Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
231
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Πολύ ωραίο το πρόγραμμα σου. Φαίνεται πως μελετησες αρκετά. Δεν θα άλλαζα κάτι, Σεβίλλη και Γρανάδα θέλουν από 2 μέρες η κάθε πόλη για να τις χορτασεις. Ο καιρός είναι ρίσκο, βρέθηκα πέρσι αρχές Γενάρη και είχε 20 βαθμούς στην Ανδαλουσία. Το φυσιολογικό πάντως είναι κρύο και πιθανές βροχές. Αν έχει καλό καιρο, να το θεωρήσεις μεγάλη τύχη. Να ενοικιάσεις αυτοκίνητο για τις τρεις τελευταίες μέρες, ώστε να έχεις ευελιξία. Μην ξεχάσεις να κλείσεις εγκαίρως για Αλάμπρα, αν δεν το έκανες ήδη.
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Παιδια γειά σας! Κλείσαμε εισιτήρια για Σεβίλλη από 21 με 29 Ιανουαρίου. Καταρχάς η εποχή είναι πολύ λάθος λόγω κρύου ή δεν υπάρχει πρόβλημα και θα το χαρούμε; Σας γράφω το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να μου πείτε τη γνώμη σας:
- 1η μέρα: φτάνουμε πολύ αργά στη σεβιλλη οπότε κατευθείαν ξενοδοχείο και ύπνο
- 2η μερα: Σεβίλλη
- 3η μέρα: Σεβίλλη
- 4η μέρα: Κορδοβα (με διανυκτερευση)
- 5η μέρα: Γραναδα
- 6η μέρα: Γραναδα
- 7η μέρα: Ξεκινάμε από Γραναδα, κάνουμε μια βολτα στη Μαλαγα, περνάμε από μαρμπελα και καταλήγουμε στη Ροντα όπου διανυκτερευουμε
- 8η μέρα: Ξεκινάμε από Ροντα, περνάμε από τα άσπρα χωριά (arcos de La Frontera κλπ) και καταλήγουμε στο Καντιθ όπου διανυκτερευουμε
- 9η μέρα: Μετάβαση στη Σεβίλλη και πτήση επιστροφής.

Πώς σας φαίνεται? Θα άλλαζατε κάτι? Κρίνεται σκόπιμο να έχουμε αυτοκίνητο όλες τις μέρες η στις πόλεις δεν χρειάζεται και καλύτερα να πάρουμε τρένο από σεβιλλη για κορδοβα και από κορδοβα για Γραναδα και να νοικιασουμε αυτοκίνητο τις 3 τελευταίες μέρες για τις διαδρομες στα χωριά? Ευχαριστώ!
Ο καιρός συνήθως Σεββιλη είναι καλός ,εγώ είχα πάει τέλη Ιανουαρίου με αρχεσ Φλεβάρη και είχε 15 -17 βαθμούς. Θα έδινα μια ολόκληρη ημέρα -διανυκτέρευση στη Μαλαγα που είναι υπέροχη πόλη !!!
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Συμφωνώ με το πρόγραμμά σου. Η Μάλαγα και μένα μου άρεσε πολύ αλλα και από που να κόψεις μέρες να της δώσεις.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Επιπλέον των όσων έχουν γραφτεί σε αυτές τις 40 σελίδες για την Ανδαλουσία θα ήθελα να προσθέσω κάποια αγαπημένα μου μαγαζιά.
Στην Σεβίλλη το Mechela Arenal . Εχει ωραία sherry και καλή λίστα κρασιών, πολύ ευχάριστο περιβάλλον και πολύ νόστιμο φαγητό και γλυκά. Να πάρετε τις μισές μερίδες. (είναι χορταστικές και σε πολύ καλές τιμές).
Στην Γρανάδα, το πολυαγαπημένο reverso gastrobar. Δικό τους βερμούτ, πολύ φιλικό και κούλ περιβάλλον. Φοβερό σέρβις και τέλειο φαγητό. Απο τα καλύτερα βράδια της ζωής μου. Έτυχε? Νομίζω όχι. Ο κόσμος εκείνη την μέρα ήταν όλοι ντόπιοι.
Λίγο πιο πέρα ένα μικρό, τόσο δά καφενείο , το bar Marques. Με τοστάδες (φρυγανισμένο ψωμί που απλώνουν πάνω του διάφορα όπως μαρμελάδα, ντομάτα και λάδι, πατέ, τσορίθο) και καφέ για το πρωί και μπύρες και μεζέδες για αργότερα. Πάμφθηνα . Τόσο ευγενικοί άνθρωποι, τόσο απλά τα πράγματα, τόσο γεναιόδωρα ..
Στην Μάλαγα, Ενα ακόμα καφενείο. Το bar atenas . Aπλά τα πράγματα. Απλά , νόστιμα και φθηνά. bogadillos (σάντουιτς) και κάποια ακόμα πιάτα. Ρωτήστε τον ευγενικό νεαρό . Είναι σε πολύ κεντρικό σημείο και πολύ κοντά στην αγορά της Μάλαγα.
Προσθέτω και την churreria Casa Aranda. Παλαιομοδίτικο μαγαζί με churros. κάτι σαν τον κρίνο στην Αιόλου με τους λουκουμάδες
Είχαμε ακούσει διάφορα για το φαγητό στο μουσείο μοντέρνας τέχνης. Οκ καταλαβαίνω, αλλα παιδιά , δεν πεθαινες και απο καθαριότητα. Επίσης , υπάρχει και μια υπόγα μπροστά στην αγορά της Μάλαγα (Atarazana) που την συστήνουν όλοι antigua casa de guardia που έχει πολλά βερμούτ και σερυ. Οκ. πολύ γραφικό αλλά τέτοια βρώμα δεν έχω ξαναδεί. και μέσα και έξω. Απέξω έπρεπε να κλείσεις μύτη για να περάσεις, και μέσα , δεν είχες που να ακουμπήσεις . Χυμένα ζουμιά απο τα βερμούτ παντού.
Τέλος , μία αντιπρόταση. Για μένα , ότι και να σας πούν, ότι και να διαβάσετε, κι ας το προτείνουν όλοι ανεξαιρέτως, μην κάνετε το λάθος και πάτε στο el Pimpi. Φαντάζομαι αυτό είναι που λένε καραtourist trap. Ο Μπαιρακτάρης μπροστά του είναι μικρό, αυθεντικό και παθιασμένο με το κίνημα slow cooking μαγαζάκι.
 
Last edited:

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Κανονικά θα έπρεπε να διαβάζω τώρα τα Ισπανικά μου, αλλα μιας και τα φόρτωσα όλο το Σαββατοκύριακο στον κόκκορα και μιας και με συνεπήραν οι μνήμες θα ήθελα να προσθέσω και μερικές ακόμα σκέψεις μου για κάποια πράγματα που δεν έχουν νομίζω πολυσυζητηθεί.
Στην Σεβίλλη θα έλεγα να μην παραλείψετε να πάτε στο μουσείο καλών τεχνών. Είναι πολύ ωραίο το κτίριο και έχει πολλούς ωραίους πίνακες. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση οτι ήταν δωρεάν. Η εκκλησία που μου άρεσε ήταν η Divino Salvador. Η γειτονιά που με γοήτευσε περισσότερο ήταν ή Τριάνα.
Στην Γρανάδα, μου άρεσε , το αρχαιολογικό τους μουσείο , το οποίο είναι πολύ προσεγμένο , μικρό και έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Με ένα κοινό εισιτήριο επισκέπτεσαι και ένα λουτρό και κάποια ακόμα αξιοθέατα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.467
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη Σεβίλλη για μένα είναι απίθανο το Αρχείο των Ινδιών, αν επικοινωνήσεις και νωρίτερα μπορούσες (ίσως μπορείς ακόμη) να έχεις πρόσβαση σε αυθεντικά έγγραφα. Για τζάνκηδες της εποχής των "ανακαλύψεων" αυτά, μόνο για χαρντκορίλες.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Στη Σεβίλλη για μένα είναι απίθανο το Αρχείο των Ινδιών, αν επικοινωνήσεις και νωρίτερα μπορούσες (ίσως μπορείς ακόμη) να έχεις πρόσβαση σε αυθεντικά έγγραφα. Για τζάνκηδες της εποχής των "ανακαλύψεων" αυτά, μόνο για χαρντκορίλες.
Ευτυχώς το είχα διαβάσει που το ανέφερες σε παλιότερο πόστ.. Εκπληκτικό και το κτίριο!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
Πάντα ήθελα να πάω προς τα εκεί - τελικά κλείστηκε με aegean τον Ιούνη (2-6) προς και από Μάλαγα. Λίγες οι ημέρες πολλά τα μέρη.. θα έχω 4 γεμάτες ημέρες καθώς η πτήση της επιστροφής είναι 02:00 το πρωί.

Πλάνο :
Αφιξη Μάλαγα, διανυκτέρευση αναγκαστικά (άφιξη 01:00 το βράδυ). 1η ημέρα κάποιες ώρες στην Μάλαγα να την δούμε και φύγαμε για Γρανάδα.

Διανυκτέρευση Γρανάδα, το επομενο πρωί alhabra και μετά φύγαμε για Σεβίλλη.

Σεβίλλη δύο διανυκτερεύσεις και στον δρόμο της επιστροφής για Μάλαγα πάμε για κάποιες ώρες στην ronda.

Παραειναι ζορικο ;

Οι εναλλακτικές είναι να αφήσω εντελώς την Μάλαγα η να ξεχάσω πως γίνονται όλα και να αφησω για άλλη φορά Γρανάδα η Σεβίλλη

Τι λέτε ;
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Πάντα ήθελα να πάω προς τα εκεί - τελικά κλείστηκε με aegean τον Ιούνη (2-6) προς και από Μάλαγα. Λίγες οι ημέρες πολλά τα μέρη.. θα έχω 4 γεμάτες ημέρες καθώς η πτήση της επιστροφής είναι 02:00 το πρωί.

Πλάνο :
Αφιξη Μάλαγα, διανυκτέρευση αναγκαστικά (άφιξη 01:00 το βράδυ). 1η ημέρα κάποιες ώρες στην Μάλαγα να την δούμε και φύγαμε για Γρανάδα.

Διανυκτέρευση Γρανάδα, το επομενο πρωί alhabra και μετά φύγαμε για Σεβίλλη.

Σεβίλλη δύο διανυκτερεύσεις και στον δρόμο της επιστροφής για Μάλαγα πάμε για κάποιες ώρες στην ronda.

Παραειναι ζορικο ;

Οι εναλλακτικές είναι να αφήσω εντελώς την Μάλαγα η να ξεχάσω πως γίνονται όλα και να αφησω για άλλη φορά Γρανάδα η Σεβίλλη

Τι λέτε
Θα έλεγα, τραβηγμένο το πρόγραμμα. Η Γρανάδα αδικείται κατά την γνώμη μου με μία βραδιά. Εγώ μάλλον στην θέση σου θα έκανα Γρανάδα, Κόρδοβα και λίγο απο Μάλαγα ή κάτι άλλο κοντά τους. Αυτό το λέω, θεωρώντας πως η Ανδαλουσία το θέλει το ρεχάτι της. Να πιείς καμιά μπύρα, κανα βερμούτ...
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Γειά σας παιδια! Σε λίγες μέρες πλησιάζει το ταξίδι μας στην Ανδαλουσία και είχα την εξής απορία: Έχει πάει κανείς στο χωριό Setenil de Las Bodegas και αν ναι, αξίζει? Διάβασα μέσα στις σελίδες του thread και Zahara και Grazalema στην γύρω περιοχή αλλά το συγκεκριμένο χωριό νομίζω δεν το ανέφερε κάνεις. Ψάχνοντας όμως στο Google maps μου φάνηκε ενδιαφέρον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom