Γενικά Τανζανία Ανάβαση Κιλιμάντζαρο

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Καλησπέρα!

Γνωρίζει κανείς κάποιο δοκιμασμένο και τσεκαρισμένο τοπικό πρακτορείο ορειβατικό που να οργανώνει ανάβαση στο Κιλιμάντζαρο; Οι ελληνικοί ορειβατικοί σύλλογοι δεν έχουν προγραμματισμένη ανάβαση σε βολικές ημερομηνίες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αυτή τη πληροφορία τη θέλω και εγώ! Οπότε, reminding
Έχω συνάδελφο στο γραφείο που έχει ανέβει. Νομίζω σε 7 μέρες μου είχε πει ότι το είχε κάνει. Θα τον ρωτήσω τη Δευτέρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.375
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω συνάδελφο στο γραφείο που έχει ανέβει. Νομίζω σε 7 μέρες μου είχε πει ότι το είχε κάνει. Θα τον ρωτήσω τη Δευτέρα.
Έχω διαβάσει για 6 μέρες! Ναι please ρώτα τον!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχω διαβάσει για 6 μέρες! Ναι please ρώτα τον!
Καλά μπορεί να είναι όντως 6 και να μη θυμάμαι καλά. Δεν είναι στις προτεραιότητές μου κ δεν τον είχα ρωτήσει λεπτομέρειες. Πάει καιρός.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Έχω διαβάσει για 6 μέρες! Ναι please ρώτα τον!
Εβλεπα κ εγω για εξι, εχει ενα τετοιο προγραμμα κ το ελληνικο basecamp κ το ξενο g adventures αλλα ηθελα να δω αν υπαρχει τροπος συνεργασιας απευθειας με τοπικο ορειβατικο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Ένας φίλος μου Ισπανός πήγε και έκανε το 7μερο με Habari adventure, είπε ότι το crew ήταν εξαιρετικο και ότι το συστήνει ανεπιφύλακτα.
Eυχαριστούμε πάρα πολύ, με ένα γρήγορο ψάξιμο είναι και 100% local.
Και πολύ επεξηγηματικό σάιτ! @Sassenach77 για δες!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.375
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ένας φίλος μου Ισπανός πήγε και έκανε το 7μερο με Habari adventure, είπε ότι το crew ήταν εξαιρετικο και ότι το συστήνει ανεπιφύλακτα.
Παιδιά ρώτησα. Είχε πάει με το enosa expeditions και είχε μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είχε κάνει το route machame.
Ευχαριστούμε πολύ παιδιά για τη βοήθεια! Θα μελετηθούν και τα δύο.

Eυχαριστούμε πάρα πολύ, με ένα γρήγορο ψάξιμο είναι και 100% local.
Και πολύ επεξηγηματικό σάιτ! @Sassenach77 για δες!!!
Κοπελιά μου δεν θα βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα. Χρειάζεται πολύ μελέτη το πράγμα, γιατί αυτό που έχει πάνω απ όλα σημασία για μένα είναι να πετύχω το στόχο μου, οπότε θα πρέπει να δω τα προγράμματα τους με προσοχή, να ζυγίσω τις δυνατότητες μου και να αποφασίσω τι ταιριάζει καλύτερα σε εμένα. Σε μια δεύτερη φάση μεγάλο ρόλο παίζει και ο βαθμός επικοινωνίας με τα πρακτορεία. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει πρώτα να έχω μελετήσει και να ξέρω τι θέλω, τι μπορώ να κάνω και τι θα ζητήσω, για να έρθω μετά σε επαφή μαζί τους.

Όταν ανέφερα τις 6 μέρες δεν θυμόμουν τι αφορούσαν και το ξανα κοίταξα τώρα. Είναι οι ελάχιστες μέρες για να ανέβεις και να κατέβεις στη κορυφή..... Επίσης υπάρχουν επτά κύριες πεζοπορικές διαδρομές τις οποίες δεν τις έχω μελετήσει ακόμα, απλά τις βρήκα (Marangu, Machame, Umbwe, Rongai, Shira Plateau, Lemosho & Northern Circuit). Πρέπει πρώτα να δω ποιες είναι οι διαφορές τους. Μέχρι τώρα έχω δει μόνο κάποια βιντεάκια απο πεζοπορίες στο βουνό για να πάρω μια πρώτη εικόνα της μορφολογίας του βουνού. Έχω δρόμο ακόμα....

Μέσα στο φθινόπωρο θα ξεκινήσω τη μελέτη για την οργάνωση δύο ταξιδιών που θέλω να κάνω εκτός Ευρώπης και το ένα θα είναι η Τανζανία και η ανάβαση στο Κιλιμάντζαρο, που είναι και το πιο πιθανό οτι θα γίνει μέσα στο 2023, αν όλα φυσικά πάνε καλά. Έχω όμως χρόνο μπροστά μου ακόμα. Αν επιτρέπεται, εσύ για πότε το υπολογίζεις;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Απ' ότι έμαθα η διαδρομή δεν έχει δυσκολίες ούτε ιδιαίτερες τεχνικές απαιτήσεις. Αυτό που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι το υψόμετρο και την τελευταία μέρα που είναι αρκετά απαιτητική καθώς έχει πολλές ώρες πεζοπορία. Ξεκινάς στις 11 το βράδυ με σκοπό να δεις την ανατολή στην κορυφή -κάνα 7αρι ώρες - και μετά κατάβαση άλλες 2-3 ώρες. Αν συνυπολογίσεις το υψόμετρο θα είναι ζόρι υποθέτω.
Σημείωση : η εμπειρία προέρχεται από άτομο με αρκετά καλή φυσική κατάσταση που κάνει πεζοπορίες γενικά. Όχι extreme πράγματα αλλά κάνει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.375
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν συνυπολογίσεις το υψόμετρο θα είναι ζόρι υποθέτω.
Καλά υποθέτεις!....

Σημείωση : η εμπειρία προέρχεται από άτομο με αρκετά καλή φυσική κατάσταση που κάνει πεζοπορίες γενικά. Όχι extreme πράγματα αλλά κάνει.
Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο η καλή φυσική κατάσταση, αλλά έχει σημασία και ο οργανισμός του καθενός όσον αφορά το υψόμετρο. Κάποιοι θέλουν περισσότερο χρόνο για να εγκλιματιστούν, άλλοι λιγότερο και άλλοι δεν αντέχουν γενικώς το υψόμετρο! Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει αυτό που λένε "να σου κάτσει η μέρα". Μου έχει συμβεί να ανέβω μέχρι τα 2800μ, να τα φτύσω και να γυρίσω πίσω γιατί δεν είχα κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ και μου έχει συμβεί να ανέβω στα 5100μ, με δυσκολία μεν, αλλά το κατάφερα, γιατί ήμουν ξεκούραστη και κυρίως πήγαινα με το δικό μου ρυθμό χωρίς να έχω πίεση απο κανέναν.....έχει μεγάλη σημασία αυτό! Τέλος πάντων, ο καθένας ζυγίζει τη φάση του και πράττει ανάλογα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom