύ, φαράγγι κοντά στον Άγιο Ιωάννη, δυσπρόσιτα σπήλαια, νησάκια κ.α.).. εννοείται βέβαια (ως επί το πλείστον) άγονα κ τα 2.
ΝΥΧΤΑ 4-3 Θεωρώντας όμως ότι κάποιος θα πάει τέλη Ιούλη ή Αύγουστο (διαφορετικά πολύ πιο ήρεμες καταστάσεις). ήρεμα νησιά κ τα δύο, με καλή διασκέδαση (ίσως ελαφρώς πιο έντεχνου στιλ στην Αμοργό κ σε περισσότερα σημεία του νησιού, ενώ στην Αστυπάλαια μόνο στη Χώρα). Η οποία όμως χώρα (όπως κ το κάμπινγκ) είναι μια χαρά για τους μήνες που προανέφερα, αν κάποιος δεν επιθυμεί τρελό ξεφάντωμα, μπορεί να ξενυχτίσει κ επίσης έχει μπαράκια με φανταστική θέα (αυτή η θέα λείπει από την Αμοργό).
ΤΙΜΕΣ 4-4 Θεωρώ πολύ καλές τιμές κ στα 2 νησιά, για τα δεδομένα τα σύγχρονα πάντα κ συγκριτικά με τιμές άλλων νησιών. Ίσως η διαμονή χρήζει μιας κάποιας προσοχής αλλά κ πάλι μπορεί να βρει κανείς νορμάλ αν ψαχτεί εγκαίρως κ στα 2.
GOOD VIBES 5-4 Υπέροχη ατμόσφαιρα κ στα 2 νησιά, κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα. Ίσως η Αμοργός πιάνει το άριστα λόγω ποικιλομορφίας, κ για το ότι πιο δύσκολα θα βαρεθεί κανείς εκεί, αλλά κ η Αστυπάλαια είναι μαγευτική για χαλαρές κ ρομαντικές (ή κ πιο παρεϊστικες) καταστάσεις (ίσως ελαφρώς λιγότερων ημερών απότι η Αμοργός)...
 
Last edited:

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Όποιος ενδιαφέρεται για δωμάτιο στην χώρα της Αμοργού από τις 18Αυγ και για Αστυπάλαια απ'τις 24Αυγ, ας επικοινωνήσει! Λόγω σοβαρού προβλήματος τα ακύρωσα
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλησπέρα.
Είμαστε μεταξύ Αμοργού και Αστυπάλαιας για τέλος Αυγούστου, ζευγάρι και έφηβη 14 ετών. Ποιο νησί είναι πιο ενδιαφέρον για το παιδί; Έχουν κίνηση αυτή την περίοδο ή είναι ερημικα. Ευχαριστώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε βρήκα κάποιο πιο πρόσφατο τόπικ, οπότε θα επαναφέρω αυτό για να επισημάνω 2-3 πραγματάκια για την Αστυπάλαια, μετά και από τη δεύτερη -και μικρή- επίσκεψη μου στο νησί, 9 χρόνια μετά τη πρώτη.
Χάρηκα που βρήκα κόσμο αναλλοίωτο, χάρηκα που με θημήθηκαν και καθήσαμε μαζί για ώρες συζητώντας σχετικά.
Σίγουρα η ομορφιά του νησιού παραμένει αναμφισβήτητη, και είναι κάτι που το ξεχωρίζει. Για του λόγου το αληθές:
2018-07-28 17.43.06.jpg 2018-07-28 20.07.06.jpg 2018-07-28 20.44.59.jpg 2018-07-29 02.51.51.jpg 2018-07-29 19.08.59.jpg 2018-07-29 19.15.38.jpg 2018-07-29 19.15.44.jpg

Αυτό που διαπίστωσα όμως, είναι ότι σε σημαντικά ζητήματα λίγα έχουν αλλάξει στο νησί.
Αρχικά να πούμε ότι όσον αφορά τη πρόσβαση, σώζει πολύ τη κατάσταση το bluestar που τη συνδέει με τη γραμμή των Κυκλάδων, καθώς η σύνδεση με τα υπόλοιπα Δωδεκάνησα είναι απογοητευτική. Συνεχίζει να είναι θέμα για κάποιον που θέλει να επισκεφτεί την Αστυπάλαια η πρόσβαση, ειτε απευθείας, είτε σε συνδυασμό με αεροπλάνο.

Απο κει και πέρα, δεν έχει βελτιωθεί στο παραμικρό το θέμα της συγκοινωνίας. Αρχικά για να φύγεις από το λιμάνι (το οποίο πλέον βρίσκεται αρκετά εκτός χώρας), πρέπει να έχεις συνεννοηθεί με το ξενοδοχείο ή επιτόπου για να κλείσεις κάποιο transfer από ιδιώτη που εκτελεί τη διαδρομή.
Το ίδιο ισχύει και για τις παραλίες. Το μεγάλο κενό που υπάρχει στη δημοτική συγκοινωνία, το καλύπτουν ιδιώτες με εκδρομές που οργανώνουν προς τις παραλίες του νησιού, σε τιμή όχι ασήμαντη (15 ευρώ).
Προσωπική μου άποψη είναι οτι δυστυχώς χωρίς κάποιο μέσο στην Αστυπάλαια δε γίνεται.

Επίσης όσον αφορά τη διαμονή, αν και αυξήθηκαν σχετικά τα διαθέσιμα καταλύματα, δεν έπεσαν στο παραμικρό οι τιμές στη διαμονή. Όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα ποστ, το καλό δωμάτιο κοστίζει ακριβά.

Έχοντας αυτά σαν δεδομένα, οι καλές τιμές στα υπόλοιπα που υπάρχουν στο νησί (καφές, ποτο, φαγητό) δε μπορούν να ισοσκελίσουν τα υπόλοιπα κόστη.

Τέλος κάτι σημαντικό σε όσους έχουν άγχη τέτοιου τύπου. Η συνήθεια των ντόπιων να κλείνουν τα μαγαζιά το μεσημέρι σε φουλ τουριστική σεζόν σε Χώρα και Πέρα Γιαλό, δεν έχει αλλάξει για κανέναν λόγο. Η προσαρμόζεσα μ'αυτό ή όχι. Δε χαλάνε τη ζαχαρένια τους και τη μεσημεριανή τους σιέστα για κανέναν (και καλά κάνουν κατ εμέ).
 

Attachments

Μηνύματα
210
Likes
859
Συμφωνώ σε όλα και έχω να προσθέσω δυο λόγια για το κάμπινγκ στην Αστυπαλιά στο οποίο ήταν (μέχρι 3 χρόνια πριν που πήγα τελευταία φορά) αξιοπρεπέστατο, με σκιά, με ωραίο φαγητό και διασκέδαση το βράδυ που ταυτόχρονα δεν ενοχλεί. Το έχουν δοκιμάσει φίλοι που δεν έμεναν εκεί και τους άρεσε.
 

steliosnats

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπερα. Ενδιαφερομαι για ακριβως το ιδιο προγραμμα.5 μερες αμοργο και απο κει αναχωρηση για αστυπαλαια με διαμονη εκει αλλες 4. Νομιζω είναι αρκετες.αλλωστε δεν εχω δυνατοτητα για παραπανω. Λεω να μεινω αιγιαλη που ειχα παει προ 10ετιας. Για στυπαλαια προτασης διαμονης;;και γενικά καθε βοηθεια ευπροδεκτη για το τι να προλαβω να κανω σε καθε νησι.
 

Alkaios93

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα Αμοργό είχα πάει πριν 2 και πριν 3 χρόνια και είχα πάει στο καμπινγκ στην Αιγιάλη.Επικρατεί κυρίως Χιπστεροκατάσταση αλλά για το υπόλοιπο νησί δεν γνωρίζω.Για Αστυπάλαια δεν ξέρω δεν έχω πάει ποτέ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Και εγω προ 10ετιας ειχα μεινει Αιγιαλη...αλλα περυσι που ξαναπηγα εμεινα Χωρα κ δεν το μετανιωσα. Μου φανηκε πολυ πιο ζωντανη. Αστυπαλαια νομιζω η σιαμονη στην Χωρα ειναι μονοδρομος.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα. Ενδιαφερομαι για ακριβως το ιδιο προγραμμα.5 μερες αμοργο και απο κει αναχωρηση για αστυπαλαια με διαμονη εκει αλλες 4. Νομιζω είναι αρκετες.αλλωστε δεν εχω δυνατοτητα για παραπανω. Λεω να μεινω αιγιαλη που ειχα παει προ 10ετιας. Για στυπαλαια προτασης διαμονης;;και γενικά καθε βοηθεια ευπροδεκτη για το τι να προλαβω να κανω σε καθε νησι.
Ωραίο πρόγραμμα!
Προσωπικά είμαι μεγάλος θαυμαστής της χώρας της Αμοργού, και δε θα κοιτούσα να μείνω κάπου αλλού, ωστόσο γούστα είναι αυτά. Άλλωστε είμαστε σχεδόν Ιούλιο, και θεωρώ ότι μόνο από σπόντα θα βρεις διαμονή στη χώρα τέτοια εποχή. Και γενικά η διαμονή θα σε ζορίσει.
Για την Αστυπάλαια είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, εκεί κοιτάς για χώρα και Πέρα γυαλό, περιοχή που πλέον έχει γίνει ένα με τη χώρα και δε ξεχωρίζει και μετακινείσαι με τα πόδια.
Μόνο αν ψάχνεις για καμπινγκ αλλάζει το πράγμα..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα. Ενδιαφερομαι για ακριβως το ιδιο προγραμμα.5 μερες αμοργο και απο κει αναχωρηση για αστυπαλαια με διαμονη εκει αλλες 4. Νομιζω είναι αρκετες.αλλωστε δεν εχω δυνατοτητα για παραπανω. Λεω να μεινω αιγιαλη που ειχα παει προ 10ετιας. Για στυπαλαια προτασης διαμονης;;και γενικά καθε βοηθεια ευπροδεκτη για το τι να προλαβω να κανω σε καθε νησι.
Μια οικονομική πιστεύω πρόταση διαμονής στην Αστυπάλαια (btw νησι με αρκετα ακριβη διαμονη γενικα) είναι το hotel paradissos στην ακρογιαλιά του Πέρα Γιαλού. Άμεση πρόσβαση για καθετί στο νησί κ γενικώς πολύ τίμια επιλογή. Τσεκαρε την (εαν βέβαια βρεις κάτι διαθέσιμο τέτοια εποχή). Όσο για το τι να δεις κ τι να κάνεις στην Αστυπάλαια, απλά αφήσου κ χαλάρωσε στη μαγεία της Χώρας κ τις κοντινες παραλίες. Να επισκεφθείς εννοείται το Κάστρο κ το μπαράκι από κάτω
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom