Ανεξάρτητοι ταξιδιώτες πάντα!

Anna

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Γεια χαρά σε όλους τους ανεξάρτητους! Είμαι καινούρια στην παρέα, αλλά διάλεξα το συγκεκριμένο γκρουπ για τον απλούστατο λόγο ότι... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ, ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΜΟΝΟΣ!!! Και φυσικά εννοώ με παρέα, αλλά χωρίς ταξιδιωτικά πρακτορεία και γκρουπ! Κατ'αρχάς το ότι πρέπει να ετοιμάσεις το ταξίδι μόνος σου είναι ό,τι καλύτερο για αρχή. Είναι σαν να έχεις φύγει ήδη! Μετά αναγκάζεσαι να βρεις πληροφορίες για τα πάντα, οπότε μπαίνεις στη λογική της χώρας που θα επισκεφτείς. Υπέροχο κι αυτό! Και βέβαια όταν ξεκινήσει το ταξίδι, είναι τόσο ωραίες οι εκπλήξεις που σε περιμένουν... ακόμα και οι δυσάρεστες! Όλα αυτά κάνουν το ταξίδι αξέχαστο!:cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς ήρθες anna ! ωραία η εισαγωγή σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη ...
θα τα λέμε !!!
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
γεια σου Αννα.καλως ηρθες στην παρεα μας...εχεις δικιο τα ταξιδια πρεπει να υπαρχουν ετσι για σενα απο σενα. να ονειρευεσαι τα μερη να τους δινεις το χρονο τους να ανθισουν μονα τους και να πεταξουν τα υπεροχα ανθη τους που θα δωσουν το αρωμα τους στο ταξιδι σου
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ακριβώς έτσι σκέφτομαι κι εγώ!!! Αυτό μου αρέσει κι εμένα σε ένα ταξίδι...να το ζω απόλυτα, να εξερευνώ τους χώρους, να χάνομαι στην άγνωστη πόλη που ταξίδεψα και να ανακαλύπτω όλους τους θησαυρούς της μόνος μου! Άλλωστε, έτσι μαθαίνεις ουσιαστικά την πόλη καλύτερα. Μπορεί να σου ξεφεύγουν μεν κάποια πράγματα, αλλά από την άλλη η αξία της εξερεύνησης νομίζω ότι είναι ανεκτίμητη!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μπράβο Αννα!!! Οι απόψεις σου με εκφράζουν απόλυτα!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω τα ιδια πιστευω!τα μαζικα προγραμματα των τουριστικων γραφειων δεν ταιριαζουν σε ολους!καθε ανθρωπος εχει τους δικους του ρυθμους, τα δικα του γουστα και διαφορετικα ενδιαφεροντα!μονος σου εχεις απολυτη ελευθερια κινησεων!!βεβαια, αναγνωριζω οτι δεν ειναι ολοι σε θεση να ταξιδευουν μονοι..σιγουρα για καποιους που δεν μιλανε την γλωσσα του τοπου και ουτε αγγλικα και δεν εχουν εμπειρια απο ταξιδια στο εξωτερικο, θεωρω οτι θα ηταν καλυτερη ιδεα τα γκρουπ!
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γεια σας ανεξάρτητοι.
Έχω ταξιδέψει κι έτσι κι αλλιώς. Πολλές φορές βοηθάει ένα καλά οργανωμένο ταξίδι. Το καλά το εννοώ. Πήγαμε Βιέννη-Βουδαπέστη με γκρουπ και η αρχηγός δεν μιλούσε γερμανικά. Χρειάζεται να πω περισσότερα? Νομίζω ότι ακόμα και με οργανωμένα -από γραφεία- ταξίδια πρέπει να έχεις πάρει πληροφορίες και μόνος σου πριν. Για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς με τον καλύτερο τρόπο τον "ελεύθερο" χρόνο σου.

Το καλύτερο που κάναμε σε ένα ταξίδι στο Λονδίνο με τον άντρα μου και την κόρη μου ήταν να κλείσουμε ένα 4μερο με γκρουπ, το οποίο και ακολουθήσαμε σε όλες τις βόλτες αλλά όταν έφυγαν τους κουνήσαμε το μαντίλι και αναχωρήσαμε με το επόμενο γκρουπ στις 8 ημέρες. Έχω να σας πω ότι η επιβάρυνση ήταν αστεία και μπορέσαμε να περπατήσουμε άνετα, να δούμε αξιοθέατα που δεν επισκέπτονται τα γκρουπ και όλα αυτά αφού είχαμε μια εικόνα για την πόλη μετά από τις ξεναγήσεις.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το καλύτερο που κάναμε σε ένα ταξίδι στο Λονδίνο με τον άντρα μου και την κόρη μου ήταν να κλείσουμε ένα 4μερο με γκρουπ, το οποίο και ακολουθήσαμε σε όλες τις βόλτες αλλά όταν έφυγαν τους κουνήσαμε το μαντίλι και αναχωρήσαμε με το επόμενο γκρουπ στις 8 ημέρες. Έχω να σας πω ότι η επιβάρυνση ήταν αστεία και μπορέσαμε να περπατήσουμε άνετα, να δούμε αξιοθέατα που δεν επισκέπτονται τα γκρουπ και όλα αυτά αφού είχαμε μια εικόνα για την πόλη μετά από τις ξεναγήσεις.
Καλώς ήλθες και στο γκρούπ. Αυτό που λες είναι πράγματι μια πολύ καλή μέθοδος να εξασφαλίσεις μεταφορές και διαμονή πολλές φορές με αρκετά χαμηλό κόστος, μια δυο βασικές ξεναγήσεις και μετά να ξαμολυθείς. Και τότε να το απολαύσεις πραγματικά.
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλώς ήλθες και στο γκρούπ. Αυτό που λες είναι πράγματι μια πολύ καλή μέθοδος να εξασφαλίσεις μεταφορές και διαμονή πολλές φορές με αρκετά χαμηλό κόστος, μια δυο βασικές ξεναγήσεις και μετά να ξαμολυθείς. Και τότε να το απολαύσεις πραγματικά.
Σ' ευχαριστώ για την επικοινωνία, είναι η πρώτη μου μέρα στην παρέα.

Επιμένω πάντως ότι αν χρειαστεί να ταξιδέψεις με γκρουπ πρέπει να έχεις αυτοοργανωθεί, γιατί αν αφεθείς στα γραφεία την έβαψες.
Εγώ μπήκα στην παρέα γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε ταξίδια μόνοι μας και μάλιστα οδικώς. Αν είμαστε καλά το πρώτο θα είναι στην Κεντρική Ευρώπη μόλις τελειώσουν τα σχολεία.
Θα σας χρειαστώ λοιπόν.
Καλό απόγευμα
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γεια σας ανεξάρτητοι.
Έχω ταξιδέψει κι έτσι κι αλλιώς. Πολλές φορές βοηθάει ένα καλά οργανωμένο ταξίδι. Το κ.
musicana εισαι super!!!!!
σου συμβαίνει οτι ακριβώς και μένα.όταν καλογνωρίσω ένα μέρος πρέπει να φύγω.τότε λοιπόν,ακυρώνω πτήσεις και άν ειμαι τυχερή βρίσκω κάτι για μετά ..ενοώ στα κοντινά ταξίδια..μένω λοιπόν,και αυτό το παραπάνω ειναι το καλύτερο!! το χουζούρεμα που λέμε και το χαλαρό.επισφραγίζει όλο το ταξίδι μου!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γενικά... για μένα θα ήταν ιδανικό να πηγαίνω στον κάθε προορισμό και για δεύτερη φορά...ώστε να τον απολαμβάνω περισσότερο την δεύτερη φορά που θα μου είναι πια γνώριμοι οι δρόμοι! :)
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ με γκρούπ πάντα οργανώνω μόνος μου τα ταξίδια, αλλά μέχρι τώρα έχω ταξιδέψει εντός Ευρώπης τι γίνεται με ταξίδια εκτός.
Να μου πείς ανάλογα με το που θες να πας,
ας πουμε για Πουκέτ που πάνε πολλά γκρούπς μόνος βρίσκεις άκρη?
Δε μιλάω για αεροπορικά και ξενοδοχεία, αλλά για τις τοπικές εκρομές κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom