Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
προσπαθησε να βρεις θεση σε διαφορα τουρ που εχουν ηδη κλεισει θεσεις και μπορει να εχουν κενες..δεν ξερω τι διαφορετικα λες,εγω ειχα κλεισει 3 μηνες πριν και ηταν εισητηριο για αλαμπρα και τους κηπους που ειναι αχαστοι.Μην το καθυστερεις καθολου,οπου βρεις κλεισε..εμεις κατσαμε 3 βραδυα και βασικα καθομασταν σε μια πλατεια πισω απο τον καθεδρικο...εκει μαζευοντε ολοι..δεν ειναι μια τεραστια πολη.Ειναι ομως υπεροχη.!
 

tinapeis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γύρω Γύρω στην Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σοκότρα
Γειά και χαρά σας παίδες! Έκλεισα εισητήρια για ανδαλουσία 15 αυγούστου με 27!!! (Διάβασα οτι θα λιώσω με 40άρες, αλλά πιστεύω είμαι ψηλο-εκπαιδευμένος στη ζέστη των Χανίων)

Θα ήθελα τα φώτα σας και την έμπειρη γνώμη σας! Λοιποοόν!

  • Μάλαγα 1 βράδυ για ξεκούραση της πτήσης (15 φτάνω 9 το βράδυ και δε με βλέπω να προλαβαίνω να φύγω καπάκια :( )
  • Γρανάδα 3 βράδια-4 μέρες για περπάτημα εξερεύνηση κλπ (16/17/18/19)
  • Κόρδοβα 1 βράδυ (19/20)
  • Σεβίλλη 3 βράδια -4 μέρες (20/21/22/23)
  • Ρόντα 2 βράδια-3 μέρες (23/24/25)
και πίσω Μάλαγα 2 μέρες 2 βράδια (25/26) ----27 πετάω στις 6:45 ;/)

Εχω καποιες επιφυλάξεις καθώς διαβάζοντας αυτά που έχετε γράψει δεν με πολυψήνει να περάσω 3 βράδια μου στη Μάλαγα αλλά δυστυχώς είμαι δεσμευμένος με τα μέσα μεταφοράς αφού δεν ξέρω να οδηγώ!

Έχετε να προτείνετε hostels και καλές ώρες για να πάω απο το ένα μέρος στο άλλο;


Ακόμη είναι ρευστά τα πράγματα οπότε οτιδήποτε παρατήρηση έχετε θα βοηθήσει πολύ το σχεδιασμό μου, καθώς τα μόνα πράγματα που έχω κλείσει ειναι τα πηγαινέλα εισητήρια!

Ευχαριστώ για το χρόνο που πήρατε να το διαβάσετε, ελπίζω να απαντήσει κανείς :D
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ωωω πολλες μερες Ανδαλουσια μια χαρα.Ας πουμε οτι Μαλαγα λογω μεσων μεταφορας πρεπει να περασεις 3 νυχτες οκ ειναι μεγαλη πολη θα βρεις να κανεις κατι απο καμια μονοημερη για μπανιο εως μπαρακια και βολτες μεσα στην πολη.Τωρα στα υπολοιπα προσωπικα συμφωνω μονο στη Σεβιλλη,απο τις ωραιοτερες πολεις που εχω δει γενικα,πολυ καλος κοσμος τελειοτητα γενικα. Για Γραναδα πολλες μερες δεν χρειαζεται πραγματικα ωραια πολη δεν λεω αλλα μικρη.Ας πουμε μια μερα για Αλαμπρα,μια ακομη για βολτες και μια ακομα θα πηγαινα Kορδοβα χωρις διανυκτερευση ομως,πιστευω αρκει μια φουλ μερα στην πολη.Βασικα ειναι και πιο ευκολο να μην αλλαζεις hostel για μια μερα μονο.Τωρα Κορδοβα πας και απο Σεβιλλη επισης πανω κατω ιδια αποσταση νομιζω και λιγοπιο κοντα.Απο τη στιγμη που θα κατσεις τοσες μερες Ανδαλουσια βεβαια ειναι ευκαιρια να πας και Γιβραλταρ εστω για μια μερα.Δεν εχει τιποτα να σου πω την αληθεια αλλα ειναι εμπειρια να πας στο βραχο να βλεπεις Αφρικη απεναντι.Το κοστος ημερησιας εκδρομης απο Σεβιλλη ειναι λιγο μεγαλο αλλα απο τη στιγμη που θα πας Ροντα(δεν την εχω δει καθολου να σου πω)γιατι οχι να κανεις λιγα ακομα χιλιομετρα.Εννοειται δεν χρεαιζεται να μεινεις βραδυ εκει.Εναλλακτικα μπορεις να πας απο Σεβιλλη δυο μερες στο Φαρο Πορτογαλια.Καλη συγκοινωνια ομορφο μερος,2 ωρες μονο,αντε λιγο παραπανω.
 

tinapeis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γύρω Γύρω στην Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σοκότρα
Ωωω πολλες μερες Ανδαλουσια μια χαρα.Ας πουμε οτι Μαλαγα λογω μεσων μεταφορας πρεπει να περασεις 3 νυχτες οκ ειναι μεγαλη πολη θα βρεις να κανεις κατι απο καμια μονοημερη για μπανιο εως μπαρακια και βολτες μεσα στην πολη.Τωρα στα υπολοιπα προσωπικα συμφωνω μονο στη Σεβιλλη,απο τις ωραιοτερες πολεις που εχω δει γενικα,πολυ καλος κοσμος τελειοτητα γενικα. Για Γραναδα πολλες μερες δεν χρειαζεται πραγματικα ωραια πολη δεν λεω αλλα μικρη.Ας πουμε μια μερα για Αλαμπρα,μια ακομη για βολτες και μια ακομα θα πηγαινα Kορδοβα χωρις διανυκτερευση ομως,πιστευω αρκει μια φουλ μερα στην πολη.Βασικα ειναι και πιο ευκολο να μην αλλαζεις hostel για μια μερα μονο.Τωρα Κορδοβα πας και απο Σεβιλλη επισης πανω κατω ιδια αποσταση νομιζω και λιγοπιο κοντα.Απο τη στιγμη που θα κατσεις τοσες μερες Ανδαλουσια βεβαια ειναι ευκαιρια να πας και Γιβραλταρ εστω για μια μερα.Δεν εχει τιποτα να σου πω την αληθεια αλλα ειναι εμπειρια να πας στο βραχο να βλεπεις Αφρικη απεναντι.Το κοστος ημερησιας εκδρομης απο Σεβιλλη ειναι λιγο μεγαλο αλλα απο τη στιγμη που θα πας Ροντα(δεν την εχω δει καθολου να σου πω)γιατι οχι να κανεις λιγα ακομα χιλιομετρα.Εννοειται δεν χρεαιζεται να μεινεις βραδυ εκει.Εναλλακτικα μπορεις να πας απο Σεβιλλη δυο μερες στο Φαρο Πορτογαλια.Καλη συγκοινωνια ομορφο μερος,2 ωρες μονο,αντε λιγο παραπανω.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!! Γενικοτερα βρηκα σχετικα φτηνά χοστελ (γυρω στα 12-13 ευρω τη νυχτα) στις περισσοτερες πολεις και να σου πω απο μια πρωτη ματια τα εισητηρια τραινου για τη μια πολη στην αλλη ειναι πανακριβα, δλδ συμφερει μια νυχτα σε χοστελ παραπανω παρα διαδρομη!!! Μηπως ξερεις αν συμφερει καμια καλη εταιρεια λεωφορειων η τραινων που να εξυπηρετει αυτες τις πολεις; τα μεταφορικα ρε γμτ μου βγαινουν παραπανω απο τη διαμονη!!! Γιβραλταρ, καντιθ (το αργος της ισπανιας;) και χερεθ απο το ψαξιμο που εκανα δεν με πολυψησαν γιαυτο εβγαλα αυτο το κομματι της ανδαλουσιας απεξω. Καλη ιδεα η πορτογαλια, αλλα αυτη τη περιοδο η αποκει μερια δεν φλεγεται;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Αμα φλεγεται μεχρι να φτασεις,δε θα μεινει τιποτα...αλλωστε και η ισπανια φλεγεται...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η Ροντα ειναι πανεμορφη, αλλα μικρη. Αφου δεν θα υπαρχει αυτοκινητο για βολτα στα pueblos blankos ισως οι 3 μερες ειναι πολλες.
 

tinapeis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γύρω Γύρω στην Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σοκότρα
Η Ροντα ειναι πανεμορφη, αλλα μικρη. Αφου δεν θα υπαρχει αυτοκινητο για βολτα στα pueblos blankos ισως οι 3 μερες ειναι πολλες.
Όντως μια μονοήμερη στη ροντα θα ήταν αρκετή. Είμαι στη δεύτερη μέρα μεσημεράκι και τα έχω δει τα περισσότερα μέσα στη πόλη (πανέμορφη Όντως). Θα φύγω αύριο πρωί πρωί να δω παραπάνω μαλαγα. Μια ερώτηση ακόμη παίδες. Είχα ένα θεματακι με τη ταυτότητα μου Που την έχω σα μοναδικό ταξιδιωτικό έγγραφο όμως είναι αρκετά ταλαιπωριμενη και παλιά. Πέρασα τον έλεγχο από Αγγλία προς Ισπανία με λίγη πειθώ και όλα καλά!Είχα σκοπό να πάω στο υποπροξενειο στη Μαλαγα να ρωτήσω τι παίζει αλλά μόλις έμαθα ότι έκλεισε και πήγε στη Σεβίλλη μερικές μέρες πριν (γαμω τη τύχη μου). Η ερώτησή μου είναι Αν σας έχουν απορρίψει ποτέ πτήση εντός σενγκεν λόγω ταλαιπωριμενης ταυτότητας γιατί δε παίζει να ξαναγυρίσω Σεβίλλη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όντως μια μονοήμερη στη ροντα θα ήταν αρκετή. Είμαι στη δεύτερη μέρα μεσημεράκι και τα έχω δει τα περισσότερα μέσα στη πόλη (πανέμορφη Όντως). Θα φύγω αύριο πρωί πρωί να δω παραπάνω μαλαγα. Μια ερώτηση ακόμη παίδες. Είχα ένα θεματακι με τη ταυτότητα μου Που την έχω σα μοναδικό ταξιδιωτικό έγγραφο όμως είναι αρκετά ταλαιπωριμενη και παλιά. Πέρασα τον έλεγχο από Αγγλία προς Ισπανία με λίγη πειθώ και όλα καλά!Είχα σκοπό να πάω στο υποπροξενειο στη Μαλαγα να ρωτήσω τι παίζει αλλά μόλις έμαθα ότι έκλεισε και πήγε στη Σεβίλλη μερικές μέρες πριν (γαμω τη τύχη μου). Η ερώτησή μου είναι Αν σας έχουν απορρίψει ποτέ πτήση εντός σενγκεν λόγω ταλαιπωριμενης ταυτότητας γιατί δε παίζει να ξαναγυρίσω Σεβίλλη
Έγινε αντιγραφή του μηνύματος σου σε αυτό το θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%A4%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%9C-%CE%92%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1.15527/ ώστε να λάβεις περισσότερες απαντήσεις.
Τα μέλη παρακαλούνται να απαντήσουν σε αυτό το μήνυμα https://www.travelstories.gr/commun...ήριο-στη-Μ-Βρετανία.15527/page-10#post-669478 για το θεμα της ταυτότητας.
 

tinapeis

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γύρω Γύρω στην Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σοκότρα

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Το καλοκαιρι του 2019 θα βρεθω Ανδαλουσια για 6 μερες προερχομενος απο πενθημερο στη Λισσαβωνα. Θελω να δω Αλκαζαρ Σεββιλης Αλαμπρα Γραναδας και Μεζκιτο Κορδοβας. Φτανω Σεββιλη και φευγω απο Μαλαγα. Που πιστευτε πρεπει να κανω τις διανυκτερευσεις?Η πρωτη μου σκεψη ηταβ 4 μερες Σεββιλη και 2 Μαλαγα. Τωρα σκεφτομαι 3 Σεββιλη 1 Κορδοβα 2 Γραναδα και απο εκει λεωφορειο κατευθειαν για αεροδρομιο Μαλαγας. Οι μετακινησεις ου θα ειναι με δημοσια μεσα μεταφορας λεωφορεια ALSA και τρενα renfe
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το εκανα προπερσι.3 Γραναδα,2 Κορδοβα 4 Σεβιλλη.Αν το εκανα τωρα θα ηταν 2 Γραναδα,1 Κορδοβα και 4 Σεβιλλη.Πηγαμε Γραναδα με βραδυνο απο Βαρκελωνη,μετα Κορδοβα,ηταν καμποση ωρα θυμαμαι κι ηταν κι ενα μερος της διαδρομης με λεωφορειο λογω προβληματος..Απο κορδοβα για σεβιλλη ηταν αρκετα συντομα,Ειχαμε εκπτωτικη καρτα για τα τραινα.Αυτο που συστηνω ειναι σιγουρα να κλεισεις για αλαμπρα και κηπους χενεραλιφε (αχαστο)γιατι γινεται σφαγη.Υπεροχη και η Αλαμπρα της Σεβιλλης κι ο καθεδρικος βεβαια.Απο τις πιο ομορφες πολεις..Να περασεις ομορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom