Τουρκία Ανδριανουπολη-Κωνσταντινουπολη

Lianakno

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Καλησπερα σε ολα τα μελη. Ειμαι καινουρια παρολο που σας διαβαζω δεν ξερω και γω απο ποτε :)
Λοιπον εχω μια ερωτηση-απορια. Εχουμε κλεισει την αλλη εβδομαδα να παμε 3 μερες Ανδριανουπολη οδικως απο Αθηνα και μια μονοημερη στην Κωνσταντινουπολη :) εκτος απο το οτι θελω να μου προτινετε μερη για Ανδριανουπολη τι να δω που να παω κτλ ( Κωνσταντινουπολη εχω παει 2 φορες οποτε γνωριζω)
Θελω επισης να ακουσω την γνωμη σας κατα ποσο αυτο το ταξιδι ειναι ασφαλες αυτην την περιοδο και ειδικα τωρα με αυτο που εγινε με τους Ελληνες στα συνορα γιατι δεν σας κρυβω εχω αγχωθει :(
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Στην Αδριανούπολη μη φοβάσαι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα ουρές κάθε μέρα μπαίνουν οι Ελληνες με τα αυτοκίνητα μέσα Ο κόσμος πολύ φιλικός έχει και 2 μεγάλα mall για να κάνετε ψώνια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι μωρέ μην ανησυχείτε που έχουμε δύο στρατιώτες φυλακισμένους στην Αδριανούπολη, πηγαίντε για τα ψώνια σας στο Edirne Mall. Να ανησυχήσετε μόνο αν δείτε τους Τούρκους φαντάρους να βγάζουν σέλφι στο Λευκό Πύργο, για την ώρα όλα μια χαρά.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εξαρτάται από τη δουλειά σας. Αν είστε στα σώματα ασφαλείας καλό θα ήταν να το σκεφτειτε λιγο
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Erasta και Margi, τα δυο mall. :cool:
Χαμογελαστοί άνθρωποι όσο τους ζήσαμε, Έλληνες και Βούλγαροι ειδικά τις Παρασκευές για το παζάρι εκεί πηγαίνουν. Με καλή καρδιά και ευγένεια εκατέρωθεν, δεν υπάρχει θέμα. Εθνικιστές και καμμένοι υπήρχαν και υπάρχουν, προσωπικά δε βλέπω λόγο για να σταματήσω να εχω καλές σχέσεις με τον απλό κόσμο εκεί, και παντού.
Α, από αξιοθέατα όλα κεντρικά είναι, δοκιμάστε μια συνταγή με τηγανιτά συκωτάκια που φτιάχνουν εκεί, πάρκινγκ βρίσκαμε πολύ ευκολα, και μείναμε στο Hilli hotel, ολοκαίνουργιο και με αυτό το συμπαθητικό ηλιοβασίλεμα.
FB_IMG_1520146554693.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Παιδια πειτε και τιποτα αλλο κανεις αλλος που να ξερει? :p
Σαν τι θα ήθελες να μάθεις δηλαδή; :)
Θα ψωνισετε καλά και φθηνά, θα κάνετε βόλτες εύκολες και ωραίες φωτογραφικά, θα φάτε φθηνά, μπορείτε να χαζέψετε ατελείωτα στο παζάρι, σε μαγαζιά, οπουδήποτε, θα μιλησετε ελληνικά αν δεν ξέρουν αγγλικά κάπου.
Και οι γονείς μου που πήγαν πριν από εμάς, μια χαρά πέρασαν, με καλή διάθεση και χαμόγελο, χωρίς γνώσεις ξένων γλωσσών.
Αν ειναι να γυρίσετε Παρασκευή, μπορεί να εχει τρελή ουρά στα σύνορα, λόγω του μεγάλου παζαριού. Θα μπορούσατε και να οδηγήσετε μέσα στην Τουρκία μέχρι το Kesan, κι από εκεί να μπείτε Ελλάδα.;)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η Αδριανούπολη είναι κατά τη γνωμη μου πολύ όμορφη πόλη...πέρα από τα malls για μένα αξίζει να αφιερώσετε ώρες περπατώντας στο ιστορικό κέντρο της πόλης και ειδικά στον κεντρικό πεζόδρομο της saraclar αλλά και στα γύρω σοκάκια! Πηγαίνετε και στη σκεπαστή ανατολιτική αγορά της πόλης κοντά στον πεζόδρομο και εννοείται ότι θα επισκεφθείτε το εξαιρετικά μεγαλοπρεπές Selimiye τζαμί αλλά και το παλαιότερο εσκί τζαμί (είναι κοντά το ένα με το άλλο σε απόσταση 10 λεπτά με τα πόδια περίπου). Καλά λόγια έχω ακούσει και για το μουσείο της πόλης αν και δυστυχώς δεν πρόλαβα να το επισκεφθώ. Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα σας μείνει από την πόλη είναι οι περιποιημένοι πεζόδρομοι (και ειδικά η Saraclar) με τα όμορφα cafe & kebab, οι καθαρότατες πλατείες με τα ωραία παρτέρια, η νεολαία που σεργιανίζει παντού (έχει μεγάλο πανεπιστήμιο η πόλη), τα τζαμιά και οι αγορές (ειδικά η σκεπαστή στο κέντρο).
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Κι έναν χαμάμ να επισκεφτείτε, για την εμπειρία, θα σας πρότεινα το Saray στο κέντρο της πόλης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom