Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Καλησπερα,εχω γραψει αλλη μια φορα για ενα ταξιδι που προγραμματιζω για τον αυγουστο..αρχικα ηταν να πας με μια φιλη αλλα αποδειχθηκε πως τελικα θελαμε διαφορετικα πραγματα,, εμενα μου αρεσει να ταξιδευω με ενα σακο σε απλα ξενοδοχεια και γενικα να λιωνω με ενα χαρτη ετσι ωστε να δω οσα περισσοτερα μερη γινεται ...εκεινη ηθελε χλιδατα ξενοδοχεια και πολυ τουριστικο προορισμο .. οποτε το διαλυσαμε (παλι καλα πριν το ταξιδι!!)
τελοσπαντων τελικα αποφασισα να επισκευτω για 15 ημερες την ανδαλουσια και λιγες μερες την βαρκελωνη ..εχω κλισει εισητηρια το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω τις διαδρομεσ .. τα οικονομικα μου δεν μου εοιτρεπουν ενοικιαση αυτοκινητου για τοσες μερες ξερω οτι θα φτασω γραναδα και οτι σιγουρα θελω να δω το γιβραλταρ!! αλλα και παραλιες!! στο site δεν βρηκα θεμα για ανδαλουσια .. μηπως εχει παει καποιος?
ψαχνω να βρω λεωφορεια τρενα ,αποστασεις..αλλα δεν βρισκω ακρη:(
μια βοηθεια!!!!!!!
ευχαριστω:lol:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Καλησπερα,εχω γραψει αλλη μια φορα για ενα ταξιδι που προγραμματιζω για τον αυγουστο..αρχικα ηταν να πας με μια φιλη αλλα αποδειχθηκε πως τελικα θελαμε διαφορετικα πραγματα,, εμενα μου αρεσει να ταξιδευω με ενα σακο σε απλα ξενοδοχεια και γενικα να λιωνω με ενα χαρτη ετσι ωστε να δω οσα περισσοτερα μερη γινεται ...εκεινη ηθελε χλιδατα ξενοδοχεια και πολυ τουριστικο προορισμο .. οποτε το διαλυσαμε (παλι καλα πριν το ταξιδι!!)
τελοσπαντων τελικα αποφασισα να επισκευτω για 15 ημερες την ανδαλουσια και λιγες μερες την βαρκελωνη ..εχω κλισει εισητηρια το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω τις διαδρομεσ .. τα οικονομικα μου δεν μου εοιτρεπουν ενοικιαση αυτοκινητου για τοσες μερες ξερω οτι θα φτασω γραναδα και οτι σιγουρα θελω να δω το γιβραλταρ!! αλλα και παραλιες!! στο site δεν βρηκα θεμα για ανδαλουσια .. μηπως εχει παει καποιος?
ψαχνω να βρω λεωφορεια τρενα ,αποστασεις..αλλα δεν βρισκω ακρη:(
μια βοηθεια!!!!!!!
ευχαριστω:lol:
Πέρισυ έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι και σου παραθέτω ορισμένες διευθύνσεις που μπορούν να σε βοηθήσουν.:
Estaci
Autobuses Portillo - autocares buses transporte de pasajeros Costa del Sol M
Επίσης πιο βόρεια (προς Αλμέρια )υπάρχει ένα χωριό που γύρω του υπάρχουν καουμπόικα χωριά και ινδιάνικο καταυλισμοί.Στην ουσία αποτελούν παλιά κινηματογραφικά στούντιο όπου γυρίστηκαν τις δεκαετίες 60 και 70 διάφορα καουμπόικα έργα (κυριότερα του Σέρτζιο Λεόνε): WESTERN LEONE
Fort Bravo Tabernas theme parks Almeria. Almeria Directory
Oasys, Western Theme Park of Tabernas Desert-Almer
Επίσης μιάς και θα είσαι στην περιοχή μην ξεχάσεις να επισκεφθείς το Ανδαλουσιανό χωριό Ρόντα (Ronda) Ronda - Tourism of Ronda είναι υπέροχο.
Οφείλω ΄ομως να σε προειδοποιήσω ότι τον Αύγουστο ο θερμοκρασίες στην περιοχή συχνά ξεπερνούν τους 40 βαθμούς :( και ότι οι παραλίες της περιοχές δεν συγκρίνονται με τίποτα με τις μέσες παραλίες της Ελλάδας (αλλά έχουν σχετικά καλή νυκτερινή ζωή ).
Αν χρειαστείς επιπρόσθετες πληροφορίες μην διστάσεις να επικοινώνησεις μαζί μου .:D
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
επιβεβαιώνω τουμπιώτη. θερμοκρασίες ιδιαίτερα υψηλές. φαντάσου 7 το απόγευμα να έχει στην γρενάδα 40 βαθμούς. στην γρενάδα θα βρείς φθνό κατάλυμα. εγώ έκλεισα ξενοδοχείο κόσμημα με 60 ευρώ το δίκλινο ( το σαράϊ). από σεβίλη τόσο η μάλαγα όσο και η γρενάδα είναι κοντά. με αυτοκίνητο έκανα περίπου μιάμισυ ώρα άντε βαριά 2. στην γρενάδα για να επισκεφτείς το περίφημο αραβικό κάστρο αν μπορείς κάνε κράτηση. εμείς την πάθαμε, δεν προλάβαμε να κόψουμε έγκαιρα εισητήριο και δεν μπορέσαμε να μπούμε μέσα. στην μάλαγα δεν μπορώ να πως ότι εντυπωσιάστηκα. δεν βρήκα το αναδαλουσιανό που έχουν άλλες περιοχές (κόρδομπα, σεβίλη, γρενάδα κλ.π.) μία σχετικά σύγχρονη πόλη με απίστευτη κυκλοφοριακή συμφόρηση.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για τις διαδρομες με τρενο κοιτα : http://www.renfe.es/ ,ισπανικα δε ξερω αν γνωριζεις,αν οχι τοτε πηγαινε στη σελιδα και κατω αριστερα λεει: seleccione su idioma και εκει θα βρεις τα αγγλικα!

Για Γραναδα τωρα πρεπει να κλεισεις εισητηρια : http://www.servicaixa.com/nav/landings/es/mucho_mas/alhambra/alhambra.html?CODIUSU=P055AL07


Τωρα Gibraltar δε ξερω τι σε κανει να πας εκει,εμενα δε μου αρεσε καθολου,αλλα κρατα διαβατηριο γιατι κανουν ελεγχο με το που μπαινεις και αν δε κανω λαθος δεχονται ευρω και αν πας με αυτοκινητο,η οδηγηση γινεται οπως στην Ισπανια και οχι οπως στην Αγγλια. Αν δε κανω λαθος η latimania μενει εκει αρα περισσοτερες πληροφοριες μπορει να σου δωσει απο οτι εγω!

Τωρα απο χωρια δε πρεπει να χασεις απο την επαρχια της Μαλαγας: Ronda και Mijas. Αν δεν εχεις αυτοκινητο δε ξερω αν παει το λεωφορειο,υποθετω πως ναι.
 
Last edited by a moderator:

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
xilia sugnomi pou grafo me agglikous xaraktires alla edo sto net kafe pou eimai dn exei ellinikous. Nai meno sto gibraltar k an thes steile mou pm. axx dn einai tosooo xaliaaa... apla i andalucia kai genika i ispania einai klasis anoteri apo auto to mikro kratidiooo..
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους ,πραγματικα δεν το περιμενα πως θα βρω καποιον να με βοηθησει !!
τα χωρια που μου ειπατε πρεπει να ειναι καταπληκτικα !! θα παω οπωσδηποτε ..για την ζεστη το γνωριζα αλλα δυστηχως μονο τωρα μου δινεται η ευκαιρια να φυγω απο την δουλεια μου και η ανδαλουσια ειναι απο τα μερη που ηθελα παντα να παω!!
ειμαι στην φαση που ψαχνω να βρω εταιριες ςνοικιασης αυτοκινητου μηπως και υπαρχει καποια φτηνη προσφορα εστω για λιγες μερες!!
αλλη μια απορια :rolleyes: επειδη θα ειμαι μονη μου πιστευω πως δεν ειναι επικυνδινα ??!!εχω ξαναπαει μονη στην ταυλανδη και δεν μου ετυχε τιποτα περιεργο , φανταζομαι πως εκει αφου ειναι και ευρωπη ..
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους ,πραγματικα δεν το περιμενα πως θα βρω καποιον να με βοηθησει !!
τα χωρια που μου ειπατε πρεπει να ειναι καταπληκτικα !! θα παω οπωσδηποτε ..για την ζεστη το γνωριζα αλλα δυστηχως μονο τωρα μου δινεται η ευκαιρια να φυγω απο την δουλεια μου και η ανδαλουσια ειναι απο τα μερη που ηθελα παντα να παω!!
ειμαι στην φαση που ψαχνω να βρω εταιριες ςνοικιασης αυτοκινητου μηπως και υπαρχει καποια φτηνη προσφορα εστω για λιγες μερες!!
αλλη μια απορια :rolleyes: επειδη θα ειμαι μονη μου πιστευω πως δεν ειναι επικυνδινα ??!!εχω ξαναπαει μονη στην ταυλανδη και δεν μου ετυχε τιποτα περιεργο , φανταζομαι πως εκει αφου ειναι και ευρωπη ..
Η Ισπανία είναι μια σχετικά ασφαλης χώρα.Αν κρατάς τις στοιχειώδεις προφυλάξεις (όχι αργα το βράδυ σε ήρεμους και σκοτεινούς δρόμους ,όχι χρήματα και αξίας αντικείμενα όπως κάμερες σε εμφανή μέρος κλπ)δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.Για παρέα μην στεναχωριεσε αν είσαι κοινωνική θα βρείς πολύ εύκολα.Σου εύχομαι καλά να περάσεις.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Για ενοικίαση αυτοκινήτου δες την Europcar. Είχαμε βρει την καλύτερη τιμή το 2007 που πήγαμε Ισπανία.
Εμείς βρεθήκαμε Ανδαλουσία μέσα Αυγούστου και ο καιρός είχε κανονικές για μας θερμοκρασίες. Άδικα μας είχανε φοβήσει. Άρα μην το παίρνεις δεδομένο ότι θα έχει πολύ ζέστη.
Για την Αλάμπρα κλείσε οπωσδήποτε εισητήρια από εδώ. Θα γλιτώσεις πολύ ταλαιπωρία στις ουρές, άσε που μπορεί και να μην μπεις αν έχει πολύ κόσμο.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
ιριδα, μηπως πρεπει να βρεις παρεα για νο μοιραστεις τα εξοδα ? εστω των μετακινησεων. παντως οπως κι αν εχει, μπραβο σου, ειμαι σιγουρος οτι θα περασεις υπεροχα
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
ιριδα, μηπως πρεπει να βρεις παρεα για νο μοιραστεις τα εξοδα ? εστω των μετακινησεων. παντως οπως κι αν εχει, μπραβο σου, ειμαι σιγουρος οτι θα περασεις υπεροχα
Οχι να πω την αληθεια προτιμω μονη !! δεν μπορω την γκρινια και το προγραμμα των αλλων .. ειμαι σιγουρη θα γνωρισω κι εκει κοσμο ενδιαφερων..
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια ,θα τα κοιταξω και σιγουρα μεχρι να φυγω θα προκυψουν κι αλλες αποριες
!!!!!:D:D
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Καταρχας καλη χρονια να εχουμε ολοι μας…. Είναι η πρωτη φορα που γραφω για φετος . Αναζητω κι εγω πληροφοριες για Νοτια Ισπανια-Ανδαλουσια, και για να μην ανοιγω ξεχωριστο θεμα με παρομοιες πληροφοριες γραφω εδώ. Θα ήθελα τα φωτα σας, από οσους εχετε ταξιδεψει ή ζειτε Ισπανια γενικοτερα. Το ταξιδι δεν αφορα εμενα αλλα τη μητερα μου. Της κανονισα ένα οικονομικο ταξιδι με γκρουπ για Ανδαλουσια μετα το Πασχα. Η πτηση είναι Θεσσαλονικη-Σεβιλλη-Θες., θα μεινει 8 ημερες (7 νυχτες) σε ξενοδοχειο 4 αστερων, με πληρη διατροφη (3 γευματα), με 500 ευρω συνολο. Το ξενοδοχειο είναι το barcelo punta umbria βρισκεται στη περιοχη Πουντα Ουμπρια, που είναι παραθαλλάσιο θερετρο της Ανδαλουσιας (καπως σαν τη Κρητη το φανταζομαι). Κοιταξα στο Site του ξενοδοχειου είναι καλο, και διαβασα και θετικες κριτικες στο tripadvisor. To θεμα είναι ότι για να μη βαρεθουν τοσες μερες στο ξενοδοχειο εχουν προγραμματιστει καποιες μονοημερες προαιρετικες εκδρομες, από τον συλλογο που κανει την εκδρομη, και εδώ τιθεται η απορια μου, αν μπορειτε να με βοηθησετε στο ποιες εκδρομες αξιζει να επιλεξω με βαση τα χλμ. που θα κανουν κάθε μερα και το αν αξιζει η συγκεκριμενη πολη. Το προγραμμα που τους δωσανε φυσικα περιγραφει με πολύ ομορφα και εντυπωσιακα λογια τον κάθε προορισμο…..ειναι όμως ετσι στη πραγματικοτητα ή μήπως λίγο τα παραφουσκώνουν?
Καποιες εκδρομες είναι εντος της αρχικης τιμης (όπως η περιηγηση της Σεβιλλης, και της Huelva-Palos de la frontera) και είναι και κοντινες οποτε εκει ουτως ή αλλως θα παει, αλλωστε για τη Σεβιλλη εχω ακουσει τα καλυτερα, για την Huelva δε γνωριζω.
Γραφω αναλυτικα τις προαιρετικες εκδρομες και τα χλμ. για να με βοηθησετε να επιλεξω 2 το πολύ 3 εκδρομες, παραπανω πιστευω δε λεει, να εισαι κάθε μερα στο λεωφορειο και να κανεις τοσα χλμ. προκειται για ατομο μεγαλης και όχι νεαρης ηλικιας.
1. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στο Φαρο-Πορτογαλια - 260 χλμ - κοστος 40 ευρω
2. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στην παραθαλασια πολη Cadiz-Jerez de la frontera - 510 χλμ - κοστος 60 ευρω
3. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στο Γιβραλταρ - 620 χλμ - κοστος 70 ευρω
4. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στην Κορδαβα - 390 χλμ - κοστος 55 ευρω

Από τις παραπανω εκδρομες απορριπτω σιγουρα το Γιβραλταρ που είναι πολύ μακρινη διαδρομη για 1 μερα, και από ότι διαβασα από αλλα μελη δεν αξιζει τοσο.
Από κει και περα επιλεγω την πρωτη στο Φαρο Πορτογαλιας και την τεταρτη στη Κορδοβα. Ότι παραπανω γνωριζετε , καλοδεχουμενο θα με βοηθησει πολύ. Ευχαριστω εκ των προτερων, και συγνωμη για το μακροσκελες θεμα μου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
(Αφού έγραψα την απάντηση, είδα την ημερομηνία του post, προφανώς το ταξίδι πραγματοποιήθηκε, οι πληροφορίες όμως μπορεί να χρησιμεύσουν σε κάποιον άλλο!) :)

Οχι να πω την αληθεια προτιμω μονη !! δεν μπορω την γκρινια και το προγραμμα των αλλων .. ειμαι σιγουρη θα γνωρισω κι εκει κοσμο ενδιαφερων..
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια ,θα τα κοιταξω και σιγουρα μεχρι να φυγω θα προκυψουν κι αλλες αποριες
!!!!!:D:D
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες: Την Ανδαλουσία τη γνωρίζεις καλύτερα με αυτοκίνητο. Ειδικά, αν είστε 3 άτομα, σας βγαίνει τζάμπα - λιγότερο από 20 ευρώ το άτομο τη μέρα. Αλλά και μόνος/η σου, το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, κάπου 50 ευρώ τη μέρα (με τις βενζίνες). Όπως είπε και η mariath, η Europcar είναι φθηνή, και μείς αυτήν χρησιμοποιήσαμε. Πρόσεξέ όμως: Είναι πολύ πιθανό να σου ζητηθεί χρέωση της πιστωτικής σου κάρτας για ασφάλεια, το ποσό δεν είναι ασήμαντο, νομίζω κάπου 500 ευρώ, επιστρέφεται βέβαια με την παράδοση του αυτοκινήτου, αλλά πρέπει να υπάρχει όριο στην κάρτα σου για να καλυφθεί.

Τώρα, για τα μέρη που θα επισκεφθείς, η Μάλαγα δε λέει πολλά, ξέχνα "της Μάλαγας το λιμανάκι", μεγάλη πόλη είναι, αλλά μάλλον θα ήταν προτιμότερο να περάσεις μόνο μερικές ώρες εκεί, όχι διαν/ση. Λίγα χιλιόμετρα έξω από τη Μάλαγα, στα ανατολικά βρίσκεται η Nerja στην οποία αξίζει να επισκεφτείς το σπήλαιο με τους σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Η Ronda είναι MUST, θα πάς απο τη Marbella - μάλλον, θα μείνεις 2 βράδυα. TO ξενοδοχείο για να μείνεις εκεί είναι το Hotel San Gabriel (απέναντι απ'το Paradores) στην αρχή της γέφυρας - μόλις το δείς απ'έξω θα καταλάβεις γιατί. Δωμάτιο με παράθυρο στο χάος - φυσικά.

Hotel San Gabriel

Από τη Ρόντα, διασχίζεις τα περίφημα pueblos blancos για την Arcos de la Frontera. Στάσεις στη Zahara de la Sierra οπωσδήποτε, Grazalema και όπου αλλού σου αρέσει τελοσπάντων. Καταπληκτικές διαδρομές, χρώμα, ομορφιά και... δροσερότερη ατμόσφαιρα.

Για Γρανάδα, Κόρδοβα και Σεβίλλη σου τά'χουν πεί ή τα ξέρεις λίγο-πολύ.

Γραφω αναλυτικα τις προαιρετικες εκδρομες και τα χλμ. για να με βοηθησετε να επιλεξω 2 το πολύ 3 εκδρομες, παραπανω πιστευω δε λεει, να εισαι κάθε μερα στο λεωφορειο και να κανεις τοσα χλμ. προκειται για ατομο μεγαλης και όχι νεαρης ηλικιας.
1. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στο Φαρο-Πορτογαλια - 260 χλμ - κοστος 40 ευρω
2. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στην παραθαλασια πολη Cadiz-Jerez de la frontera - 510 χλμ - κοστος 60 ευρω
3. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στο Γιβραλταρ - 620 χλμ - κοστος 70 ευρω
4. Προαιρετικη ολοημερη εκδρομη στην Κορδαβα - 390 χλμ - κοστος 55 ευρω

Από τις παραπανω εκδρομες απορριπτω σιγουρα το Γιβραλταρ που είναι πολύ μακρινη διαδρομη για 1 μερα, και από ότι διαβασα από αλλα μελη δεν αξιζει τοσο.
Από κει και περα επιλεγω την πρωτη στο Φαρο Πορτογαλιας και την τεταρτη στη Κορδοβα. Ότι παραπανω γνωριζετε , καλοδεχουμενο θα με βοηθησει πολύ. Ευχαριστω εκ των προτερων, και συγνωμη για το μακροσκελες θεμα μου.
Έξω το Γιβραλτάρ, μέσα η Κόρδοβα. Μεταξύ Φάρο και Κάδιθ, θα προτιμούσα το δεύτερο. Η Χερέθ έχει πολύ ωραίο κέντρο να περιπλανηθούν λιγάκι, στενά γραφικά δρομάκια και σπίτια, έχει και το μουσείο των ρολογιών να επισκεφθούν άν έχουν χρόνο και, φυσικά, τα αποστακτήρια του σέρρυ (που μάλλον θα τους πάνε). Και το Καδιθ είναι ωραίο, παραθαλάσσιο, αλλά αυτό που εντυπωσιάζει είναι η ρυμοτομία του και τα καταπληκτικά μπαλκόνια. Η διαδρομή από Σεβίλλη είναι ευχάριστη και δεν κουράζει.

Φυσικά, αν παίζει και εκδρομή για τα χωριά που λέω παραπάνω, οπωσδήποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom