Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
Βάλτε και καμιά διανυκτέρευση στην καημένη τη Μάλαγα!
Δε φτανει ο χρονος! Και απο ο,τι εχω ακουσει ειναι η πλεον αδιαφορη της ανδαλουσιας, τυπου η δεν πας καθολου ή πας μια εβδομαδα να πιασεις το vibe της ζωης της

Κάποια άποψη κάνεις;
 
Last edited by a moderator:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γιβραλταρ δεν θα πας;
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Οταν γυρισεις με το καλό γράψε μας την ιστορία του ταξιδιού σου !!!
Με ενδιαφέρει πολύ ένα ταξίδι ανδαλουσία !!
Να περάσεις καλά !!!!Καλό ταξίδι !!!!
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
Να 'σαι καλα!
Οχι Γιβραλταρ δεν αξιζει και οι μερες ειναι λιγες.
Τελικα το προγραμμα εχει ως εξης:
Granada 15-18 μεσημερι
Cordoba 18 βραδυ -19 βραδυ
Sevilla 20 πρωι -25 πρωι

Νοικιαζουμε αυτοκινητο εδω και
Ronda 25 μεσημερι -27 πρωι και τα pueblos blancos
Cadiz, Jerez, Tarifa και Nerja παραλιες απο 27-29
Αναχωρηση απο Mαλαγα 30/8
Καθαρες μερες 15

Υπαρχει καποιος να εχει κανει το αντιστοιχο ταξιδι να μου προτεινει κατι αλλο;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να 'σαι καλα!
Οχι Γιβραλταρ δεν αξιζει και οι μερες ειναι λιγες.
Τελικα το προγραμμα εχει ως εξης:
Granada 15-18 μεσημερι
Cordoba 18 βραδυ -19 βραδυ
Sevilla 20 πρωι -25 πρωι

Νοικιαζουμε αυτοκινητο εδω και
Ronda 25 μεσημερι -27 πρωι και τα pueblos blancos
Cadiz, Jerez, Tarifa και Nerja παραλιες απο 27-29
Αναχωρηση απο Mαλαγα 30/8
Καθαρες μερες 15

Υπαρχει καποιος να εχει κανει το αντιστοιχο ταξιδι να μου προτεινει κατι αλλο;
Θα μπορούσατε, εάν το ξενοδοχείο σας είναι στο κέντρο της Σεβίλης, να κόβατε μια μέρα απο κεί και να τη προσθέτατε κάπου αλλού, όπως στο τμήμα 27-29.

Η Μάλαγα πάντως έχει ένα περιποιημένο ιστορικό κέντρο και παραλιακό μέτωπο, όπως και ένα πλήθος μουσείων τέχνης (Picasso, Thyssen, CAC) και την πολύ γραφική Alcazaba.
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εγω πιστευω οτι οι 5 γεματες μερες στη Σεβιλλη ειναι πολλες.
Στα Cadiz ,jerez, tarifa και Nerja δινεις δυο μερες; Καλυτερα κοψε απο τη Σεβιλλη και δωστους 3.
Η Μαλαγα αξιζει ενα περασμα.
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
Πόσες μέρες στις παραλίες πόλεις δλδ λες; 2 Cadiz, 2 nerjA και τα πέριξ τους είναι αξιοπρεπή;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αν φας μια μερα απο τηΣεβιλλη και φυγεις απο τη Ροντα στις 26 θα εχεις 4 διανυκτερευσεις. Μια μπορεις να την κανεις στο cadiz περνοντας πρωτα απο jerez, την αλλη καπου κοντα στην tarifa , την 3η marbela και την 4η malaga περνωντας κι απο nerja.
Υποθετω οτι θα θελετε να κανετε και μπανιο ολες αυτες τις μερες, οποτε θα ειστε πιο ανετα.
 

milaber22

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα σας.
αν και διαφορετική εποχή από τις συνηθισμένες έφτασε ο χρόνος για το ταξίδι στην Ανδαλουσία.
Τα δεδομένα έχουν έχουν ως εξής
Αναχώρηση Κυριακή 07/12 με επιστροφή Παρασκευή 19/12.
Απογευματάκι Κυριακής άφιξη Σεβίλλη στην οποία και θα φιλοξενηθώ τα Σαββατοκύριακα σε φίλη.
Λόγω του η φιλοξενία μπορεί να γίνετε μόνο ΠΣΚ τις καθημερινές αποφάσισα αντί να μείνω Σεβίλλη σε ξενοδοχείο να επισκεφθώ και κάποιες άλλες πόλεις.
Δεδομένου επίσης του ότι θα νυχτώνει και νωρίς (το πολύ πρωινό ξύπνημα επίσης είναι δεδομένο για εμένα ειδικά στις εκδρομές) προτίμησα να συμπεριλάβω λίγους προορισμούς.
[/QUOTE]
Η Ronda είναι MUST
, θα πάς απο τη Marbella - μάλλον, θα μείνεις 2 βράδυα. TO ξενοδοχείο για να μείνεις εκεί είναι το Hotel San Gabriel (απέναντι απ'το Paradores) στην αρχή της γέφυρας - μόλις το δείς απ'έξω θα καταλάβεις γιατί. Δωμάτιο με παράθυρο στο χάος - φυσικά.

Hotel San Gabriel

Από τη Ρόντα, διασχίζεις τα περίφημα pueblos blancos για την Arcos de la Frontera. Στάσεις στη Zahara de la Sierra οπωσδήποτε, Grazalema και όπου αλλού σου αρέσει τελοσπάντων. Καταπληκτικές διαδρομές, χρώμα, ομορφιά και... δροσερότερη ατμόσφαιρα.

.[/QUOTE]

Ορμώμενος από το ανωτέρω post η επιλογή μου για την πρώτη βδομάδα ήταν η Ρόντα με διαμονή στο ανωτέρω ξενοδοχείο.
Η ενοικίαση αυτοκινήτου, έστω και αν θα ταξιδεύω μόνος, είναι μάλλον μονόδρομος ώστε να κερδίσω όσο περισσότερο χρόνο και να κάνω και κάποιες επισκέψεις σε γειτονικά χωριά.

Μόνος προβληματισμός το θέμα πάρκινγκ.

Δεύτερη εβδομάδα επίσκεψη Γρανάδα. Διαμονή Δευτέρα έως και Πέμπτη μεσημεράκι και επιστροφή Σεβίλλη. Εδώ λογικά το ταξίδι θα γίνει με τρένο.
Υπάρχει και σκέψη για μονοήμερη επίσκεψη σε Κόρδοβα, είτε αυθημερόν κατά την διαμονή Γρανάδα είτε να νοικιάσω αυτοκίνητο για την επιστροφή στην Σεβίλλη και να περάσω από Κόρδοβα επιστρέφοντας.

Πέρα από τα γνωστά από τουριστικούς οδηγούς μέρη για επίσκεψη οποιαδήποτε πρόταση είτε αφορά αξιοθέατο, μονοπάτι για χαλαρό περπάτημα, τοπίο για φωτογραφία, πρόταση για φαγητό ή/και χαλαρή βραδινή έξοδο είναι ευπρόσδεκτη (και το κύριο ζητούμενο της ανάρτησης μου).
Τέλος, πιστεύετε θα υπάρχει κάποιο θέμα αν γυρνάω συνεχώς με μια φωτογραφική στον ώμο και εκτός των τουριστικών κέντρων καθώς στα ταξίδια μου στις πόλεις μου αρέσει πολλές φορές απλά να περπατάω. Πρόσωπα βέβαια δεν φωτογραφίζω, εκτός από συναυλίες όπου μπορώ.
 
Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Στην Ανδαλουσία η ενοικίαση αυτοκινήτου επιβάλλεται!
Άλλωστε είναι και πολύ φθηνά. Βενζίνη επίσης.

Δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο να πάω Ρόντα και μετά να το γυρίζω πίσω και να πάρω τρένο για Γρανάδα. Με τίποτα.
Έχω γυρίσει από εκεί πριν από έναν μήνα και καλό είναι να τα δεις με τη μία και όχι να γυρίζεις στη Σεβίλλη.

Κόρδοβα μείνε έστω και μια νύχτα αν δεν σε παίρνει παραπάνω.

Μην χάσεις την Καδίθ αν μπορείς να πας. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!!!

Αντιθέτως, μην χάνεις πολύ χρόνο με τα Pueblos Blancos, τα γύρισα όλα αναζητώντας κάτι το wow... και δεν το βρήκα.... αντε το πολυ κανα 2-3 να δεις. Και μην σου πω πως τα πιο ωραία καθ εμε ήταν αυτά που δεν θεωρούνται και τουρστικά.
Εκείνα που είναι να πας αν θελεις το τουριστικό προϊόν και μόνο είναι η Grazalema και πες και Ζαχάρα, αλλά όντως τίποτα τόσο σπουδαίο.

Γραάδα που προκαλεί γλυκιά μελαγχωλία.... Όλοι λένε για Αλάμπρα, αλλά και το σπίτι του Λόρκα είναι ένα must, πέραν από τα υπόλοιπα.
Να πας να φας σε λαϊκες αγορές, και να χαθείς σε άσχετες γειτονιές.

Να κρεμάσεις και 15 κάμερες αν έχεις.....απόλυτη ασφάλια ένοιωθα.
Να μην πας Ταρίφα, είναι κατάσχημη.
Να νοικιάσεις ποδήλατο στ Σεβίλλη και να κάνεις βόλτες όλη την μέρα.
Να μην πας στο Κασα ντε λα Ρέι στη Ροντα, αλλά το μουσειο των Μπαντολέρο είναι πολύ ενδιαφέρον.
Να φας ουρά του ταύρου.
Και μην περιμένεις να συνεννοηθείς πολύ στα αγγλικά.

Καλά να περάσεις, η Ανδαλουθία είναι υπέροχη και θα σου μείνουν πολλά "χρουστούμενα" όπως και εμάς που δεν μας έφτασαν 2 μέρες.
 

milaber22

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το πήγαινε έλα Σεβίλλη δεν το γλυτώνω καθώς η φίλη μπορεί να με φιλοξενεί μόνο Σαββατοκύριακα. Καδίθ το είχα βάλει μετά από Ρόντα αλλά τελικά προτίμησα μια ακόμη διανυκτέρευση (Πέμπτη) η Ρόντα. Είτε για απλό άραγμα Παρασκευή στην Ρόντα είτε χαλαρή επιστροφή Σεβίλλη με στάσεις πχ Χέρεζ. Με την λογική του καλύτερα μια μέρα παραπάνω στην ίδια πόλη σκέφτομαι και να αφήσω εντελώς έξω την Κόρδοβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom