Ανάβαση στον Ολυμπο

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Γεια σας παιδια,

ειπα μετα απο αρκετα χρονια που το σκεφτομαι αλλα το αναβαλλω :innocent: να το οργανωσω και φετος να ανεβω Ολυμπο.

Σκεφτομουν το εξης προγραμμα οποτε θα ηθελα καποιος που εχει εμπειρια να προτεινει τροποιησεις ή να κανει και αλλες προτασεις για σημεια που αξιζει να βαλω στο προγραμμα.

Παρασκευη 25 Μαιου
  • Ξεκιναω απογευμα απο Αθηνα και φτανω αργα το βραδυ Λιτοχωρο.
  • Διαμονη Λιτοχωρο.

Σαββατο 26 Μαιου
  • 9:30 Αναχωρηση το πρωι με προορισμο το parking στα Πριόνια.
  • 10:00 Αφιξη Πριόνια
  • 10:30 Ξεκιναει η αναβαση προς το Καταφυγιο "Σπήλιος Αγαπητός" η οποια διαβασα διαρκει καπου 3-3μιση ωρες (χωρις στασεις).
  • 14:00Α φιξη στο Καταφυγιο γυρω στις
  • Σταση μεχρι τις 15:30 για φαγητο και ξεκουραση
  • 15:30 Πεζοπορια προς το Οροπέδιο των Μουσών, διαρκειας 3.00’ με 3.30’ ώρων
  • 20:00 Αφιξη, ξεκούραση και βραδινό φαγητό, σε ένα από τα δύο καταφύγια του οροπεδίου

Κυριακη 27 Μαιου
  • 5:00 Πολύ πρωινό ξύπνημα & αναβαση στον Μύτικα , από την διαδρομή "Λούκι"
  • 7:00 αφιξη στον Μυτικα και απολαυση θεας και ανατολης
  • 8:30 Αρχιζω την καθοδο από την διαδρομή της Κακόσκαλας για να συνεχίσω την ανάβαση στην κορυφή Σκολιό (την δεύτερη ψηλότερη του βουνού), όπου φτάνω μετά από 1,30' ώρα περιπου
  • 10:30 Αφιξη στην Κορυφη Σκολιος
  • 11:30 Ξεκιναω την καθοδο προς το Οροπεδιο των Μουσων
  • 13:30 Αφιξη στο Οροπεδιο, φαγητο και ξεκουραση σε καποιο καταφυγιο
  • 15:00 Καθοδος προς το Καταφυγιο "Σπήλιος Αγαπητός"
  • 19:30 Αφιξη στο Καταφυγιο "Σπήλιος Αγαπητός" & Διανυκτερευση

Δευτερα 28 Μαιου

  • Πρωινη πεζοπορια απο το Καταφυγιο "Σπήλιος Αγαπητός" προς την θεση Πριόνια.
  • Επιστροφη Αθηνα


Πανω κατω αυτο εχω σκεφτει. τωρα εχω καποιες ερωτησεις και οποιος εχει εμπειρια απο τον Ολυμπο παρακαλω να με βοηθησει.

1. Μηπως ειναι καλυτερο το αυτοκινητο να το αφησω στο Λιτοχωρο, και να ανεβω με αλλο μεσω μεχρι την θεση Πριονια ωστε στην επιστροφη, απο την Θεση Προνια να κατεβω με πεζοπορια μεχρι το Λιτοχωρο, ωστε να δω Άγιο Σπήλαιο αλλα και την γραφικη διαδρομη του Ενιπέα ποταμου?

2. Στο παραπανω προγραμμα θα προσθετατε και την κορυφη "“Στεφάνι” ή “Θρόνος του Δία”"?

3. Βλέπω παντου αποσταση σε χρονο για τις διαδρομες αλλα πουθενα αποσταση σε χιλιομετρα και κλιση εδαφους. Οποτε αν μπορει καποιος να μου πει απο σταση
Προνια - Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος
Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος - Οροπεδιο Μουσων

4. Μπορει καποιος να το κανει μονος του η αναγκαστηκα πρεπει να παει με τουρ? Καπου πηρε το ματι μου οτι η διαδρομη ειναι σημαδεμενη

5. Πιστευει καποιος που εχει κανει την διαδρομη, οτι παλευεται οδηγηση προς Αθηνα μετα την καθοδο ή καλυτερα λεωφορειο?

Ευχαριστω
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα!Ούσα από την περιοχή κ έχοντας ανέβει μια φορά κ ο άντρας μου αρκετές,θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε!Έχουμε κ λέμε λοιπον:
1.Καλύτερα να αποφύγεις να αφήσεις το αυτοκίνητο στο Λιτόχωρο.Να πας μέχρι πριόνια ώστε να το πάρεις κ να επιστρέψεις με αυτό.Η διαδρομή του Ενιπεα είναι όμορφη αλλά μετά από την ανά βαση/κατάβαση των προηγούμενων ημερών πιστεύω θα σε κουράσει.Επισης,θεωρώ δύσκολο να οδηγήσεις για Αθήνα στο καπάκι,αν επιλέξεις να την κάνεις.Ισως θα μπορούσες σε μια μελλοντική και πιο "χαλαρή"επίσκεψη σου στο Λιτόχωρο να περιηγηθείς στον Ενιπεα.
2.Το λούκι για το Στεφάνι είναι μεταξύ του οροπεδίου και του λουκιου του Μύτικα.Θα μπορούσες ανετα να το συμπεριλάβεις χωρις να βγεις απο το προγραμμα σου.
3.Δεν ξέρω ακριβώς χιλιομετρικες αποστάσεις,συμβουλεψου αν θες το wikiloc.com
4.Η διαδρομή είναι σημαδεμένη.Δεν είναι υποχρεωτικό να πας με γκρουπ αλλά σίγουρα να έχεις κ κάποιον παρέα,όπως πάντα στο βουνό.
5.Αν η τελευταία σου μέρα είναι όπως αναφέρεις Αγαπητος-Πριονια,άνετα μπορείς να οδηγήσεις για Αθηνα(...θα είσαι σιγουρα κουρασμένος από τις προηγούμενες μερες,αλλα αν αυτή θα είναι η μόνη διαδρομή της ημέρας πιστεύω πως θα την παλέψεις να οδηγήσεις!)

Αυτά από εμένα!Γενικά να ξέρεις ότι το Μάιο έχει ακομα αρκετο κρύο και να το λάβεις υπ'όψιν στην προετοιμασία σου.Ελπιζω να βοηθησα και αν χρειαστεις κατι,παλι εδω ειμαστε!Να περάσετε καλά!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Έχω κάνει μόνο τη διαδρομή από Λιτόχωρο μέχρι τα Πριόνια, δηλαδή το φαράγγι του Ενιπέα. Είναι πανέμορφη διαδρομή μέσα στο πράσινο και στο νερό. Κατακαλόκαιρο πιστεύω είναι ιδανικά για να μπορείς να βουτάς και στα σημεία του ποταμού που προσφέρονται. Είναι λίγο κουραστική γιατί έχει αρκετή ανάβαση. Όπως ειπώθηκε, το Wikiloc είναι μία εξαιρετική σελίδα στην οποία σας παρέχονται διαδρομές από άλλους ορειβάτες και αρκετά στοιχεία (απόσταση, υψομετρική διαφορά κα). Αυτή χρησιμοποιώ κατά βάση στις πεζοπορίες μου. Όταν ολοκληρώσετε την εκδρομή, πείτε μας καμία κουβέντα γιατί ο Μύτικας είναι στα άμεσα σχέδια της παρέας. Τέλος, για πιο λεπτομερείς οδηγίες - συμβουλές μπορείτε να απευθυνθείτε με μήνυμα στο fb στις ομάδες του ΕΟΣ Κατερίνης, Λιτοχώρου, Θεσσαλονίκης (τέλος πάντων σε ομάδες που δραστηριοποιούνται στη περιοχή). Σίγουρα θα σας παράσχουν καλύτερες πληροφορίες σε σχέση με εμάς.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα!Ούσα από την περιοχή κ έχοντας ανέβει μια φορά κ ο άντρας μου αρκετές,θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε!Έχουμε κ λέμε λοιπον:
1.Καλύτερα να αποφύγεις να αφήσεις το αυτοκίνητο στο Λιτόχωρο.Να πας μέχρι πριόνια ώστε να το πάρεις κ να επιστρέψεις με αυτό.Η διαδρομή του Ενιπεα είναι όμορφη αλλά μετά από την ανά βαση/κατάβαση των προηγούμενων ημερών πιστεύω θα σε κουράσει.Επισης,θεωρώ δύσκολο να οδηγήσεις για Αθήνα στο καπάκι,αν επιλέξεις να την κάνεις.Ισως θα μπορούσες σε μια μελλοντική και πιο "χαλαρή"επίσκεψη σου στο Λιτόχωρο να περιηγηθείς στον Ενιπεα.
2.Το λούκι για το Στεφάνι είναι μεταξύ του οροπεδίου και του λουκιου του Μύτικα.Θα μπορούσες ανετα να το συμπεριλάβεις χωρις να βγεις απο το προγραμμα σου.
3.Δεν ξέρω ακριβώς χιλιομετρικες αποστάσεις,συμβουλεψου αν θες το wikiloc.com
4.Η διαδρομή είναι σημαδεμένη.Δεν είναι υποχρεωτικό να πας με γκρουπ αλλά σίγουρα να έχεις κ κάποιον παρέα,όπως πάντα στο βουνό.
5.Αν η τελευταία σου μέρα είναι όπως αναφέρεις Αγαπητος-Πριονια,άνετα μπορείς να οδηγήσεις για Αθηνα(...θα είσαι σιγουρα κουρασμένος από τις προηγούμενες μερες,αλλα αν αυτή θα είναι η μόνη διαδρομή της ημέρας πιστεύω πως θα την παλέψεις να οδηγήσεις!)

Αυτά από εμένα!Γενικά να ξέρεις ότι το Μάιο έχει ακομα αρκετο κρύο και να το λάβεις υπ'όψιν στην προετοιμασία σου.Ελπιζω να βοηθησα και αν χρειαστεις κατι,παλι εδω ειμαστε!Να περάσετε καλά!
Έχω κάνει μόνο τη διαδρομή από Λιτόχωρο μέχρι τα Πριόνια, δηλαδή το φαράγγι του Ενιπέα. Είναι πανέμορφη διαδρομή μέσα στο πράσινο και στο νερό. Κατακαλόκαιρο πιστεύω είναι ιδανικά για να μπορείς να βουτάς και στα σημεία του ποταμού που προσφέρονται. Είναι λίγο κουραστική γιατί έχει αρκετή ανάβαση. Όπως ειπώθηκε, το Wikiloc είναι μία εξαιρετική σελίδα στην οποία σας παρέχονται διαδρομές από άλλους ορειβάτες και αρκετά στοιχεία (απόσταση, υψομετρική διαφορά κα). Αυτή χρησιμοποιώ κατά βάση στις πεζοπορίες μου. Όταν ολοκληρώσετε την εκδρομή, πείτε μας καμία κουβέντα γιατί ο Μύτικας είναι στα άμεσα σχέδια της παρέας. Τέλος, για πιο λεπτομερείς οδηγίες - συμβουλές μπορείτε να απευθυνθείτε με μήνυμα στο fb στις ομάδες του ΕΟΣ Κατερίνης, Λιτοχώρου, Θεσσαλονίκης (τέλος πάντων σε ομάδες που δραστηριοποιούνται στη περιοχή). Σίγουρα θα σας παράσχουν καλύτερες πληροφορίες σε σχέση με εμάς.
Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Καποιες γρηγορες ερωτησεις πανω στις απαντησεις σας..

1. γιατι θεωρεις οτι ειναι καλυτερα να μην αφησω το αυτοκινητο στο Λιτοχωρο?
2. αν το αφησω ωστοσο στο Λιτοχωρο τοτε δε θα μπορουσα την τελευταια ημερα απο Πριονια να κατεβω μεχρι Λιτοχωρο μεσα απο την διαδρομη απο το φαραγγι του Ενιπεα και να μεινω ακομα μια βραδια για ξεκουραση στο Λιτοχωρο?
3. τελη Μαιου δλδ παιζει να εχει ακομα χιονια? ποτε πιστευεις ειναι το καλυτερο timing απο αποψη φυσης και καιρικων συνθηκων?


ευχαριστω γιατο wikiloc δεν το γνωριζα
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Να εισαι καλα! Αν αποφασισεις να αφησεις το αυτοκινητο στο Λιτοχωρο, καλύτερα να διανυκτερευσεις κιόλας ενα βραδυ εκει, οπως λες, για να μπορέσεις να ξεκουραστεις πριν τη επιστροφη στην Αθηνα. Ετσι ναι, μπορείς να συμπεριλάβεις και τον Ενιπέα στο πρόγραμμα!(Αλλά να οδηγήσεις μετα απο 2 διαδρομές Αγαπητός- Πριονια και Πριονια- Λιτόχωρο δεν θα σου το πρότεινα,καλύτερα ανέβα Πριόνια με το αυτοκίνητο και ασε εκτός προγράμματος τον Ενιπέα).
Οσο για τον καιρο, να είσαι σιγουρος πως θα δεις χιονια το Μαιο :D (Εγω ανέβηκα 20 Αυγούστου, στου Αποστολίδη που διανυκτερευσαμε είχε αρκετη ψυχρα το βραδυ -φουτερ, καλτσούλα και μπουφανάκι στον εξωτερικο χώρο του καταφυγιου(!)- και στη διαδρομη υπηρχε ακόμα χιονι στα ανηλιαγα σημεία!!) Κατα τη γνώμη μου πάντως ο Ιουλιος και ο Αυγουστος είναι οι καλύτεροι μήνες για να ανεβει κανείς, λογω καλής θερμοκρασίας και συνηθως καθαρής ατμόσφαιρας, που σου επιτρέπει να δεις την υπεροχη θέα σε ορισμένα σημεία της διαδρομής!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Να εισαι καλα! Αν αποφασισεις να αφησεις το αυτοκινητο στο Λιτοχωρο, καλύτερα να διανυκτερευσεις κιόλας ενα βραδυ εκει, οπως λες, για να μπορέσεις να ξεκουραστεις πριν τη επιστροφη στην Αθηνα. Ετσι ναι, μπορείς να συμπεριλάβεις και τον Ενιπέα στο πρόγραμμα!(Αλλά να οδηγήσεις μετα απο 2 διαδρομές Αγαπητός- Πριονια και Πριονια- Λιτόχωρο δεν θα σου το πρότεινα,καλύτερα ανέβα Πριόνια με το αυτοκίνητο και ασε εκτός προγράμματος τον Ενιπέα).
Οσο για τον καιρο, να είσαι σιγουρος πως θα δεις χιονια το Μαιο :D (Εγω ανέβηκα 20 Αυγούστου, στου Αποστολίδη που διανυκτερευσαμε είχε αρκετη ψυχρα το βραδυ -φουτερ, καλτσούλα και μπουφανάκι στον εξωτερικο χώρο του καταφυγιου(!)- και στη διαδρομη υπηρχε ακόμα χιονι στα ανηλιαγα σημεία!!) Κατα τη γνώμη μου πάντως ο Ιουλιος και ο Αυγουστος είναι οι καλύτεροι μήνες για να ανεβει κανείς, λογω καλής θερμοκρασίας και συνηθως καθαρής ατμόσφαιρας, που σου επιτρέπει να δεις την υπεροχη θέα σε ορισμένα σημεία της διαδρομής!
σε ευχαριστω πραγματικα
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Το θέμα είναι και τι φυσική κατάσταση έχετε έτσι. Γιατί ήδη το Λιτόχωρο - Πριόνια είναι κάπως κουραστικό. Αν τώρα διανυκτερεύσετε στο Σπήλιος Αγαπητός βγαίνει σίγουρα. Αλλά και Σπήλιος Αγαπητός και Οροπέδιο των Μουσών; Εκτός από τη φυσική κατάσταση, θα πρέπει να λάβετε υπόψιν και το παράγοντα διάρκεια ημέρας.

Σας παραθέτω λίγο τα υψόμετρα.
Καταφύγιο "Γ. Αποστολίδης" (2697μ).
Σ. Αγαπητός" (2100μ).
Πριόνια (1100μ).
Λιτόχωρο (300μ).
Δεν ξέρω τι εμπειρία στο βουνό έχετε, αλλά 2400 μέτρα υψομετρική διαφορά δεν βγαίνουν καθόλου μα καθόλου εύκολα. Για κάποιο νορμάλ φυσικής κατάστασης μετά τα 600-700 νιώθεις κούραση. Μετά τα 1100 πας στον αυτόματο. Αλλά από τα 1100 στα 2400 έχει πολύ μα πολύ δρόμο.
 
Last edited by a moderator:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Το θέμα είναι και τι φυσική κατάσταση έχετε έτσι. Γιατί ήδη το Λιτόχωρο - Πριόνια είναι κάπως κουραστικό. Αν τώρα διανυκτερεύσετε στο Σπήλιος Αγαπητός βγαίνει σίγουρα. Αλλά και Σπήλιος Αγαπητός και Οροπέδιο των Μουσών; Εκτός από τη φυσική κατάσταση, θα πρέπει να λάβετε υπόψιν και το παράγοντα διάρκεια ημέρας.
οχι στην καλυτερη αλλα δεν με ανησυχει τοσο αυτο οσο η επιλογη της σωστης επιλογης.
Αρχες Σεπτεμβρη εχει παλι Χιονια?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
3. Βλέπω παντου αποσταση σε χρονο για τις διαδρομες αλλα πουθενα αποσταση σε χιλιομετρα και κλιση εδαφους. Οποτε αν μπορει καποιος να μου πει απο σταση
Προνια - Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος
Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος - Οροπεδιο Μουσων
Προνια - Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος
Διάρκεια: 3 ώρες (είναι σχετικό αυτό)
Υψομετρική διαφορά: 1000μ
Μήκος: 4,5 χλμ
Μέτρια δυσκολία

Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος - Οροπεδιο Μουσων
Διάρκεια: 1,5 ώρα (είναι σχετικό αυτό)
Υψομετρική διαφορά: 550μ
Μήκος: 3,8 χλμ
Δύσκολη διαδρομή

Μπορείς να το κάνεις μόνος, αλλά καλό είναι να δηλώσεις την παρουσία σου στο βουνό, είτε στα καταφύγια, είτε κάτω στο Λιτόχωρο.
Για την κορυφή του Μύτικα, καλά είναι να μην είσαι μόνος. Υπάρχουν απο όσο ξέρω δύο μονοπάτια. Το ένα είναι πολύ δύσκολο και δεν συνιστάται σε αυτούς που έχουν υψοφοβία. Το άλλο είναι πιο εύκολο, αλλά κανείς αρχάριος δεν πάει μόνος του την πρώτη φορά.
Πρίν ξεκινήσεις να δείς το δελτίο καιρού στο βουνό!
http://www.youweather.com/el-gr/weather/πρόγνωση-καιρού-ορειβασίας-για-τον-όλυμπο.html
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Προνια - Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος
Διάρκεια: 3 ώρες (είναι σχετικό αυτό)
Υψομετρική διαφορά: 1000μ
Μήκος: 4,5 χλμ
Μέτρια δυσκολία

Καταφυγιο Σπηλιος Αγαπητος - Οροπεδιο Μουσων
Διάρκεια: 1,5 ώρα (είναι σχετικό αυτό)
Υψομετρική διαφορά: 550μ
Μήκος: 3,8 χλμ
Δύσκολη διαδρομή

Μπορείς να το κάνεις μόνος, αλλά καλό είναι να δηλώσεις την παρουσία σου στο βουνό, είτε στα καταφύγια, είτε κάτω στο Λιτόχωρο.
Για την κορυφή του Μύτικα, καλά είναι να μην είσαι μόνος. Υπάρχουν απο όσο ξέρω δύο μονοπάτια. Το ένα είναι πολύ δύσκολο και δεν συνιστάται σε αυτούς που έχουν υψοφοβία. Το άλλο είναι πιο εύκολο, αλλά κανείς αρχάριος δεν πάει μόνος του την πρώτη φορά.
Πρίν ξεκινήσεις να δείς το δελτίο καιρού στο βουνό!
http://www.youweather.com/el-gr/weather/πρόγνωση-καιρού-ορειβασίας-για-τον-όλυμπο.html
σε ευχαριστω πολυ,
μου κανει κατι εντυπωση ωστοσο..

4,5 χιλιομετρα - μετρια δυσκολια περιπου 3 ωρες
3,8 χιλιομετρα - δυσκολη διαδρομη περιπου 1μιση ωρα.
Μηπως το 2ο ειναι παραπανω?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Μονος δεν θα τκ προτεινα σε καμμια περιπτωση
το μονος δεν με ενοχλει ουτε με φοβιζει φιλε μου, εχω κανει πολλα τρελλα μονος μου, απλα η απορια μου ειναι καθαρα στο εαν μπορω μονος μου να βρω το μονοπατι και μονο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom