Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γεια σας.
Σκεφτομαστε να κλεισουμε 6 ημερες τον Ιούνιο για Μάλαγα. Θα ήθελα την γνώμη σας... Να κλεισουμε 2 μέρες Σεβίλλη και 4 μερες Μάλαγα μιας κι υπάρχουν πτησεις με την Aegean ή να κλεισουμε και τις 6 ημέρες Μάλαγα και να κανονίσουμε άλλη φορά για Σεβίλλη? Φυσικά θα εχουμε στο προγραμμα εκδρομές προς Ronda, Granada, Caminito del Rey κλπ..
Έχοντας πάει μόνο Σεβίλλη και Κόρδοβα στην Ανδαλουσία θα σου πρότεινα αυτά ακριβώς που σου προτείνει και ο Γιώργος πιο πάνω.
Η Σεβίλλη θέλει 2 τουλάχιστον γεμάτες μέρες για να πεις ότι την είδες και η Κόρδοβα βγαινει σε ημερήσια από Σεβίλλη ή ακόμα καλύτερα με μία διανυκτέρευση για να τη δεις νύχτα.
Το να ταξιδέψεις από Ελλάδα στην Ανδαλουσία για να μείνεις αραχτός σε θέρετρο με μέτριες θάλασσες το θεωρώ πεταμένα λεφτά... Εκτός βέβαια εάν σου αρέσει αυτός ο τρόπος διακοπών και κάνεις 5-6 ταξίδια το χρόνο και σου περισσεύουν πολλά λεφτά για χαλάρωση σε "εξωτικά" θέρετρα στην Ανδαλουσία...
Ο καθένας έχει το δικό του στυλ και περί ορέξεως ουδέν σχόλιο...
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Δύο μέρες Σεβίλλη, δύο μέρες Γρανάδα, 1 μέρα Βαλένθια και 1 Μάλαγα και αυτό χαριστικα, γιατί η πόλη δεν λέει τίποτα. Ότι αξίζει στην περιοχή είναι αυτά. Και νοίκιασε αμάξι για να τα προλάβεις όλα αυτά να τα δεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δύο μέρες Σεβίλλη, δύο μέρες Γρανάδα, 1 μέρα Βαλένθια και 1 Μάλαγα και αυτό χαριστικα, γιατί η πόλη δεν λέει τίποτα. Ότι αξίζει στην περιοχή είναι αυτά. Και νοίκιασε αμάξι για να τα προλάβεις όλα αυτά να τα δεις.
Πέρα απ'το ότι η Ανδαλουσία έχει πολλά μέρη που αξίζουν, που κολλάει η Βαλένθια σε ταξίδι στην Ανδαλουσία;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά τον Ιούνιο με 35 βαθμούς όποια-ος έχει όρεξη να τρέχει από πόλη σε πόλη αντί να απολαμβάνει ήλιο/θάλασσα ας το κάνει.
 

ritaki10

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Εγώ Ιούνιο στην Ανδαλουσία θα πήγαινα για μπάνια και διασκέδαση μόνο. Marbella ή Nerga κατά προτίμηση αλλά και Malaga (λόγω θέσης) ή Torremolinos που μπορεί οικιστικά να είναι λίγο χάλια όπως λέει ο φίλος @Yorgos αλλά έχει φοβερή διασκέδαση. Γενικά οι gay friendly προορισμοί έχουν εγγυημένα πολύ καλή διασκέδαση. Πάντως εκεί στις παραλίες κοντά θα ήμουν, άντε να πήγαινα μια ημερήσια Granada ή Ronda (ανάλογα με το που θα έμενα). Córdoba, Sevilla, Granada, Ronda θα τα άφηνα για άλλο ταξίδι εκτός Καλοκαιριού. Έτσι κι αλλιώς 6 μέρες για την Ανδαλουσία είναι πάρα πολύ λίγες, δεν μπορείς να τα δεις όλα
Η θάλασσα δεν μου λέει και κάτι.. Ζω σε νησί στην Ελλάδα. Όποτε και μια μέρα στο τέλος Μάλαγα για μπάνιο μου είναι αρκετό πιστευω.
 

ritaki10

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Έχοντας πάει μόνο Σεβίλλη και Κόρδοβα στην Ανδαλουσία θα σου πρότεινα αυτά ακριβώς που σου προτείνει και ο Γιώργος πιο πάνω.
Η Σεβίλλη θέλει 2 τουλάχιστον γεμάτες μέρες για να πεις ότι την είδες και η Κόρδοβα βγαινει σε ημερήσια από Σεβίλλη ή ακόμα καλύτερα με μία διανυκτέρευση για να τη δεις νύχτα.
Το να ταξιδέψεις από Ελλάδα στην Ανδαλουσία για να μείνεις αραχτός σε θέρετρο με μέτριες θάλασσες το θεωρώ πεταμένα λεφτά... Εκτός βέβαια εάν σου αρέσει αυτός ο τρόπος διακοπών και κάνεις 5-6 ταξίδια το χρόνο και σου περισσεύουν πολλά λεφτά για χαλάρωση σε "εξωτικά" θέρετρα στην Ανδαλουσία...
Ο καθένας έχει το δικό του στυλ και περί ορέξεως ουδέν σχόλιο...
Με τίποτα δεν θα μείνουμε αραχτοί στην παραλια. Εξάλλου μένουμε σε νησί στην Ελλάδα και έχουμε χορτάσει. Μας αρέσει να γυρνάμε τα μέρη που επισκεπτομαστε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Καλά τον Ιούνιο με 35 βαθμούς όποια-ος έχει όρεξη να τρέχει από πόλη σε πόλη αντί να απολαμβάνει ήλιο/θάλασσα ας το κάνει.
Να το λέει αυτό κάποιος που μένει στο βουνό ,να το καταλάβω. Αλλά ρε τριπάκια εσύ ζεις σε ένα από
τα καλύτερα μέρη της Ελλάδας, την Χαλκιδική (τον μισό χρόνο) με τα πεντακάθαρα νερά και
προτείνεις να πάει να αράξει στις παραλίες της κόστα ντελ σολ!
Και μάλιστα να κοπανιέται στα μπαράκια της περιοχής. Ήμαρτον! Πρώτη φορά πηγαίνει Ανδαλουσία
και έχει δίψα να δει καινούρια πράγματα. Αν ήταν να αράξει σε μια παραλία, πρέπει να κάνει 2+χιλιάδες χιλιόμετρα ;
35 βαθμοί μια χαρά είναι. Σορτσάκι, Τ σερτ και γύρα όλη μέρα. Αντε το πολύ ένα καπέλο και αντιηλιακό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να το λέει αυτό κάποιος που μένει στο βουνό ,να το καταλάβω. Αλλά ρε τριπάκια εσύ ζεις σε ένα από
τα καλύτερα μέρη της Ελλάδας, την Χαλκιδική (τον μισό χρόνο) με τα πεντακάθαρα νερά και
προτείνεις να πάει να αράξει στις παραλίες της κόστα ντελ σολ!
Και μάλιστα να κοπανιέται στα μπαράκια της περιοχής. Ήμαρτον! Πρώτη φορά πηγαίνει Ανδαλουσία
και έχει δίψα να δει καινούρια πράγματα. Αν ήταν να αράξει σε μια παραλία, πρέπει να κάνει 2+χιλιάδες χιλιόμετρα ;
35 βαθμοί μια χαρά είναι. Σορτσάκι, Τ σερτ και γύρα όλη μέρα. Αντε το πολύ ένα καπέλο και αντιηλιακό.
Όχι θα τρέχω από Γρανάδα στη Σεβίλλη από Κάντιθ στη Κόρδοβα μέσα στο λιοπυρι. Λάθος εποχή για αυτά...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να το λέει αυτό κάποιος που μένει στο βουνό ,να το καταλάβω. Αλλά ρε τριπάκια εσύ ζεις σε ένα από
τα καλύτερα μέρη της Ελλάδας, την Χαλκιδική (τον μισό χρόνο) με τα πεντακάθαρα νερά και
προτείνεις να πάει να αράξει στις παραλίες της κόστα ντελ σολ!
Και μάλιστα να κοπανιέται στα μπαράκια της περιοχής. Ήμαρτον! Πρώτη φορά πηγαίνει Ανδαλουσία
και έχει δίψα να δει καινούρια πράγματα. Αν ήταν να αράξει σε μια παραλία, πρέπει να κάνει 2+χιλιάδες χιλιόμετρα ;
35 βαθμοί μια χαρά είναι. Σορτσάκι, Τ σερτ και γύρα όλη μέρα. Αντε το πολύ ένα καπέλο και αντιηλιακό.
Πες στα βρε Χρυσόστομε!!!
Αν οι 35 βαθμοί είναι απαγορευτικοί για βόλτες στην Ανδαλουσία, τότε απορώ γιατί έρχονται στην Κρήτη, στην νότια Πελοπόννησο και στην Αθήνα οι Βόρειο Ευρωπαίοι που ο μέσος όρος στις χώρες τους το καλοκαίρι δεν ξεπερνάει τους 25 βαθμούς...
Απορώ πως επιζούν όλοι αυτοί που εξερευνούν με ζήλο και μέσα στο λιοπύρι τους αρχαιολογικούς χώρους της νότιας Ελλάδας και έρχονται για διακοπές στην Ελλάδα...
Εγώ πάντως επέζησα και Αύγουστο στη Ρώμη με 38° και στις Βρυξέλλες Ιούλιο επίσης με 38άρια για 2 μέρες...
Οι Έλληνες είμαστε αρκετά εξοικειωμένοι με καύσωνες και 40άρια, οπότε δε νομίζω ο Ιούνης στην Ανδαλουσία να είναι τόσο εφιαλτικός για περιηγήσεις...
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Καλά, ας ελπίσουμε για 35, γιατί εμείς πέρσι στην Σεβίλλη φτάσαμε τους 48 τουλάχιστον! Η Μάλαγα με αρκετούς βαθμούς πιο κάτω. Παρόλα αυτά πήγαμε Μάλαγα, Γρανάδα, Κόρδοβα και Σεβίλλη.
Εμένα η Μάλαγα (το κέντρο της) μου άρεσε και μάλιστα πολύ. Την Γρανάδα την λάτρεψα και ψαχνω ευκαιρία να ξαναπάω. Η Κόρδοβα ήταν πολύ γοητευτική με την Μεθκίτα να με αφήνει άφωνη παρά τα όσα είχα διαβάσει και δει. Η Σεβίλλη είναι πανέμορφη αλλα αισθάνομαι οτι δεν την κατάλαβα και θέλω να ξαναπάω σε άλλη όμως εποχή του χρόνου.
Η αλήθεια είναι οτι ήταν βάρβαρο να αλλάζεις πόλη και να κουβαλάς βαλίτσες κάθε τόσο. Εμείς βέβαια το κάναμε με λεωφορεία και τρένα που ανεβάζει τον βαθμό δυσκολίας. Απο την άλλη είχαμε περισσότερες μέρες. Τώρα που το σκέφτομαι με 6 βράδια ίσως να άφηνες κάτι απ΄εξω
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Παιδια γειά σας! Κλείσαμε εισιτήρια για Σεβίλλη από 21 με 29 Ιανουαρίου. Καταρχάς η εποχή είναι πολύ λάθος λόγω κρύου ή δεν υπάρχει πρόβλημα και θα το χαρούμε; Σας γράφω το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να μου πείτε τη γνώμη σας:
- 1η μέρα: φτάνουμε πολύ αργά στη σεβιλλη οπότε κατευθείαν ξενοδοχείο και ύπνο
- 2η μερα: Σεβίλλη
- 3η μέρα: Σεβίλλη
- 4η μέρα: Κορδοβα (με διανυκτερευση)
- 5η μέρα: Γραναδα
- 6η μέρα: Γραναδα
- 7η μέρα: Ξεκινάμε από Γραναδα, κάνουμε μια βολτα στη Μαλαγα, περνάμε από μαρμπελα και καταλήγουμε στη Ροντα όπου διανυκτερευουμε
- 8η μέρα: Ξεκινάμε από Ροντα, περνάμε από τα άσπρα χωριά (arcos de La Frontera κλπ) και καταλήγουμε στο Καντιθ όπου διανυκτερευουμε
- 9η μέρα: Μετάβαση στη Σεβίλλη και πτήση επιστροφής.

Πώς σας φαίνεται? Θα άλλαζατε κάτι? Κρίνεται σκόπιμο να έχουμε αυτοκίνητο όλες τις μέρες η στις πόλεις δεν χρειάζεται και καλύτερα να πάρουμε τρένο από σεβιλλη για κορδοβα και από κορδοβα για Γραναδα και να νοικιασουμε αυτοκίνητο τις 3 τελευταίες μέρες για τις διαδρομες στα χωριά? Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom