Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Επανέρχομαι!
Έριξα μια ματιά στα εισιτήρια μεταξύ των πόλεων της Ανδαλουσίας (απλετος χρόνος λόγω πολυήμερης καραντίνας) και συναντώ αυτή την εικόνα:
2022-04-23.png

Aραγε, το reducida είναι για κάποιες κατηγορίες ανθρώπων? Το minima είναι για όλους αλλά χωρίς επιστροφή χρημάτων ? Ή και τα δύο δεν με αφορούν αφού δεν δικαιούμαι έκπτωση?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επανέρχομαι!
Έριξα μια ματιά στα εισιτήρια μεταξύ των πόλεων της Ανδαλουσίας (απλετος χρόνος λόγω πολυήμερης καραντίνας) και συναντώ αυτή την εικόνα: View attachment 392588
Aραγε, το reducida είναι για κάποιες κατηγορίες ανθρώπων? Το minima είναι για όλους αλλά χωρίς επιστροφή χρημάτων ? Ή και τα δύο δεν με αφορούν αφού δεν δικαιούμαι έκπτωση?
Μου κανει τρομερη εντυπωση που εχει πρωτα την minima και μετα τη reducida. Και τις δυο μπορεις να τις αγορασεις χωρις να δικαιουσαι καποια εκπτωση, απλα αλλαζουν τα προνομια. Με τη minima δε μπορεις ουτε να αλλαξεις την κρατηση σου σε μεταγενεστερο χρονο ουτε να την ακυρωσεις. Ειναι το φθηνοτερο εισιτηριο συνηθως γιατι, οπως λεει και το ονομα της, σου δινει τις ελαχιστες παροχες. Με τη reducida παλι μπορεις να αλλαξεις την κρατηση (αλλα οχι να την ακυρωσεις και να παρεις πισω τα χρηματα). Προφανως θα διαλεγα τη reducida, αφου (περιεργως) σου παρεχει κατι παραπανω και ειναι και φθηνοτερη.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Μου κανει τρομερη εντυπωση που εχει πρωτα την minima και μετα τη reducida. Και τις δυο μπορεις να τις αγορασεις χωρις να δικαιουσαι καποια εκπτωση, απλα αλλαζουν τα προνομια. Με τη minima δε μπορεις ουτε να αλλαξεις την κρατηση σου σε μεταγενεστερο χρονο ουτε να την ακυρωσεις. Ειναι το φθηνοτερο εισιτηριο συνηθως γιατι, οπως λεει και το ονομα της, σου δινει τις ελαχιστες παροχες. Με τη reducida παλι μπορεις να αλλαξεις την κρατηση (αλλα οχι να την ακυρωσεις και να παρεις πισω τα χρηματα). Προφανως θα διαλεγα τη reducida, αφου (περιεργως) σου παρεχει κατι παραπανω και ειναι και φθηνοτερη.

Επειδή είναι αντιστρόφως ανάλογη η τιμή των ωφελειών, λέω :κάτι δεν καταλαβαίνω και θα την πατήσω...
Ευχαριστώ !
 

rolkool

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα απο νεο μελος!

Σκεφτομαστε ταξιδι Ανδαλουσια, ζευγαρι, γυρω στο 2ο μισο του Σεπτεμβρη με πτηση απο Αθηνα.
Ιδανικα θα θελαμε να αφιερωσουμε γυρω στις 6-7 διανυκτερευσεις.

Τωρα σαν πλανο, εχουμε διαβασει εδω και σε διαφορα blogs οτι αξιζει να δεις κυριως Σεβιλλη, Ροντα, Κορδοβα, Γραναδα και Μαλαγα.

Η ενοικιαση οχηματος μπαινει στην εξισωση, αλλα ιδανικα δεν θα θελαμε να τρωμε την μιση μερα στο τιμονι, με οτι αυτο συνεπαγεται (ενδεχομενως να αφησουμε και καποιο μερος εκτος). Σιγουρα 2 διακυκτερευσεις θα τις θελαμε στην Σεβιλλη.

1) Τι θα προτεινατε απο πλευρας πολης αφιξης ή αναχωρησης?
2) Σε 6 μερες, απο οσα ανεφερα (ή και κατι ακομα που θα ταιραζε), ποια θα βαζετε στα must-see?
3) Απο ζεστη θα παλευεται τετοια εποχη?

Υ.Γ: Γενικα θα θελαμε να συνδυασουμε κατι μεταξυ sightseeing (τα παμε καλα με το περπατημα) αλλα και χαλαρων ωρων στους ρυθμους του καθε προορισμου.

Ευχαριστουμε εκ των προτερων
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
6-7 διανυκτερευσεις.
Σεβιλλη, Ροντα, Κορδοβα, Γραναδα και Μαλαγα.
Οι μέρες είναι λίγες. Ειδικά αν δεν έχετε αυτοκίνητο για μετακίνηση.
Προσωπικά θα έβγαζα την Μάλαγα έξω για κάποια άλλη φορά αν δεν μπορώ να αυξήσω τις διανυκτερεύσεις . Αλλιώς θα είναι ένα τρέξιμο χωρίς απόλαυση.
H Θερμοκρασία θα είναι 30-35.
Έχω φάει όμως στην Κόρδοβα την μια ημέρα 38 και την άλλη 25.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Καλησπέρα κι από εμένα, μόλις έκλεισα εισιτήρια για Μαλαγα μέσα Ιουνίου για 7 ουσιαστικά μέρες.. Η πτήση φτάνει περιπου 01:30 τη νύχτα και από εκεί φεύγουμε επίσης στις 2 τη νύχτα. Σκοπός μας είναι να νοικιασουμε αυτοκίνητο,μάλλον από malagacar μιας και το είδα με full insurance περίπου 190 ευρώ και για τις 7 μέρες και οι κριτικές είναι αρκετά καλές, και να φύγουμε για Γραναδα-Κορδοβα-Σεβιλλη-Γιβραλταρ και να γυρίσουμε παραθαλάσσια Μαλαγα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να κάνουμε αυτή την διαδρομή με αυτή την σειρά και πόσο να μείνουμε στο καθένα, τι αξίζει να δεις μέσα σε 7 μέρες, και το πιο βασικό που μας απασχολεί είναι το αυτοκινητο μιας και την τελευταία φορά που νοικιασαμε στην Ιταλία ήρθαν άπειρες κλήσεις για παραβάσεις τις οποίες και δεν καταλάβαμε ότι τις κάναμε και μετά διάβασα ότι είναι θέμα στην Ιταλία αυτο..υπάρχει κάτι τέτοιο αντίστοιχο θέμα και στην Ισπανία? Με το παρκάρισμα υπάρχει θέμα?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να τρέχει κάποιος στο Γιβραλτάρ. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μπει με ταυτότητα μετά το Brexit. Όσο αναφορά το αυτοκίνητο,αν ακολουθήσετε τις πινακίδες κυκλοφορίας με τα όρια ταχύτητας και παρκάρεις όπου επιτρέπεται,δεν έχεις θέμα.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να τρέχει κάποιος στο Γιβραλτάρ. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μπει με ταυτότητα μετά το Brexit. Όσο αναφορά το αυτοκίνητο,αν ακολουθήσετε τις πινακίδες κυκλοφορίας με τα όρια ταχύτητας και παρκάρεις όπου επιτρέπεται,δεν έχεις θέμα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα έχουμε και διαβατήριο μαζί αν και νομίζω ότι μπαίνεις και με ταυτότητα, περισσότερο το σκεφτήκαμε γιατι είναι αρκετά κοντά (συνολικά η διαδρομή που έχουμε δει είναι 10 ώρες οδήγηση μέσα σε 7 μέρες αν πάμε στα μέρη που ανέφερα πριν, που νομίζω είναι οκ δεν θα φάμε τις μισές μέρες στον δρόμο). Όσο για την οδήγηση εννοείται θα προσέχουμε τα όρια ταχύτητας κτλ, απλά και στην Ιταλία είχαμε το νου μας στην σήμανση και πέρα από μια κλήση την οποία την περιμέναμε γιατί γνωρίζαμε ότι έγινε η συγκεκριμένη παράβαση όλες οι υπόλοιπες κλήσεις που ήρθαν πραγματικά δεν κατάλαβαμε ποτέ έγιναν οι παραβάσεις αυτές σε σημείο να μπω να δω μήπως είναι κάποιο scam από τις εταιρείες ενοικίασης και διαπίστωσα ότι πολλοί είχαν την ίδια απορία με εμένα. Για αυτό μας αγχώνει λίγο η ενοικίαση αυτοκινήτου, μην αντιμετωπισουμε κάτι αντίστοιχο.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα έχουμε και διαβατήριο μαζί αν και νομίζω ότι μπαίνεις και με ταυτότητα, περισσότερο το σκεφτήκαμε γιατι είναι αρκετά κοντά (συνολικά η διαδρομή που έχουμε δει είναι 10 ώρες οδήγηση μέσα σε 7 μέρες αν πάμε στα μέρη που ανέφερα πριν, που νομίζω είναι οκ δεν θα φάμε τις μισές μέρες στον δρόμο). Όσο για την οδήγηση εννοείται θα προσέχουμε τα όρια ταχύτητας κτλ, απλά και στην Ιταλία είχαμε το νου μας στην σήμανση και πέρα από μια κλήση την οποία την περιμέναμε γιατί γνωρίζαμε ότι έγινε η συγκεκριμένη παράβαση όλες οι υπόλοιπες κλήσεις που ήρθαν πραγματικά δεν κατάλαβαμε ποτέ έγιναν οι παραβάσεις αυτές σε σημείο να μπω να δω μήπως είναι κάποιο scam από τις εταιρείες ενοικίασης και διαπίστωσα ότι πολλοί είχαν την ίδια απορία με εμένα. Για αυτό μας αγχώνει λίγο η ενοικίαση αυτοκινήτου, μην αντιμετωπισουμε κάτι αντίστοιχο.
Μαλλον μπηκατε σε ζωνες ZTL , υπαρχουν σχεδον σε ολες τις πολεις και χωρια.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Μαλλον μπηκατε σε ζωνες ZTL , υπαρχουν σχεδον σε ολες τις πολεις και χωρια.
Πολύ πιθανό και όντας τουρίστες να μην το πήραμε χαμπάρι , γνωρίζετε αν ισχύει κάτι αντίστοιχο και στην Ανδαλουσία ώστε να είμαστε λιγάκι πιο υπόψιασμενοι 😅
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Πολύ πιθανό και όντας τουρίστες να μην το πήραμε χαμπάρι , γνωρίζετε αν ισχύει κάτι αντίστοιχο και στην Ανδαλουσία ώστε να είμαστε λιγάκι πιο υπόψιασμενοι 😅
Ευτυχως οχι. Υπαρχουν οι καμερες για ταχυτητα στις εθνικες ,βεβαια
Α και μπλοκα με ρανταρ. Πληρωσα 150 € στο δρομο απο Ronda - Seville 😭
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Ευτυχως οχι. Υπαρχουν οι καμερες για ταχυτητα στις εθνικες ,βεβαια
Α και μπλοκα με ρανταρ. Πληρωσα 150 € στο δρομο απο Ronda - Seville 😭
Όπως εδώ πάνω κάτω..οπότε κυρίως προσοχή στην ταχύτητα θέλει, και μια ακόμα ερώτηση (ένα ένα τα σκέφτομαι), καταλύματα να ψάξω με πάρκινγκ? Να αποφύγω να μείνω κέντρο σε κάθε πόλη μιας και θα έχουμε αυτοκίνητο ώστε να παρκαρουμε πιο εύκολα και ίσως είναι και πιο οικονομικά το οποίο δεν θα μας χαλούσε καθόλου, ή αξίζει να μένουμε κεντρικά?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom