Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
σας ευχαριστω πολυ! Γραναδα εγω θα ηθελα αλλα δυο φιλες μου που ειχαν παει μου εχουν πει οτι ειναι υποβαθμισμενη και μοιαζει με ελληνικη επαρχια παρατημενη, δεν ξερω αν ισχυει? Απο την αλλη εχω ακουσει και καλα, οποτε τη βαζω τελευταια στη λιστα, γιατι ακουω αντικρουομενα πραγματα. Καποιο μαστ μαστ απο Σεβιλλη που να ειναι αποσταση μιας ωρας περιπου, σε περιπτωση που τα βρουμε σκουρα με πολυωρες διαδρομες και θελησουμε μια μερα να ξεκουραστουμε και να κανουμε μια μινι αποδραση? Μας αρεσουν πολυ χωριουδακια γραφικα και μικρες πολεις, με την προυποθεση ομως να εχουν κινηση εκεινες τις μερες (δεν πειραζει να ειναι καποιο με λιγο κοσμο, απλως να μην ειναι νεκρα, οπως χωρια Γερμανιας κλπ).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
σας ευχαριστω πολυ! Γραναδα εγω θα ηθελα αλλα δυο φιλες μου που ειχαν παει μου εχουν πει οτι ειναι υποβαθμισμενη και μοιαζει με ελληνικη επαρχια παρατημενη, δεν ξερω αν ισχυει? Απο την αλλη εχω ακουσει και καλα, οποτε τη βαζω τελευταια στη λιστα,
Γελάει ο κόσμος με τις φίλες σου, με το συμπάθιο . Η πόλη έχει το κορυφαίο αξιοθέατο στην Ανδαλουσία, είναι φοιτητουπολη που σφύζει από ζωή κι είναι πανέμορφη και με εξαιρετική κουζίνα. Αδιανόητο για μένα να πάτε Ανδαλουσία και να μην πάτε στη Γρανάδα.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
σας ευχαριστω πολυ! Γραναδα εγω θα ηθελα αλλα δυο φιλες μου που ειχαν παει μου εχουν πει οτι ειναι υποβαθμισμενη και μοιαζει με ελληνικη επαρχια παρατημενη, δεν ξερω αν ισχυει? Απο την αλλη εχω ακουσει και καλα, οποτε τη βαζω τελευταια στη λιστα, γιατι ακουω αντικρουομενα πραγματα. Καποιο μαστ μαστ απο Σεβιλλη που να ειναι αποσταση μιας ωρας περιπου, σε περιπτωση που τα βρουμε σκουρα με πολυωρες διαδρομες και θελησουμε μια μερα να ξεκουραστουμε και να κανουμε μια μινι αποδραση? Μας αρεσουν πολυ χωριουδακια γραφικα και μικρες πολεις, με την προυποθεση ομως να εχουν κινηση εκεινες τις μερες (δεν πειραζει να ειναι καποιο με λιγο κοσμο, απλως να μην ειναι νεκρα, οπως χωρια Γερμανιας κλπ).
Σίγουρα είχαν πάει στη Γρανάδα και όχι κάπου αλλού;; Υποβαθμισμένη δεν τη λες και με ελληνική επαρχία παρατημένη δε μοιάζει σε καμία περίπτωση. Βασικά ούτε με ανεπτυγμένη ελληνική επαρχία μοιάζει, είναι απλά κλάσεις ανώτερη!! Και χωρίς να υπολογίζω καν την Αλάμπρα σε όλο αυτό..
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Γελάει ο κόσμος με τις φίλες σου, με το συμπάθιο . Η πόλη έχει το κορυφαίο αξιοθέατο στην Ανδαλουσία, είναι φοιτητουπολη που σφύζει από ζωή κι είναι πανέμορφη και με εξαιρετική κουζίνα. Αδιανόητο για μένα να πάτε Ανδαλουσία και να μην πάτε στη Γρανάδα.
Και γω αναρωτιεμαι γιατι εχω ακουσει καλα λογια...
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Σίγουρα είχαν πάει στη Γρανάδα και όχι κάπου αλλού;; Υποβαθμισμένη δεν τη λες και με ελληνική επαρχία παρατημένη δε μοιάζει σε καμία περίπτωση. Βασικά ούτε με ανεπτυγμένη ελληνική επαρχία μοιάζει, είναι απλά κλάσεις ανώτερη!! Και χωρίς να υπολογίζω καν την Αλάμπρα σε όλο αυτό..
Ειχαν παει πολυ παλια, ναι Γραναδα λενε. Αλλα λεει θυμουνται οτι ηταν χαλια. Τι να πω.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ειχαν παει πολυ παλια, ναι Γραναδα λενε. Αλλα λεει θυμουνται οτι ηταν χαλια. Τι να πω.
Χάλια και Γρανάδα δεν πάνε μαζί. Μόνο στην Αλάμπρα να πας που είναι σαν επίγειος παράδεισος θα εντυπωσιαστεις. Πραγματικά θα είναι αμαρτία να την παραλείψεις.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Χάλια και Γρανάδα δεν πάνε μαζί. Μόνο στην Αλάμπρα να πας που είναι σαν επίγειος παράδεισος θα εντυπωσιαστεις. Πραγματικά θα είναι αμαρτία να την παραλείψεις.
Tι στυλ εχει? Ειναι ορεινη πολη?
 

czan

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα στην αγαπημένη μου συντροφιά..Σχετικά καινούριο μέλος και είναι η 1η φορά που γράφω κάτι στο forum. Δεν είμαι και πολύ έμπειρος από ταξίδια στο εξωτερικό και θα ήθελα τη βοήθεια σας ώστε να καταρτίσω σωστά το πρόγραμμα μου στην επίσκεψη με τη γυναίκα μου στην Ανδαλουσία μέσα Μαρτίου . Τα σίγουρα δεδομένα είναι ότι φτάνουμε αεροπορικώς Σεβίλλη Παρασκευή 08:30 πρωϊ και φεύγουμε πάλι από Σεβίλλη Δευτέρα πολύ πρωϊ , οπότε έχουμε 3 μέρες για να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε με επίσκεψη σε 2 ή 3 το πολύ πόλεις : Σεβίλλη - Γρανάδα - Κόρδοβα . Διάβασα τα 2 θέματα σχετικά με την Ανδαλουσία , το παρόν αλλά και της Grerena "Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road"
Η μία σκέψη είναι με το που φτάσουμε αεροδρόμιο Σεβίλλης να φύγουμε για Γρανάδα (άφιξη≈12:00' ) , να δούμε Alhambra (και αν χρειάζεται απαραίτητα και κάτι ακόμα) και μετά να φύγουμε για Κόρδοβα (άφιξη≈19:00) όπου και θα διανυκτερεύσουμε ! Στην Κόρδοβα να δούμε το βραδάκι το ιστορικό κέντρο ή την εβραϊκή συνοικία και την άλλη μέρα Σάββατο πρωϊ τη Mezquita. Σάββατο προς το μεσημέρι να φύγουμε για Σεβίλη (άφιξη≈15:00) όπου και θα της αφιερώσουμε 1,5 μέρα .
Η 2η σκέψη είναι να γίνει ανάποδα το ταξίδι αυτό φεύγοντας για Κόρδοβα την Παρασκευή βλέποντας ίσως μόνο τη Mezquita και να φύγουμε για Γρανάδα κάνοντας εκεί τη δ/σ και την άλλη μέρα να δούμε Alhambra. Σάββατο μεσημέρι να φύγουμε για Σεβίλλη .
Η 3η σκέψη είναι να επισκεφτούμε 2 πόλεις και όχι 3 , ώστε να αφιερώσουμε πιο πολύ χρόνο στη Σεβίλλη που είναι και ο βασικός σκοπός του ταξιδιού μας.
Στο παραπάνω πρόγραμμα θα ήθελα να σας ρωτήσω :
1)Σε ποια πόλη αξίζει να διανυκτερεύσουμε πλην της Σεβίλλης στην οποία θα θέλαμε να μείνουμε 2 βράδια?
2)Πιστεύετε ότι πρέπει να δω και τις 3 πόλεις και αν όχι ποια ν' αφαιρέσω?
3)Αν επιλέξουμε επίσκεψη και στις 3 πόλεις υπάρχει κάτι που πρέπει να δω οπωσδήποτε πλην Mezquita και Alhambra για τις οποίες θα ήθελα να μου πείτε και όσες ώρες επίσκεψης θα πρέπει να υπολογίζω?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Η βοήθεια σας θα είναι υπερπολύτιμη !
 

czan

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
"
Λοιπόν πήγα, είδα, γύρισα και είμαι εδώ να σας παραθέσω τις εντυπώσεις μου. Επειδή δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γράψω στο εγγύς μέλλον ιστορία, θα προσπαθήσω να καταγράψω περισσότερο χρήσιμες πληροφορίες στο παρόν ποστ.

Ενοικίαση αυτοκινήτου: Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να γυρίσεις την περιοχή, δεν έχω ψαχτεί με συγκοινωνίες καθόλου, όμως δεν είμαι σίγουρη αν σε όλα τα μέρη στα οποία καταφέραμε να πάμε με το γλυκούλι φιατάκι μας φτάνει κάποιο ΜΜΜ. Η ενοικίαση έγινε από την Centauro, με φουλ ασφάλιση όπως κάνουμε πάντα, και μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι. Έτυχε να την χρησιμοποιήσουμε 2 φορές σε αυτό το ταξίδι γιατί πριν πάμε Ανδαλουσία περάσαμε μια βδομάδα στη Μαγιόρκα, όπου για 6 μέρες με φουλ ασφάλιση και παραλαβή-παράδοση στην Palma, πληρώσαμε €192,00. Στην Ανδαλουσία κόστισε παραπάνω συνολικά λόγω αλλαγής αεροδρομίου παράδοσης από το αεροδρόμιο παραλαβής, το οποίο αν θυμάμαι καλά το κοστολογούσαν περίπου €160,00. Με λίγα λόγια από εμένα η Centauro είναι ένα μεγάλο ναι για όσους βρεθούν στην περιοχή."
Italitsa καλησπέρα. Μ΄ ενδιαφέρει (άπειρος με τα ενοικιαζόμενα στο εξωτερικό) να νοικιάσω αυτ/το στο αεροδρόμιο της Σεβίλλης με πλήρη ασφάλιση αλλά διαβάζοντας τα ψιλά γράμματα στο rentalcars έχω αγχωθεί λίγο... Το αυτοκίνητο γράφεις ότι είχε πλήρη ασφάλιση και τη χρησιμοποίησες 2 φορές? Τι ακριβώς εννοείς ? Επίσης, τα λεφτά της εγγύησης πότε σου επιστράφηκαν? Συμφέρει να την κλείσουμε από το imternet την πλήρη ασφάλιση? Το αυτοκίνητο ήταν το ίδιο που έκλεισες? Ότι άλλη πληροφορία έχεις-έχετε να μου δώσετε στο το πρέπει να προσέχουμε στη διαδικασία ασφάλισης είναι ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
"Italitsa καλησπέρα. Μ΄ ενδιαφέρει (άπειρος με τα ενοικιαζόμενα στο εξωτερικό) να νοικιάσω αυτ/το στο αεροδρόμιο της Σεβίλλης με πλήρη ασφάλιση αλλά διαβάζοντας τα ψιλά γράμματα στο rentalcars έχω αγχωθεί λίγο... Το αυτοκίνητο γράφεις ότι είχε πλήρη ασφάλιση και τη χρησιμοποίησες 2 φορές? Τι ακριβώς εννοείς ? Επίσης, τα λεφτά της εγγύησης πότε σου επιστράφηκαν? Συμφέρει να την κλείσουμε από το imternet την πλήρη ασφάλιση? Το αυτοκίνητο ήταν το ίδιο που έκλεισες? Ότι άλλη πληροφορία έχεις-έχετε να μου δώσετε στο το πρέπει να προσέχουμε στη διαδικασία ασφάλισης είναι ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντησή μου.

Αρχικά αυτό που γνωρίζω για τον ιστότοπο rentalcars είναι πως η φουλ ασφάλιση που λέει ότι σου παρέχει είναι μια δική τους ασφάλιση και όταν φτάσεις στο γκισέ της εκάστοτε εταιρείας με την οποία τελικά θα κλείσεις μέσω του rentalcars θα σου πουν ότι αυτή η ασφάλεια δεν σε καλύπτει και θα πρέπει να πληρώσεις πάλι αν επιθυμείς να έχεις ασφάλιση.

Οπότε γενικά εγώ αυτό που πάντα κάνω και προτείνω, είναι να κλείνω απευθείας από την εταιρεία ενοικίασης και όχι μέσω τρίτων (βλ. rentalcars). Στην Ανδαλουσία χρησιμοποιήσαμε την centauro και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Αυτό με τις 2 φορές μη σε μπερδεύει, καμία σχέση. Επειδή το ταξίδι μου είχε 2 σκέλη (Μαγιόρκα και Ανδαλουσία) χρειάστηκε να κάνω απλά 2 ενοικιάσεις. Και τις 2 τις έκανα με την centaurο. Και στις 2 διάλεξα να έχω πλήρη ασφάλιση.

Χονδρικά αυτό που παίζει με τις ενοικιάσεις είναι ότι ή επιλέγεις πλήρη ασφάλιση (και δεν παρακρατείται κάποιο ποσό στην πιστωτική σου κάρτα) ή πας χωρίς έξτρα ασφάλιση και οι εταιρείες δεσμεύουν κάποιο συνήθως όχι ευκαταφρόνητο ποσό στην πιστωτική σου κάρτα σαν εγγύηση και το οποίο σου επιστρέφουν λίγες μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου. Εγώ σαν ιδιοσυγκρασία επιλέγω πάντα να έχω πλήρη κάλυψη, γιατί αφενός έχω μικρό πιστωτικό όριο στην κάρτα μου αφετέρου άνθρωποι είμαστε, κάτι μπορεί να συμβεί, θέλω να έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιήσω την πιστωτική αν προκύψει κάποιο έξοδο που δεν έχω υπολογίσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@czan στις 3 μέρες που θα είσαι στην Ανδαλουσία, νομίζω ότι προλαβαίνεις να δεις τη Σεβίλλη και σε ημερήσια εκδρομη την Κόρδοβα.
Τα σχέδια που προτείνεις είναι πολύ κουραστικά γιατί η Γρανάδα είναι μακριά από τη Σεβίλλη.
Η Κόρδοβα επίσης εχει αρκετά να δεις που θέλεις 1 μέρα. Εκτός από το τζαμί έχει και ένα παλάτι με ωραίους κήπους κλπ
Η Σεβίλλη δεν είναι μικρή πόλη και είναι κρίμα να μην της αφιερώσεις τουλάχιστον 2 μέρες.
Υπολόγισε την πρώτη μέρα μέχρι να φτάσεις ξενοδοχείο και να τακτοποιηθείς έφτασε μεσημέρι...
 

czan

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντησή μου.

Αρχικά αυτό που γνωρίζω για τον ιστότοπο rentalcars είναι πως η φουλ ασφάλιση που λέει ότι σου παρέχει είναι μια δική τους ασφάλιση και όταν φτάσεις στο γκισέ της εκάστοτε εταιρείας με την οποία τελικά θα κλείσεις μέσω του rentalcars θα σου πουν ότι αυτή η ασφάλεια δεν σε καλύπτει και θα πρέπει να πληρώσεις πάλι αν επιθυμείς να έχεις ασφάλιση.

Οπότε γενικά εγώ αυτό που πάντα κάνω και προτείνω, είναι να κλείνω απευθείας από την εταιρεία ενοικίασης και όχι μέσω τρίτων (βλ. rentalcars). Στην Ανδαλουσία χρησιμοποιήσαμε την centauro και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Αυτό με τις 2 φορές μη σε μπερδεύει, καμία σχέση. Επειδή το ταξίδι μου είχε 2 σκέλη (Μαγιόρκα και Ανδαλουσία) χρειάστηκε να κάνω απλά 2 ενοικιάσεις. Και τις 2 τις έκανα με την centaurο. Και στις 2 διάλεξα να έχω πλήρη ασφάλιση.

Χονδρικά αυτό που παίζει με τις ενοικιάσεις είναι ότι ή επιλέγεις πλήρη ασφάλιση (και δεν παρακρατείται κάποιο ποσό στην πιστωτική σου κάρτα) ή πας χωρίς έξτρα ασφάλιση και οι εταιρείες δεσμεύουν κάποιο συνήθως όχι ευκαταφρόνητο ποσό στην πιστωτική σου κάρτα σαν εγγύηση και το οποίο σου επιστρέφουν λίγες μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου. Εγώ σαν ιδιοσυγκρασία επιλέγω πάντα να έχω πλήρη κάλυψη, γιατί αφενός έχω μικρό πιστωτικό όριο στην κάρτα μου αφετέρου άνθρωποι είμαστε, κάτι μπορεί να συμβεί, θέλω να έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιήσω την πιστωτική αν προκύψει κάποιο έξοδο που δεν έχω υπολογίσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Italitsa ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου . Επισκέφτηκα τη centauro στη Θεσνίκη και το έψαξα λίγο στο internet και συμφωνώ απόλυτα για την μεικτή-πλήρη ασφάλεια και την απευθείας συνεργασία με τις εταιρίες καθώς οι μεσάζοντες σου δημιουργούν μεγάλα γραφειοκρατικά θέματα σε περίπτωση που χρειαστείς να χρησιμοποιήσεις την πλήρη ασφάλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom