Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Δεν ξέρω να σου πω πως να διανείμεις τις διανυκτερεύσεις σου γιατί πήγαμε φέτος τον Μάιο μόνο Σεβίλλη. 4μέρες και ίσα ίσα την προλάβαμε. Οποσδήποτε να κλείσεις πριν εισητήρια για Αλκάθαρ και Καθεδρικό. Εγώ ψάχνοντας βρήκα και τον Βαγγέλη (έλληνας ξεναγός στην Σεβίλη) που μας έκανε ξενάγηση και στα δύο και ενθουσιαστήκαμε.
 

andronikiz

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
Καλησπερα, θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας για την Ανδαλουσια! Θα ταξιδεψουμε τον Ιουνιο για 11 μερες! Τι εχετε να μου προτεινετε? πως να κατανειμω τις διανυκτερευσεις Σεβίλλη, Κορδοβα, Ρόντα, Γρανάδα? Τι αλλο να δουμε?
Ευχαριστω πολυ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Νομίζω είναι αρκετές οι ημέρες... Φαντάζομαι Κάντιθ και Γιβραλτάρ μπαίνουν εύκολα στο πρόγραμμα. Αν η διαμονή στο Γιβραλτάρ είναι ακριβή μπορείτε να μείνετε Αλχεθίρας. Δες και Ουέλβα, αλλά εκεί δεν έχω ιδέα τι παίζει. Ακόμη και Κάθερες θα μπορούσες να πας από Κόρδοβα ή Σεβίλλη, αλλά αυξάνονται οι ώρες οδήγησης. Ρίξε μια ματιά να δεις αν σου ταιριάζει, πριν αποφασίσεις. Ξέχασα να αναφέρω τη Ρόντα, οπωσδήποτε! Ίσως και κάποια άλλο από τα Λευκά Χωριά, αφού έχετε χρόνο, ανάμεσά τους και το Júzcar, που από λευκό έγινε μπλε!
Κι ένα πέρασμα από Μπαρμπέγια καθ' οδόν για Μάλαγα δεν θα ήταν άσχημο. Ας ακουστούν και άλλες γνώμες, όμως...
 
Last edited:

andronikiz

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
Νομίζω είναι αρκετές οι ημέρες... Φαντάζομαι Κάντιθ και Γιβραλτάρ μπαίνουν εύκολα στο πρόγραμμα. Αν η διαμονή στο Γιβραλτάρ είναι ακριβή μπορείτε να μείνετε Αλχεθίρας. Δες και Ουέλβα, αλλά εκεί δεν έχω ιδέα τι παίζει. Ακόμη και Κάθερες θα μπορούσες να πας από Κόρδοβα ή Σεβίλλη, αλλά αυξάνονται οι ώρες οδήγησης. Ρίξε μια ματιά να δεις αν σου ταιριάζει, πριν αποφασίσεις. Ξέχασα να αναφέρω τη Ρόντα, οπωσδήποτε! Ίσως και κάποια άλλο από τα Λευκά Χωριά, αφού έχετε χρόνο, ανάμεσά τους και το Júzcar, που από λευκό έγινε μπλε!
Κι ένα πέρασμα από Μπαρμπέγια καθ' οδόν για Μάλαγα δεν θα ήταν άσχημο. Ας ακουστούν και άλλες γνώμες, όμως...
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την επερχόμενη επίσκεψή μου στη Σεβίλλη στα τέλη Μαρτίου. Θα παω να βρω το φιλο μου εκεί όπου γα βρίσκεται ήδη για επαγγελματικό ταξίδι και οι διανυκτερεύσεις θα ειναι 4 αλλά οι ολόκληρες μέρες μόνο 3 (27-31/3, φτάνω αργά βραδυ, αναχωρούμε πρωί), Οι ημερομηνίες δυστυχως δεν μπορούν να αλλάξουν, τα αεροπορικά έχουν κλειστεί και η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να επισκεφτούμε μια μονοήμερη την Κόρδοβα ή να αφιερώσουμε και τις 3 μας μέρες μόνο στη Σεβίλλη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.468
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την επερχόμενη επίσκεψή μου στη Σεβίλλη στα τέλη Μαρτίου. Θα παω να βρω το φιλο μου εκεί όπου γα βρίσκεται ήδη για επαγγελματικό ταξίδι και οι διανυκτερεύσεις θα ειναι 4 αλλά οι ολόκληρες μέρες μόνο 3 (27-31/3, φτάνω αργά βραδυ, αναχωρούμε πρωί), Οι ημερομηνίες δυστυχως δεν μπορούν να αλλάξουν, τα αεροπορικά έχουν κλειστεί και η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να επισκεφτούμε μια μονοήμερη την Κόρδοβα ή να αφιερώσουμε και τις 3 μας μέρες μόνο στη Σεβίλλη.

Γιατί σκέφτεστε Κορδοβα συγκεκριμένα; Δεν είναι κακή ιδέα η μονοημερη εκδρομή αν έχετε τρεις μέρες αλλά σκεφτείτε καλύτερα την περίπτωση της Γραναδας. Επίσης ειδικά για ζευγάρι φοβερή επιλογή είναι η Ροντα. Προσωπικά και το Καντιθ το προτιμώ σε σχέση με Κορδοβα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την επερχόμενη επίσκεψή μου στη Σεβίλλη στα τέλη Μαρτίου. Θα παω να βρω το φιλο μου εκεί όπου γα βρίσκεται ήδη για επαγγελματικό ταξίδι και οι διανυκτερεύσεις θα ειναι 4 αλλά οι ολόκληρες μέρες μόνο 3 (27-31/3, φτάνω αργά βραδυ, αναχωρούμε πρωί), Οι ημερομηνίες δυστυχως δεν μπορούν να αλλάξουν, τα αεροπορικά έχουν κλειστεί και η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να επισκεφτούμε μια μονοήμερη την Κόρδοβα ή να αφιερώσουμε και τις 3 μας μέρες μόνο στη Σεβίλλη.
Μια χαρά είναι η Κόρδοβα για κοντινή εκδρομή, βατή τόσο με τρένο όσο και με αυτοκίνητο. Χωρίς να σας φάει και ολόκληρη τη μέρα, για να απολαύσετε ένα ακόμη βραδάκι πιο ξεκούραστα στη Σεβίλλη.
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ναι, σκεφτόμουν μονο για Κόρδοβα γιατί αφενός είδα πως είναι εύκολα προσβάσιμη με το τρένο έτσι ώστε να μην μας φάει μια ολόκληρη μερα, σε αντίθεση με Γρανάδα που είναι πιο μακριά και πρέπει να της αφιερώσεις πάνω απο μια μέρα και Ρόντα όπου δεν πάει τρένο. Απλά ρώτησα για να ξέρω αν θα μας φτάσουν μονο 2 full μέρες για να καλύψουμε τη Σεβίλλη ή αν χρειαζόμασταν και τις 3! Ευχαριστώ και πάλι!
 

kons30208

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μπουενος Αιρες-Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Αιρες
Γειααα σας,θα ήθελα μια βοήθεια...Θα πάω το καλοκαίρι στην Ανδαλουσία.Σίγουρα κάποιες μέρες Σεβίλλη.Μου απομένουν όμως 2 μέρες που δεν έχω αποφασίσει που θα πάω..μου προτείνετε δυο μέρες Γρανάδα?Δυο Κορδοβα?η μια και μια?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Γειααα σας,θα ήθελα μια βοήθεια...Θα πάω το καλοκαίρι στην Ανδαλουσία.Σίγουρα κάποιες μέρες Σεβίλλη.Μου απομένουν όμως 2 μέρες που δεν έχω αποφασίσει που θα πάω..μου προτείνετε δυο μέρες Γρανάδα?Δυο Κορδοβα?η μια και μια?
Και οι δυο πόλεις είναι πανέμορφες νομίζω ότι η Γρανάδα χρειάζεται το διήμερο επειδή έχει περισσότερα να δεις πχ Κάστρο Αλάμπρα, Αραβική συνοικία κλπ
Αν σου βγαίνει το πρόγραμμα η Ρόντα είναι πολύ όμορφη επίσης , σου θυμίζει λίγο από Μετέωρα.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Έχω και εγώ μια ερώτηση. Θα πάω Ανδαλουσία προερχόμενος από Λισσαβόνα. Θα μείνω έξι βράδια 3 Σεβίλη 1 Κορντομπα και δύο Γρανάδα. Θα κρίνουμε με λεωφορεία ή τρένα. Φευγωντας από Γρανάδα δεν ξέρω αν αξίζει να αφήσω τις βαλίτσες μου στο σιδηροδρομικο σταθμό της Μάλαγα και να κάνω μια βόλτα στην πόλη για 4 με 5 ώρες διότι η πτήση μου από Μάλαγα είναι στις 6 το απόγευμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom