Μολδαβία Αμφισβητούμενα Εδάφη Μέρος 'Α: Υπερδνειστερία

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Καλωσήρθατε στο Τιρασπόλ

Ο σταθμός των λεωφορείων του Τιρασπόλ βρίσκεται σε μια περιοχή λίγο έξω από την πόλη. Με το που κατέβηκα άρχισα να ψάχνω ανταλλακτήριο συναλλάγματος κι ευτυχώς υπήρχε ένα έξω από το κτίριο. Ως γνωστόν οι Υπερδνειστέριοι χρησιμοποιούν δικό τους νόμισμα, το ρούβλι. Η ισοτιμία πάνω-κάτω στα επίπεδα του μολδαβικού leu. Χαρακτηριστικό των χρημάτων της Υπερδνειστερίας είναι το γεγονός ότι κάποια από τα νομίσματα είναι πλαστικά και χρωματιστά, σαν παιδικά! Ήθελα πολύ να βρω κάποια για σουβενίρ, αλλά δυστυχώς δεν έτυχε. Άλλωστε λίγες μέρες μετά με έκλεψαν στην Οδησσό, οπότε και τα χαρτονομίσματα που είχα κρατήσει έκαναν φτερά.

Είχα καιρό να ταξιδέψω ολομόναχη και συνάμα δίχως δεδομένα internet, οπότε γενικώς στο συγκεκριμένο ταξίδι θυμήθηκα παλιές αγαπημένες εποχές, ρωτώντας κάθε λίγο και λιγάκι οδηγίες από όποιον έβρισκα στο διάβα μου! Με τον προσανατολισμό δεν το έχω! Η πρόκληση βέβαια στο Τιρασπόλ ήταν ότι ελάχιστοι άνθρωποι μιλούσαν αγγλικά σε σχέση με τη Μολδαβία, αλλά και όσοι μιλούσαν το είχαν σε πολύ βασικό επίπεδο. Είχα κατεβάσει στο κινητό κάποιες πληροφορίες σχετικά με την πόλη και τα αξιοθέατα και βάσει αυτών πορευόμουν. Γενικά τις πρώτες στιγμές σε ένα νέο μέρος κινούμαι με προσοχή και βάζω σημάδια παντού, μετά από λίγο βέβαια αφήνομαι και το απολαμβάνω!

Λίγο έξω από το σταθμό μια παρέα από ηλικιωμένες κυρίες καθόταν και συζητούσε καλοδιάθετα. Άρχισα να ρωτάω οδηγίες για το κέντρο, χρησιμοποιώντας τη γλώσσα του σώματος και έσπευσαν να βοηθήσουν! Μιλούσαν ασταμάτητα στα ρώσικα, με ελάχιστη νοηματική κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα έναν ατέρμονο διάλογο. Το μόνο που κατάλαβα ήταν ότι το κέντρο ήταν μακριά, ότι δεν υπήρχε λεωφορείο και πως η κατεύθυνση ήταν προς τα δεξιά! Ξεκίνησα λοιπόν, με έναν ελαφρώς μουντό και συννεφιασμένο καιρό και μια εξαιρετική θερμοκρασία για περπάτημα-μέσα Μαϊου γαρ!

Η περιήγηση άρχισε από το Πάρκο Κιρόβ, στο οποίο έχει χτιστεί μια όμορφη ρώσικη εκκλησία. Γενικά το Τιρασπόλ έχει πολύ πράσινο και αποτελεί μια ιδιαίτερα ευχάριστη και εύκολη πόλη για χαλαρό περπάτημα.




Από το πάρκο ξεκινά η οδός Λένιν, η οποία κατηφορίζει προς το κέντρο και την οδό 25ης Οκτωβρίου, την κεντρικότερη λεωφόρο της πόλης.



Η απόσταση δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο άφησαν να εννοηθεί οι κυριούλες στο σταθμό, αποτελεί όμως χαρακτηριστικό των κατοίκων μικρότερων πόλεων να "μετράνε" αλλιώς τις έννοιες του μακριά-κοντά. Αλλιώς λογίζονται τα 20 λεπτά περπάτημα στο κέντρο της Αθήνας, αλλιώς στα Γιάννενα ή το Τιρασπόλ! Κοντά στο πάρκο Κιρόβ βρίσκεται και το εργοστάσιο Kvint, το οποίο παράγει ένα περίφημο υψηλής ποιότητας κονιάκ!

Το Τιρασπόλ, πριν φτάσει κανείς στο κέντρο του, δε διαφέρει ιδιαίτερα από μια οποιαδήποτε πόλη της πρώην ΕΣΣΔ ή του ανατολικού μπλοκ γενικότερα. Μεγάλοι και άνετοι δρόμοι, κυριλλικό αλφάβητο, εκκλησίες, μεγάλα κτίρια και οικοδομικά τετράγωνα. Η "αποκάλυψη" λαμβάνει χώρα όταν προσεγγίσει πια κάποιος την οδό 25ης Οκτωβρίου, όπου νιώθεις ότι περπατάς σε σκηνικό ταινίας εποχής Ψυχρού Πολέμου! Πολύ άγαλμα, πολύ σημαία, πολλές επιγραφές, πολλά μνημεία! Και πολλή τάξη! Και πολλή ανοικοδόμηση. Κι όλα μεγάλα, επιβλητικά, τεράστια! Θυμήθηκα λίγο την εντύπωση που μου είχαν κάνει τα μεγέθη, τα αγάλματα και το σοβιετικό στοιχείο προ τετραετίας στο Μπισκέκ του Κιργιστάν, απλά στο Τιρασπόλ τα πάντα ήταν ακόμα πιο πομπώδη!

Η όλη ατμόσφαιρα γίνεται ακόμα πιο έντονη προσεγγίζοντας το Δημαρχείο (ή Σπίτι των Σοβιετικών), στο οποίο δεσπόζει μια προτομή του Λένιν, ο οποίος σαν κάπως στραβωμένος να φαίνεται, σα να μην εγκρίνει πολύ την έκβαση των πραγμάτων. :p





Στο πλάι φωτογραφίες ένδοξων κατοίκων του Τιρασπόλ και στοιχεία για τις ζωές τους.



Κατέληξα μπροστά στο πανεπιστήμιο της χώρας, η ύπαρξη του οποίου ομολογώ ότι με παραξένεψε. Άρχισα να κάνω σκέψεις του στυλ "άραγε αυτά τα πτυχία αναγνωρίζονται πουθενά;". :rolleyes-80:



Στάθηκα λίγο να ξεκουραστώ και να συνεχίσω έπειτα τη βόλτα μου. Κι εκεί που κοιτούσα δεξιά-αριστερά να δω προς τα πού είναι ο δρόμος για το περίφημο κυβερνητικό κτίριο με το τεράστιο άγαλμα του Λένιν, μια κοπελίτσα με πλησίασε ρωτώντας με "Hi! Can I help you?".
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Το 'χω, το 'χω! Θα τελειώσω και του Ιράν λέμε! :p
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
Soon! <3
Θα γράψεις για αυτό το περιστατικό?
Σε αυτή την ιστορία όχι, σκοπεύω να είναι ένα mini story για Υπερδνειστερία μόνο. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ ίσως να γράψω πέντε πράγματα στο thread πληροφοριών για Οδησσό. Γενικά πάντως η πανέμορφη και υπέροχη κατά τα άλλα Οδησσός είναι διαβόητη για τους πορτοφολάδες της, κάτι που διαπίστωσα κι εγώ στην πράξη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
Κυρία μη με μαλώνετε! Έσφαλα, το ξέρω (αν και όλα κι όλα, εμένα η Οδησσός μου άρεσε). :p
Το φρούριο δεν έπεσε με την πρώτη, εκεί είναι και περιμένει, μια wizz πτήση δρόμος!
Για να εξιλεωθώ προετοιμάζω ένα περιποιημένο Ναγκόρνο Καραμπάχ!

(το σχόλιο για τη Μανίνα με διέλυσε, πονάει η κοιλιά από τα γέλια!)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
Όχι, όχι, δεν θα συναντηθούμε δυστυχώς τότε. Θα περιμένω τα tips σας! :p
Στην Οδησσό μου άρεσε ακόμα και το αεράκι που φυσούσε. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, κάποια μέρη μας κάνουν κλικ αυτόματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα με ενδιέφερε να γράψεις δυό κουβέντες όποτε μπορέσεις. :)
Μες στο weekend σίγουρα! :)
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
Φυσικά και το ξέρω αγαπημένη δασκάλα! :p
Και σύντομα θα γράψω τη συνέχεια! Με φωτός εννοείται! Λένιν, τανκ και ξερό ψωμί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom