Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα όλα...
Λοιπόν από εκεί που ετοιμαζόμουν για το europa park το καλοκαίρι οικογενειακός ξαφνικά προέκυψαν νέα δεδομένα.
Μας προσκάλεσαν τα ξαδέλφια της γυναίκας μου σε δικό τους σπίτι στην Esteponia κοντά στη Marbella.
Τι κάνουμε τώρα ?
Εγώ με τίποτα δεν μπορώ τις διακοπές της πισίνας...
Οπότε ψάχνω τρόπο που και την δωρεάν διαμονή να εκμεταλλευτούμε, αλλά να δούμε και κάποια αξιόλογα μέρη της Ανδαλουσίας.
Συνολικός χρόνος 10 ημέρες περίπου.
Απότι είδα η Esteponia δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο πάντως.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Babaduma ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου… Ναι οντως διαβαζοντας το προγραμμα του ταξιδιου, στη πολη Καδιθ (μου αρεσει που τα γραφεις με ισπανικη προφορα…ουτε που πηγε ο νους μου ότι προφερονται ετσι), γραφει για γραφικα στενα δρομακια και για επισκεψη σε κελαρια κρασιων και φαρμες με αλογα….Αυτο που με προβληματιζει είναι τα 510 χλμ. είναι σα να λεμε Θεσ-Αθηνα σε μια μερα (ελπιζω χωρις τα μπλοκα των αγροτων…), ευχομαι οι δρομοι τους να είναι καλυτεροι από τους δικους μας. Η βαση τους δε θα είναι η Σεβιλλη αλλα η Πουντα Ουμπρια εκει θα κοιμουνται τα 510 χλμ. δηλαδη είναι από την Πουντα ουμπρια στη Καδιθ, ελπιζω να είναι εξισου ξεκουραστη διαδρομη. Δυστυχως για κατι από τα παραπανω χωρια δεν αναφερει κατι, κριμα πιστευω η Ronda θα αξιζε. Για την περιοχη Πουντα Ουμπρια γνωριζει κανεις κατι?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Babaduma ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου… Ναι οντως διαβαζοντας το προγραμμα του ταξιδιου, στη πολη Καδιθ (μου αρεσει που τα γραφεις με ισπανικη προφορα…ουτε που πηγε ο νους μου ότι προφερονται ετσι), γραφει για γραφικα στενα δρομακια και για επισκεψη σε κελαρια κρασιων και φαρμες με αλογα….Αυτο που με προβληματιζει είναι τα 510 χλμ. είναι σα να λεμε Θεσ-Αθηνα σε μια μερα (ελπιζω χωρις τα μπλοκα των αγροτων…), ευχομαι οι δρομοι τους να είναι καλυτεροι από τους δικους μας. Η βαση τους δε θα είναι η Σεβιλλη αλλα η Πουντα Ουμπρια εκει θα κοιμουνται τα 510 χλμ. δηλαδη είναι από την Πουντα ουμπρια στη Καδιθ, ελπιζω να είναι εξισου ξεκουραστη διαδρομη. Δυστυχως για κατι από τα παραπανω χωρια δεν αναφερει κατι, κριμα πιστευω η Ronda θα αξιζε. Για την περιοχη Πουντα Ουμπρια γνωριζει κανεις κατι?
Χμμμ... συγγνώμη, τώρα που το τόνισες το πρόσεξα για τον τόπο διαμονής. Πού το βρήκαν, στην άκρη του κόσμου το μέρος? Φαντάζομαι λόγω φτηνής διαμονής. Λοιπόν, μέχρι Palos de la Frontera πήγαμε (ελέω Χριστόφορου Κολόμβου), έχει και ναυτικό μουσείο εκεί πέρα, μάλλον θα το επισκεφτούν, καλό είναι - στην απέναντι ακτή. Θυμάμαι το δέλτα του ποταμού και τα νησιά απέναντι που βλέπαμε. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, το Φάρο είναι το κοντινότερο και, δεδομένων των συνθηκών, δεν θα είναι κουραστική η εκδρομή. Πορτογαλία δεν έχω πάει, οπότε δεν μπορώ να σου πω αν αξίζει. Θυμάμαι ότι εμείς πήγαμε παραλιακά από κεί στο Κάδιθ, δεν περάσαμε από την Χερέθ (εκεί γίνεται και το πιο φημισμένο σιρκουί μοτοσυκλέττας - αλλά μάλλον αυτό δεν θα ενδιαφέρει τους δικούς σου :haha: ), οπότε ίσως να είναι λίγο κουραστικό - πάντως όχι πιο κουραστικό από την Κόρδοβα, οι δρόμοι δεν είναι όπως Ελλάδα, οι άνθρωποι αξιοποίησαν τα λεφτά της EU, όχι όπως εμείς, να δεις πώς ήταν πριν 20 χρόνια και πώς είναι τώρα.

Νομίζω ότι σ'αυτούς επαφίεται να αποφασίσουν πού θα πάνε, ανάλογα πώς αισθάνονται από κούραση κλπ. Πάντως το Γιβραλτάρ εξακολουθεί να μένει έξω, κούραση, ταλαιπωρία, ουρές-αναμονή στο τελωνείο για τί? Να δουν τον βράχο και να τους αφήσουν να ψωνίσουν 2 ώρες στα - υποτίθεται - αφορολόγητα. Τουλάχιστον να τους ανέβαζαν πάνω να δούν τη θέα αλλά μάλλον δε θα το κάνουν. Μού'φυγε η μαγκιά ν'ανέβω ως το ραντάρ με το C3 - άσε τα στενά - πού ν'ανέβει πούλμαν.

Το κόστος 50-100 ευρώ παραπάνω για μια επιπλέον εκδρομή ας μη το σκέφτονται. Σημασία έχει να το γουστάρουν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Λοιπόν από εκεί που ετοιμαζόμουν για το europa park το καλοκαίρι οικογενειακός ξαφνικά προέκυψαν νέα δεδομένα.
Μας προσκάλεσαν τα ξαδέλφια της γυναίκας μου σε δικό τους σπίτι στην Esteponia κοντά στη Marbella.
Τι κάνουμε τώρα ?
Εγώ με τίποτα δεν μπορώ τις διακοπές της πισίνας...
Οπότε ψάχνω τρόπο που και την δωρεάν διαμονή να εκμεταλλευτούμε, αλλά να δούμε και κάποια αξιόλογα μέρη της Ανδαλουσίας.
Συνολικός χρόνος 10 ημέρες περίπου.
Απότι είδα η Esteponia δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο πάντως.
Θα πας στη Ρόντα και στη Νέρχα οπωσδήποτε. Και, πίστεψέ με, όταν τη δείς τη Ρόντα θα θέλεις να μείνεις οπωσδήποτε - τουλάχιστον ένα βράδυ. Μείνε στο ξενοδοχείο που σου λέω και η γυναίκα σου θα το εκτιμήσει δεόντως! ;) Και τα χωριά, έστω και κουραστική ημερήσια, αξίζουν.

Ά, και κάτι ακόμα. Από την Ταρίφα μπορείς να πάς ημερήσια στην Ταγγέρη απέναντι - για το χαβαλέ του πράγματος: Σούκ, μεντίνα, φαγητό, χάζι στα μαγαζιά, ίσως και τίποτα ψώνια - για αξιοθέατα, εκτός από καναδυό τζαμιά, μην περιμένεις πολλά. Δε χρειάζεται να κλείσεις τίποτα ειδικό με πρακτορείο, συνήθως μαζί με το εισιτήριο σου πουλάνε και το μίνι-τουρ στα εκει (Ταρίφα) γραφεία.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πάντως απο Punta umbria --cordoba ειναι 256χλμ περίπου 3 ωρες.
Routes Punta Umbr?a C?rdoba ViaMichelin: Route finder Punta Umbr?a C?rdoba

το faro ειναι περίπου 110 απο punta umbria οπότε επιβαλλεται να παει ....

και punta umbria --γιβραλτάρ Routes Punta Umbr?a Gibraltar ViaMichelin: Route planner Punta Umbr?a Gibraltar
περίπου 3,5 ωρες να παει και άλλες τόσες να γυρίσει ...


να πω εδω όμως οτι ¨και στην punta umbria να μείνει Dancing Queen η μητερα σου τι θα κανει σε ενα καθαρό καλοκαιρινό θερετρο απρίλη μήνα ...
μαλλον ελαχιστα εως τίποτα
καλύτερη επιλογή να παει και στο γιβραλτάρ προσωπικα για μενα ...εξάλου η πλοιοψηφία σε τετοιες περιπτώσεις παει όλες τις εκδρομές


το ξενοδοχείο πάντως είναι άπαιχτο
Hotel in Huelva - Huelva Hotel - Barcelo Punta Umbria Beach Hotel - Barcelo.com
σωστή υπερπαραγωγή :D:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
να πω εδω όμως οτι ¨και στην punta umbria να μείνει Dancing Queen η μητερα σου τι θα κανει σε ενα καθαρό καλοκαιρινό θερετρο απρίλη μήνα ...
μαλλον ελαχιστα εως τίποτα
Ο Απρίλης μια χαρά μήνας είναι για την περιοχή. Από Μάη και μετά το κοντέρ ανεβαίνει επικίνδυνα στις θερμοκρασίες, χτυπάει και κάτι σαραντάρια, πού να γυρνάνε οι άνθρωποι. Το μέρος που θα μείνουνε είναι απομονωμένο και περιορίζει τις επιλογές...

καλύτερη επιλογή να παει και στο γιβραλτάρ προσωπικα για μενα ...εξάλου η πλοιοψηφία σε τετοιες περιπτώσεις παει όλες τις εκδρομές
Εγώ πάντως είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω. Τζάμπα ταλαιπωρία θα φάνε οι άνθρωποι για να τους πάνε σ' ένα σουπερμάρκετ με λαθραία τσιγάρα και κολώνιες και μαϊμού "αραβική τέχνη" (αληθινές μαϊμούδες δεν πρόκειται να δούνε - κι ας έχει). Πιό καλά να φάνε μια μέρα στην Ουέλβα. Και πιο πολλά θα δούνε και δε θα κουραστούνε και θα το ευχαριστηθούνε.

το ξενοδοχείο πάντως είναι άπαιχτο
Hotel in Huelva - Huelva Hotel - Barcelo Punta Umbria Beach Hotel - Barcelo.com
σωστή υπερπαραγωγή :D:D
Έ, αν δεν ήταν καλό και το ξενοδοχείο...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Γενικα η Ανδαλουσια εχει καλο καιρο, μηνα Γεναρη 19 βαθμοι και καλοκαιρι αφορητη ζεστη. Αρα ο Απριλης θα ειναι οκ! Προταση μου ειναι να παει στις 3 απο 4 εκδρομες ,εξω το Γιβραλνταρ. Στο τελωνειο δεν εχει ουρα, ή δεν ειχε οταν πηγα εγω, απλα ειναι ενας βραχος θα κανουν οντως ψωνια, θα περασουν και την πιστα του αεροδρομιου για να φτασουν στην πολη, πας πανω και κατι μαιμουδακια εχει. Τωρα για το Ουμπρια, δε ξερω τιποτις! Οσο για το χοτελ, προσωπικα αποφευγω τη συγκεκριμενη αλυσιδα, μετα απο μια ατυχια που ειχα στη Κοστα Ρικα, απλα πλεον δε το εμπιστευομαι. Αλλα αν εχεις διαβασει καλες κριτικες κτλ, καλο θα ειναι. Ειναι μεγαλη αλυσιδα στην Ισπανια. Η μητερα σου προφανως θα ερθει για να ξεκουραστει αρα μη τσακιστει και στα χλμ! Τωρα οι δρομοι ειναι αρκετα καλοι, εχει 2 λωριδες σε καθε κατευθυνση! Απλα αυτο που προτεινω στη μαμα σου, ειναι να παρει ενα μικρο λεξικο!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ok εννοείται !!!!
τελικά η μόνη ''ένσταση ''που υπάρχει είναι μόνο για την εκδρομή στο Γιβραλτάρ :roll:
λόγω χλμ η λόγω οτι το μερος είναι '' πάτος '' :(
Θά'λεγα και για τα 2. Για την απόσταση επειδή θα την κάνουν με λεωφορείο. Με το ΙΧ είναι διαφορετικά, μπορούν να κάνουν και στάσεις και κάποιες μικρές παρακάμψεις (π.χ. να δουν τους αμμόλοφους που μπαίνουν εντυπωσιακά στην ενδοχώρα - δες εδώ:

http://i.telegraph.co.uk/telegraph/multimedia/archive/00793/bolonia-getty-beach_793902c.jpg

http://www.venere.com/blog/images//visit-costa-de-la-luz-spain.jpg ) ή ν' ακολουθήσουν ένα κομμάτι διαδρομής εκτός ταχείας κυκλοφορίας - με περισσότερο ενδιαφέρον.

Για τον βράχο, θα είναι κουρασμένοι όταν φτάσουν, θα κάνουν μια μικρή βόλτα στις πλατείες και τους πεζόδρομους που βρίθουν από τουριστικά μαγαζιά χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο, το πούλμαν παρκάρει μακρυά γιατί δεν μπορεί να κόβει βόλτες, πώς θα κινηθούν αν θέλουν να δουν αυτά τα λίγα που υπάρχουν? Με ταξί? Με ΜΜΜ? Θα πιάσουν τις ανηφοριές ηλικιωμένοι άνθρωποι? Το μόνο που θα κάνουν είναι μια βόλτα μισή ώρα, θα αράξουν σε κανένα καφέ και θα περιμένουν την ώρα αναχώρησης. Και θα είναι πτώματα όταν γυρίσουν πίσω. Κατάλαβες τι θέλω να πώ?

Ενώ αν κινηθούν κάπου κοντά, εντάξει στην Ουέλβα θα πάνε, μπορούν να πάνε απέναντι - το μουσείο του Κολόμβου είναι πολύ καλό, το δέλτα του ποταμού έχει ενδιαφέρον, καμμιά βόλτα σε κοντινή πόλη/χωριά (ας είναι και με ταξί) πιστεύω θα τους ικανοποιήσει περισσότερο. Αυτά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτα που λές ...και οι φωτό είναι υπέροχες !!!!
εγω θα έλεγα να πάρουν μόνοι τους την απόφαση ...εξάλου μεγάλα παιδιά είναι !!!


Ενώ αν κινηθούν κάπου κοντά, εντάξει στην Ουέλβα θα πάνε, μπορούν να πάνε απέναντι - το μουσείο του Κολόμβου είναι πολύ καλό, το δέλτα του ποταμού έχει ενδιαφέρον, καμμιά βόλτα σε κοντινή πόλη/χωριά (ας είναι και με ταξί) πιστεύω θα τους ικανοποιήσει περισσότερο. Αυτά.
σωστά !! εκει όμως μάλλον μπάινει και το θεμα ''ξένη γλώσσα '' που αν δεν την μιλάς
εγκλωβίζεσαι αναγκαστικά
μην ξεχνας μιλάμε για ''τρίτη ηλικία ''
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom