Ολλανδία Αμστερνταμ χριστουγεννα 2012-πληροφοριες

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Καλο μεσημερι,
Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας. διαβασα αρκετα τοπικς σχετικα με το αμστερνταμ αλλα δεν πηρα απαντηση σε ολα τα ερωτηματα..Τα χριστουγεννα θα ειμαι εκει για εφτα ημερες μαζι με το φιλο μου...(βασικα πρωτοχρονια θα κανουμε εκει!!) και θα ηθελα να μαθω για την καρτα αμστερνταμ (αυτη με τις προσφορες και τις εκπτωσεις) και την καρτα για τις μεταφορες....αν την εχετε χρησιμοποιησει και συμφερει....Την πρωτη να την κλεισω για τις τρεις μερες η μια αρκει μονο για τα μουσεια???οσο για την αλλη με τις μεταφορες καλο θα ηταν να την κλεισω και για τις εφτα μερες???η πολη περπατιεται γενικα η το τραβαει το μετρο???σκεφτομουν για ποδηλατα...αλλα το κρυο θα ειναι τσουχτερο!!οποτε...το απερριψα!!εσεις τι λετε??Επισης, θα ηθελα οποιος γνωριζει και εχει βρεθει χριστουγεννα εκει να μου πει ορισμενα ιδιαιτερα μερη και events λογω περιοδου που σας εντυπωσιασαν!!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...:D
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλο μεσημερι,
Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας. διαβασα αρκετα τοπικς σχετικα με το αμστερνταμ αλλα δεν πηρα απαντηση σε ολα τα ερωτηματα..Τα χριστουγεννα θα ειμαι εκει για εφτα ημερες μαζι με το φιλο μου...(βασικα πρωτοχρονια θα κανουμε εκει!!) και θα ηθελα να μαθω για την καρτα αμστερνταμ (αυτη με τις προσφορες και τις εκπτωσεις) και την καρτα για τις μεταφορες....αν την εχετε χρησιμοποιησει και συμφερει....Την πρωτη να την κλεισω για τις τρεις μερες η μια αρκει μονο για τα μουσεια???οσο για την αλλη με τις μεταφορες καλο θα ηταν να την κλεισω και για τις εφτα μερες???η πολη περπατιεται γενικα η το τραβαει το μετρο???σκεφτομουν για ποδηλατα...αλλα το κρυο θα ειναι τσουχτερο!!οποτε...το απερριψα!!εσεις τι λετε??Επισης, θα ηθελα οποιος γνωριζει και εχει βρεθει χριστουγεννα εκει να μου πει ορισμενα ιδιαιτερα μερη και events λογω περιοδου που σας εντυπωσιασαν!!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...:D
I amsterdam City Card benefits l I amsterdam Ρίξε μια ματιά εδώ.Δεν είχα χρησιμοποιήσει κάρτα όταν επισκέφτηκα την πόλη.Για τις μεταφορές μού φάνηκε άχρηστη μιας και η πόλη ενδείκνυται για περπάτημα και φυσικά ποδήλατο!!
Καλώς όρισες και καλά ταξίδια!!!
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
I amsterdam City Card benefits l I amsterdam Ρίξε μια ματιά εδώ.Δεν είχα χρησιμοποιήσει κάρτα όταν επισκέφτηκα την πόλη.Για τις μεταφορές μού φάνηκε άχρηστη μιας και η πόλη ενδείκνυται για περπάτημα και φυσικά ποδήλατο!!
Καλώς όρισες και καλά ταξίδια!!!
Αχχ!!!σε ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη ανταποκριση σου...την συγκεκριμενη σελιδα την εχω δει....απλα προσπαθω να βρω τον οικονομικοτερο τροπο για τα αξιοθεατα επειδη ειμαστε και φοιτητες!!!δηλαδη δεν ξερω αν μας συμφερει να τα επισκεπτομαστε μεμονωμενα!!για αυτο σκεφτηκα την συγκεκριμενη καρτα...απο την αλλη, μια μερα δεν αρκει για να τα δεις ολα αυτα...οποτε αναγκαστικα αν την παρω , θα την παρω και για ακομη μια η δυο μερες...οσο για την αλλη με τις μεταφορες και εγω προτιμω περπατημα και ποδηλατο(πχ..κανουν ποδηλατο μες στα χονια????)..μονο το κρυο με φοβιζει λιγο....αλλα για να το λες εσυ!!σιγουρα ξερεις περισσοτερα...:D
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Αχχ!!!σε ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη ανταποκριση σου...την συγκεκριμενη σελιδα την εχω δει....απλα προσπαθω να βρω τον οικονομικοτερο τροπο για τα αξιοθεατα επειδη ειμαστε και φοιτητες!!!δηλαδη δεν ξερω αν μας συμφερει να τα επισκεπτομαστε μεμονωμενα!!για αυτο σκεφτηκα την συγκεκριμενη καρτα...απο την αλλη, μια μερα δεν αρκει για να τα δεις ολα αυτα...οποτε αναγκαστικα αν την παρω , θα την παρω και για ακομη μια η δυο μερες...οσο για την αλλη με τις μεταφορες και εγω προτιμω περπατημα και ποδηλατο(πχ..κανουν ποδηλατο μες στα χονια????)..μονο το κρυο με φοβιζει λιγο....αλλα για να το λες εσυ!!σιγουρα ξερεις περισσοτερα...:D
2μέρες θεωρώ πως φτάνουν.Άλλωστε μην ξεχνάς..Άμστερνταμ πας!!!Ζήσε την πόλη περπατώντας την,απόλαυσε την και μην φας τις μέρες σου όλες στα μουσεία.Το κρύο μην σε πτοεί.Σίγουρα είναι τσουχτερό ειδικά την εποχή εκείνη αλλά με σωστό ντύσιμο είναι οk.Όσον αφορά το ποδήλατο,bear in mind ότι για τους Ολλανδούς είναι βασικό μέσο μεταφοράς οπότε κρύο,χιόνι κλπ δεν τους εμποδίζουν.Έτσι λοιπόν κι εσείς!!Μπείτε για λίγο στη καθημερινότητα τους και do it like a Dutch!Αυτός δεν είναι κι ο σκοπός των ταξιδιών άλλωστε? ;)
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
2μέρες θεωρώ πως φτάνουν.Άλλωστε μην ξεχνάς..Άμστερνταμ πας!!!Ζήσε την πόλη περπατώντας την,απόλαυσε την και μην φας τις μέρες σου όλες στα μουσεία.Το κρύο μην σε πτοεί.Σίγουρα είναι τσουχτερό ειδικά την εποχή εκείνη αλλά με σωστό ντύσιμο είναι οk.Όσον αφορά το ποδήλατο,bear in mind ότι για τους Ολλανδούς είναι βασικό μέσο μεταφοράς οπότε κρύο,χιόνι κλπ δεν τους εμποδίζουν.Έτσι λοιπόν κι εσείς!!Μπείτε για λίγο στη καθημερινότητα τους και do it like a Dutch!Αυτός δεν είναι κι ο σκοπός των ταξιδιών άλλωστε? ;)
Εννοειταιιιιιιι!!!δεν μασαμε!!ποδηλατο λοιπον!!!θα παρουμε τα εσωθερμικα μας απο εδω και θα ειμαστε μια χαρα!!!διαβασα κατι για 25-50 ευρω το ποδηλατο και φρικαρα...εν τω μεταξυ στα bike-rental sites...δεν βγαζω ακρη!!εχεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο και οικονομικο?
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Εννοειταιιιιιιι!!!δεν μασαμε!!ποδηλατο λοιπον!!!θα παρουμε τα εσωθερμικα μας απο εδω και θα ειμαστε μια χαρα!!!διαβασα κατι για 25-50 ευρω το ποδηλατο και φρικαρα...εν τω μεταξυ στα bike-rental sites...δεν βγαζω ακρη!!εχεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο και οικονομικο?
Είχα την τύχη της παροχής ποδηλάτων από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που είχα κλείσει οπότε δεν έχω ιδέα από τιμές.Το μόνο που μπορώ να αναφέρω είναι από τον LP οδηγό μου το MacBike | Amsterdam the city of bikes . Ρίξ'του μια ματιά:) Απ'ότι βλέπω οι τιμές είναι καλές.Όχι 25-50 που αναφέρεις.
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Είχα την τύχη της παροχής ποδηλάτων από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που είχα κλείσει οπότε δεν έχω ιδέα από τιμές.Το μόνο που μπορώ να αναφέρω είναι από τον LP οδηγό μου το MacBike | Amsterdam the city of bikes . Ρίξ'του μια ματιά:)
τελεια!!!!μαλλον απο αυτο θα τα παρουμε...πολυ καλο μ φαινεται!!δηλαδη εχεις περασει και εσυ χριστουγεννιατικες διακοπες εκει???υπαρχουν καποια special events?

:cool:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
τελεια!!!!μαλλον απο αυτο θα τα παρουμε...πολυ καλο μ φαινεται!!δηλαδη εχεις περασει και εσυ χριστουγεννιατικες διακοπες εκει???υπαρχουν καποια special events?

:cool:
Δεν έχω κάνει Χριστούγεννα.Είχα πάει Οκτώβρη μήνα.Αλλά ετοιμάζομαι πάλι για Γενάρη:clap::clap::clap: Όχι μόνο Άμστερνταμ αλλά και άλλες πόλεις της Ολλανδίας οπότε και βρίσκομαι σε συνεχές ψάξιμο.
Για events θα σε βοηθήσουν άλλα μέλη στο φόρουμ:)
 

John Doe

Banned
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
και θα ηθελα να μαθω για την καρτα αμστερνταμ (αυτη με τις προσφορες και τις εκπτωσεις) και την καρτα για τις μεταφορες....αν την εχετε χρησιμοποιησει και συμφερει....Την πρωτη να την κλεισω για τις τρεις μερες η μια αρκει μονο για τα μουσεια
Η κάρτα κοστίζει για το 3ημερο 60ε και αν βάλεις οτι θα πας δωρεαν στο Hermitage για τον Βαν Γκογκ ,μια και το μουσειο του ειναι κλειστο μεχρι τον αλλον χρόνο(κοστιζει κανονικα 14Ε),Arttis zoo (κοστιζει κανονικα 19E) θα κάνεις και κρουαζιέρα στα κανάλια δωρεαν για 1 ωρα (κοστιζει κανονικα 14Ε) και θα έχεις και απεριόριστη με τα ΜΜΜ της πόλης για 72Η πιστευω οτι συμφέρει και η τριήμερη.
Χωρια οτι έχει και κάποιες αλλες free εισόδους που ενδέχεται να σε ενδιαφέρουν.
Εγω π.χ πηγα στο καζινό χωρις είσοδο,ή Oude Kerk κτλ
Παντως συμφωνω με τις ποιο πάνω συμβουλές περι μουσείων κτλ
Χαραμισε 1, αντε 2 μερες βαρια για να τα δεις και τις υπόλοιπες ζήσε την πόλη :)
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Η κάρτα κοστίζει για το 3ημερο 60ε και αν βάλεις οτι θα πας δωρεαν στο Hermitage για τον Βαν Γκογκ ,μια και το μουσειο του ειναι κλειστο μεχρι τον αλλον χρόνο(κοστιζει κανονικα 14Ε),Arttis zoo (κοστιζει κανονικα 19E) θα κάνεις και κρουαζιέρα στα κανάλια δωρεαν για 1 ωρα (κοστιζει κανονικα 14Ε) και θα έχεις και απεριόριστη με τα ΜΜΜ της πόλης για 72Η πιστευω οτι συμφέρει και η τριήμερη.
Χωρια οτι έχει και κάποιες αλλες free εισόδους που ενδέχεται να σε ενδιαφέρουν.
Εγω π.χ πηγα στο καζινό χωρις είσοδο,ή Oude Kerk κτλ
Παντως συμφωνω με τις ποιο πάνω συμβουλές περι μουσείων κτλ
Χαραμισε 1, αντε 2 μερες βαρια για να τα δεις και τις υπόλοιπες ζήσε την πόλη :)
Για αυτους τους λογους...αμφιταλαντευομουν και εγω!!!αλλα τωρα που μου το επιβεβαιωνεις και εσυ ...αν δεν την παρουμε για τριημερο...μεμονωμενα θα μας βγουν τα διπλα στο τελος~!!και δεν γινεται!!μηπως εσυ εχεις βρεθει εκει χριστουγεννα και ξερεις απο events κτλπ.να μου προτεινεις κατι καλο???σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!με βοηθησες πολυ:D
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Χιόνι στο Άμστερνταμ είναι σπάνιο. Εγώ θα τονίσω για άλλη μια φορά πως το ποδήλατο στην Ολλανδία είναι απόλαυση στην επαρχία και στα μικρά χωριά αλλά στο Άμστερνταμ είναι λίγο εφιάλτης. Εκατοντάδες τουρίστες που κάνουν πρώτη φορά ποδήλατο στη ζωή τους και πηγαίνουν ζιγκ ζαγκ, Ολλανδοί που τρέχουν με 100 με τα ποδήλατα, πολλοί πεζοί, γραμμές του τραμ, διαδικασία κλειδώματος και κρύο, αέρας. Είναι τόσο εύκολη η μετακίνηση με τραμ και τα πόδια ή το hop in-hop off πλοιάριο που είναι κρίμα η ταλαιπωρία. Αν έχει κάποιος πολλές μέρες στο Άμστερνταμ και πιστεύει πως οπωσδήποτε πρέπει να κάνει ποδήλατο ας νοικιάσει μια μέρα ώστε να περάσει απέναντι με το καραβάκι δίπλα στον σταθμό του τραίνου και να κινήσει προς τα βόρεια μέσα σε ωραία λιβάδια (οι διαδρομές είναι σηματοδοτημένες). Ένας πολύ όμορφος προορισμός είναι το Broek in waterland γύρω στα 5 χλμ απόσταση, πανέμορφα τοπία και παίρνεις και μια γεύση από Ολλανδική επαρχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom