Ανάφη Ανάφη - πρόσβαση σε παραλίες

Varwni

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Αγαπητοί φίλοι,

λεω φέτος να επισκεφτώ την Ανάφη. Χωρίς αυτοκίνητο. Διάβασα πως υπάρχει λεωφορείο που συνδέει τη χωρα με παραλίες, αναρωτιόμουν αν υπάρχουν και καικια που κανουν αυτη τη δουλειά. Μηπως γνωρίζει κανείς επί τούτου;

Σας ευχαριστώ :rolleyes:

Β.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
κατ'αρχάς καλώς όρισες.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Αγαπητοί φίλοι,

λεω φέτος να επισκεφτώ την Ανάφη. Χωρίς αυτοκίνητο. Διάβασα πως υπάρχει λεωφορείο που συνδέει τη χωρα με παραλίες, αναρωτιόμουν αν υπάρχουν και καικια που κανουν αυτη τη δουλειά. Μηπως γνωρίζει κανείς επί τούτου;

Σας ευχαριστώ :rolleyes:

Β.
καλησπέρα!

οχι, δεν υπάρχουν καίκια..
υπάρχει το λεωφορείο μονο!
 

Varwni

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Κατάλαβα, καλό μου λεωφορείο λοιπόν.. Ελπίζω τα δρομολόγια να είναι τακτικά..

Διάβασα πως υπάρχουν ιαματικές πηγές στα βόρεια του νησιού και δεν υπάρχει πρόσβαση οδικώς. Εκεί πως πάμε αναρωτιέμαι;;

Ευχαριστώ και πάλι

Β.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Κατάλαβα, καλό μου λεωφορείο λοιπόν.. Ελπίζω τα δρομολόγια να είναι τακτικά..

Διάβασα πως υπάρχουν ιαματικές πηγές στα βόρεια του νησιού και δεν υπάρχει πρόσβαση οδικώς. Εκεί πως πάμε αναρωτιέμαι;;

Ευχαριστώ και πάλι

Β.
εξαρτάται..τον ιουλιο δεν ειναι και τόσο τακτικά..αλλά προσαρμόζεσαι!:p

εγω αυτο για τις ιαματικές δεν το πήρα χαμπάρι..δεν το χω ούτε διαβάσει, ούτε ακούσει..το λεωφορείο δεν πηγαίνει βόρεια, αλλά εμείς νοικιάσαμε μια μέρα γουρούνα και πήγαμε μέχρι ένα σημείο..βραχώδεις παραλίες (καμία σχέση με του νοτίου τμήματος), χωματόδρομοι της κακιάς ώρας και κάτι όμορφα έρημα εκκλησάκια..:roll:
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Η Αναφη θελει αρκετο περπατημα και ακομα εκει που σε αφηνει το λεωφορειο πρεπει να περπατησεις λιγο για να πας στις παραλιες. Και πρεπει να εισαι προετοιμασμενη γιατι ουτε λογος για καποια ξαπλωστρα στην παραλια,ειναι αρκετα ερημικο νησί. Και ακομα και η πολη της Αναφης δε σφιζει απο ζωη,εγω ειχα παει μεσα Ιουλη και τελικά έκατσα τις μισες μερες απο όσες είχα προγραμματισει. Και κατα τη γνωμη μου το νησί ενδεικνυται για μεγάλες παρέες...
 

Varwni

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Παιδιά λέω να πάω 17 - 27 αυγούστου. Επιλέγω Ανάφη για να χαλαρώσω, αλλα λέτε να είναι ερημιά; Μην είναι και κατάθλιψη, εμείς (ζευγάρι) και ο κούκος... Προτείνετε να πάω λίγο νωρίτερα και να περάσω εκεί δεκαπενταυγουστο; Πέρυσι στη Λευκάδα ορκίστηκα ποτέ ξανά στη ζωή μου σε νησί δεκαπενταύγουστο, αλλά μάλλον η περίπτωση είναι πολύ διαφορετική...
Τα σχόλια σας με βοηθάνε πολύ, χίλια ευχαριστώ:clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Η Αναφη θελει αρκετο περπατημα και ακομα εκει που σε αφηνει το λεωφορειο πρεπει να περπατησεις λιγο για να πας στις παραλιες. Και πρεπει να εισαι προετοιμασμενη γιατι ουτε λογος για καποια ξαπλωστρα στην παραλια,ειναι αρκετα ερημικο νησί. Και ακομα και η πολη της Αναφης δε σφιζει απο ζωη,εγω ειχα παει μεσα Ιουλη και τελικά έκατσα τις μισες μερες απο όσες είχα προγραμματισει. Και κατα τη γνωμη μου το νησί ενδεικνυται για μεγάλες παρέες...
επειδη πήγα πέρυσι αρχές ιούλη..εχω να πω,
α) περπάτημα θέλει, αλλά όχι για όλες τις παραλίες..στο κλεισίδι πχ. ή στο μοναστήρι, δεν εχει ιδιαίτερο περπάτημα..
β) για ξαπλωστρα προφανως και ουτε λογος - αυτος ειναι ο λόγος που προτιμουν την αναφη (οσοι την προτιμουν τελοσπάντων)..γι αυτο πας ωραια και καλα με την ψαθα σου ή ακόμη καλύτερα με τέντα παραλίας+το νεράκι σου μαζί!τον ιουλιο τουλ στις παραλίες δεν γίνεται ο κακός χαμός, δεν είναι ο ένας πάνω στον άλλον και ο καθένας έχει τον χώρο του..δεν ακούς τις συζητήσεις των διπλανων, δεν παίζει κανενας ρακέτες μπροστά σου κ.ο.κ.
γ) κατά τη γνώμη μου το νησί ενδείκνυται για ζευγάρια!πράγματι δεν έχει τρελή νυχτερινή ζωή, ούτε τρελό κόσμο εκτός αυγούστου, αλλά αν ζητάς κάτι τέτοιο πολύ απλά ΔΕΝ πας ανάφη!

αν θες ωραια τοπία, υπέροχες αμμουδιές, χαμογελαστούς και φιλόξενους ανθρώπους..και κυρίως αν ζητάς ξεκούραση και χαλάρωση, τότε και μόνο τότε πηγαίνεις ανάφη!5 μέρες έμεινα και θα μενα άνετα αλλες τόσες!!

ps. το έζησα και σας το μεταφέρω..ζευγάρι που σκασε αναφη απο σαντορίνη στο διπλα δωμάτιο απο μας, μόλις διαπίστωσε ότι τα κινητά δεν είχαν σήμα παντού στο νησί+οτι οι παραλίες δεν ειχαν ομπρέλες, έφυγε σαν κυνηγημένο, αφού πρώτα έριξε καβγα τρικουβερτο :haha::haha:! γι αυτο πριν πάμε κάπου, το ψάχνουμε λίγο!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Latina σε ποιο είχες μείνει?
 

Varwni

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Όνειρο. Ακούγεται πολύ ωραία, αυτό ακριβώς που ψαχνω. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα παω πριν ή μετά τον δεκαπενταύγουστο. Εχει παει κανεις στο νησί αυγουστο παιδια;
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τη φίλη Λατίνα! κι εγώ πρόπερσι πέρασα πέντε υπέροχες μέρες μέσα προς τέλη Ιούλη..κρατήστε κυρίως το ότι δεν πας Ανάφη για τον κόσμο κ για τη διασκέδαση.. αν θες κάτι μέτριο δλδ με χαλαρή διασκέδαση αλλά να μπορείς κ να ξενυχτήσεις καναδυό βράδια πήγαινε καλύτερα καμιά Αμοργό (αν κ τον Αύγουστο πιστεύω θα έχει αρκετό κόσμο). Κατά τα άλλα, περί Ανάφης ρίξτε κ εδώ μια ματιά:
http://www.travelstories.gr/296160-post47.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom