Αμοργός Αμοργός 2012

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα σε όλους!

Πριν λίγες ημέρες επέστρεψα από την Αμοργό και αποφάσισα να παραθέσω λίγες πληροφορίες για όποιον σκέφτεται να επισκεφθεί το νησί.

Καταρχήν εμείς πήγαμε με το Blue Star 1 που αναχωρεί κάθε Σάββατο βράδυ στις 23.30 και φθάνει στα Κατάπολα (ένα εκ των δύο λιμανιών της Αμοργού) στις 05.00 της επομένης(η πιο γρήγορη λύση που υπάρχει) , που σημαίνει πως σε 5,5 ώρες είσαι στο νησί όταν κατά μέσο όρο χρειάζεσαι 7-8 ώρες τις υπόλοιπες μέρες. Να κλείσετε όμως θέσεις αεροπορικού τύπου να πάτε πιο ξεκούραστα.Για την επιστροφή υπάρχει αντίστοιχο βραδινό δρομολόγιο της ίδιας εταιρίας , κάθε Σάββατο πάλι στις 23.55 με ώρα άφιξης όμως 6.45 το πρωί της επομένης. Τα υπόλοιπα δρομολόγια κάνουν 7-9 ώρες.

Από διαμονή θα πρότεινα την Χώρα και μετά τα Κατάπολα αλλά με την επιλογή της Χώρας μακράν μπροστά. Είναι πολύ γραφική , ήσυχη , όμορφη και μικρή και είναι σχεδόν στην μέση του νησιού.Εμάς μείναμε στη Χώρα , στην πανσιόν Μαρουσσώ και μας άρεσε πολύ.

Από φαγητό θα πρότεινα το Λιοτρίβι ( να δοκιμάστε Καλόγηρο-παραδοσιακό πιάτο με μοσχάρι , τομάτα , μελιτζάνα και λιωμένο τυρί)στην Χώρα και το Μουράγιο ( για θαλασσινά ) στα Κατάπολα.

Για ποτό στην Χώρα έχει διάφορα μπαράκια...Ωραίο και κοσμικό το Botiglia, πιο εναλλακτικό το Γιασεμί και για κάτι πιο ήσυχο και χαλαρό πάμε προς την πλατεία στον Ήλιο και στη Λόζα.

Από παραλίες οι τρεις καλύτερες κατά τη γνώμη μας ήταν :
1.Νικουριά (είναι ακατοίκητο νησάκι και περνάς με καικάκι από τον Άγιο Παύλο- 4? με επιστροφή)
2.Μαλτέζι (στα Κατάπολα-πάτε είτε με τα πόδια από το μονοπάτι είτε με το καικάκι από το λιμάνι που στοιχίσει 3? με επιστροφή.)
3.Μούρος(υπέροχα καταπράσινα νερά)
4.Γραμβούσα (νησάκι ακατοίκητο και περνάτε απέναντι από την Καλοταρίτισσα)
Οι παραλίες δεν είναι οργανωμένες!!

Οπωσδήποτε θα πάτε στη Μονή της Χοζοβιώτισσας , στην οποία θα μείνετε έκπληκτοι από την ανεπανάληπτη θεά που σου κόβει την ανάσα. Η Μονή δέχεται από τις 8 το πρωί έως τις 7 απόγευμα με ένα κενό μεταξύ 2-5 το μεσημέρι. Είναι λίγο κουραστική η ανάβαση αλλά αξίζει 100%!! Σας προτείνω να πάτε στις 8-8.30 το πρωί αλλιώς αργά το απόγευμα πριν το κλείσιμο....Η κούραση της ανάβασης σε συνδυασμό με τον ήλιο θα σας κουράσουν πολύ!
Θα πιείτε οπωσδήποτε ψημένη ρακή και θα μην παραλείψετε να πάρετε και μαζί σας φεύγοντας από ένα από τα καταστήματα που πουλάνε παραδοσιακά προϊόντα. Επίσης να δοκιμάστε και τα λουκουμάκια με την ρακή τα οποία έχουν υπέροχη γεύση.

Τα αρνητικά:
-θα ήθελα να εκφράσω την λύπη μου για την επίσκεψή μας στο καφέ μπαρ Moon Bar Κατερίνα στα Κατάπολα. Ήταν επιεικώς απαράδεκτα όλα.Σερβιτόροι αλλοδαποί που δεν μπορούσες να συνεννοηθείς καλά, αθλιότατος καφές , μπαγιάτικο ψωμί στο πρωινό , απουσία της ιδιοκτήτριας και το χειρότερο όταν ζήτησα απόδειξη μου είπαν ''αν ξέρεις κόψε την μόνη σου , εμείς δεν ξέρουμε..''...Τραγικό!!!!
-στην ταβέρνα Πανόραμα στα Θολάρια μας σέρβιραν πατατάτο (ένα από τα παραδοσιακά τους πιάτα) το οποίο ήταν μπαγιατικό , τουλάχιστον 3 ημερών. Δεν σερβίρσεις παραδοσιακό πιάτο όταν δεν είναι φρέσκο....
- η τόση φημισμένη για τα γλυκά της Καλλιστώ στην Χώρα , δεν μας εντυπωσίασε, το αντίθετο θα έλεγα. Είναι απλά το μόνο καθαρά γλυκοπωλείο στην Χώρα και το εκμεταλλεύεται. Πολύ ωραία σοκολατοποιίας και γλυκά κουταλιού φάγαμε στην Λόζα στην ομώνυμη πλατεία της Χώρας. Επίσης πολύ ωραίο γλυκοπωλείο είναι το Μέλι και Κανέλα στα Κατάπολα, στον δρόμο πίσω από το λιμάνι.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
καλησπερα κ μπραβο για τα ωραια στοιχεια που δινεις απο το νησι! επειδη αυριο θα κλεισω κ το καραβι φτανει 1:00 το βραδυ στην αιγιαλη(διαφορετικα θα εφτανα 2:50 καταπολα την προηγουμενη), ηθελα να σε ρωτησω το blue star 1 που γραφεις ειναι μονο επιβατικο?γιατι εγω θα παρω κ αμαξι αλλα δε βρηκα πιο συντομο δρομολογιο.ευχαριστω!
 

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Όχι παίρνει και αυτοκίνητα...Κ εμείς πήραμε αυτοκίνητο!! Χρειάζεται πιστεύω!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
maria.p said:
- η τόση φημισμένη για τα γλυκά της Καλλιστώ στην Χώρα , δεν μας εντυπωσίασε, το αντίθετο θα έλεγα. Είναι απλά το μόνο καθαρά γλυκοπωλείο στην Χώρα και το εκμεταλλεύεται. Πολύ ωραία σοκολατοποιίας και γλυκά κουταλιού φάγαμε στην Λόζα στην ομώνυμη πλατεία της Χώρας. Επίσης πολύ ωραίο γλυκοπωλείο είναι το Μέλι και Κανέλα στα Κατάπολα, στον δρόμο πίσω από το λιμάνι.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.
Εμείς πάντως τρία χρόνια τώρα μνημονεύουμε την σοκολατοπιτα στην Κάλλιστω ως το πιο ωραίο γ λύκο της ζωής μας!είναι θεμα γούστου τελικά...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
...
Τα αρνητικά:

-στην ταβέρνα Πανόραμα στα Θολάρια μας σέρβιραν πατατάτο (ένα από τα παραδοσιακά τους πιάτα) το οποίο ήταν μπαγιατικό , τουλάχιστον 3 ημερών....
Δυστυχώς σ’ αυτές τις επιχειρήσεις ιδίως στα νησιά που η δουλειά είναι εποχική το προσωπικό μπορεί να αλλάζει κάθε χρόνο ακόμη και το ίδιο το αφεντικό που καθορίζει την πολιτική του μαγαζιού (βλέπε : σερβίρισμα χθεσινού φαγητού) να είναι άλλο μετά 2-3 χρόνια. Συστήνεις με θέρμη κάποιο μαγαζί που εσύ ενθουσιάστηκες, πάει ο άλλος μετά 2-3 χρόνια και απογοητεύεται. Κρίμα γιατί στο «Πανόραμα» είχα φάει το καλύτερο φαγητό στο νησί σε πάμφθηνες τιμές ενώ μετά τις 8 το βράδυ περίμενες ουρά για τραπέζι. ( http://www.travelstories.gr/29407-post8.html )
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εμείς πάλι το αποφύγαμε το Πανόραμα παρά τις ένθερμες συστάσεις διότι σαν είδαμε να έχει θέα τον ηλιακό του διπλανού κτηρίου απογοητευτήκαμε πλήρως όσο κι αν οι μυρωδιές γαργαλούσαν τη μύτη μας. Για τα γούστα μου καλύτερη ταβέρνα με ντόπια κρέατα ήταν στο Βρουτσι (ειδικά το κοκκινιστό)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
καλησπερα κ μπραβο για τα ωραια στοιχεια που δινεις απο το νησι! επειδη αυριο θα κλεισω κ το καραβι φτανει 1:00 το βραδυ στην αιγιαλη(διαφορετικα θα εφτανα 2:50 καταπολα την προηγουμενη), ηθελα να σε ρωτησω το blue star 1 που γραφεις ειναι μονο επιβατικο?γιατι εγω θα παρω κ αμαξι αλλα δε βρηκα πιο συντομο δρομολογιο.ευχαριστω!
Στη Χώρα δώσε χαιρετίσματα στο Ρομπέρτο στο μαγαζί "Οίκοθεν"
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
-θα ήθελα να εκφράσω την λύπη μου για την επίσκεψή μας στο καφέ μπαρ Moon Bar Κατερίνα στα Κατάπολα. Ήταν επιεικώς απαράδεκτα όλα.Σερβιτόροι αλλοδαποί που δεν μπορούσες να συνεννοηθείς καλά, αθλιότατος καφές , μπαγιάτικο ψωμί στο πρωινό , απουσία της ιδιοκτήτριας και το χειρότερο όταν ζήτησα απόδειξη μου είπαν ''αν ξέρεις κόψε την μόνη σου , εμείς δεν ξέρουμε..''...Τραγικό!!!!

-στην ταβέρνα Πανόραμα στα Θολάρια μας σέρβιραν πατατάτο (ένα από τα παραδοσιακά τους πιάτα) το οποίο ήταν μπαγιατικό , τουλάχιστον 3 ημερών. Δεν σερβίρσεις παραδοσιακό πιάτο όταν δεν είναι φρέσκο....
To "MoonBar Κατερίνα" το είχε "ρίξει" εδώ και κάτι χρόνια "στην τρελλή"... κρίμα και είναι σε ιδανικό σημείο, με το μεγάλο αλμυρίκι. Η ίδια η ιδιοκτήτρια ήταν λίγο αγενής και απότομη.:mad:
Και για το "Πανόραμα" κρίμα (συμφωνώ με τον McElk) γιατί θυμάμαι κι εγώ ωραίο φαγητό και γλέντια! (αν και το όνομά του δεν συνέπιπτε με τη θέα... ίσως να είχε θέα παλιά κι έχτισε ο μπροστινός του...):(
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Βλεπω πως δεν αναφερεις πουθενα την Αιγιάλη..!Πιστευω πως μαζι με τη Χωρα ειναι οι 2 βασικες επιλογες διαμονης!!Αμαρτια να εφτασες Αμοργο και να μην ηπιες μια ψημενη στον Αμοργιαλο..
Οσο για το Πανοραμα,επειδη ειχα πολυ καλες αναμνησεις (γευστικες) , ξαναπηγα φετος και επεσα στη περιπτωση ''πατατατο'' .. Ηταν τουλαχιστον της προηγουμενης μερας,με ζεσταμενες μονο τις πατατες και κρυο το κρεας!!
Ωραιο φαγητο εφαγα και στον Βασιλικο στα σοκακια στη χωρα,που με το ζορι εβρισκες τραπεζι..
Φετος ειχα την τυχη να πεσω και στο πανηγυρι 6/8, στη Λοζα (Χωρα) , οι ρακες αφθονες οπως και το κεφι!!
Οσο για την Μονη,πιστευω καλη ωρα ειναι κατα τις 5-6, χωρις πολυ κοσμο,μιας και ολοι ειναι στις παραλιες..Στις 7++ που κατεβαινα υπηρχε συνωστισμος..

Ραντεβου του χρονου!
 

Brazilero

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία-μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα-Μεξικό-βραζιλια
Επίσης τέλεια παραλία ειναι Άγ ΑΝΝΑ κ μουρακια ακριβώς δίπλα απο μουρο,βρέθηκα κ εγω φέτος κ έμεινα χώρα κ πραγματικά ενθουσιάστηκα ...για ποτό BOTILIA τα ωραιότερα coctails που έχω πιει κ πολυ καλο φαγητό Μαρούσω-γεωργαλινης κ για σουβλάκι βασιλικος.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Και πόσο κοστίζει το εισιτήριο???Ατομικό και αυτοκίνητο????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom