Γερμανία Ολλανδία Αμστερνταμ ή Μοναχο για Πρωτοχρονια?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γεια σας, με τη φιλη μου εχουμε ταξιδεψει σχεδον σε ολην την Ευρωπη. Φετος σκεφτομαστε Πρωτοχρονια ξανα εξω, και εχοντας ηδη παει στα περισσοτερα γνωστα μερη στην Ευρωπη, λεμε για Πρωτοχρονια στο Μοναχο ή Αμστερνταμ. Δεν τρελαινομαστε για καμια απο τις δυο επιλογες, αλλα η Λισαβονα δε μας καθισε ! Για μας κριτηριο ειναι να υπαρχουν ανοιχτα μαγαζια και κινηση στους δρομους τις μερες εκεινες (30 δεκεμβρη -2 γεναρη). Σε πολλες ευρωπαικες πρωτευουσες εκεινες τις μερες, εστιατορια και καφε ειναι κλειστα. Δε μας ενδιαφερουν σχεδον καθολου μουσεια και γκαλερι. Θελουμε απλα να εχει αρκετο κοσμο και γιορτινη ατμοσφαιρα καθως και ανοιχτα μαγαζια ( καφε και εστιατορια οχι μαγαζια με ρουχα)...Ειμαστε 25. Ποια λετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη αναμεσα στις δυο?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας, με τη φιλη μου εχουμε ταξιδεψει σχεδον σε ολην την Ευρωπη. Φετος σκεφτομαστε Πρωτοχρονια ξανα εξω, και εχοντας ηδη παει στα περισσοτερα γνωστα μερη στην Ευρωπη, λεμε για Πρωτοχρονια στο Μοναχο ή Αμστερνταμ. Δεν τρελαινομαστε για καμια απο τις δυο επιλογες, αλλα η Λισαβονα δε μας καθισε ! Για μας κριτηριο ειναι να υπαρχουν ανοιχτα μαγαζια και κινηση στους δρομους τις μερες εκεινες (30 δεκεμβρη -2 γεναρη). Σε πολλες ευρωπαικες πρωτευουσες εκεινες τις μερες, εστιατορια και καφε ειναι κλειστα. Δε μας ενδιαφερουν σχεδον καθολου μουσεια και γκαλερι. Θελουμε απλα να εχει αρκετο κοσμο και γιορτινη ατμοσφαιρα καθως και ανοιχτα μαγαζια ( καφε και εστιατορια οχι μαγαζια με ρουχα)...Ειμαστε 25. Ποια λετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη αναμεσα στις δυο?
Πηγα φετος Πρωτοχρονιά Μοναχο-Σαλτσμπουργκ και ήταν όλα ανοιχτά από εκεί και πέρα για Άμστερνταμ δέν εχω άποψη..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Άμστερνταμ δαγκωτό! Πολύ τουριστικό και πολύ ζωντανό. Ο,τι πρέπει για την ηλικία σας. Το Μόναχο απ' την άλλη πολύ ξενέρωτο. Κοιμήσικο, βαρετό.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Άμστερνταμ δαγκωτό! Πολύ τουριστικό και πολύ ζωντανό. Ο,τι πρέπει για την ηλικία σας. Το Μόναχο απ' την άλλη πολύ ξενέρωτο. Κοιμήσικο, βαρετό.
thanks! αρα εχει αρκετο κοσμο Πρωτοχρονια ετσι? γιατι για Χριστουγεννα ξερω οτι εχει
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αποφύγετε τις Γερμανόφωνες χώρες μετά τις 24/12, κλείνει η χριστουγεννιάτικη περίοδος και είναι πιο οικογενειακά τα πράγματα, ενώ τα Χριστούγεννα είναι σαφώς μεγαλύτερη γιορτή γι αυτούς από την πρωτοχρονιά η οποία εορτάζεται πιο "χαλαρά".
Το Άμστερνταμ, πάλι, εορτάζει την πρωτοχρονιά με πυροτεχνήματα, κόσμο στους δρόμους κλπ. Σαφώς καλύτερη επιλογή (όχι μόνο ανάμεσα στα δυο αλλά και γενικώς).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
thanks! αρα εχει αρκετο κοσμο Πρωτοχρονια ετσι? γιατι για Χριστουγεννα ξερω οτι εχει
Δεν έχω βρεθεί σε καμια από τις δυο πόλεις Χριστούγεννα ή Πρωτοχρονιά. Αλλά από την εμπειρία που είχα στο Άμστερνταμ είμαι σίγουρη ότι σε γιορτινές μέρες θα γίνεται χαμός.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αποφύγετε τις Γερμανόφωνες χώρες μετά τις 24/12, κλείνει η χριστουγεννιάτικη περίοδος και είναι πιο οικογενειακά τα πράγματα, ενώ τα Χριστούγεννα είναι σαφώς μεγαλύτερη γιορτή γι αυτούς από την πρωτοχρονιά η οποία εορτάζεται πιο "χαλαρά".
Το Άμστερνταμ, πάλι, εορτάζει την πρωτοχρονιά με πυροτεχνήματα, κόσμο στους δρόμους κλπ. Σαφώς καλύτερη επιλογή (όχι μόνο ανάμεσα στα δυο αλλά και γενικώς).
Οι Χριστουγεννιατικες αγορές είναι μέχρι και τα Χριστούγεννα στο Μοναχο οπότε οποίος πάει Πρωτοχρονιά δεν πρόκειται να τις προλάβει..Πυροτεχνηματα όμως και κόσμο έχει χιλιάδες ο καθένας κρατούσε και από ένα την μέρα εκείνη οπότε δεν νομίζω ότι υστερεί το Μόναχο εκεί...Απλά οποίος πάει Γερμανία θα πρέπει να κάνει και εκδρομές Σαλτσμπουργκ η Νυρεμβέργη γιατί από μόνο του το Μόναχο θεωρώ ότι έχει λιγότερα πράγματα να σε κρατήσει από το Άμστερνταμ....
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
ψαχνω ξενοδοχεια σε Αμστερνταμ και ειναι πανακριβα...απογοητευση!!
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
ψαχνω ξενοδοχεια σε Αμστερνταμ και ειναι πανακριβα...απογοητευση!!
Το amsterdam είναι πανακριβο σε ξενοδοχεία ακόμα και απλή περίοδο για να βρεις κάτι αξιοπρεπές με ιδιωτικό μπάνιο οπότε λογικό μέσα στις γιορτές να είναι οι τιμές στο θεό
 
Μηνύματα
9
Likes
6

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom