Ανασκόπηση Travelstories 2019

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Είπα φέτος να κάνουμε μια σύντομη ανασκόπηση στη χρονιά που πέρασε, για να δούμε τι συνέβη με αριθμούς στην κοινότητά μας. :hug:

Το 2019 λοιπόν το Travelstories έκανε ούτε λίγο ούτε πολύ 3,6 εκατομμύρια επισκέψεις :oops: , τις περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά.

Γράφτηκαν 181 νέες Ταξιδιωτικές Ιστορίες, τις οποίες έγραψαν 132 μέλη, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των Ιστοριών που φιλοξενούμε στις 2.724 :clap: ενώ φέτος ξεκινήσαμε και τη νέα ενότητα "Φωτογραφία & Ιστορία" που φιλοξενεί ήδη 14 ιστοριούλες.

Το παράξενο και άχρηστο στατιστικό της χρονιάς: μέλη και επισκέπτες πέρασαν πόσο χρόνο λέτε συνολικά στο Travelstories; Θα σας πω γιατί δε το μαντεύετε. Ένα δισεκατομμύριο δευτερόλεπτα και κάτι ψιλά. Δηλαδή ο κόσμος ξόδεψε φέτος 292.244 ώρες για να διαβάζει το Travelstories! Πολύ μελετηρούς επισκέπτες έχουμε. :reading:

Ποια θέματα του 2019 είχαν τη μεγαλύτερη συμμετοχή - δηλαδή τις περισσότερες απαντήσεις; Μεγάλη ποικιλία εδώ, από Ταξιδιωτικές Ιστορίες μέχρι social θέματα, μέχρι ενδιαφέρουσες ταξιδιωτικές και μη κουβέντες:

  1. Μία πόλη, μία φωτογραφία....
  2. The Official Offtopic v6
  3. Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου
  4. Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)
  5. 2020 Που πάμε.
  6. Θεσσαλονίκη-Νέα Υόρκη 132 ευρώ RT
  7. Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς
  8. Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018
  9. Αναβάθμιση 2019
  10. Παράξενοι χάρτες
  11. Κάτι που να εξιτάρει;
  12. Fantasy Euroleague 2019-2020
  13. Ταξιδιωτική Έρευνα 2019 - Ερωτηματολόγιο
  14. Καλοκαιρινές διακοπές 2019
  15. 14 Χρόνια Travelstories
  16. Εντυπώσεις από Βουδαπέστη
  17. Προς Ανατολάς, Road Trip (Τουρκία - Γεωργία - Αζερμπαϊτζάν - Αρμενία)
  18. Φωτο-ιστορία Κωνσταντινούπολη: Στο σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης
  19. Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...
  20. Ανταπόκριση από Australian Open 2019

Ποια θέματα του 2019 είχαν τα περισσότερα like στο πρώτο μήνυμα; οι συνεντεύξεις μελών που ξεκινήσαμε φέτος είχαν τεράστια πέραση απ'ότι φάνηκε, και καταλαμβάνουν αρκετές θέσεις στη λίστα αυτή:

  1. 14 Χρόνια Travelstories
  2. Συνέντευξη μέλους - Yorgos
  3. Συνέντευξη μέλους - giannismits
  4. Συνέντευξη μέλους - hydronetta
  5. Νέα Ζηλανδία - Εξερευνώντας τη Μέση Γη
  6. Συνέντευξη μέλους - makisg
  7. Υπερσιβηρικός
  8. Ωκεανία: Ν.Ζηλανδία - Φίτζι - Ν.Καληδονία - Wallis & Futuna - Τόνγκα - Βανουάτου -Αυστραλία
  9. Συνέντευξη μέλους - taver
  10. Solo στον Αρκτικό Κύκλο: Tromso με μία δόση από Svalbard!
  11. Συνέντευξη μέλους - dim kyr
  12. Συνέντευξη μέλους - 10900km
  13. Συνέντευξη μέλους - fenia42
  14. «Τι να σας κάνω κυρία μου που πηγαίνετε σε τριτοκοσμικά μέρη;»
  15. Συνέντευξη μέλους - travelbreak
  16. Συνέντευξη μέλους - go2dbeach
  17. Συνέντευξη μέλους - gelf
  18. Το έγραψε και ο Μέλβιλ. "Το πρώτο πράγμα που έκανα στη Μπολόνια ήταν να δοκιμάσω τα αλλαντικά της.."
  19. "...Ό,τι αγαπώ είναι το πιστόνι σε κίνηση..."
  20. Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;

Ποιες Ταξιδιωτικές Ιστορίες που γράφτηκαν το 2019 είχαν τη μεγαλύτερη συμμετοχή - δηλαδή τις περισσότερες απαντήσεις;

  1. Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου
  2. Φωτο-ιστορία Κωνσταντινούπολη: Στο σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης
  3. Προς Ανατολάς, Road Trip (Τουρκία - Γεωργία - Αζερμπαϊτζάν - Αρμενία)
  4. 37 μέρες, Road trip, Αθήνα-Tallinn-Αθήνα
  5. Φωτο-ιστορία: Επιστροφή στη Βόρεια Κορέα
  6. From South to Norge...η ιστορία του δρόμου
  7. Νέα Ζηλανδία - Εξερευνώντας τη Μέση Γη
  8. Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;
  9. Στις χώρες του καφέ και του κακάο
  10. Το τουρλού της βαλτικής! Το καλοκαίρι του βορρά!
  11. Ωκεανία: Ν.Ζηλανδία - Φίτζι - Ν.Καληδονία - Wallis & Futuna - Τόνγκα - Βανουάτου -Αυστραλία
  12. Κούβα, η εκδρομή των ονείρων μας στο νησί της επανάστασης.
  13. Ισλανδία (Ιούνιος 2019)
  14. Αυξάνεστε και πληθύνεστε και κυριεύσατε τη γη
  15. Το μυαλό μου και μια μπίρα
  16. Χειμώνας στη Σικελία!
  17. Crazy Greeks in Asia (Σιγκαπούρη - Μαλαισια - Μπαλι)
  18. Το Πουντσάο και άλλες ιστορίες απ’ το Περού
  19. Γιατί κάποιοι έρωτες δεν είναι εφήμεροι αλλά παντοτινοί!
  20. Solo στον Αρκτικό Κύκλο: Tromso με μία δόση από Svalbard!

Αλλά και ποιες από τις Ιστορίες του 2019 διαβάστηκαν περισσότερο; Εδώ κάποιες από την παραπάνω λίστα επαναλαμβάνονται όπως είναι φυσιολογικό, αλλά υπάρχουν και αρκετές διαφορετικές:

  1. Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου
  2. Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;
  3. Στο δρόμο και στη θάλασσα
  4. Κούβα, η εκδρομή των ονείρων μας στο νησί της επανάστασης.
  5. Φωτο-ιστορία Κωνσταντινούπολη: Στο σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης
  6. Νέα Ζηλανδία - Εξερευνώντας τη Μέση Γη
  7. Θεσ/νίκη-Πάτρα-Θεσ/νίκη... σουρεάλ road frenzy
  8. Βουδαπέστη 2019 επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος
  9. Φωτο-ιστορία: Επιστροφή στη Βόρεια Κορέα
  10. Προς Ανατολάς, Road Trip (Τουρκία - Γεωργία - Αζερμπαϊτζάν - Αρμενία)
  11. Γιατί κάποιοι έρωτες δεν είναι εφήμεροι αλλά παντοτινοί!
  12. Road frenzy-Χαλκιδική με ...λοξή ματιά
  13. Nashville – New Orleans – Asheville
  14. Crazy Greeks in Asia (Σιγκαπούρη - Μαλαισια - Μπαλι)
  15. From South to Norge...η ιστορία του δρόμου
  16. To Ταξίδι μου στο Μαρόκο
  17. Χειμώνας στη Σικελία!
  18. Ισλανδία (Ιούνιος 2019)
  19. Road trip In the Scottish Highlands
  20. Σρι Λανκα για 19 ημερες...

Και τέλος ποια ήταν τα άρθρα που διαβάστηκαν περισσότερο μέσα στη χρονιά στο περιοδικό μας;

  1. 5 εναλλακτικοί προορισμοί για “glamping” στην Ελλάδα
  2. Τα ομορφότερα νησιά της Ευρώπης
  3. Θεματικά πάρκα της Ευρώπης που ανταγωνίζονται την Disneyland
  4. Μια βόλτα στα Πριγκηπόνησα
  5. 7 πράγματα που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις στην Καμπότζη
  6. Top 10 παραλίες Ελλάδα
  7. 10 λόγοι για να ετοιμάσεις βαλίτσες για Ουρουγουάη
  8. Τοπ – 5 Μαγικές Χριστουγεννιάτικες αγορές της Ευρώπης
  9. Βιβλία από ταξιδιώτες για … ταξιδιώτες – Μέρος 1ο
  10. Top 5 διεθνείς και πεντανόστιμες κουζίνες της Αθήνας

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε @katkats και @silversurfer που τόσο πολύ βοηθήσανε εμένα και την κοινότητα και φέτος με τη δουλειά που κάνουν στο forum, και ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ σε όλους όσους μοιράζονται τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες τους μαζί μας.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλά Χριστούγεννα και το νέο έτος να είναι ακόμη πιο παραγωγικό και σε προσωπικό επίπεδο, αλλά φυσικά και για το αγαπημένο μας travelstories!!

p.s. Εκείνο το νούμερο 6 στα θέματα με τη μεγαλύτερη συμμετοχή βοήθησε πολύ κόσμο... :clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε περίμενα επ' ουδενί να δω ιστορία μου στις περισσότερες αναγνώσεις/συμμετοχές κτλ, και μάλιστα όχι μόνο μία αλλά δύο, κάτι που με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο.
Αδικούν λίγο τα αποτελέσματα κάποιες εξαιρετικές ιστορίες που γράφτηκαν προς το τέλος του έτους, αλλά δε πειράζει. Σημασία έχει ότι όλοι συνεισφέρουν με το τρόπο τους στο φόρουμ :)

Καλές γιορτές, να έχουμε υγεία να ταξιδεύουμε για να γράφουμε (και να διαβάζουμε βεβαίως) καινούριο υλικό απ' όλους!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία!Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε και να μεγαλώνει το φόρουμ!Είμαι πολύ χαρούμενη που είναι στην λίστα με τα περισσότερα like στο πρώτο μήνυμα και η ιστορία μου "Τι να σας κάνω κυρία μου που πηγαίνετε σε τριτοκοσμικά μέρη;" και ελπίζω να καταφέρω να την τελειώσω γιατί λόγω προβλημάτων στον υπολογιστή την άφησα λίγο πίσω. Έμεινε κυρίως το κομμάτι της Αρμενίας για να ολοκληρωθεί.
Φέτος διαβάσαμε και ενδιαφέροντα θέματα και ωραίες ιστορίες.Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους!:icon_biggrin:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αδικούν λίγο τα αποτελέσματα κάποιες εξαιρετικές ιστορίες που γράφτηκαν προς το τέλος του έτους, αλλά δε πειράζει. Σημασία έχει ότι όλοι συνεισφέρουν με το τρόπο τους στο φόρουμ :)
Σίγουρα, αλλά σκοπός μου δεν ήταν να αναδειχθούν συγκεκριμένα κείμενα, και γι'αυτό και δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ονόματα των αντίστοιχων μελών.

Σκοπός της ανασκόπησης ήταν απλώς να "φρενάρουμε" για ένα λεπτό για να εκτιμήσουμε τον τεράστιο πλούτο πληροφοριών και εμπειριών που έχουμε δημιουργήσει στην κοινότητά μας. :)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Είμαι και εγώ πολύ χαρούμενη και περήφανη που η ιστορία μου "Γιατί κάποιοι έρωτες δεν είναι εφήμεροι αλλά παντοτινοί" βρίσκεται σε δύο κατηγορίες της ανασκόπησης της χρονιάς που πέρασε.
Θέλω να ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά τους φίλους συμφορουμίτες, που επιλέγουν να διαβάζουν τις ιστορίες μου και να τις αναδεικνύουν, μεταξύ πολλών άλλων καλών ιστοριών.

Ευχαριστώ επίσης το αγαπημένο φόρουμ και κυρίως τον @Defkalion για τη φιλοξενία και το βήμα που δίνεται σε όλους μας, ώστε να γράφουμε ιστορίες και να ανταλλάσσουμε πολύτιμες πληροφορίες.

Εύχομαι από καρδιάς σε όλους Καλά Χριστούγεννα, Καλή Χρονιά με υγεία και πολλά ταξίδια!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εντυπωσιακά στατιστικά και η νεα ενότητα "Φωτογραφία & Ιστορία" πολύ καλή ιδέα και κάπου έδωσε και αφορμές για συζήτηση. Χρόνια πολλά, καλή ταξιδιωτική χρονιά.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτής της καταπληκτικής παρέας. Χαίρομαι επίσης που το travelstories διευρύνεται και μεγαλώνει.
Μέσα από τις σελίδες του εκτός από πληροφορίες έχω αποκτήσει πολλούς ιντερνετικούς φίλους αλλά έχω γνωρίσει και δια ζώσης πολλούς ωραίους ανθρώπους.
Καλή Χρονιά σε όλους. :icon_smile:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
ετσι..
παντα ομορφα ταξιδια
καλη νεα δεκαετια να εχουμε παιδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom