Αντίπαρος Αντίπαρος

kwnita

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Kινα - Ιαπωνια
Γεια σας παιδια!
επειδη φετος εχω τη δυνατοτητα, αποφασισα να παω και καπου αλλου εκτος απο τις στανταρ διακοπες μου..σκεφτομουν την αντιπαρο λοιπον. θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος αν ξερει γενικες πληροφοριες για το νησι αν ειναι ακριβο, ομορφο, κτλπ.
το κυριοτερο για μας ειναι να εχει νυχτερινη ζωη το νησι, ενταξει δεν ειπαμε και σαν μυκονο αλλα μην παμε εκει και ξενερωσουμε! δε ζηταμε φοβερα πραγματα να μπορουμε να χορεψουμε κ να διασκεδασουμε σαν φυσιολογικοι ανθρωποι! ο,τι μπορειτε να μου πειτε για αντιπαρο ειναι καλοδεχουμενο..

υγ: αν εχετε καποια αλλη προταση για νησι στο νου σας να την πειτε δεν εχει κλειστει κατι ακομα.απλως ψαχνομαστε.ευχαριστω!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εμένα η Αντίπαρος μου φάνηκε πολύ ήσυχο νησί. Δύο φορές έχω πάει, όσο έμενα στην Πάρο, και δεν νομίζω ότι θα προτιμούσα να μένω εκεί αντί για Πάρο. Βέβαια προσωπική μου άποψη είναι αυτή. Πιστεύω ότι στην Πάρο πχ μπορείς να βρεις και ήσυχα μέρη και να βγεις και το βράδυ.
 

kwnita

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Kινα - Ιαπωνια
πωπω αληθεια? το λεω επειδη κ μενα μου εχουν πει οτι ειναι ησυχα αλλα οτι τον 15υγουστο κι ειδικα σαβ/κο εχει κοσμο..αυτο θελουμε να αποφυγουμε στην παρο το πολυ μουρλοκομειο..παντως σε ευχαριστω tita!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
α, αν ειναι για 15αυγουστο, θα εχει πιο πολύ κοσμο, σίγουρα, ναι. αλλά πάλι όχι πανικός όπως στη Ναουσα της Πάρου.
κοιτα, εγώ δεν ειμαι και πολύ αντικειμενική. Λατρευω την Πάρο (την Παροικιά της Παρου) γιατι εχω ωραιες αναμνησεις, φιλους που μένουν εκει, και γιατι δεν ειμαι και πολύ party girl. Θέλω κοσμο ναι, αλλά οχι πανζουρλισμο. Και στην Παρο μπορεις να συνδιασεις και ηρεμια και διασκεδαση
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Eμενα η Παρος δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, αντιθετα η Αντιπαρος με ενθουσιασε. Στην Παρο ουτε οι παραλιες της με συγκλονισαν, ουτε το φαγητο της μου εμεινε αξεχαστο, ουτε οι επιλογες διασκεδασης με εξεφρασαν. Η Αντιπαρος ειναι κατι αλλο, ολα ειναι ησυχα, αλλοι ρυθμοι. Η νυχτερνη της διασκεδαση πιο χαλαρη με μικρα μπαρακια και τελειως αλλο στυλ. Οσο για το φαγητο δεν παιζεται, το καλαμαρι γονος, τα πρωινα στην "Καπαρη" και το cheese cake με γευση μυρτιλο απο το καφε- ζαχαροπλαστειο "Ναυαγιο" ακομα τα θυμαμαι. Ιαως να ειναι και ψυχολογικο αλλα ακομα και οι παραλιες της περισοτερο μου αρεσαν απο της Παρου. Αλλα οπως καταλαβαινεις ολα ειναι θεμα γουστου και ο καθενας μας θα σου πει μια υποκειμενικη γνωμη
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Γενικώς είναι οικονομική επιλογή, ειδικά σε σύγκριση με την Πάρο, αν και από τότε που πήρε σπίτι ο Τομ Χανκς εκεί κάποιοι πήραν ψηλά τον αμανέ. Ίσως δείτε πολλούς περίεργους να κάνουν μονοήμερη από την Πάρο αναζητώντας το.
Οι παραλίες ωραίες και ήσυχες -δεν έχω πάει βέβαια 15αυγουστο και δεν ξέρω. Εμείς πηγαίναμε συνεχώς στην Ψαραλυκή, αλλά νομίζω ότι η καλύτερη είναι το Σιφνέικο. Το κέντρο του νησιού κλασικό κυκλαδίτικο, γραφικό και μικρό. Γενικώς οι αποστάσεις περπατιούνται, εκτός αν θέλετε να γυρίσετε, οπότε αρκεί ποδήλατο ή μηχανάκι.
Τώρα για βραδινή διασκέδαση έχει αρκετά μπαράκια, θυμάμαι ένα ή δύο μέρη μόνο όπου χορέψαμε (To La Luna είναι ανοιχτό ως το πρωί).

Το νησί μου αρέσει πολύ, το θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Τώρα, αν βαρεθείτε, η Πάρος είναι μισή ώρα δρόμο ;)
 

ζωη

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τα τελευταία 2 χρόνια έχω επισκεφτεί την αντίπαρο σε συνδυασμό με κάποιο άλλο κυκλαδίτικο νησί.
Ιδιαίτερα τον Αύγουστο μαζεύει πάρα πολύ κόσμο. Το πρωί σου δίνει την αίσθηση ότι είναι ένα πολύ ήσυχο νησί και το βράδυ γίνεται πανικός στα μαγαζιά (ιδιαίτερα τα σσαβ/κα).

τα μαγαζιά είναι μαζεμενα όλα μαζί στο κέντρο της Αντιπα΄ρου και ετσι ολος ο κοσμος μαζευεται εκει. Παρολα αυτα δεν βλέπεις ακρότητες. Σαν νυχτερινη ζωη εμενα μου αρεσε πολυ. Το μονο μειον της Αντιπάρου κατα τη γνωμη μου είναι οι παραλιες. Είναι λίγες και σχετικα βρωμικες. Δεν ευχαριστηθηκα μπανιο. Κατα τάλλα το νησί θα σου αρεσει , ιδιαίτερα αν ιεραρχεις τη νυχτερινη ζωη (χωρις να συγκρινεται βεβαια με τη Μυκονο ή την Πάρο). μην φανταστεις ότι εχεις τρελες επιλογες, αλλα ειναι καλό το οτι ξεκινάς να βγεις το βραδυ και μπορεις να πιειες 3 ποτα σε 3 διαφορετιά μαγαζιά που είναι το ενα μετα το αλλο. Ξενερώνεις απότο ένα μαγαζί φευγεις και πας στο παραδιπλα.

αν χρειαστεις τίποτα αλλο για Αντίπαρο πες μου
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
καλούλα επιλογούλα!

Εμένα πάλι π πήγα Αντίπαρο μονοήμερη από Πάρο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις το νησί :)(σ αντίθεση με την μέτρια Πάρο). Πλεονεκτήματα: 1) μεγάλες, σχετικά ήσυχες κ πολύ όμορφες παραλίες:cool: (σ αντίθεση με ο,τι ισχυρίζεται η προλαλήσασα(!) μου φάνηκαν πολύ καθαρές) Άγιος Γεώργιος νομίζω η μία, Σωρός η άλλη (αυτές μάλλον οι καλύτερες).2) Πανέμορφο ηλιοβασίλεμα στο καφε-εστιατόριο σανσετ π το χει μια Σκανδιναβή (αν όμως δεν σας αρέσει η μουλτιεθνικ-στιλ γρήγορο σνακ κουζίνα υπάρχουν πιτσαρίες ακριβώς δίπλα στο σανσετ μ εξίσου ωραία θέα). 3)Μη χάσετε το πανέμορφο κ αξιόλογο (λένε!) σπήλαιο (εμείς δυστυχώς δεν προλάβαμε διότι ήταν κλειστό λόγω ώρας, γιαυτό προσοχή, συνίστανται οι πρωινές ώρες για επίσκεψη. 4) Ωραία, χαλαρή η νυχτερινή ζωή με αρκετά εναλλακτικά κυρίως-ροκ μπαράκια ιδίως στο κεντρικό στενό. +μπονους μυστικό: ανά πάσα στιγμή πας με τη θρυλική "παντόφλα"-το καραβάκι στην Πάρο (Παροικιά) απέναντι για να πιεις κ 1 ποτάκι στην κοσμική Νάουσα αν κάποτε το λαχταρήσεις βρε παιδί μ! Πάντως πλοία για απέναντι έχει σχεδόν όλο το βράδυ νομίζω κ συχνά δρομολόγια ;)(κ έχει κ λεωφορεία μετά από Παροικιά για Νάουσα-όχι όλο το βράδυ βέβαια!-, αν δεν έχεις μέσο, άσε π έχει ζωή νυχτερινή ζωή κ η Παροικιά.) Είναι το μεγαλύτερο ατού της Αντιπάρου (αλλά κ της Πάρου, πίστεψέ με!). Μειονεκτήματα: 1) Δεν έχει τρελή άγρια ομορφιά η Αντίπαρος. Είναι χαλαρό-εναλλακτικό κ ψιλοήρεμο νησάκι (αν κ το βράδυ έχει ζωή) 2) Μεγαλύτερο μειονέκτημα θεωρώ τον προσανατολισμό της χώρας της Αντιπάρου:roll:, αφού πέρα από το πανέμορφο σημείο π βρίσκεται το μαγαζί σανσετ κ κατι άλλα -όπως είπα- στο κέντρο της χώρας δεν έχει θέα.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα, δυστυχώς, ενώ έχω απίστευτες φωτό από το ηλιοβασίλεμα κ όχι μόνο της Αντιπάρου (πήγα το 2007) δεν μπορώ να τις σμικρύνω!!:( όποια βοήθεια καλοδεχούμενη!!!!
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

kwstantzia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μόλις επέστρεψα απο τις διακοπές μου στην πάρο κ όπως ηταν λογικό επισκεφτήκαμε κ την αντίπαρο.Σαν νησάκι δεν έχει κάτι που να το κάνει όμορφο ή γραφικό.Οι παραλίες του όχι κ πολύ καλές κ οι περισσότερες ανοργάνωτες.Δεν εχει συχνές συγκοινωνίες οπότε θα πρέπει να νοικιάσετε μεταφορικό μέσο για να το γυρίσετε.Οι ντόπιοι δεν δίνουν εύκολα χρήσιμες πληροφορίες κ δεν σε βοηθάνε να κατατοπιστείς.Ο κόσμος που μαζεύει είναι κυρίως οικογένειες,ξένοι τουρίστες,γενικά μεγάλες ηλικίες,επίσης πηγαίνουν πολλές παρέες γ ημερήσια απόδραση από την πάρο.Οι τιμές ήταν νορμάλ κ σε συγκεκριμένα μαγαζιά λίγο τσιμπημένες.Όσον αφορά την νυχτερινή ζωή δεν έχει.Γενικά ειναι ένα ήσυχο μέρος για οικογενειακές διακοπές κ ηρεμία.Αν θέλεις να διασκεδάσεις το βραδυ μάλλον θα πρέπει να πας στην Πάρο.Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom