Αμοργός 2011 - Το φυσικό ηρεμιστικό...

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Περιεχόμενα

Λοιπόν… Είπα να σας γράψω μια ιστορία από τα βάθη του καλοκαιριού ία πολύ παγωμένη βραδιά σαν την σημερινή. Έτσι για την αντίθεση.

Αμοργός λοιπόν… Λίγο ψάξιμο στ νετ, λίγο ο έρωτάς μου για τον βυθό δεν ήθελα πολύ. Έψησα και τον κολλητό μου να πάμε Αμοργό για 3-4 μέρες.. Λίγες για τόσες ώρες ταξίδι αλλά χαλάλι.. Που να ήξερα βέβαια…

Το βράδυ πριν την αναχώρηση λοιπόν, για ποτάκι με παρέα….Λέω στον κολλητό μου να βρεθούμε Ευαγγελισμό1,5 ώρα πριν φύγει το καράβι, μα μου σου του να μου λέει, είναι νωρίς….Καλά του απαντάω, απλά μην αργήσεις… Αποτέλεσμα? Περιμένω 20 λεπτά, έρχεται, και με το που μπαίνουμε στο μετρο τον βλέπω να ψάχνεται… Να μην θέλω να δεχτώ αυτό που καταλάβαινα… Ναι είχε ξεχάσει τα εισιτήρια… :evil:
Παιδιά… Να σας πω ότι σκότωνα 10 με το βλέμμα μου εκείνη την στιγμή λίγα θα πω… Με τα πολλά χάσαμε το πρωινό πλοίο, περιμέναμε μέχρι τις 5 για το επόμενο για Πάρο, αναμονή κανα 2ωρο, και μετά από κει Αμοργό…. Επιτέλους Αιγιάλη… 3 το πρωί και με 1 μέρα μείον.. ωραία αρχίσαμε έλεγα…

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την εισαγωγή αλλά αποτέλεσε σημαντικό κομμάτι αυτών των διακοπών…

Μας μαζεύει με τα πολλά το πουλμανάκι και μας πάει στην χώρα, γρήγορο καλωσόρισμα και νάνι… Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να ηρεμήσεις από το να ξυπνήσεις στην χώρα της Αμοργού? Όπως αποδείχθηκε όχι…

Ηθικό δίδαγμα 1: Μην αφήνετε τα εισιτήρια στον "ανοργάνωτο" της παρέας..


Ημέρα 1η (πλέον):

Ξύπνημα λοιπόν στο 100% κυκλαδίτικου τύπου δωματιάκι μέσα στην ολόλευκη χώρα της Αμοργού, και αμέσως μας κατεβάζει το πουλμανάκι στα κατάπολα προς αναζήτηση μεταφορικού. Ενοικίαση hyundai getz και βουρ για την πρώτη βόλτα..
Αγία Άννα! Ξεκινάμε λοιπόν κούτσα κούτσα να ανακαλύψουμε την Αμοργό… Νησί άγριο, πέτρα, γκρεμοί και πέλαγος, ένα σκηνικό που εμένα μου αρέσει, μαθημένος στο κάμπινγκ της ν. Εύβοιας… Φτάνουμε με τα πολλά… Ωραία παραλία, χωρίς να τρελαθούμε όμως… Ωραία νερά, βουτιές από τα βράχια, μάσκα και εξερεύνηση.. Πιστεύω φταίει περισσότερο η ένταση που ακόμα υπήρχε μέσα μας από την προηγούμενη μέρα… Επιστροφή και όπως είμαστε ξελιγωμένοι, κάνουμε την πρώτη μας βόλτα στην χώρα…
Το πρώτο πράγμα που μας έκανε εντύπωση είναι το πόσο φωτεινή και καθαρή ήταν… Ολόλευκη στην κορυφή του λόφου, ντάλα μεσημέρι…
Το δεύτερο η ηρεμία της… Σαν να μην έπρεπε να ξυπνήσει κάποιος… Καθίσαμε εν τέλει σε ένα ταβερνάκι, φάγαμε του σκασμού, ήπιαμε και τις ρακές μας και αρχίσαμε σιγά σιγά να μπαίνουμε στο κλίμα.. Το πρώτο βήμα είχε γίνει…

Αφού την πέσαμε λίγο, κάναμε την πρώτη βραδινή βολτίτσα στην χώρα… Όσο όμορφή ήταν την μέρα άλλο τόσο και το βράδυ… Αφού τσεκάραμε κάποια σημεία, μιλήσαμε και με κάποιους ντόπιους που μας είπαν ότι ότι το 2011 γινότανε στο νησί ΧΑΜΟΣ,, είπαμε να πάμε μια βόλτα στην Αιγιάλη…

Να μαστε λοιπόν, λίγο μετά τα μεσάνυχτα στο λιμανάκι της Αιγιάλης. Οι μπαταρίες είχαν αρχίσει να αδειάζουν, οπότε κάτσαμε σε ένα στυλ φοιτητικό ρακομελάδικο που είχε… Αυτό που μας έκανε εντύπωση και που αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε γενικά, είναι ότι όλος ο κόσμος, ντόπιοι και μη, ήταν πολύ φιλικοί, σε έκαναν να νιώθεις σαν μια μεγάλη παρέα… Οπότε λίγο οι ψημένες ρακές λίγο οι γύρω παρέες, περάσαμε πολύ όμορφα… Και σιγά σιγά πήραμε τον δρόμο της επιστροφής. Όπου πρέπει να τονίσω να προσέχετε πολύ τα αδέσποτα αγριοκάτσικα στους δρόμους!

Ηθικό δίδαγμα 2: Γίνεται ένα με το παρείστικο κλίμα..
 

Attachments

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εδώ είμαστε....για δώσε πληροφορίες και φώτο στο λαό...Η Αμοργός είναι το μόνο μέρος εντός Ελλάδας που το έχω μεγάλο απωθημένο...κι επειδή φοβάμαι οτι μέχρι το καλοκαίρι μπορεί τα εκτός ταξίδια να είναι όνειρο απατηλό για λέγε να ετοιμάζω καμιά σκηνούλα...:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πατας απαντηση και βαζεις τη συνεχεια σου, αυτο θα κανεις καθε φορα που θες να συνεχισεις την ιστορια σου.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γαλλε (αν και δεν τους πολυσυμπαθω:bleh::bleh:) εισαι πολυ δικος μας εσυ .
Καλοκαιρι -Κυκλαδα-παραλια .
Ελα στην παρεα μας φανταρε..:D
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εδώ είμαστε....για δώσε πληροφορίες και φώτο στο λαό...Η Αμοργός είναι το μόνο μέρος εντός Ελλάδας που το έχω μεγάλο απωθημένο...κι επειδή φοβάμαι οτι μέχρι το καλοκαίρι μπορεί τα εκτός ταξίδια να είναι όνειρο απατηλό για λέγε να ετοιμάζω καμιά σκηνούλα...:D
Απ' ότι είδα έχει 2 οργανωμένα καμπινγκ. Κατάπολα και Αιγιάλη.
Καλύτερο αυτό της Αιγιάλης και πολλούς για διαφόρους λόγους.
Ελεύθερο, αν και είμαι φαν δεν είδα κάπου..

Γαλλε (αν και δεν τους πολυσυμπαθω:bleh::bleh:) εισαι πολυ δικος μας εσυ .
Καλοκαιρι -Κυκλαδα-παραλια .
Ελα στην παρεα μας φανταρε..:D
Εννοείται καλοκαιράκι... Μην αρχίζω να γράφω τους λόγους (μπανάκια-βυθός-ήλιος-μεζεδάκια δίπλα στο κύμα με ουζάκι-βολτίτσες στα σοκάκια δίπλα στις ανθισμένες μπουκαμβίλιες-βραδινά κοκτειλ-καμπινγκ κλπ...), γιατί θα με πιάσει κατάθλιψη...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ημέρα 2η (Σάββατο):

Ξύπνημα, μαγιό, πετσέτες και ξεκινάμε.. Είπαμε αυτήν την μέρα να ξεκινήσουμε πιο χαλλλλλαρά… Οπότε τι καλύτερο? Καφεδάκος στην Καλλιστώ…
Καλοψημένος ελληνικός και τοστάκι. Αυτά είναι..

Το πρόγραμμα λέει Μούρο για μπάνιο και μετά Χοζοβιώτισσα. Ξεκινάμε λοιπόν σιγά σιγά για Μούρο. Αυτήν την παραλία την ερωτεύτηκα, περνάμε την μινι βοτσαλοαμμουδιά, και καθόμαστε στα λεία βραχάκια-εξέδρα που έχει. Η τέλεια τοποθεσία. Σχετικά άνετα, βουτιές, κολύμπι, και εξερεύνηση στις θαλάσσιες σπηλιές… Αφού χορτάσαμε (και καλά), αναχώρηση για το μοναστήρι (με μια μίνι παράκαμψη μέχρι μέχρι Αιγιάλη για να εξυπηρετήσουμε κάτι κοπελιές που έκαναν ωτοστόπ).. :bleh:

Με τα πολλά φτάνουμε και στην μονή.. Πολύ όμορφη και επιβλητική. Κρεμασμένη σε έναν κάθετο βράχο σου κόβει την ανάσα..

Επιστροφή στην χώρα, φαγητό σε ένα πολύ ωραίο ταβερνάκι (εν τω μεταξύ είχε αρχίσει να μαζεύεται και κόσμος), και εκεί που υπό νορμάλ συνθήκες θα πηγαίναμε στο δωμάτιο για ντουζ και έξοδο σαν να μας κάλεσε πάλι η Καλλιστώ…
21:00 το βράδυ τώρα πάμε και τρώμε ένα γλυκο…πωωωωωωω… μπανούφι? Ή κάπως έτσι, θα δείτε και φωτό… (τιπ από τις κοπέλες), και μετά ελληνικός καφές και ταβλάκι.. Τι να σας πω όνειρο… Και δίπλα όλες οι παρέες σαν να μην επηρεάζονται από τον χρόνο.. Όλοι χαλαρά και χαβαλές…
Κάποια στιγμή είπαμε να μαζευτούμε. Δωμάτιακι μπανάκι και έξω. Ξεκινήσαμε βολτάροντας στην υπέροχη χώρα, μετά καθίσαμε σε ένα τέλειο μπαράκι, ήπιαμε κάτι απίθανα κοκτειλ και μετά κάτσαμε σε ένα μικρό μαγαζάκι με ψημένες ρακές και ζωντανή μουσική. Τέλεια…
Κατά τις 2-3, αφού ήταν και τελευταίο μας βράδυ είπαμε να κατέβουμε Αιγιάλη πάλι να το συνεχίσουμε. Πήραμε κάτι κοπέλες μαζί μας πάλι (όλο καλές πράξεις ήμασταν :D), και κατηφορίσαμε… Στην Αιγιάλη λοιπόν υπάρχουν 2 μπιτς μπαρ… Αλλά μην φανταστείτε μπιτς μπαρ κοσμικά με πισίνες, χορεύτριες κλπ… Μπιτς μπαρ Τζαμαικα στυλ… Μην σας τα πολυλογώ… Κάτσαμε μέχρι το ξημέρωμα…

Ηθικό δίδαγμα 1: Να μαζεύετε όποιον σας κάνει ωτοστόπ

Ημέρα 3η (Κυριακή):

Αφού κοιμηθήκαμε 2-3 ώρες, χαιρετίσαμε με στεναχώρια την χώρα, πήγαμε Κατάπολα να παραδώσουμε το αμαξάκι, κάναμε μια βουτιά και αναχωρήσαμε για Αθήνα…

Η Αμοργός έχει μείνει στην καρδιά μου.. Και για τον συνδυασμό βράχια-απέραντο γαλάζιο, αλλά κυρίως για την υπέροχη χώρα και τους όμορφους ανθρώπους της… (και για τις ψημένες ρακές…) Θα τα ξαναπούμε…
 

Attachments

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Και οι τελευταίες φωτογραφίες για το τέλος..
 

Attachments

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Μπράβο frenchman! Ωραίο και το ταξίδι σου και η ιστορία και οι φωτογραφίες! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.202
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom