Αστυπάλαια Aστυπάλαια -Αμοργός

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θέλω να πάω με τα μικρά (4μελης οικογένεια) το ερχόμενο καλοκαίρι, αλλά το κόστος των εισιτηρίων είναι απαγορευτικό.
Που να δεις και το κόστος διαμονής...
Χώρια το ότι πρέπει να νοικιάσεις αμάξι, καθώς αλλιως δε μπορείς να δεις το νησί.
Αν μπορέσεις να πας εκτός υψηλής σεζόν και να βρεις κάποιο τύπου σπίτι να νοικιάσεις ίσως ρίξεις το κόστος.
Σε ότι αφορά τα μεταφορικά είναι όπως σου τα είπε η @Earth Citizen νωρίς για ακτοπλοϊκά και μονίμως ακριβά, εκτός αν τύχει και βρεις κάποιο εισιτήριο εκτός υψηλής σεζόν σε προσφορά.
Υπάρχει και ο συνδυασμός με προσέγγιση από τα κοντινά νησιά, κάτι το οποίο φαντάζομαι με οικογένεια θα είναι ταλαιπωρία και είναι εξίσου δύσκολο για την Αστυπάλαια. Για παράδειγμα αεροπορικό για Κω και από εκεί πλοίο κτλ..
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Που να δεις και το κόστος διαμονής...
Χώρια το ότι πρέπει να νοικιάσεις αμάξι, καθώς αλλιως δε μπορείς να δεις το νησί.
Αν μπορέσεις να πας εκτός υψηλής σεζόν και να βρεις κάποιο τύπου σπίτι να νοικιάσεις ίσως ρίξεις το κόστος.
Σε ότι αφορά τα μεταφορικά είναι όπως σου τα είπε η @Earth Citizen νωρίς για ακτοπλοϊκά και μονίμως ακριβά, εκτός αν τύχει και βρεις κάποιο εισιτήριο εκτός υψηλής σεζόν σε προσφορά.
Υπάρχει και ο συνδυασμός με προσέγγιση από τα κοντινά νησιά, κάτι το οποίο φαντάζομαι με οικογένεια θα είναι ταλαιπωρία και είναι εξίσου δύσκολο για την Αστυπάλαια. Για παράδειγμα αεροπορικό για Κω και από εκεί πλοίο κτλ..
Ευχαριστώ για την απάντηση, όπως και την @Earth Citizen . Είδα όμορφες εικόνες σε ένα αφιέρωμα και επειδή ψάχνω κάτι ήσυχο και συνάμα γραφικό, σκέφτηκα αυτό.
Θέλει σκέψη......
Μου κάνει εντύπωση πως έχει αεροδρόμιο και μόνο την πανάκριβη skyexpress βρήκα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είδα όμορφες εικόνες σε ένα αφιέρωμα και επειδή ψάχνω κάτι ήσυχο και συνάμα γραφικό, σκέφτηκα αυτό.
Είναι πανέμορφο νησί δε το συζητώ. Γραφικό, ποιοτικό, από τα πιο όμορφα του Αιγαίου. Είναι όμως ο ορισμός της άγονης γραμμής, θα έλεγα σε ακόμα πιο δύσκολη θέση καθώς είναι ανάμεσα σε Κυκλάδες και Δωδεκάνησα και αδικείται και από τις δύο πλευρές σε ότι αφορά τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια. Για παράδειγμα δεν έχει σύνδεση με τη Σαντορίνη κτλ κτλ.
Επίσης πάσχει στους δύο τομείς που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου. Διαμονή & μετακίνηση.

Μου κάνει εντύπωση πως έχει αεροδρόμιο και μόνο την πανάκριβη skyexpress βρήκα.
Τη πρώτη φορά που πήγα έτυχε να πέσω σε προσφορές ΟΑ και βγήκε σε -σχετικά- νορμαλ πλαίσια.
Με τη Sky που πηγαίνει τα τελευταία χρόνια, δεν έχω δει ποτέ προσφορά για το συγκεκριμένο νησί.
Μήπως να κοιτούσες κάτι σε επιδοτούμενο ακτοπλοϊκό, με κάποιο πρόγραμμα, πάντα φυσικά με καμπίνα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εχω παει με πλοιο. Κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει τοση ταλαιπωρια τοσες ωρες με 2 παιδια, ουτε τα εξοδα. Τα παιδια σου θα ειναι κατευχαριστημενα σε οποιοδηποτε γραφικο νησακι κοντα στην Αθηνα.
Εμεις ειχαμε παρει μαζι μηχανη. Ετσι συμφερει περισσοτερο. Μετα απο 3 μερες βαρεθηκαμε και φυγαμε εσπευσμενα. Ηταν αρχη της σεζον και η εικονα ηταν πληκτικη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα συμφωνήσω γενικά με την paesftra, το κόστος θεωρώ πως είναι δυσανάλογα υψηλό για το συγκεκριμένο νησί και ειδικά για οικογένεια, όπως στην περίπτωσή σου. Να αναφέρω (όπως έιπε πολύ σωστά και ο psilos) πως -ειδικά με οικογένεια- χρειάζεσαι και αυτοκίνητο και εξ'όσων θυμάμαι το οδικό δίκτυο του νησιού (τουλάχιστον όταν πήγα εγώτο 2010) ήταν "δράμα". Μακάρι να έχει βελτιωθεί Νομίζω πάντως πως νησιά που σαν στυλ παραπέμπουν σστην Αστυπάλαια μπορείς να βρεις και πιο κοντά στην Αθήνα. Αλλά και -εν τέλει- εάν θέλεις να πας κάπου πιο μακριά νομίζω πως υπάρχουν νησιά που με παρόμοιο κόστος μπορούν να προσφέρουν πολύ καλύτερα πράγματα σε μια οικογένεια και σε πιο value for money πλαίσιο
Εάν πάντως επιμένεις να πας Αστυπάλαια, εγώ θα σου έλεγα να μπεις από τώρα να δειςς ακτοπλοικά (έχουν βγει τα δρομολόγια και είναι όλα σε νορμάλ ώρες- πρωί ή μεσημερι από Πειραιά) για να "τσιμπήσεις" τα super οικονομικά των 20 ευρώ της Blue star Ferries (ή έστω τα special οικονομικά των 30). Αεροπορικά μην περιμένεις κάτι φθηνότερο από τη Sky Express. Τέλος κοίταξε τη διαμονή από τώρα κιόλας και μάλιστα παίρνε τηλέφωνα ή μπαίνε στα site των ξενοδοχείων (όχι booking κλπ). Μπορεί να καπαρώσεις τώρα κάτι πολύ καλό σε αρκετά καλή τιμή

Α...και κάτι ακόμα: Εάν καταλήξεις στην Αστυπάλαια ακτοπλοικώς, καλύτερα προτίμησε το κυριακάτικο δρομολόγιο στις 13.00 από Πειραιά με το BS Chios. Έχει λιγότερες πλεύσιμες ώρες (στις 20.50 σε εφτάμισι ώρες περίπου δηλαδή φτάνει στο νησί κατευθείαν), ενώ και σαν πλοίο είναι και μεγαλύτερο και έχει και περισσότερες καμπίνες από το BS Naxos, σε περίπτωση που υπάρχει και το επόμενο καλοκαίρι έντονη ανάγκη για social distancing (και ειδικά με παιδιά!):rolleyes::)
 
Last edited:

Ritaki8

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Καλησπεραμ, εχω γραψει στο ποστ αεροπορικα Αστυπαλαια, αλλα επειδη δεν εχει σχεση με αεροπορικα το γραφω και εδω: εχω μαζεψει καποια ονοματα μαγαζιων για φαγητο..θα ηθελα την γνωμη σας οι εχοντες προσωπικη εμπειρια. Καθως θα μεινουμε 6 βραδια, πρεπει να εχω μεχρι 6 επιλογες, αλλα εχω 9..για βοηθηστε λιγο..! Παραθιν αλος, Αστακουκος, Αστροφαγια, Αλμυρα, Αγονη γραμμη, Αγερι, Ακτη, Γερανι και Μπαρμπαροσα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπεραμ, εχω γραψει στο ποστ...
Καλησπέρα, όπως σου απάντησε κι ο @thanos75 είναι εξαιρετικά επισφαλές να δώσει κάποιος πληροφορίες, εκτός αν έχει φάει την αμέσως προηγούμενη χρονιά, ή είναι σίγουρος για ένα εστιατόριο ότι δεν αλλάζει η σύνθεση του.

Έχω φάει βρίσιμο γιατί έστειλα δικό μου άνθρωπο σε εστιατόριο στη Φολέγανδρο από το οποίο εγώ έφυγα ευχαριστημένος, απλά γιατί είχε αλλάξει ο σεφ και χάλασε μέσα σε μια σεζόν...

Το πιο στάνταρ για τέτοιου τύπου νησιά είναι να ρωτάς τους ντόπιους. Όχι αυτούς που θα σε στείλουν συστημένο στο συγγενή, όσο τους υπόλοιπους, με την απλή ερώτηση «εσείς που τρώτε», κριτήριο σχεδόν αλάνθαστο. ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω φάει βρίσιμο γιατί έστειλα δικό μου άνθρωπο σε εστιατόριο στη Φολέγανδρο από το οποίο εγώ έφυγα ευχαριστημένος, απλά γιατί είχε αλλάξει ο σεφ και χάλασε μέσα σε μια σεζόν...
Μου στέλνεις, αν θες, ένα pm με το όνομα του εστιατορίου;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα, όπως σου απάντησε κι ο @thanos75 είναι εξαιρετικά επισφαλές να δώσει κάποιος πληροφορίες, εκτός αν έχει φάει την αμέσως προηγούμενη χρονιά, ή είναι σίγουρος για ένα εστιατόριο ότι δεν αλλάζει η σύνθεση του.

Έχω φάει βρίσιμο γιατί έστειλα δικό μου άνθρωπο σε εστιατόριο στη Φολέγανδρο από το οποίο εγώ έφυγα ευχαριστημένος, απλά γιατί είχε αλλάξει ο σεφ και χάλασε μέσα σε μια σεζόν...

Το πιο στάνταρ για τέτοιου τύπου νησιά είναι να ρωτάς τους ντόπιους. Όχι αυτούς που θα σε στείλουν συστημένο στο συγγενή, όσο τους υπόλοιπους, με την απλή ερώτηση «εσείς που τρώτε», κριτήριο σχεδόν αλάνθαστο. ;)
Χμμμ...συμφωνώ και δε συμφωνώ μαζί σου εδώ psile:rolleyes:. Όπως ορθώς είπες, ειδικά στα μικρά νησιά που δεν έχουν πολλούς οικισμούς (όπως καλή ώρα η Αστυπάλαια), ένας ντόπιος το πιθανότερο θα σε στείλει σε συγγενή του ή έστω φίλο του (όπως σωστά είπες), ή πολύ απλά δεν θα τρώει έξω (ή κι αν τρώει, σίγουρα θα το κάνει πιο αραιά και μάλλον σε εκτός σεζόν περίοδο). Για μένα, εάν το φαγητό είναι υπερβολικά σημαντικο κριτήριο των διακοπών για κάποιον, το καλύτερο θα ήταν να μπαίνει σε γνωστούς ιστότοπους γενικά για εστιατόρια και φαγητά και να παρακολουθεί τα μενού και τις πρόσφατες κριτικές & τάσεις. Και επιπλέον, όταν φτάνει στον τόπο των διακοπών, να ακολουθεί απλά το αισθητήριό του και το ένστικό του. Πέρσι το καλοκαίρι ανακάλυψα τυχαία ένα υπέροχο ιταλικό εστιατόριο σε ένα στενάκι στη Μύκονο, επειδή με κάποιον τρόπο "μας μίλησε με τον τρόπο του". Καταλήξαμε να φάμε τρεις φορές εκεί, γιατί και εξαιρετικά πιάτα είχε, και συμπαθέστατες τιμές (για τα δεδομένα του νησιού), και εξαιρετικά περιποιοητικοί και εξυπηρετικοί ήταν όλοι στο προσωπικό του
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χμμμ...συμφωνώ και δε συμφωνώ μαζί σου εδώ psile:rolleyes:. Όπως ορθώς είπες, ειδικά στα μικρά νησιά που...
Νομίζω περισσότερο συμφωνούμε παρά διαφωνούμε φίλε @thanos75 :)
Πολύ σωστά γράφεις κι εγώ από τη σειρά μου προσπάθησα επίσης να καλύψω όλες τις παραμέτρους.

Εμπεριέχει ένα μικρό ρίσκο το να ρωτήσεις ένα ντόπιο, αλλά τις περισσότερες φορές είναι η καλύτερη λύση. Η αδερφή μου για παράδειγμα έπεσε σε ταβέρνα σε Αντίπαρο & Κουφονήσια που αν δε πήγαινε με σύσταση από ντόπιο δε θα τις έβρισκε ποτέ, δε τις έπιανε το μάτι σου. Κι όμως είχαν το καλύτερο και φθηνότερο ψάρι του νησιού.

Σε μεγάλα νησιά σα τη Μύκονο που φέρνεις στο παράδειγμα σου, είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Υπάρχουν και πολλές επώνυμες επιλογές που δε ρισκάρουν τη ποιότητα τους, αλλά και άλλες που θέλουν να μπουν στην αγορά και να διεκδικήσουν μερίδιο, οπότε πάλι θα έχουν υψηλή ποιότητα. Αν φας κάπου «κεφαλιά» θα είναι στη τιμή, εκεί δε το συζητάμε.

Στα μικρότερα τίθεται το ζήτημα. Προσωπικά τις κριτικές γενικά στο internet δε τις εμπιστεύομαι, προτιμώ πάντα την έγκυρη ενημέρωση της κοινότητας του travelstories, που ανανεώνεται και συνεχώς από τα μέλη.

Τέλος, μαζί σου με τα χίλια στο παράγοντα ένστικτο. Στο φινάλε και να μη κάτσει μια φορά τι έγινε, το θέμα είναι να είσαι διακοπές στα νησιά!
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπεραμ, εχω γραψει στο ποστ αεροπορικα Αστυπαλαια, αλλα επειδη δεν εχει σχεση με αεροπορικα το γραφω και εδω: εχω μαζεψει καποια ονοματα μαγαζιων για φαγητο..θα ηθελα την γνωμη σας οι εχοντες προσωπικη εμπειρια. Καθως θα μεινουμε 6 βραδια, πρεπει να εχω μεχρι 6 επιλογες, αλλα εχω 9..για βοηθηστε λιγο..! Παραθιν αλος, Αστακουκος, Αστροφαγια, Αλμυρα, Αγονη γραμμη, Αγερι, Ακτη, Γερανι και Μπαρμπαροσα.
Πήγα πέρυσι το καλοκαίρι κι έφαγα σε αρκτά από αυτά. Δεν έχεις κι άπειρες επιλογές στην Αστυπάλαια οπότε σε αρκετά από αυτά θα φας, τα περισσότερα είναι μια χαρά, εκείνο όμως που για μένα ξεχωρίζει με διαφορά είναι η Αλμύρα. Λίγο πιο ακριβό, αλλά τρομερές γεύσεις, ευφάνταστα πιάτα, ωραίος χώρος. Must για μένα!!
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Καλησπεραμ, εχω γραψει στο ποστ αεροπορικα Αστυπαλαια, αλλα επειδη δεν εχει σχεση με αεροπορικα το γραφω και εδω: εχω μαζεψει καποια ονοματα μαγαζιων για φαγητο..θα ηθελα την γνωμη σας οι εχοντες προσωπικη εμπειρια. Καθως θα μεινουμε 6 βραδια, πρεπει να εχω μεχρι 6 επιλογες, αλλα εχω 9..για βοηθηστε λιγο..! Παραθιν αλος, Αστακουκος, Αστροφαγια, Αλμυρα, Αγονη γραμμη, Αγερι, Ακτη, Γερανι και Μπαρμπαροσα.
Εμένα χρειάζεσαι. Πήγα πέρσι και μπορώ να σου πω . Για τα περισσότερα .

Γενικός Κανόνας για Αστυπάλαια είναι "Όπου και να φας καλα είναι". Το είπαν και οι ντόπιοι, μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ. Τώρα όσον αφορά τα εστιατόρια που αναφέρεις :

Παραθιν Άλος = Δεν ξέρω δεν πήγα
Αστακούκος= ήταν κλειστό, μάλιστα έγραφε ταμπέλα απ έξω 'πωλείται η επιχείρηση και ο εξοπλισμός"
Αστροφαγιά= Δεν πήγα
Αλμύρα = Μπορεί να πήγα και να μην το θυμάμαι..
Άγονη Γραμμή= Δεν είναι το κλασικό ταβερνάκι, προσεγγίζει περισσότερο το restaurant , αλλά να δοκιμάσεις οπσωδήποτε μια σούπα που έχουν με εντόσθια. Πω πω μιλάμε την θυμάμαι και λιγουρεύομαι.
Αγέρι= Το αγαπημένο μου. Έφαγα δύο ημέρες εκεί. ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ οπωσδήποτε, το ίδιο και λαχανοντολμάδες.
Ακτή= Δεν πήγα
Γεράνι= Ναι ναι και ναι. Κατσικάκι στη γάστρα. Οπωσδήποτε.
Μπαρμπαρόσα= Εδώ πας εντελώς σε φάση restaurant , καλής ελληνικής κουζίνας. Σίγουρα να δοκιμάσεις την ψαρόσουπα, επίσης μου άρεσε το λαβράκι στην λαδόκολλα με δεντροίβανο.

Θα έλεγα επίσης αν θέλεις μεζεδάκια φάση να πας στο "Αργώ" που δοκίμασα πολύ καλό σπινιάλο. Ουσιαστικά είναι το όστρακο που λέγεται και φούσκα ,αλλά το κάνουν κάπως σαν τουρσί και σερβίρεται ως μεζές. Έχει γεύση έντονα ιωδιούχα. Είναι κάπως σαν να «τρως θάλσσα» .

Το μόνο που δεν θα πρότεινα είναι το "καφενείο του μουγγού" πάνω στην χώρα, όχι λόγω ποιότητας, αλλά λόγω του ότι έγινε πολύ χιπστερομέρος μαζεύει όλους του δήθεν, και ανέβασε και τις τιμές του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom