Ντουμπάι Αναμονή στο αεροδρόμιο του Dubai

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Η μαμά μου ταξιδεύοντας για Ν. Αφρική με emirates, θα έχει stopover 6 ωρών στο αεροδρόμιο του Dubai. 6 ώρες είναι αρκετές και θεωρητικά θα μπορούσε να πάρει ένα ταξί και να κάνει μια βολτίτσα στην πόλη, αλλά το θέμα είναι ότι θα είναι βράδυ. Φτάνει 22:00 τοπική ώρα. Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο και τα χρήματα που θα ξοδέψει? Τι άλλες εναλλακτικές έχει? Έχει στο αεροδρόμιο κάποιο χώρο ξεκούρασης η emirates?
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Το αεροδρόμιο του Ντουμπάϊ είναι τεράστιο, όλο και κάτι θα βρει να κάνει. Μόνο τα μαγαζιά στα terminals 1 & 3 να γυρίσει, θα περάσουν οι ώρες. Υπάρχουν κάποια lounges για επιβάτες Business Class ή ορισμένων alliances κτλ, αλλά για επιβάτες οικονομικής θέσης δεν είδα κάτι στο τζάμπα. Πάντως υπάρχουν και κάποιες αναπαυτικές κεκλιμένες καρέκλες (χρειάζεται και κουβέρτα λόγω aircondition). Αν πληρώσεις βέβαια, υπάρχει και κανονικό ξενοδοχείο μέσα στο αεροδρόμιο. Νύχτα δε νομίζω ότι αξίζει να κάνει tour στο Ντουμπάϊ (εγώ έχω κάνει μέρα και είχα και περισσότερες ώρες stopover).
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εαν η αναμονη μεταξυ των πτησεων [ αφιξη και αναχωρηση ]ειναι 4 και πανω ωρες υπαρχει δωρεαν απο μπουφε φαγητο-καφε-τσαι-φρουτα-νερο-αναψυκτικα-μπυρα κλπ στο τερμιναλ 2 που ειναι στον πρωτο οροφο , επανω απο το burger king.
δεν ειναι ανοικτο ολες τις ωρες.
το βραδυ θα ανοιξει στις 12 η 24.00 μ.μ.
απλως κατα την εισοδο δειχνεις την καρτα επιβιβασης.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το αεροδρόμιο του Ντουμπάϊ είναι τεράστιο, όλο και κάτι θα βρει να κάνει. Μόνο τα μαγαζιά στα terminals 1 & 3 να γυρίσει, θα περάσουν οι ώρες. Υπάρχουν κάποια lounges για επιβάτες Business Class ή ορισμένων alliances κτλ, αλλά για επιβάτες οικονομικής θέσης δεν είδα κάτι στο τζάμπα. Πάντως υπάρχουν και κάποιες αναπαυτικές κεκλιμένες καρέκλες (χρειάζεται και κουβέρτα λόγω aircondition). Αν πληρώσεις βέβαια, υπάρχει και κανονικό ξενοδοχείο μέσα στο αεροδρόμιο. Νύχτα δε νομίζω ότι αξίζει να κάνει tour στο Ντουμπάϊ (εγώ έχω κάνει μέρα και είχα και περισσότερες ώρες stopover).
Μάλλον δεν είδες καλά φίλε μου... Τα έχω γράψει και αλλού (εδώ σ' αυτό το φόρουμ) αλλά δε θυμάμαι πού ακριβώς, οπότε θα τα επαναλάβω:

Κατ' αρχάς, επειδή το stopover είναι βραδυνό, όπως ειπώθηκε, δεν αξίζει η ταλαιπωρία της μετάβασης στην πόλη - έτσι κι αλλιώς το μόνο που μπορεί να δει η γυναίκα είναι φωτισμένοι ουρανοξύστες, άντε να πιεί κι έναν καφέ (αν βρεί κανένα bar/cafe ανοικτό σε κανένα ξενοδοχείο).

Μένουμε λοιπόν αεροδρόμιο. Μεγάλο και ολίγον έως περισσότερο χαοτικό - αναλόγως την ώρα και τις πτήσεις της στιγμής. Μαγαζιά πολλά για χάζεμα, αλλά για αγορές λίγα πράγματα συμφέρουν από άποψη τιμής - εκτός των προϊόντων καπνού και των τοπικών εδεσμάτων (όχι ότι τα τελευταία είναι φτηνά αλλά - τουλάχιστον - είναι πολύ καλύτερα των αντίστοιχων που μπορεί να βρεί κανείς στην Ελλάδα).

Τι άλλο κάνουμε? Εδώ είναι το "ζουμί": Η Emirates, για τις πτήσεις που έχουν stopover μεγαλύτερο των 4 ωρών παρέχει τη δυνατότητα ενός δωρεάν γεύματος από μπουφέ σε ειδικό lounge-restaurant το οποίο βρίσκεται ακριβώς επάνω από το Burger King. Δείτε την παρακάτω φωτογραφία:

http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/20759357.jpg

Βλέπετε τη γυάλινη κατασκευή στ' αριστερά της φωτογραφίας? Είναι το ασανσέρ που οδηγεί στον επάνω όροφο (υπάρχουν και κανονικές σκάλες δίπλα).

Διαβάστε και εδώ:

Airport Review

Ανεβαίνεις επάνω, λοιπόν, δείχνεις το απόκομμα της πτήσης που έρχεσαι και το boarding pass της επόμενης, το βλέπουν, το σφραγίζουν και μπαίνεις μέσα. Ο μπουφές λειτουργεί συνεχώς και έχει είδη πρωινού, ζεστά και κρύα πιάτα, φρούτα, αναψυκτικά, καφέ, τσάι, κλπ. Εντάξει, δεν είναι και Hilton, αλλά υπάρχουν τουλάχιστον 3 διαφορετικές επιλογές κρύου ή ζεστού και η ποιότητα δεν είναι "συσσιτίου". Ειδικά οι πακόρες και οι σαμόζες είναι εξαιρετικές.

Ακριβώς απέναντι από αυτό (επικοινωνούν με "γέφυρα") είναι το "Gallery" το οποίο δεν είναι δωρεάν, είναι τύπου εστιατόριο αλλά μπορείς να πάρεις και μόνο έναν καφέ κι ένα νερό ;ή μια μπύρα για την ελάχιστη κατανάλωση των 8 ευρώ που απαιτεί. Γιατί αυτό? Ε, όσοι θέλουν ν' απολαύσουν κι ένα τσιγάρο μετά, εδώ είναι το μέρος (και όχι το smoking room δίπλα στην gate 125). Αν δεν κάνω λάθος δε, το κάπνισμα επιτρέπεται και στο "από κάτω" εστιατόριο με θαλασσινά και σούσι (ακούς Pandora? ).

Ένα τελευταίο tip: Στο αεροδρόμιο του Dubai το να βρεις καροτσάκι για την χειραποσκευή σου μερικές φορές είναι δυσκολότερο απ' το να κεδίσεις το λαχείο. Στο "δωρεάν" εστιατόριο δεν επιτρέπεται να το πάρεις δίπλα σου στο τραπέζι. Το αφήνεις έξω άδειο και - φυσικά - το χάνεις, ψάχνεις μετά να βρείς άλλο (δοκιμάστε τις πύλες αναχωρήσεων, εκεί έχετε περισσότερες πιθανότητες). Στο "Gallery" μπορείς να το πάρεις δίπλα σου.

Ένα τελευταίο: Την τελευταία φορά που επέστρεφα Αθήνα, πήρε το μάτι μου κάτι ανάλογο στην άκρη του κτιρίου, λίγο πριν την πύλη εξόδου για την πτήση. Δεν το πρόσεξα ιδιαίτερα γιατί βιαζόμουνα, υπάρχει ένα εστιατόριο στον επάνω όροφο όπου επιτρέπεται το κάπνισμα αλλά δεν είδα τις πινακίδες (αν είναι δωρεάν ή όχι).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ babaduma οι πληροφορίες σου άκρως κατατοπειστικές σ¨ευχαριστώ πολύ.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Μάλλον δεν είδες καλά φίλε μου...
Η αναφορά μου ήταν για χώρο ξεκούρασης, αφού αυτό αναφερόταν στην αρχική ερώτηση. Το οποίο κατάλαβα ως κάποιο μέρος για να πάρει κανείς έναν υπνάκο, γι'αυτό άλλωστε και αναφέρθηκα και στο ξενοδοχείο. Τέτοιο μέρος δεν παρατήρησα να υπάρχει στο αεροδρόμιο για επιβάτες οικονομικής θέσης.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Babaduma φοβερά τα tips σου, θα τα μεταφέρουν και είμαι σίγουρη πως θα βοηθήσουν!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η αναφορά μου ήταν για χώρο ξεκούρασης, αφού αυτό αναφερόταν στην αρχική ερώτηση. Το οποίο κατάλαβα ως κάποιο μέρος για να πάρει κανείς έναν υπνάκο, γι'αυτό άλλωστε και αναφέρθηκα και στο ξενοδοχείο. Τέτοιο μέρος δεν παρατήρησα να υπάρχει στο αεροδρόμιο για επιβάτες οικονομικής θέσης.
Εντάξει, αν με τον όρο "ξεκούραση" εννοούμε το να ξαπλώσει κανείς ή να κοιμηθεί, τέτοιο μέρος δωρεάν δεν υπάρχει (υπάρχουν διάφορα lounges εκτός εκείνων των αεροπορικών εταιριών τα οποία, έναντι διαφορετικού αντιτίμου το καθένα - από 25 μέχρι 45 ευρώ, παρέχουν διάφορες υπηρεσίες και κάποια σνάκς - συμπεριλαμβανομένων των αναπαυτικότερων πολυθρόνων, τηλεόρασης, κλπ. Απ' ότι γράφουν όμως διάφοροι που τα επισκέφτηκαν (εγώ όχι), μάλλον δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Για το ξενοδοχείο δεν το συζητώ γιατί δεν αξίζει (πανάκριβο) για τόσο λίγες ώρες, οπότε, μετά το σεργιάνι στα μαγαζιά, τι κάνουμε? Τσιμπάμε κατιτίς, πίνουμε κατιτίς, πέρασε η ώρα... Ε, αν μείνει και λίγη, επιδιδόμαστε και στο κυνήγι του θησαυρού (βλέπε: πολυθρόνα τύπου σεζλόνγκ) - γιατί κάτι τέτοιο είναι! :D
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Να προσθέσω κι εγώ κάτι, το αεροδρόμιο έχει δωρεάν wifi, οπότε αν έχεις μαζί σου υπολογιστή μπορεί να περάσεις λίγο χρόνο σερφάροντας...
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ορμώμενη από το άκρως ενδιαφέρον θέμα που βρήκα ανοικτό, θέλω να ρωτήσω ιδέες για το τι μπορεί να κάνει κάποιος που δεν έχει πατήσει το ποδαράκι του στο Ντουμπάι, φτάνει πρωί με την αυγούλα (5 πμ) και κουβαλάει μπαγκάζια, παιδιά κλπ και έχει 11 ώρες αναμονή. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω πέρα από το να αποφύγω...o_O?
Μπορώ να βγω εκτός αεροδρομίου ψυχρά ? Αν ναι, που θα πρέπει να πάω?

Η άλλη μου επιλογή είναι ανταπόκριση από Σιγκαπούρη που το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χάσω την βαλίτσα αν πεις ότι τρέξω σαν τον Κεντέρη και προλάβω το αεροπλάνο που και αυτό το βλέπω χλωμό ως αδύνατο...
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ορμώμενη από το άκρως ενδιαφέρον θέμα που βρήκα ανοικτό, θέλω να ρωτήσω ιδέες για το τι μπορεί να κάνει κάποιος που δεν έχει πατήσει το ποδαράκι του στο Ντουμπάι, φτάνει πρωί με την αυγούλα (5 πμ) και κουβαλάει μπαγκάζια, παιδιά κλπ και έχει 11 ώρες αναμονή. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω πέρα από το να αποφύγω...o_O?
Μπορώ να βγω εκτός αεροδρομίου ψυχρά ? Αν ναι, που θα πρέπει να πάω?

Η άλλη μου επιλογή είναι ανταπόκριση από Σιγκαπούρη που το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χάσω την βαλίτσα αν πεις ότι τρέξω σαν τον Κεντέρη και προλάβω το αεροπλάνο που και αυτό το βλέπω χλωμό ως αδύνατο...
καλησπερα, εφοσον εχεις μεγαλη αναμονη ναι μπορεις να μπεις στο ντουμπαι, δεν χρειαζεται βιζα για ελληνες απο οτι ξερω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom