Λίβανος Ανταπόκριση από Λίβανο

kergaz

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Γεια χαρά σε όλους.

Σας γράφω από την Βυρηττό. Δεν έχω προλάβει να δω πολλά πράγματα ακόμα, εχτές το βράδυ έφτασα και σήμερα ξεκινήσαμε με την δουλειά.

Πρώτες εντυπώσεις: στην πόλη υπάρχουν κάποια τμήματα πολύ αναπτυγμένα (χριστιανικές συνοικίες) και κάποια που είναι ακόμα πίσω. Οι δρόμοι είναι αρκετά καλοί, γιατί οι πιο πολλοί φτιάχτηκαν μετά τον εμφύλιο.

Τα ξαναλέμε!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ωραίος!!!

Περιμένουμε συνέχεια του review και φυσικά φωτογραφίες ε? (Άντε αυτές βάλτες άμα επιστρέψεις, μη σε παιδεύουμε :p)
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Διάολε. Ξέχασα να γράψω ότι ο Λίβανος έχει τα πιο ενδιαφέροντα κρασιά της μέσης ανατολής.
Μια ετικέτα μάλιστα, το Chateau Kefraya έχει αληθινά καλά κρασιά. Η ναυαρχίδα του Kefraya, το επονομαζόμενο "Comte De M" είναι το grand vin της ανατολής, ένα κρασί υψηλής κλάσης, μια υπέροχη ισορροπία Cabernet Sauvignon με Syrah λες κι έχει βγει από τους μεγάλους οινοποιούς του Μπορντώ.
Φαντάζομαι ότι όλα αυτά ίσως τα γράφω αργά. Αν όχι και αν το παιδί που είναι Λίβανο ενδιαφέρεται για κρασιά, ας δοκιμάσει αυτό που προτείνω.

Το Comte De M στην Ευρώπη κοστίζει γύρω στα 80-90 ευρώ, αν το βρει φτηνότερα του συστήνω ανεπιφύλακτα να το κτυπήσει (και τα άλλα κρασιά του Chateau Kefraya είναι αξιοπρόσεκτα όμως).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ καλές οι συμβουλές περί κρασιών Πάνο. Ο Κώστας είναι και θα είναι για 10 μέρες ακόμα εκεί.

Κώσταααα, φέρε κανά κρασί ρεεεε!!! Παραγγελιά! :p
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Θα είμαι Λίβανο την εβδομάδα του δεκαπενταύγουστου.
Η βάση μου θα είναι ένα resort έξω από τη Βηρυτό. Με νοικιασμένο αυτοκίνητο ελπίζω να μπορέσω να πάω στη οινοπαραγωγική Bekaa valley για ένα wine tasting στα Chateau Kefraya, Chateau Ksara, Chateau Musar, μεταξύ άλλων.
Τύρος, Βύβλος και λοιποί αρχαιότοποι, αν βρεθούν στο δρόμο μου. Αλλιώς θα περιοριστώ σε στάσεις σε χωριά και βοσκοτόπια για να δω πως ζει ο Λιβανέζος. Βόλτα στο βόρειο Λίβανο θα γίνει, με αλεξίσφαιρο γιλέκο (χα!) και κράνος (αχα!) μια που ο πόλεμος μεταξύ Fatah al-Islam και Λιβανέζικου στρατού μαίνεται (τελευταία νέα - έχει εξαπλωθεί και στη Βηρυτό - σούπερ).
Δεδομένου ότι οι ευκαιρίες να ταξιδέψεις σε εμπόλεμη ζώνη δεν είναι πολλές στη ζωή τούτη, περιμένω το ταξίδι όπως ο Μπουκόφσκι περίμενε τις πρώτες σταγόνες ενός φτηνού ουίσκι να κυλήσουν στο ξερό λαρύγγι του στις αρχές μιας μεθυσμένης νύχτας.
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μου αρεσουν οι περιπετειεs , λατρευω τα off the beaten paths , αλλα δε θα ανυπομονουσα να βρεθω σε εμπολεμη ζωνη.Να προσεχειs..:roll:
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Να είσαι καλά.
Προσοχή και υπομονή δεν είναι μέσα στις αρετές μου. Σ' ευχαριστώ όμως.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Επειδή όμως μέσα στις αρετές σου είναι η επιλογή καλών κρασιών, προλαβαίνω να δώσω παραγγελία; η τέλος πάντων θα σου κάνω παρέα να πιούμε ότι φέρεις από εκεί.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Να συμφωνήσω για την οινική επιλογή ονόματι Chateau Kefraya και να αναφέρω ότι στην Κύπρο, λόγω εγγύτητας και κάποιας γενικότερης συμπάθειας στο Λιβανέζικο πολιτισμό, βρίσκει κανείς τους οινους τουτους - σε καπως τσιμπημενες τιμες, βεβαια.

ΑΕΚφαν, ζηλεύω το τρομερο σου ταξιδι που πλησιαζει χρονικα, και ειδικα το μερος της οινο-περιοδιας...

Have fun και φερε κατι καλο να πιουμε κ εδω την Κύπρο!
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Αγγελική, φεύγω αύριο. Τη Δευτέρα πάω Chateau Kefraya και Chateau Μusar (και Chateau Ksara αν προλάβω).
Πετάω από Λάρνακα. Απ'ότι καταλαβαίνω είσαι στη Λεμεσσό, άρα ένα ποτήρι κρασί στο γυρισμό μπορούμε να το πιούμε.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom