ιδέες για ένα εξωτικό ταξίδι παρακαλώ!!!

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Με τη συμβατική έννοια του όρου "εξωτικά" θα πρότεινα Ταϋλάνδη ή Μεξικό.
Επίσης, χωρίς να ξέρω ακριβώς τα πρωτόκολλα covid, Βιετνάμ, Ινδία, Αίγυπτο, Η.Α.Ε., Σαουδική Αραβία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Belize
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η Χαβάη θα σας καλύψει τόσο στις θάλασσες (κολύμπησα Μάρτιο εκεί και έκανες μπάνιο κανονικά - είμαι και κρυουλιάρης :haha:), στις δραστηριότητες στη στεριά με πεζοπορίες, καθώς και στο θέμα του καιρού (όλο το χρόνο θα έχεις πιθανότατα βροχές και πυκνή βλάστηση στις ΒΑ ακτές και σχεδόν εγγυημένα ήλιο στις ξηρές ΝΔ ακτές). Και με το μπάτζετ πιθανότατα θα είστε ΟΚ, κυρίως αν σπάσετε το ταξίδι. Που είναι και το σώφρον, δεδομένου της απόστασης και της διαφοράς ώρας.
Ο μόνος ενδοιασμός μου από την άλλη, έχει να κάνει ακριβώς με τη μεγάλη απόσταση. Υπολόγισε γύρω στο 24ωρο καθαρές ώρες πτήσης one-way, οπότε θα σου φάει τουλάχιστον 3-4 μέρες το πήγαινε - έλα. Με διαθέσιμο ένα δεκαήμερο, ίσως το συνολικό κόστος του ταξιδιού για max μια εβδομάδα εκεί, ίσως να μην το κάνει τόσο δελεαστικό.

Από την άλλη, χωρίς όμως να έχω πάει προς τα εκεί, πιστεύω ότι και η Καραϊβική θα ταίριαζε σε θέμα καιρού, χρημάτων, διαθέσιμων ημερών και μπάνιου / δραστηριοτήτων. Κυρίως οι Μεγάλες Αντίλλες :xalara:. Βέβαια έχε υπόψη ότι θα είναι η υψηλή σεζόν.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εγω θα '' φρεναρα'' ίσως τη λύση της Ασιας για ενα ακομη χρονο, ιδιως απο τη στιγμη που υπάρχουν επιλογες... Εχουν δείξει καποια ευαισθησία λογω covid και δε ξέρουμε πως θα είναι και φέτος το χειμώνα τα πραγματα..Αφρικη πηγατε πέρυσι αρα κάποια χωρα της Αμερικής όπως το Belize που προταθηκε παραπανω φανταζει καλη ιδεα στα ματια μου...
 

AlexSpin

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Νομιζω μετα απο ερευνα γενικα που εχω κανει αρκετη αυτες τις μερες εχω καταληξει και εγω αναμεσα σε μπελιζε και στην ακτογραμμη κανκουν τουλουμ μα βαση την playa del carmen!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Νομιζω μετα απο ερευνα γενικα που εχω κανει αρκετη αυτες τις μερες εχω καταληξει και εγω αναμεσα σε μπελιζε και στην ακτογραμμη κανκουν τουλουμ μα βαση την playa del carmen!!
Γενικά θα σου έλεγα να αποφύγεις αυτές τις ακτές της Καραϊβικής για την ώρα. Υπάρχει τεράστιο θέμα με τα φύκια. Πιθανόν να βελτιωθούν τα πράγματα μέχρι να πας αλλά μπορεί και όχι. Το Μπελίζ είναι μάλλον σε λίγο καλύτερη κατάσταση αλλά μοιάζει να έχει και αυτό θέματα.
Pristine beaches in Mexico and Belize are covered in carpets of foul-smelling seaweed | Euronews
Αν θες Καραϊβική, δες ίσως Δομινικανή Δημοκρατία ή κάποιο άλλο νησάκι που τα πράγματα εκεί είναι πολύ καλύτερα.
Επίσης μία πρόταση θα μπορούσε να είναι Ζανζιβάρη με ένα 2-3ήμερο σαφάρι στην Τανζανία.
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομιζω μετα απο ερευνα γενικα που εχω κανει αρκετη αυτες τις μερες εχω καταληξει και εγω αναμεσα σε μπελιζε και στην ακτογραμμη κανκουν τουλουμ μα βαση την playa del carmen!!
Σωστή απόφαση, είναι ωραία και η εποχή που θα πας. Για τα φύκια που λέει ο συμφορουμίτης πιο πάνω..Το πρόβλημα με τα φύκια έχει να κάνει με τη θερμοκρασία του νερού που είναι πιο υψηλή τους καλοκαιρινούς μήνες. Από Οκτώβριο και ειδικά αρχές Ιανουαρίου που θα πας εσύ το πρόβλημα μειώνεται αισθητά έως εξαφανίζεται σε αρκετές παραλίες.
Στην περίπτωση που εμφανιστούν (γιατί ποτέ δεν ξέρεις) τουλάχιστον εδώ έχεις ένα σωρό επιλογές, από μπάνια σε θενότε, αρχαιολογικούς χώρους στη ζούγκλα, απίθανα θεματικά πάρκα. Και φυσικά τα νησιά Cozumel και isla Mujeres που δεν επηρεάζονται από τα φύκια όπως και να'χει.
 

AlexSpin

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Γενικά θα σου έλεγα να αποφύγεις αυτές τις ακτές της Καραϊβικής για την ώρα. Υπάρχει τεράστιο θέμα με τα φύκια. Πιθανόν να βελτιωθούν τα πράγματα μέχρι να πας αλλά μπορεί και όχι. Το Μπελίζ είναι μάλλον σε λίγο καλύτερη κατάσταση αλλά μοιάζει να έχει και αυτό θέματα.
Pristine beaches in Mexico and Belize are covered in carpets of foul-smelling seaweed | Euronews
Αν θες Καραϊβική, δες ίσως Δομινικανή Δημοκρατία ή κάποιο άλλο νησάκι που τα πράγματα εκεί είναι πολύ καλύτερα.
Επίσης μία πρόταση θα μπορούσε να είναι Ζανζιβάρη με ένα 2-3ήμερο σαφάρι στην Τανζανία.
Δεν θα ηθελα ζανζιβαρη την ειχα κοιταξει αλλα εχει αρκετα κοινα πραγματα με μαυρικιο! Οποτε μαλλον θα καταληξω κατι σε Καραιβικη μερια και ας ελπισουμε σε 5 μηνες πρωτα ο θεος που θα παω να εχει ηρεμησει αυτο το θεματακι!!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν θα ηθελα ζανζιβαρη την ειχα κοιταξει αλλα εχει αρκετα κοινα πραγματα με μαυρικιο! Οποτε μαλλον θα καταληξω κατι σε Καραιβικη μερια και ας ελπισουμε σε 5 μηνες πρωτα ο θεος που θα παω να εχει ηρεμησει αυτο το θεματακι!!!
Μακάρι γιατί είναι μεγάλη ήττα να πας για τις παραλίες και να πετύχεις αυτό...
Τουλάχιστον επέλεξε Μεξικό για να έχεις επιλογές όπως λέει και η @go2dbeach
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Ψάχνουμε με τον άντρα μου έναν εξωτικό προορισμό για τους μήνες Ιανουάριο ή Φεβρουάριο και ήμαστε ανάμεσα σε Πουκέτ, Κο Σαμούι, Ζανζιβάρη (με αυτή τη σειρά). Κάθε πρόταση και βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν έχετε αρκετές μέρες μπορείτε να πάτε και στα δύο ( Πουκέτ, Κο Σαμούι ). Για Ζανζιβάρη δε γνωρίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.790
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom