Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Frida25

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Το πρόγραμμα διανυκτερεύσεων θα είναι το παρακάτω μάλλον:
Σεβίλλη 3 βράδια
Γρανάδα 3 βράδια
Μαδρίτη 4 βράδια
Και μένει άλλη μία διανυκτέρευση, πού αξίζει περισσότερο να γίνει στη Ρόντα ή στη Κόρδοβα?
Η Μαδρίτη δεν εξαντλείται σε 4 ημέρες, αλλά σίγουρα θα πάρεις μία καλή γεύση. Η Γρανάδα είναι απλά μαγική! Το Alhambra παραμυθένιο. Έχει πολύ ωραίο φαγητό και όμορφα μπαρ. Να προσέχεις λίγο στη Γρανάδα γιατί παίζουν αρκετοί-ες pickpockets. Φαντάζομαι ότι θα κάνει τρομερή ζέστη. Εγώ πήγα πέρυσι αρχές Οκτωβρίου με σανδάλια (βέβαια, έπαθα ένα σοκ, γιατί ταξίδεψα απευθείας για Βαρσοβία όπου χρειάζονταν 5 στρώματα ρούχων για να αντέξεις). Για τη διαμονή επίσης θα έχεις αρκετές οικονομικές αξιοπρεπείς επιλογές.
 

Soupia

Member
Μηνύματα
28
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Λέσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Γειά σας,

Φεύγω για 6 μέρες Ανδαλουσία. Θα συναντήσω τη φίλη μου στη Σεβίλλη και μετά έχουμε στη διαθεσή μας 6 ολόκληρες μέρες μέχρι να φύγουμε. Από μια πρώτη ματιά θέλω σίγουρα να επισκεφτω τη Γρανάδα. Θα μείνουμε φυσικά και στη Σεβίλλη απ'όπου θα φύγουμε κιόλας. Επίσης σκέφτομαι να νοικιάσουμε αμάξι από Σεβίλλη για να πάμε Γρανάδα ή οπου αλλού μας βγάλει ο δρόμος. Οπότε όποιος έχει να προτείνει οτιδήποτε που μπορούμε να κάνουμε αυτές τις 6 μέρες (ξέρω είναι πολύ λίγες) είναι ευπρόσδεκτος. Α ξέχασα να σας πώ φεύγω αύριο :). Ευχαριστώ
 

AngieP

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Iordania
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλημέρα σε όλους! Ετοιμάζω ένα τριήμερα τέλη Μάη στην Ανδαλουσία. Φτάνω Μάλαγα και φεύγω από Χερεζ και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουμε ήδη πάει Σεβίλλη και Γρανάδα και θέλαμε να δούμε κάτι επιπρόσθετο αυτή την φορά. Μετά την Μάλαγα θέλουμε μία μέρα να φτάσουμε μέχρι Γιβραλτάρ και την δεύτερη μέχρι Χερεζ. Καμία καλή πρόταση ως προς τί θα μπορούσαμε να δούμε και να κάνουμε σε αυτές τις δύο διαδρομές ή γύρω από αυτές θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτες. Επίσης οποια πρόταση για διαμονή θα ήταν κι αυτή πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ πολύ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα σε όλους! Ετοιμάζω ένα τριήμερα τέλη Μάη στην Ανδαλουσία. Φτάνω Μάλαγα και φεύγω από Χερεζ και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουμε ήδη πάει Σεβίλλη και Γρανάδα και θέλαμε να δούμε κάτι επιπρόσθετο αυτή την φορά. Μετά την Μάλαγα θέλουμε μία μέρα να φτάσουμε μέχρι Γιβραλτάρ και την δεύτερη μέχρι Χερεζ. Καμία καλή πρόταση ως προς τί θα μπορούσαμε να δούμε και να κάνουμε σε αυτές τις δύο διαδρομές ή γύρω από αυτές θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτες. Επίσης οποια πρόταση για διαμονή θα ήταν κι αυτή πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ πολύ
Τι να πάτε να κάνετε στο Γιβραλτάρ; Χαμένος χρόνος και ταλαιπωρία - κατά την προσωπική μου άποψη. Το μόνο που "αξίζει" (η εμπειρία της οδήγησης σε επικίνδυνο ανηφορικό δρόμο και η θέα) είναι ν' ανεβείτε στο βράχο μέχρι εκεί που επιτρέπεται.

Επειδή, όμως, ζητάς εναλλακτικές προτάσεις, δες αυτήν τη διαδρομή:

https://maps.google.com/maps/ms?msid=216130516381364170166.0004d9874ef4619130140&msa=0

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και με άπειρα πράγματα να δεις. Επισκεφθείτε το σπήλαιο Mijas, διανυκτερεύστε (αν έχετε περιθώριο - δεν κατάλαβα πόσες διαν/σεις έχετε) στη Ronda, συνεχίστε για Zahara και Grazalema και μέσω Arcos καταλήξτε στη Jerez. Τα Pueblos Blancos αξίζουν και με το παραπάνω.
 

AngieP

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Iordania
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω την διαδρομή..έλεγα μήπως κάναμε και κάποιο μέρος από την κόστα δε λους αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. για το Γιβραλτάρ μάλλον έχεις δίκιο το έχω ακούσει και από άλλους, απλά λέγαμε να κόψουμε την διαδρομή στην μέση μεταξύ Μάλαγας και Χερες αλλά θα δω και την διαδρομή που προτείνεις να κάνουμε τις στάσεις σε αυτήν.
 

geo70ath

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επειδη προκειται και εγω να παω ανδαλουσια τον Αυγουστο, μετα τις 15, ξερετε τι θερμοκρασιες παιζουν? Ευχαριστω
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Και γω Ανδαλουσια πλακα πλακα τον αυγουστο! τελος αυγουστου θα παω 2 μερουλες Μαλαγα, για μπανακι στην Μαλαγετα, να δουμε το Ροσαλεδα κλπ μετα στην παραμυθενια Ροντα (τελικα εκλεισα και διανυκτερευση εκει, στο hotel Arunda II, διπλα στο σταθμο των λεωφορειων.. γιατι ειναι εκπληκτικης ομορφιας πολη, και αποθημενο μου απο το 2009 που ηταν η τελευταια φορα που πηγα Ανδαλουσια), φαραγγι, ταπας στο Λετσουγιτα, και στα De Locos Tapas κλπ, μια μερα Νερχα να δουμε το Balcon de Europa, να κανουμε και καμια βουτια στην Playa Burriana (και να φαμε και τη..γιγαντια παεγια στο Chiringuito Ayo, ) και μετα μεσω Σεβιλλης στο αγαπημενο Καδιθ, επιστρεφοντας απο το 2008, και τις τοσες ομορφες αναμνησεις στην playa de la Victoria, στην παλια πολη, ποτακι στο El Pelicano με θεα τον Ατλαντικο, pescaito frito στην marisqueria/freiduria Las Flores κλπ... και τελος μια μερα Μαδριτη για ενα περασματακι απο museo del jamon, retiro, mercado de san miguel, sidreria el tigre del norte etc etc ..πριν την επιστροφη....
Σιγουρα θα εχει ζεστη, αλλα παραθαλασσια δεν ειναι τοσο ασχημα... πχ ειχα παει Σεβιλλη το 08 Ιουνιο και κοντεψα να λιποθυμησω... 40+ εδειχνε κοντα στον Χρυσο Πυργο στις οχθες του Γουαδαλκιβιρ... αντιθετα εχω παει Μαρμπεγια, Χερεθ (που δεν εχει θαλασσα!) και Καδιθ και ηταν υποφερτα και μαλιστα με δροσουλα... εγω μετα τις 20 παντως ελπιζω να πεσω σε δροσια, και να κανω και τα μπανακια μου.....
Παντως σεπτεμβρη περσι που ειχα παει Κουενκα και Μαδριτη....ελιωσα!!!
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
ψηλές!!!!:lol: περιπου οπως Ελλάδα
Σεπτεμβρη ειχε κατι 38 που ειχα λιωσει
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
με το κεφαλι στον ατλαντικο στην κοστα δε λα λουθ και στην μεσογειο, η μονη λυση... :p

(και μετα..παγωμενες κανιας σε οποιο...τσιρινγιτο η μπαλνεαριο βρητε διαθεσιμο στη παραλια !:D )
 

Olguita

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Περου
Και γω Ανδαλουσια πλακα πλακα τον αυγουστο! τελος αυγουστου θα παω 2 μερουλες Μαλαγα, για μπανακι στην Μαλαγετα, να δουμε το Ροσαλεδα κλπ μετα στην παραμυθενια Ροντα (τελικα εκλεισα και διανυκτερευση εκει, στο hotel Arunda II, διπλα στο σταθμο των λεωφορειων.. γιατι ειναι εκπληκτικης ομορφιας πολη, και αποθημενο μου απο το 2009 που ηταν η τελευταια φορα που πηγα Ανδαλουσια), φαραγγι, ταπας στο Λετσουγιτα, και στα De Locos Tapas κλπ, μια μερα Νερχα να δουμε το Balcon de Europa, να κανουμε και καμια βουτια στην Playa Burriana (και να φαμε και τη..γιγαντια παεγια στο Chiringuito Ayo, ) και μετα μεσω Σεβιλλης στο αγαπημενο Καδιθ, επιστρεφοντας απο το 2008, και τις τοσες ομορφες αναμνησεις στην playa de la Victoria, στην παλια πολη, ποτακι στο El Pelicano με θεα τον Ατλαντικο, pescaito frito στην marisqueria/freiduria Las Flores κλπ... και τελος μια μερα Μαδριτη για ενα περασματακι απο museo del jamon, retiro, mercado de san miguel, sidreria el tigre del norte etc etc ..πριν την επιστροφη....
Σιγουρα θα εχει ζεστη, αλλα παραθαλασσια δεν ειναι τοσο ασχημα... πχ ειχα παει Σεβιλλη το 08 Ιουνιο και κοντεψα να λιποθυμησω... 40+ εδειχνε κοντα στον Χρυσο Πυργο στις οχθες του Γουαδαλκιβιρ... αντιθετα εχω παει Μαρμπεγια, Χερεθ (που δεν εχει θαλασσα!) και Καδιθ και ηταν υποφερτα και μαλιστα με δροσουλα... εγω μετα τις 20 παντως ελπιζω να πεσω σε δροσια, και να κανω και τα μπανακια μου.....
Παντως σεπτεμβρη περσι που ειχα παει Κουενκα και Μαδριτη....ελιωσα!!!
ε...κανε και μια βουτιά σε Canios De Meca...κι ενα ποτακι μετα στο La jaima...μιας και θα φτασεις εκει κοντα...αξιζει!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom