Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σεπτέμβριο αν όλα πάνε καλά είμαστε και εμείς για Ανδαλουσία για 2 βδομάδες.
Έως τώρα το πρόγραμμα μου λέει
Άφιξη Μάλαγα μεσημέρι και 2 βράδια στη πόλη.
Δευτέρα ροντα με διανυκτέρευση.
Μετά έχω κενό. Και εδώ ζητάω βοήθεια.
Με δεδομένο ότι οι 4 τελευταίες μέρες θα είναι Λισαβόνα και θέλω άλλες 2 η 3 διανυκτερεύσεις Σεβίλλη μένουν άλλες 4 μέρες. Που προτείνετε να πάμε; Για να κάνουμε και κανένα μπάνιο στον ωκεανό.
Καντιθ η φάρο- πορτιμαο;
Δηλαδή θα αφήσεις έξω την Γρανάδα και την Κόρδοβα; Για μένα δεν χάνονται, ειδικά η Γρανάδα.
Αν δεν σου βγαίνουν καλά οι μέρες κόψε μια από την Μάλαγα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Αρχικά ήταν για 2 μετακινήσεις. Το ότι κατάφερα να δεχθεί το πρόγραμμα αυτό είμαι χαρούμενος. Δε πιέζω περισσότερο την τύχη μου. Άρα μπορώ να βάλω μόνο μια τοποθεσία ακόμη. Με δυνατότητα για μπάνιο μια και δε θα πάμε κάπου το καλοκαίρι για μπάνιο
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αρχικά ήταν για 2 μετακινήσεις. Το ότι κατάφερα να δεχθεί το πρόγραμμα αυτό είμαι χαρούμενος. Δε πιέζω περισσότερο την τύχη μου. Άρα μπορώ να βάλω μόνο μια τοποθεσία ακόμη. Με δυνατότητα για μπάνιο μια και δε θα πάμε κάπου το καλοκαίρι για μπάνιο
Αν είναι έτσι, στην θέση σου, θα έβγαζα έξω την Ρόντα και θα πήγαινα Γρανάδα με 2 διανυκτερεύσεις τουλάχιστον.
Όσον αφορά τις παραλίες, ειδικά του ωκεανού, δεν τις έχω σε εκτίμηση. Θα κοιτούσα προς τις μεσογειακές, μάλλον. Αλλά αυτό είναι δικιά μου παραξενιά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αρχικά ήταν για 2 μετακινήσεις. Το ότι κατάφερα να δεχθεί το πρόγραμμα αυτό είμαι χαρούμενος. Δε πιέζω περισσότερο την τύχη μου. Άρα μπορώ να βάλω μόνο μια τοποθεσία ακόμη. Με δυνατότητα για μπάνιο μια και δε θα πάμε κάπου το καλοκαίρι για μπάνιο
Κοντά στη Γρανάδα έχει παραλίες.
Διάβασε αυτήν την ιστορία της @Grerena Ισπανία - Γνωστή ...και άγνωστη Ανδαλουσία και άλλα...by road
και ψάξε για Cabo de Gata (Αλμερία) που έχει φάει κόλλημα η @mikrh tsopana ;) (κι εγώ)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τις παραλίες λίγο έξω απ'την Κάντιθ τις βρίσκω αρκετά καλές, όπως πχ την playa de la victoria. Φυσικά από πίσω απ'την παραλία γίνεται χαμός από άθλια κτίρια, αλλά σε παραλιακό μέρος στην Ισπανία είναι συχνό φαινόμενο. Η Κάντιθ είναι και πολύ όμορφο μέρος για βόλτες.

Ρόντα και Γρανάδα είναι και τα δύο πολύ δυνατά. Απλά η Ρόντα είναι πιο ήσυχο μέρος, η Γρανάδα έχει πιο πολύ ζωντάνια. Συν ότι η Γρανάδα είναι απ'τις πόλεις που πολλά μαγαζιά διατηρούν το σύστημα με τα δωρεάν τάπας.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κοντά στη Γρανάδα έχει παραλίες.
Κοντά δε τις λες. Τουλάχιστον μια ώρα μακρυά είναι η θάλασσα.

και ψάξε για Cabo de Gata (Αλμερία)
Αν ξεπεράσεις το σοκ από τα απέραντα θερμοκήπια της περιοχής. Από την Γρανάδα δε είναι 2 ώρες μίνιμουμ απόσταση.

Ρόντα και Γρανάδα είναι και τα δύο πολύ δυνατά. Απλά η Ρόντα είναι πιο ήσυχο μέρος, η Γρανάδα έχει πιο πολύ ζωντάνια. Συν ότι η Γρανάδα είναι απ'τις πόλεις που πολλά μαγαζιά διατηρούν το σύστημα με τα δωρεάν τάπας.
Επίσης η Γρανάδα ως φοιτητούπολη έχει πολλές επιλογές για μπαράκια και νυχτερινή διασκέδαση.
Αααα και Alambra δεν έχει η Ρόντα!🏆
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Κατά τα λεγόμενα μάλλον θα βγάλω την ροντα για την Γρανάδα. Από τις περιγραφές μάλλον πάει για 3 βράδια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κοντά δε τις λες. Τουλάχιστον μια ώρα μακρυά είναι η θάλασσα.



Αν ξεπεράσεις το σοκ από τα απέραντα θερμοκήπια της περιοχής. Από την Γρανάδα δε είναι 2 ώρες μίνιμουμ απόσταση.
Δεν προτείνω να πηγαινοέρχεται.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
να ρωτησω κατι ακομη. τελικα θα μπει η γραναδα στο προγραμμα. ποτε ειναι καλυτερα να επισκεφτουμε την αλαμπρα; κυριακη- δευτερα ή τριτη-τεταρτη;
η αφιξη ειναι μαλαγα σαβατο απογευμα.
η μια σκεψη ειναι μενουμε μαλαγα 2 βραδυα και μετα γραναδα ή
φευγουμε κατευθιαν γραναδα και μετα επιστροφη μαλαγα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
να ρωτησω κατι ακομη. τελικα θα μπει η γραναδα στο προγραμμα. ποτε ειναι καλυτερα να επισκεφτουμε την αλαμπρα; κυριακη- δευτερα ή τριτη-τεταρτη;
η αφιξη ειναι μαλαγα σαβατο απογευμα.
η μια σκεψη ειναι μενουμε μαλαγα 2 βραδυα και μετα γραναδα ή
φευγουμε κατευθιαν γραναδα και μετα επιστροφη μαλαγα.
Εγώ θα έλεγα όχι Κυριακή. Για ποιες ημερομηνίες ακριβώς λες? Γενικά όχι σε αργίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom