Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εκει όμως μάλλον μπάινει και το θεμα ''ξένη γλώσσα '' που αν δεν την μιλάς
εγκλωβίζεσαι αναγκαστικά
μην ξεχνας μιλάμε για ''τρίτη ηλικία ''
Γι αυτό λοιπόν, σαν μεγάλα παιδιά που έχουν σωστή ενημέρωση από μικρότερα παιδιά, να ψήσουν και τ' άλλα μεγάλα παιδιά και τον/την μικρότερο/η αρχηγό να τους κάνει τη βόλτα με το λεωφορείο. Και να τσακίσουν και τα τοπικά tapas! :haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Γι αυτό λοιπόν, σαν μεγάλα παιδιά που έχουν σωστή ενημέρωση από μικρότερα παιδιά, να ψήσουν και τ' άλλα μεγάλα παιδιά και τον/την μικρότερο/η αρχηγό να τους κάνει τη βόλτα με το λεωφορείο. Και να τσακίσουν και τα τοπικά tapas! :haha:
αν θελει καποιος βοηθεια ας στειλει πμ
αρχηγος θα ειναι ο γυιος μου :p
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Πολλα ευχαριστω σε ολους σας για τις πολύ χρησιμες πληροφοριες σας.
Τα χλμ. που εγραψα στο πρωτο ποστ είναι ετσι όπως τα γραφει το προγραμμα που τους μοιρασανε, φανταζομαι ότι αναφερεται στο συνολο των ημερησιων χλμ. που θα κανουν (πηγαινε-ελα) για παραδειγμα Xristo71, 110 χλμ. να πανε στο Φαρο Πορτογαλιας και 110 να γυρισουνε 220 σε μια μερα, το προγραμμα όμως λεει 260 και σε αποθαρρυνει. Μηπως εβαλαν τοσα πολλα χλμ. για να δικαιολογησουν το κοστος των εκδρομων? ειμαι σιγουρη παρολα αυτά ότι ο Xristos71, τα εχει ψαξει καλυτερα, οποτε αλλαζουν τα δεδομενα. Ναι θα συμφωνησω με την getxowoman η μητερα μου (και αλλοι πολλοι φανταζομαι από το γκρουπ) δεν τρελαινεται να είναι κάθε μερα σε ένα λεωφορειο, οσο ομορφα και να είναι τα μερη που θα δει. Απορριπτουμε λοιπον σιγουρα το Γιβραλταρ πρωτιστως για μενα λογω μεγαλης διαδρομης η οποια μαλιστα δεν αξιζει για τα αξιοθεατα που θα δεις, κατι στο οποιο συμφωνησατε ολοι.
Παιδια η εκδρομη είναι για 22 Απριλιου, σαφεστατα και δε μπορουμε να ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε για το πώς θα είναι ο καιρος τοτε, όμως κι εγω για αυτό που ξερω ότι φημιζεται η Νοτια Ισπανια είναι για τις υψηλες θερμοκρασιες , όπως η δικη μας Κρητη που ξεκινουν τα μπανια από το Πασχα. Οποτε πιστευω Xristo71 ότι και να μεινουν 2-3 μερες σε αυτό το πολύ καλο ξενοδοχειο από τις 8 που εχουν συνολικα θα είναι μια καλη ξεκουραση για αυτους, και σιγουρα δε θα βαρεθουνε. Καταρχας η κυρια απασχοληση τους θα είναι τα γευματα…. Λιγο το εχεις πληρη διατροφη? Δε θα προλαβουν να χωνεψουν το ένα και θα πρεπει να πανε για το άλλο….τι αγχος κι αυτό?
Με προβληματισε λιγο αυτό που ειπες getxowoman να παρει μαζι της λεξικο… μητερα και ξενογλωσσο λεξικο …δε πανε μαζι. Εδώ εγω και δε μπορουσα να φανταστω ότι το Cadiz προφερεται Καδιθ, ένα hola comestas αν μαθει κι ευχαριστημενη θα ειμαι…. Όχι δε το συζητω ουτε τρεφω αυταπατες, η εξαρτηση τους από τον αρχηγο του γκρουπ θα είναι απολυτη, αλλωστε δε πηγαινει για να ζησει περιπετειες και να κανει αναζητησεις με ταξι και λεξικα ανα χειρας, όπως κανουμε εμεις όταν ταξιδευουμε, αυτά ανηκουν (προσωπικη μου γνωμη παντοτε) στη δικη μας γενια.
Το συμπερασμα λοιπον από τα λεγομενα σας είναι πως αξιζουν ολες οι εκδρομες πλην του Γιβραλταρ, μενει να βγαλω ένα προγραμμα ετσι ώστε μια μερα να πηγαινει εκδρομη και μια να καθεται στο ξενοδοχειο, καπως ετσι.
Οσο για εσενα panpan τι να πω… αυτά είναι τα καλα του τραβελστορις, γραφεις κατι και βλεπεις να δειχνουν ενδιαφερον και τοσα αλλα ατομα που εχουν τις ιδιες αποριες με σενα ….αλλα ότι θα βρισκαμε κονε με τον πατερα του αργηγου της εκδρομης …ε! αυτό δεν το φανταζομουν… τα υπολοιπα με πμ.
Οτι άλλο σκεφθειτε, εννοειται θα παρακολουθω το θεμα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Οσο για εσενα panpan τι να πω… αυτά είναι τα καλα του τραβελστορις, γραφεις κατι και βλεπεις να δειχνουν ενδιαφερον και τοσα αλλα ατομα που εχουν τις ιδιες αποριες με σενα ….αλλα ότι θα βρισκαμε κονε με τον πατερα του αργηγου της εκδρομης …ε! αυτό δεν το φανταζομουν…
αν σου πω οτι θα εχεις κονε με 4 ανθρωπους δικους μου
θα σου στειλω πμ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
υπαρχη και μια μικρη πιθανοτητα να παω και εγω για βολτα
εκεινες τις ημερες
 

bilboak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχω προγραμματίσει ταξίδι στην Ανδαλουσία για 6 μέρες (5 διανυκτερευσεις).
Φθάνω στη Valencia στις 17/6 το απόγευμα και φεύγω από Sevilla 22/6 το πρωί.
θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:
Πώς προτείνετε (δηλ. σε ποια μέρη και για πόσο) να κανονίσω τις διανυκτερεύσεις μου, προκειμένου να κλείσω κι τα αντίστοιχα ξενοδοχεία;
Λάβετε υπ' όψιν ότι θα νοικιάσω αυτοκίνητο.
ευχαριστώ!
 

Olguita

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Περου
Σκέφτομαι ένα ταξίδι στην Ανδαλουσια τον Αύγουστο. Θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες. Σας ευχαριστώ πολύ
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
είναι πολύ ωραία,να πάς.
α.... και καλώς όρισες.
 

Olguita

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Περου
Ευχαριστώ! Ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι ωραια απλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικά με τιμες, ξενοδοχεια, προτεινόμενα μερη...Σκεφτομαι Σεβιλλη, Κορντοβα και Γραναδα και μετα Καντιθ...αλλες προτάσεις?
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
αν εχεις αυτ/το σε 8 ,9 μερες βλεπεις αρκετα, θα εχει πολυ ζεστη βεβαια..τιμες περιπου οπως Ελλαδα
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ευχαριστώ! Ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι ωραια απλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικά με τιμες, ξενοδοχεια, προτεινόμενα μερη...Σκεφτομαι Σεβιλλη, Κορντοβα και Γραναδα και μετα Καντιθ...αλλες προτάσεις?


Έκανα αυτό το ταξίδι το Πάσχα και ήταν τέλεια. Αρχικά σκεφτόμουν κι εγώ για τις τρεις αυτές πόλεις, αλλά ευτυχώς νοίκιασα αυτοκίνητο και έκανα μία πολύ ωραία περιήγηση. Από Γρανάδα πήγα Αλμερία, Μάλαγα, παράκαμψη για Ρόντα, Γιβραλτάρ, Κάντιθ, Χερέθ, Σεβίλλη, Κόρδοβα. Αξίζει να επισκεφτείς αυτά τα μέρη. Το μόνο πρόβλημα σου μάλλον θα είναι η ζέστη επισκεφτείς
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Η Ανδαλουσία είναι υπέροχη τόσο απο άποψη τοπίων,όσο και άποψη ανθρώπων.Η Σεβίλλη είναι υπέροχη(όπως και οι άλλες πόλεις που αναφέρεις Κόρδοβα,Γρανάδα κτλ).Θα σου έλεγα να μείνεις 2-3 μέρες στη Σεβίλλη γιατί αξίζει να τη γυρίσεις.Προσοχή μόνο στις τσιγγάνες στα τουριστικά μέρη που κρατώντας ένα φύλλο θα σε πλησιάζουν και καλά για να σου φέρουν καλή τύχη.Κράτα καλά το πορτοφόλι σου.Κατά τ'άλλα οι Ανδαλουσιάνοι είναι υπέροχοι,έξω καρδιά,γελαστοί και ευγενικοί.Το μόνο που θα σου έλεγα είναι αυτό που σου είπαν και τα άλλα παιδιά,ο Αύγουστος είναι πολύ ζεστός για Ανδαλουσία.Αν μπορείς κάνε το ταξιδι Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom