Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τουρκία Ανδριανουπολη-Κωνσταντινουπολη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ασία' που ξεκίνησε από το μέλος Lianakno, στις 3 Μαρτίου 2018.

1. Lianakno

Lianakno Member

Καλησπερα σε ολα τα μελη. Ειμαι καινουρια παρολο που σας διαβαζω δεν ξερω και γω απο ποτε :)
    Λοιπον εχω μια ερωτηση-απορια. Εχουμε κλεισει την αλλη εβδομαδα να παμε 3 μερες Ανδριανουπολη οδικως απο Αθηνα και μια μονοημερη στην Κωνσταντινουπολη :) εκτος απο το οτι θελω να μου προτινετε μερη για Ανδριανουπολη τι να δω που να παω κτλ ( Κωνσταντινουπολη εχω παει 2 φορες οποτε γνωριζω)
    Θελω επισης να ακουσω την γνωμη σας κατα ποσο αυτο το ταξιδι ειναι ασφαλες αυτην την περιοδο και ειδικα τωρα με αυτο που εγινε με τους Ελληνες στα συνορα γιατι δεν σας κρυβω εχω αγχωθει :(

Nicolas likes this.

2. escursione

escursione Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?????
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΟΡΔΑΝΙΑ
    Στην Αδριανούπολη μη φοβάσαι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα ουρές κάθε μέρα μπαίνουν οι Ελληνες με τα αυτοκίνητα μέσα Ο κόσμος πολύ φιλικός έχει και 2 μεγάλα mall για να κάνετε ψώνια

Lianakno likes this.
  3. North66

North66 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Oυκρανία Λευκορωσία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γροιλανδία
    Ναι μωρέ μην ανησυχείτε που έχουμε δύο στρατιώτες φυλακισμένους στην Αδριανούπολη, πηγαίντε για τα ψώνια σας στο Edirne Mall. Να ανησυχήσετε μόνο αν δείτε τους Τούρκους φαντάρους να βγάζουν σέλφι στο Λευκό Πύργο, για την ώρα όλα μια χαρά.

alma, koker, Lianakno and 1 other person like this.
  4. Lianakno

Lianakno Member

Χαχαχα σας ευχαριστω πολυ :)

5. Triplover

Triplover Member

Εξαρτάται από τη δουλειά σας. Αν είστε στα σώματα ασφαλείας καλό θα ήταν να το σκεφτειτε λιγο

Lianakno likes this.
  6. KonstantinosAlyona

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Yamalo-Nenets Okrug
    Erasta και Margi, τα δυο mall. :cool:
    Χαμογελαστοί άνθρωποι όσο τους ζήσαμε, Έλληνες και Βούλγαροι ειδικά τις Παρασκευές για το παζάρι εκεί πηγαίνουν. Με καλή καρδιά και ευγένεια εκατέρωθεν, δεν υπάρχει θέμα. Εθνικιστές και καμμένοι υπήρχαν και υπάρχουν, προσωπικά δε βλέπω λόγο για να σταματήσω να εχω καλές σχέσεις με τον απλό κόσμο εκεί, και παντού.
    Α, από αξιοθέατα όλα κεντρικά είναι, δοκιμάστε μια συνταγή με τηγανιτά συκωτάκια που φτιάχνουν εκεί, πάρκινγκ βρίσκαμε πολύ ευκολα, και μείναμε στο Hilli hotel, ολοκαίνουργιο και με αυτό το συμπαθητικό ηλιοβασίλεμα.
    FB_IMG_1520146554693.jpg

Last edited: 4 Μαρτίου 2018
    tupacgr13, babaduma, Nicolas and 3 others like this.
  7. Lianakno

Lianakno Member

Παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ, εννοειται σημειωσα ηδη τα δυο μολ:)

KonstantinosAlyona likes this.
  8. Lianakno

Lianakno Member

Παιδια πειτε και τιποτα αλλο κανεις αλλος που να ξερει? :p

9. KonstantinosAlyona

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Yamalo-Nenets Okrug
    Σαν τι θα ήθελες να μάθεις δηλαδή; :)
    Θα ψωνισετε καλά και φθηνά, θα κάνετε βόλτες εύκολες και ωραίες φωτογραφικά, θα φάτε φθηνά, μπορείτε να χαζέψετε ατελείωτα στο παζάρι, σε μαγαζιά, οπουδήποτε, θα μιλησετε ελληνικά αν δεν ξέρουν αγγλικά κάπου.
    Και οι γονείς μου που πήγαν πριν από εμάς, μια χαρά πέρασαν, με καλή διάθεση και χαμόγελο, χωρίς γνώσεις ξένων γλωσσών.
    Αν ειναι να γυρίσετε Παρασκευή, μπορεί να εχει τρελή ουρά στα σύνορα, λόγω του μεγάλου παζαριού. Θα μπορούσατε και να οδηγήσετε μέσα στην Τουρκία μέχρι το Kesan, κι από εκεί να μπείτε Ελλάδα.;)

Lianakno and escursione like this.
  10. Lianakno

Lianakno Member

Οτιδηποτε θελω να μαθω οτι ξερετε :) σε ευχαριστω πολυ και παλι :)

11. thanos75

thanos75 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ισραήλ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Καλιφόρνια-Χαβάη
    Η Αδριανούπολη είναι κατά τη γνωμη μου πολύ όμορφη πόλη...πέρα από τα malls για μένα αξίζει να αφιερώσετε ώρες περπατώντας στο ιστορικό κέντρο της πόλης και ειδικά στον κεντρικό πεζόδρομο της saraclar αλλά και στα γύρω σοκάκια! Πηγαίνετε και στη σκεπαστή ανατολιτική αγορά της πόλης κοντά στον πεζόδρομο και εννοείται ότι θα επισκεφθείτε το εξαιρετικά μεγαλοπρεπές Selimiye τζαμί αλλά και το παλαιότερο εσκί τζαμί (είναι κοντά το ένα με το άλλο σε απόσταση 10 λεπτά με τα πόδια περίπου). Καλά λόγια έχω ακούσει και για το μουσείο της πόλης αν και δυστυχώς δεν πρόλαβα να το επισκεφθώ. Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα σας μείνει από την πόλη είναι οι περιποιημένοι πεζόδρομοι (και ειδικά η Saraclar) με τα όμορφα cafe & kebab, οι καθαρότατες πλατείες με τα ωραία παρτέρια, η νεολαία που σεργιανίζει παντού (έχει μεγάλο πανεπιστήμιο η πόλη), τα τζαμιά και οι αγορές (ειδικά η σκεπαστή στο κέντρο).

greco, chris7, Nicolas and 5 others like this.
  12. Nicolas

Nicolas Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιόνιο Πέλαγος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Στον...Αρη!
    Κι έναν χαμάμ να επισκεφτείτε, για την εμπειρία, θα σας πρότεινα το Saray στο κέντρο της πόλης.

greco, chris7 and thanos75 like this.