Αναζητηση χειμερινου προορισμοu...!

champion1988

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπερα ονομαζομαι Γιαννης κ θελω να παω με την κοπελα μου το Νοεμβριο διακοπες για περιπου μια βδομαδα κατα προτιμηση καπου οπου να ειναι καλοκαιρι (για μπανια κτλ) συνολικα διαθεσιμα χρηματα για εξοδα ειναι 1500 ευρω κ για τους 2.θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας,ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αίγυπτος εύκολα. Κι έχει και πράγματα να δείτε και κουλτούρα και αρχιτεκτονική και πολύ ωραίο βυθό, εντός μπάτζετ, σε καλή εποχή.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Κανάρια νησιά αν φοβάστε την Αίγυπτο.
 

champion1988

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Kαλησπερα ευχαριστω για τις απαντησεις,καναρια νησια μου ακουγετε καλυτερη ιδεα,απλα δν ειμαι σιγουρος αν ο Νοεμβριος εχει καλη θερμοκρασια εκει(για παραλια),εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις καποιο νησι η εννοεις τον γυρο?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Kαλησπερα ευχαριστω για τις απαντησεις,καναρια νησια μου ακουγετε καλυτερη ιδεα,απλα δν ειμαι σιγουρος αν ο Νοεμβριος εχει καλη θερμοκρασια εκει(για παραλια),εχεις κατι συγκεκριμενο να προτεινεις καποιο νησι η εννοεις τον γυρο?
Καλύτερα μα βρεις πληροφορίες σε κάποιο επίσημο site των νησιών για τον καιρό.Τα νησιά ειναι μεγάλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτό να κανεις το γύρο ή να επικεντρωθείς σε ένα.Θα βρεις όμως πληροφορίες αν το ψάξεις,συνδυάζονται και με κάποια Ισπανική πόλη.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Τα Καναρια εχουν μεση θερμοκρασια ολο το χρονο γυρω στους 27-28 βαθμους.. Το χειμωνα (ιανουαριο- φεβρουαριο) πεφτει γυρω στους 22 κ το καλοκαιρι φτανει τους 30-31 βαθμους. Οποτε για νοεμβριο δε θα εχεις θεμα ειναι οτι πρεπει.. Ουτε σκας να μη μπορεις να κυκλοφορησεις, ουτε κρυωνεις..
Συνδιαζονται πολυ καλα η fuerteventura με το lanzarote. Πας με καραβακι αν θυμαμαι καλα από το Coralejo απεναντι στο Lanzarote και η διαδρομη διαρκει 1-1,5 ωριτσα.. Πανεμορφα κ τα δυο κι οτι πρεπει για μια βδομαδα.. Επισης γενικα στα Καναρια εχει πολυ ωραιο φαγητο κ κρασι κ πολυ φτηνα κ τα δυο!!
Βεβαια αν επιλεξετε Καναρια χανετε ολο τον πολιτισμο κ την κουλτουρα που εχει να προσφερει η Αιγυπτος οπως σας ειπε κ ο Yorgos πιο πανω..
Διαλεγετε αναλογα με τα γουστα σας κ με το τι θελετε να δειτε κ να κανετε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα Καναρια εχουν μεση θερμοκρασια ολο το χρονο γυρω στους 27-28 βαθμους.. Το χειμωνα (ιανουαριο- φεβρουαριο) πεφτει γυρω στους 22 κ το καλοκαιρι φτανει τους 30-31 βαθμους. Οποτε για νοεμβριο δε θα εχεις θεμα ειναι οτι πρεπει.. Ουτε σκας να μη μπορεις να κυκλοφορησεις, ουτε κρυωνεις..
Συνδιαζονται πολυ καλα η fuerteventura με το lanzarote. Πας με καραβακι αν θυμαμαι καλα από το Coralejo απεναντι στο Lanzarote και η διαδρομη διαρκει 1-1,5 ωριτσα.. Πανεμορφα κ τα δυο κι οτι πρεπει για μια βδομαδα.. Επισης γενικα στα Καναρια εχει πολυ ωραιο φαγητο κ κρασι κ πολυ φτηνα κ τα δυο!!
Βεβαια αν επιλεξετε Καναρια χανετε ολο τον πολιτισμο κ την κουλτουρα που εχει να προσφερει η Αιγυπτος οπως σας ειπε κ ο Yorgos πιο πανω..
Διαλεγετε αναλογα με τα γουστα σας κ με το τι θελετε να δειτε κ να κανετε...
Καλα τα ειπες πλην Αιγυπτου. Μα ειπε καπου ότι ψαχνει κουλτούρα, αρχιτεκτονικη και βυθο?!!!απλα πραγματα: καλοκαιρινες διακοπες με την κοπελα το νοεμβριο με χαμηλο μπατζετ. Να τρεχει με τα γνωστα ρισκα στην Αιγυπτο με τα απαίσια θερετρα της Ερυθρας? Ελεος ρε παιδια...
Καναρια απο Ευρωπη ειναι μονοδρομος, μονο που ισως θα προτιμουσα Τενερίφη λογω περισσότερων επιλογων για την εποχη. Ταυλανδη, Γκοα αν βρεις κανα τσαμπε αεροπορικο.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Είχα πάει Τενερίφη τέλη Δεκέμβρη και τη λάτρεψα για πολλούς λόγους.Η θερμοκρασία έφτασε ακόμη και στους 30 κάποιες μέρες αλλά κατά μέσο όρο ήταν 24-28 την ημέρα και 3-4 βαθμούς κάτω το βράδυ.Αλλά η θάλασσα ήταν κρύα και άγρια σε πολλές παραλίες, μια βουτιά κάναμε στη βδομάδα.Αν πας αρχές Νοέμβρη ίσως είναι καλύτερα.Εχει οικονομικά ξενοδοχεία με θερμαινόμενη εξωτερική πισίνα.Το νησί για να το απολαύσεις χρειάζεσαι αυτοκίνητο αλλά είναι οικονομική η ενοικίαση,έχει υπέροχα τοπία και διαδρομές,υποδειγματικά καθαρό και οργανωμένο νησί με άριστο οδικό δίκτυο πλην ελάχιστων διαδρομών.Καλό και οικονομικό φαγητό.Αν θέλεις καλοκαίρινές διακοπές στην Ευρώπη,νομίζω ότι είναι μονόδρομος τα Κανάρια νησιά.
 

champion1988

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Kαλημερα ευχαριστω για τις απαντησεις,η αληθεια ειναι οτι Αιγυπτο την εχω αποκλεισει για διαφορους λογους,οποτε νομιζω πως καταληγω στα Καναρια νησια αλλα σιγουρα θελει πολυ ψαξιμο...ελπιζω να εχω κ αλλες απαντησεις-προτασεις που θα με βοηθησουν κ αλλο.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Προσωπικα επειδη πηγα και στα 3 νησια (tenerife, lanzarote, fuerteventura) μ αρεσαν περισσοτερο τα δυα τελευταια.. Η τενεριφη ειναι με διαφορα πιο τουριστικη κ δε τρελαθηκα απο τις επιλογες της.. με εξαιρεση το el Teide που για μενα ειναι κ το δυνατο της χαρτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom