Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Όπως εδώ πάνω κάτω..οπότε κυρίως προσοχή στην ταχύτητα θέλει, και μια ακόμα ερώτηση (ένα ένα τα σκέφτομαι), καταλύματα να ψάξω με πάρκινγκ? Να αποφύγω να μείνω κέντρο σε κάθε πόλη μιας και θα έχουμε αυτοκίνητο ώστε να παρκαρουμε πιο εύκολα και ίσως είναι και πιο οικονομικά το οποίο δεν θα μας χαλούσε καθόλου, ή αξίζει να μένουμε κεντρικά?
Αν βρεις ξενοδοχειο με δωρεαν παρκινγκ καλως αλλιως μενεις εκτος και πληρωνεις παρκινγκ τις ωρες που θα εισαι στο κεντρο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Ένα tip για όσους οδηγούν στην Ισπανία. Υπάρχει ο νόμος του 7.
Και εξηγώ. Όταν το όριο ταχύτητας γράφει από 100 και πάνω, τα ραντάρ γράφουν αν ξεπεράσεις
το όριο κατά 7% Δηλαδή αν η πινακίδα γράφει 120 , εσύ πρέπει να τρέχεις μέχρι 128,4.
Με 128,5 την τρως.
Αν το όριο που γράφει η πινακίδα είναι κάτω από 100, τότε ισχύει το +7 χιλίομετρα.
Αν γράφει 50 τότε πας έως 57 Αν γράφει 60 , τότε έως 67.
Το όριο ταχύτητας στην εθνική οδό είναι 120 , εκτός αν υπάρχει διαφορετική σήμανση.
Δεν υπάρχει περίπτωση ψεύτικης καταγραφής, γιατί υπάρχει φωτογραφία, ώρα, τύπος του ραντάρ
και ημερομηνία τεχνικού ελέγχου του ραντάρ συν την πιθανή απόκληση του ραντάρ.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Εμείς θα κάνουμε το ίδιο ταξίδι , με τις ίδιες πτήσεις για 8 ημέρες (γεμάτες μέρες). Σε αυτή την περίπτωση μου φαίνεται πιο κουραστικό να έχω αυτοκίνητο και αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε λεωφορείο και τρένο, ανάλογα με τι βολεύει κάθε φορά και λαμβάνοντας υπ οψη το κατάλυμα να μην είναι μακριά απο τον αντίστοιχο σταθμό. Οι μετακινήσεις θα γίνονται τις ώρες της σιέστας. Μου φαίνεται πιο κουραστική και χρονοβόρα η διαδικασίας να οδηγώ σε πόλεις που δεν ξέρω και μάλιστα στο κέντρο , να πρέπει να βρώ πάρκινγκ, κλπ. Είμαι και λίγο παραπάνω αγχώδης όμως οπότε μπορεί να φταίει και αυτό...
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Εμείς θα κάνουμε το ίδιο ταξίδι , με τις ίδιες πτήσεις για 8 ημέρες (γεμάτες μέρες). Σε αυτή την περίπτωση μου φαίνεται πιο κουραστικό να έχω αυτοκίνητο και αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε λεωφορείο και τρένο, ανάλογα με τι βολεύει κάθε φορά και λαμβάνοντας υπ οψη το κατάλυμα να μην είναι μακριά απο τον αντίστοιχο σταθμό. Οι μετακινήσεις θα γίνονται τις ώρες της σιέστας. Μου φαίνεται πιο κουραστική και χρονοβόρα η διαδικασίας να οδηγώ σε πόλεις που δεν ξέρω και μάλιστα στο κέντρο , να πρέπει να βρώ πάρκινγκ, κλπ. Είμαι και λίγο παραπάνω αγχώδης όμως οπότε μπορεί να φταίει και αυτό...
Σίγουρα ένα άγχος θα υπάρχει, αλλά εγώ ηια παράδειγμα θα αγχωνομουν πιο πολύ να μην χάσω το τρένο κτλ και συνηθίζω να πηγαίνω από νωρίς και να περιμένω 😅 και μου αρέσει η ιδέα να σταματήσω κάπου στον δρόμο ή να αλλάξω διαδρομή τελευταία στιγμή για να δω κάτι που δεν είχα σκεφτεί..!πως έχετε σκοπό να μοιράσετε τις μέρες σας αν επιτρέπεται?
Θα πάτε διαφορετικές ημερομηνίες γιατί από ότι είδα Ιούνιο είχε Δευτέρα-Τρίτη και Πέμπτη-Παρασκευή πτήσεις αλλά ουσιαστικά είναι 7 γεμάτες μερες και όχι 8.. εμεις αν θυμάμαι καλα Δευτέρα φεύγουμε από εδώ αλλά πρακτικά φτάνουμε Τρίτη ξημέρωμα και Τρίτη ξημέρωμα πάλι γύρναμε οπότε ουσιαστικά είναι από Τρίτη μέχρι και Δευτέρα το ταξίδι
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Σίγουρα ένα άγχος θα υπάρχει, αλλά εγώ ηια παράδειγμα θα αγχωνομουν πιο πολύ να μην χάσω το τρένο κτλ και συνηθίζω να πηγαίνω από νωρίς και να περιμένω 😅 και μου αρέσει η ιδέα να σταματήσω κάπου στον δρόμο ή να αλλάξω διαδρομή τελευταία στιγμή για να δω κάτι που δεν είχα σκεφτεί..!πως έχετε σκοπό να μοιράσετε τις μέρες σας αν επιτρέπεται?
Θα πάτε διαφορετικές ημερομηνίες γιατί από ότι είδα Ιούνιο είχε Δευτέρα-Τρίτη και Πέμπτη-Παρασκευή πτήσεις αλλά ουσιαστικά είναι 7 γεμάτες μερες και όχι 8.. εμεις αν θυμάμαι καλα Δευτέρα φεύγουμε από εδώ αλλά πρακτικά φτάνουμε Τρίτη ξημέρωμα και Τρίτη ξημέρωμα πάλι γύρναμε οπότε ουσιαστικά είναι από Τρίτη μέχρι και Δευτέρα το ταξίδι
Θα πάμε 16-26/07/2022. Θα σου γράψω τις διανυκτερεύσεις.
1 Μάλαγα
2 Γρανάδα
1 Κόρδοβα
4 Σεβίλλη
1 Μάλαγα.
Εχεις δίκιο με το αυτοκίνητο. Και μείς αν θα νοικιάζαμε για παράδειγμα, μετά απο την Σεβίλλη θα περνάγαμε απο Ρόντα ή κάποια άλλη πόλη. Εννοείται θα ειναι ωραίο να μπορείς να σταματήσεις να πιείς έναν καφέ σε κάποιο μέρος που σου αρέσει στην διαδρομή.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Χαιρετίζω την ταξιδιοπαρέα λέμε και εμείς δύο ζευγάρια μετά απο δύο αναβολές λόγω πανδημίας να πάμε τον Οκτώβριο στην Ανδαλουσία για 9 ημέρες 8διανυκτερεύσεις με την Μαδρίτη μέσα λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το τουρ και σκεφτόμαστε να διανυκτερεύσουμε
3 βράδια Μαδρίτη
2 βράδια Σεβίλλη
1 βράδυ Μάλαγα
1 βράδυ Γρανάδα
και επιστρέφοντας για Μαδρίτη να διανυκτερεύσουμε στο Τολέδο
σύνολο 8 βραδιές Τι λέτε φίλοι μου ? Πάει ή δεν πάει ? Πάντως οι προτάσεις σας θα μου ε'ιναι χρήσιμες και όποιες αλλαγές στο πρόγραμμα θα μελετηθούν . Εμπειρίες ενοικιάσεων αυτοκινήτων και προτάσεις δεκτές
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Συμφωνώ με @panpan για Κορδοβα, πιο όμορφη και πιο βολικη η θέση σε σχέση με τις άλλες πόλεις.

Εγώ θα έκοβα και το 1 βράδυ από Μαδρίτη αν ο στόχος ήταν η Ανδαλουσία, σε 2 μέρες τα βλέπεις τα βασικά της (Μαδρίτης). Όχι ότι δεν αξίζει 3 μέρες, έχει πράγματα να κάνεις, αλλά η Ανδαλουσία είναι μεγάλη, θα της έδινα μια μέρα ακόμη.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ θα άφηνα τη Μαδρίτη για άλλο ταξίδι γιατί η πρόσβαση είναι εύκολη, ξαναπάς 3-4 μέρες άλλη φορά. Ανδαλουσία είναι πιο δύσκολο, θέλει αυτοκίνητο ή τρένο για να κατέβεις κάτω, έχει αποστάσεις και πάρα πολλά να δεις, π.χ. Κόρδοβα και Ρόντα που δεν είναι στο πρόγραμμά σου.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Εγώ προσωπικά θα άλλαζα την Μάλαγα με Κόρδοβα.
Και η δική μου ταπεινή άποψη είναι πως Κόρδοβα και Γρανάδα δεν χάνονται. Μια μέρα στην Κόρδοβα και δύο μέρες στη Γρανάδα, οπωσδήποτε.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εγώ θα άφηνα τη Μαδρίτη για άλλο ταξίδι γιατί η πρόσβαση είναι εύκολη, ξαναπάς 3-4 μέρες άλλη φορά. Ανδαλουσία είναι πιο δύσκολο, θέλει αυτοκίνητο ή τρένο για να κατέβεις κάτω, έχει αποστάσεις και πάρα πολλά να δεις, π.χ. Κόρδοβα και Ρόντα που δεν είναι στο πρόγραμμά σου.
Η Κόρδοβα και η Ρόντα δεν είναι στις διανυκτερεύσεις μας όμως σαν προορισμοί έχουν συμπεριληφθεί στα σχέδιά μας τώρα αν πιστεύεται οτι αξίζουν κάποια διανυκτέρευση δέχομαι προτάσεις, όπως είπε και ο πολυταξιδεμένος Pan-pan για αλλαγή Μάλαγας με Κόρδοβα.

Συμφωνώ με @panpan για Κορδοβα, πιο όμορφη και πιο βολικη η θέση σε σχέση με τις άλλες πόλεις.

Εγώ θα έκοβα και το 1 βράδυ από Μαδρίτη αν ο στόχος ήταν η Ανδαλουσία, σε 2 μέρες τα βλέπεις τα βασικά της (Μαδρίτης). Όχι ότι δεν αξίζει 3 μέρες, έχει πράγματα να κάνεις, αλλά η Ανδαλουσία είναι μεγάλη, θα της έδινα μια μέρα ακόμη.
Εμείς φθάνουμε μεσημέρι στην Μαδρίτη άρα θά έχουμε την μισή μέρα και δυο διανυκτερεύσεις μας φθάνουν ?νομίζεις?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Αν δεν έχετε σκοπό να πατε σε μουσεια σε 2 μερες αποκτάς αρκετα καλη εικονα Μαδριτης..Ιδανικά πιστευω είναι σιγουρα πόλη 4 ημερών αλλα προσαρμοζομαστε στα ταξιδια τι να κάνουμε.. Οσο για Ανδαλουσια συμφωνώ με τους πιο πάνω ότι η Κορδοβα ειναι πιο γραφικη και πιο ιδιαιτερη απο τη Μαλαγα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom