Αστυπάλαια Aστυπάλαια -Αμοργός

Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Οποιος γνωριζει απο Αστυπαλαια υπαρχει δυνατοτητα να επισκεφτουμε τις βασικες παραλιες (περα απο Κουτσομυτη,Κουνουπα) εστω Καμινακια,Βατσες ,Αγιος Κωνσταντινος με σκαφακι?Οχι δικο μας εννοω με ημερησιο οργανωμενο που σε πηγαινει και σε αφηνει.Καποιος μου ειπε οτι υπαρχει και αυτος ο τροπος.Εαν εχετε καμμια προταση καποιας συγκεκριμενης εταιρειας καποιο καικακι ,σκαφακι φευγουν καθημερινα και τι τιμες παιζουν?Ολα αυτα στην μικρη μονο περιπτωση που δεν καταφερουμε να εχουμε αυτοκινητο.Αλλιως υπαρχει καποιο σαιτ με τα κτελ γιατι δεν εβγαλα καποια ακρη ,βλεπω εχει συχνα σχετικα για ΛΙβαδι-Χωρα,Μαλτεζανα αλλα δεν ξερω αν ενδιαμεσα σε αφηνουν και σε παραλιες.Οποιος γνωστης Αστυπαλαιας ευχαριστω.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Οποιος γνωριζει απο Αστυπαλαια υπαρχει δυνατοτητα να επισκεφτουμε τις βασικες παραλιες (περα απο Κουτσομυτη,Κουνουπα) εστω Καμινακια,Βατσες ,Αγιος Κωνσταντινος με σκαφακι?Οχι δικο μας εννοω με ημερησιο οργανωμενο που σε πηγαινει και σε αφηνει.Καποιος μου ειπε οτι υπαρχει και αυτος ο τροπος.Εαν εχετε καμμια προταση καποιας συγκεκριμενης εταιρειας καποιο καικακι ,σκαφακι φευγουν καθημερινα και τι τιμες παιζουν?Ολα αυτα στην μικρη μονο περιπτωση που δεν καταφερουμε να εχουμε αυτοκινητο.Αλλιως υπαρχει καποιο σαιτ με τα κτελ γιατι δεν εβγαλα καποια ακρη ,βλεπω εχει συχνα σχετικα για ΛΙβαδι-Χωρα,Μαλτεζανα αλλα δεν ξερω αν ενδιαμεσα σε αφηνουν και σε παραλιες.Οποιος γνωστης Αστυπαλαιας ευχαριστω.
Σε λίγο θα απαντήσει ο ψηλός. Πίνει μερικές μπίρες τώρα. Κάνε υπομονή. :) :) :) :)
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οποιος γνωριζει απο Αστυπαλαια υπαρχει δυνατοτητα να επισκεφτουμε τις βασικες παραλιες (περα απο Κουτσομυτη,Κουνουπα) εστω Καμινακια,Βατσες ,Αγιος Κωνσταντινος με σκαφακι?Οχι δικο μας εννοω με ημερησιο οργανωμενο που σε πηγαινει και σε αφηνει.Καποιος μου ειπε οτι υπαρχει και αυτος ο τροπος.Εαν εχετε καμμια προταση καποιας συγκεκριμενης εταιρειας καποιο καικακι ,σκαφακι φευγουν καθημερινα και τι τιμες παιζουν?Ολα αυτα στην μικρη μονο περιπτωση που δεν καταφερουμε να εχουμε αυτοκινητο.Αλλιως υπαρχει καποιο σαιτ με τα κτελ γιατι δεν εβγαλα καποια ακρη ,βλεπω εχει συχνα σχετικα για ΛΙβαδι-Χωρα,Μαλτεζανα αλλα δεν ξερω αν ενδιαμεσα σε αφηνουν και σε παραλιες.Οποιος γνωστης Αστυπαλαιας ευχαριστω.
Οταν ειχα παει Αστυπαλαια ειχα παει με ενα καραβακι λεγεται Θαλασσοπουλι για Κουνουπα και Κουτσομυτι. Μπορεις να μιλησεις με αυτο εχει εδω λινκ ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΥΛΙ | ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ | ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ και να τον ρωτησεις εαν αναλαμβανει. Παντως αν βρεις αμαξι και στις 3 παραλιες παει αμαξι. Αγιο Κωνσταντινο ανετα, στις αλλες 2 χωματοδρομος αλλα με λιγη προσοχη εισαι οκ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ΚΤΕΛ είναι αρκετά συχνό, αλλά, όπως είδες Νίκο, ουσιαστικά εξυπηρετεί τους κατοικημενους οικισμούς Λιβαδι- Χωρα- Γυαλος- Μαλτεζανα (συν το έξτρα του αεροδρομίου). Επι της διαδρομής του ΚΤΕΛ είναι η όμορφη παραλία Στενό κοντά σχετικά στο camping. Καλη παραλία έχει και κοντά στη Μαλτεζανα. Τις πραγματικά όμως καλές παραλίες- εάν δεν έχεις μεταφορικο- θα τις δεις με καΐκι. Η εταιρεία, το link της οποιας έδωσε πιο πάνω η katkats, πηγαίνει σε Βατσες, Καμινακια, κ Αη- Γιάννη. Το "Θαλασσοπουλι" εγώ το θυμάμαι να πηγαίνει στα νησάκια (Κουνουποι- Κουτσομυτης). Προσωπικά με την παρέα μου είχαμε κάνει και τις 2 εκδρομές με τα καΐκια. Λίγο αλμυρές οι τιμές, αλλά είχαμε περάσει καλά. Όλα τα καΐκια αναχωρούν από τον Πέρα Γυαλο (θα τα δεις μπροστά σου). Να σου πω επίσης πως από το Λιβάδι μπορείς εύκολα να φτάσεις με τα πόδια στο Τζανακι κ τον Άγιο Κων/νο που είναι επίσης super
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οποιος γνωριζει απο Αστυπαλαια υπαρχει δυνατοτητα να επισκεφτουμε τις βασικες παραλιες...
Υπάρχει και ιδιωτικό λεωφορείο/mini bus που διοργανώνει ημερήσιες εκδρομές και σε πηγαίνει σε 3-4 παραλίες, με κόστος τύπου 15€, καθώς όπως προείπαν τα παιδιά το κτελ εξυπηρετεί τα πολύ βασικά και οι ώρες του είναι ακραίες, τύπου δρομολόγια ανά τρεις και τέσσερις ώρες.
Η εκδρομή όντως είναι άχαστη, μόνο εγώ ο αφελής δε την έχω κάνει. Δε πειράζει, τη τρίτη φορά με το καλό...
 

thanos93

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Ξεκινήσαμε να συζητάμε με την σύντροφο μου για καλοκαιρινές διακοπές και σκεφτόμαστε να συνδυάσουμε Αμοργό και Αστυπάλαια. Η άδεια μας θα είναι μέσα στον Αύγουστο σίγουρα λόγω δουλείας. Για να μειώσουμε το μπάτζετ σκεφτόμαστε να πάμε κάμπινγκ και στα δύο. Οι ηλικίες μας είναι 30 και 28 αντίστοιχα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τα 3 κάμπινγκ της Αμοργού και το κάμπινγκ της Αστυπάλαιας (τι ηλικίες μαζεύουν, ζεστό νερό σε ντουζιέρες, καθαρότητα σε τουαλέτες).
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Γειά σε ολους! Για φέτος λέμε να πάμε Αστυπάλαια 4 γεμάτες μέρες και 3 Δονούσα. Σκέφτομαι μήπως είναι πολλές μέρες και βαρεθούμε;; Αγαπημένα νησιά Αμοργός και Κύθηρα.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Μια χαρα ειναι οι μερες και για τα 2 μην της αλλαξεις,ουτε να τις κανεις λιγοτερες αλλα ουτε και περισσοτερες.Η Αστυπαλαια ειναι νησαρα πηγα περυσι την υπερπροτεινω γιατι να βαρεθεις?,Δονουσα δεν εχω παει ποτε αλλα επειδη ειναι μικρο νησι και φανταζομαι δεν εχει τιποτα να γυρισεις , οποτε 2-3 μερες ειναι οτι πρεπει να αραξεις και να λιωσεις στα νερα πισινα που φανταζομαι εχει,αν εχεις σκοπο και να ξεκουραστεις φυσικα.
Για Αστυπαλαια οτι απορια θες ή tip ρωτα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Γειά σε ολους! Για φέτος λέμε να πάμε Αστυπάλαια 4 γεμάτες μέρες και 3 Δονούσα. Σκέφτομαι μήπως είναι πολλές μέρες και βαρεθούμε;; Αγαπημένα νησιά Αμοργός και Κύθηρα.
Τελειες οι μερες κ σουπερ νησια! Στην Αστυπαλαια ουτε στην βδομαδα βαριεσαι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γειά σε ολους! Για φέτος λέμε να πάμε Αστυπάλαια 4 γεμάτες μέρες και 3 Δονούσα.
Εύγε! Από μένα είναι ναι, άξιο island hopping σε δύο νησάρες!
Σκέφτομαι μήπως είναι πολλές μέρες και βαρεθούμε;;
Ούτε καν, είναι ιδανικές, μη σου πω ότι χωρούσαν κι επιπλέον ημέρες.
Αγαπημένα νησιά Αμοργός και Κύθηρα.
Υπό αυτή την έννοια είναι λογικό ν' αναρωτιέσαι αν θα βαρεθείτε, μιας και τα νησιά αυτά είναι αρκετά μεγαλύτερα και δύσβατα σε σχέση μ' αυτά που θα πάτε, ιδιαίτερα τα Κύθηρα. Μη το πάτε συγκριτικά, επικεντρωθείτε στις (πολλές) ομορφιές των νησιών που θα δείτε κι απολαύστε το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom