Γενικά Βιετνάμ Αναζήτηση Προορισμού - Βιετναμ 8 ημέρες

butter

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ζευγάρι 26 χρονών, έχουμε 8-9 ημέρες διαθέσιμες στα μέσα Μαϊου. Έχουμε αποφασίσει Βιετνάμ, αλλά με λίγο research δεν βλέπω να αρκούν οι μέρες για να δούμε Hanoi, Ηο Chi Minh, Hoi An και τα βασικά.

Έχω πάει Ταιλάνδη αλλά μόνο στο Πουκέτ και το σκέφτομαι λιγάκι και για εκεί. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προς Ασία για τις μέρες που ανέφερα feel free.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ζευγάρι 26 χρονών, έχουμε 8-9 ημέρες διαθέσιμες στα μέσα Μαϊου. Έχουμε αποφασίσει Βιετνάμ, αλλά με λίγο research δεν βλέπω να αρκούν οι μέρες για να δούμε Hanoi, Ηο Chi Minh, Hoi An και τα βασικά.

Έχω πάει Ταιλάνδη αλλά μόνο στο Πουκέτ και το σκέφτομαι λιγάκι και για εκεί. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προς Ασία για τις μέρες που ανέφερα feel free.
Για τόσες λίγες μέρες μου ήρθε στο μυαλό Σιγκαπούρη με κανά Μπαλί ή Μπανγκόκ, αν και στην τελευταία θα έχει πολλή ζέστη. Εξαρτάται πάντα και τι ψάχνετε ακριβώς.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ζευγάρι 26 χρονών, έχουμε 8-9 ημέρες διαθέσιμες στα μέσα Μαϊου. Έχουμε αποφασίσει Βιετνάμ, αλλά με λίγο research δεν βλέπω να αρκούν οι μέρες για να δούμε Hanoi, Ηο Chi Minh, Hoi An και τα βασικά.

Έχω πάει Ταιλάνδη αλλά μόνο στο Πουκέτ και το σκέφτομαι λιγάκι και για εκεί. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προς Ασία για τις μέρες που ανέφερα feel free.
1. Καμπότζη (και βάζεις και Μπανγκοκ αν θες).
2. Ινδονησία (Μπαλί-Ιάβα)
3. Βόρειο Biετνάμ μόνο (sapa, hanoi, halong bay)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
για ολο το Βιετναμ δεν προλαβενετε με τιποτα...μονο αν αρκεστειτε βορεια οπως προτεινει κ ο χ7777. δηλαδη Ανοι,Σαπα κ Halong bay
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Εγω δεν θα εκαιγα το Βιετναμ με 8 μερες. Αστο για οταν θα μπορεσεις να διαθεσεις το λιγοτερο 2 βδομαδες. Απο κει και περα θα προτεινα :
1. Μπαλι ή
2. Σιεμ Ριπ & Πνομ Πεν ή
3. Μπανγκοκ και Σιεμ Ριπ
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Ζευγάρι 26 χρονών, έχουμε 8-9 ημέρες διαθέσιμες στα μέσα Μαϊου. Έχουμε αποφασίσει Βιετνάμ, αλλά με λίγο research δεν βλέπω να αρκούν οι μέρες για να δούμε Hanoi, Ηο Chi Minh, Hoi An και τα βασικά.

Έχω πάει Ταιλάνδη αλλά μόνο στο Πουκέτ και το σκέφτομαι λιγάκι και για εκεί. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προς Ασία για τις μέρες που ανέφερα feel free.
μπορειτε να περασετε 4μερες στη Μπανγκοκ και 4 μερες στη Τσιανγκ μαι.η Μπανγκοκ εχει αρκετα πραματα να δειτε.μπορειτε να βρειτε πολυ φτηνες πτησεις για Τσιανγκ μαι.το ιδιο μπορειτε να βρειτε για βιετναμ φτηνες πτησεις να περασετε 4μερες Ανοι και 4 μερες Χο τσι μιν.εχετε δυο μηνες μεχρι μεσα μαιου.μπορειτε να βρειτε πτησεις Μπανγκοκ Τσιανγκ μαι με επιστροφη κανα 50ευρω.Τσιανγκ μαι μπορειτε να γυρισετε δυο μερες στα βουνα εχει διαφορα ναους καταραχτες .μπορειτε να βρειτε οδηγο απο Τσιανγκ μαι θα σας περιμενει στο αεροδρομιο και θα σας γυρισει σε πολα μερη.υστερα Μπανγκοκ εχει το μεγαλο παλατι μετα απο 6μαιου γιατι γινεται η τελετη για την στεψη του καινουριου βασιλια.μια μερα θα τη φατε στο μεγαλο παλατι και πισω που ειναι ο βουδας που κοιματε.παιρνετε τη πλωτη βαρκα μετα περνατε απεναντι ξαναγυρνατε.την αλλη μερα κοντα στο μεγαλο παλατι υπαρχει το μουσειο της ταιλανδης ενα κτηριο βλεπετε αρχαια ευρηματα στο αλλο εχει θεμα τον προηγουμενο βασιλια εχει να δειτε πως ηταν το παλιο ταιλανδεζικο σπιτι.φευγετε μετα πατε σιαμ σεντερ τα οποια ειναι 4μεγαλα εμπορικα κεντρα δεξια και αριστερα ενονωνται με αερογεφυρες.εκει σταση το σκαι τραιιν μπορειτε να μπειτε να πατε chatujak στο παζαρι του σαββατοκυριακου. για βιενταμ πρεπει να δειτε χο τσι μιν και ανοι το τι εχει να δειτε και μοιραζετε 4μερες στο ενα και 4 στο αλλο.Σινγκαπουρη ειναι ακριβα και το μπαλι δεν ειναι τοσο ασφαλες
 
Last edited by a moderator:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Τόσο δύσκολη επιλογή! Πρωτη μου επιλογη θα ηταν Μπανγκοκ-Τσιανγκ Μαι και θα εδινα περισσοτερες μερες στο Τσιανγκ Μαι. Το Βιετνάμ ουσιαστικά το καις δίνοντας του 8 μέρες αλλά δεν ειναι λιγες για την αναγνωριστική επίσκεψη πχ Sapa-Hanoi-Halong Bay. Και επιστρέφεις καποια στιγμή στο μελλον. Επειδη ειδα προτάσεις οπως siem reap, στο προσφατο ταξιδι μας στην Καμπότζη η χωρα μας εξεπληξε ευχάριστα. Αλλαξαμε τελευταια στιγμη εισιτήρια και της προσθέσαμε μέρες. Οπότε θα σου πρότεινα να την αφήσεις για καποια αλλη φορα που θα εχετε περισσοτερο χρονο.
 

butter

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Μάλλον αφήνουμε το Βιετνάμ για όταν θα έχουμε αρκετές μέρες να το γυρίσουμε. Το ίδιο και Ταϊλάνδη καθώς δεν γίνεται να μην πάμε και προς Phi Phi και γενικά νότια (κυρίως για το άλλο μισό, εγώ τα έχω δει), και με Bangkok - Chiang Mai θες πάλι 15 μέρες.

Το Μπαλί ακούγεται ωραίο σαν ιδέα. Το μόνο που προσωπικά με "χαλάει" είναι ότι αν πάω θέλω να δω και το komodo national park που απ'οτι βλέπω θες 3 μέρες και για εκεί, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Με 8 μέρες διαθέσιμες θα προτείνατε να μέναμε μόνο στο Μπαλί (Ubud) η να το μοιράσουμε με άλλο μέρος στην Ινδονησία;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Μάλλον αφήνουμε το Βιετνάμ για όταν θα έχουμε αρκετές μέρες να το γυρίσουμε. Το ίδιο και Ταϊλάνδη καθώς δεν γίνεται να μην πάμε και προς Phi Phi και γενικά νότια (κυρίως για το άλλο μισό, εγώ τα έχω δει), και με Bangkok - Chiang Mai θες πάλι 15 μέρες.

Το Μπαλί ακούγεται ωραίο σαν ιδέα. Το μόνο που προσωπικά με "χαλάει" είναι ότι αν πάω θέλω να δω και το komodo national park που απ'οτι βλέπω θες 3 μέρες και για εκεί, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Με 8 μέρες διαθέσιμες θα προτείνατε να μέναμε μόνο στο Μπαλί (Ubud) η να το μοιράσουμε με άλλο μέρος στην Ινδονησία;
Δεν είναι τόσο μικρό το Μπαλί. Ούτε θα προλάβεις να το γυρίσεις όλο σε 8 μέρες. Κάτσε εκεί να το ευχαριστηθείς. Θα κάνεις ένα μεγάλο ταξίδι ως εκει μόνο για 8 μέρες. Ειναι κρίμα να προσθέσεις και άλλες μετακινήσεις...
Έχω ξεκινήσει μία ιστορία. Πιστεύω οτι μεσα σε 10 μέρες θα την τελειώσω. Αν θες παρακολούθησέ την... https://www.travelstories.gr/community/threads/Μπαλί-Το-Νησί-των-Αρωμάτων-της-Μαγείας-και-των-Θεών.60953/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
4 μέρες για Μπαλί είναι αρκετές. Δε χρειάζεται να μην αφήσεις και πέτρα ασήκωτη, τα σημαντικά τα προλαβαίνεις. Μπορείς να βάλεις και Yogyakarta για τους ναούς για 2-3 μέρες ακόμα.

Παρ' όλα αυτά, επαναφέρω και την αρχική μου πρόταση :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom