Ανταπόκριση μέσω Ην. Βασιλείου

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αγαπητοί συμφορουμίτες θα χρειαστώ τις πολύτιμες γνώσεις σας.
Είμαι μέρες σε διακοπές και δεν έχω μπει στο forum. Τώρα η διπλανή μου παρέα συζητάει σχετικά με πτήση Αυγούστου που κάνει στάση μέσα στο Ηνωμένο Βασίλειο (Heathrow Airport) και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του στα παρακάτω ερωτήματα:

• Είναι απαραίτητο να είναι κάτοχοι διαβατηρίου; (η στάση είναι για 6 ώρες. Μιλάμε για Έλληνες)
• Το ευρωπαϊκό πιστοποιητικο εμβολιασμού γίνεται αποδεκτό;
• Είναι απαραίτητο να έχει γίνει PCR test, εφόσον μιλάμε για εμβολιασμένους;
• Χρείαζεται κάποια visa για αυτές τις ώρες που θα βρίσκονται εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σας φιλώ από την μαγευτική Σαμοθράκη!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αγαπητοί συμφορουμίτες θα χρειαστώ τις πολύτιμες γνώσεις σας.
Είμαι μέρες σε διακοπές και δεν έχω μπει στο forum. Τώρα η διπλανή μου παρέα συζητάει σχετικά με πτήση Αυγούστου που κάνει στάση μέσα στο Ηνωμένο Βασίλειο (Heathrow Airport) και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του στα παρακάτω ερωτήματα:

• Είναι απαραίτητο να είναι κάτοχοι διαβατηρίου; (η στάση είναι για 6 ώρες. Μιλάμε για Έλληνες)
• Το ευρωπαϊκό πιστοποιητικο εμβολιασμού γίνεται αποδεκτό;
• Είναι απαραίτητο να έχει γίνει PCR test, εφόσον μιλάμε για εμβολιασμένους;
• Χρείαζεται κάποια visa για αυτές τις ώρες που θα βρίσκονται εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σας φιλώ από την μαγευτική Σαμοθράκη!
Αγαπάμε Σαμοθράκη!

- Το διαβατήριο δεν είναι απαραίτητο μέχρι 1 Οκτωβρίου.
πηγή: Visiting the UK as an EU, EEA or Swiss citizen
- Το ευρωπαικό πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν γίνεται αποδεκτό τώρα, αλλά ο υπουργός άφησε να εννοηθεί ότι θα γίνει αποδεκτό αργότερα το καλοκαίρι. Ανακοινώσεις μέσα στις επόμενες 1-2 εμβδομάδες.
- Ναι χρειάζεται τεστ πριν την πτήση όχι απαραίτητα PCR, αλλά και lateral flow με συγκεκριμένες προδιαγραφές, ακόμα και για εμβολιασμένους. Όμως αν μιλάμε για layover όπου δεν θα περάσουν από τον συνοριακό έλεγχο προφανώς δεν χρειάζεται τίποτα.
πηγή: Coronavirus (COVID-19) testing before you travel to England
- Βίζα δεν χρειάζεται μέχρι τις 1 Οκτωβρίου (βλέπε παραπάνω πηγή)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εγώ τώρα πρωτοπήγα στο μαγικό νησί και δηλώνω ερωτευμένη!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και στοχευμένη απάντησή σου!
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.331
- Ναι χρειάζεται τεστ πριν την πτήση όχι απαραίτητα PCR, αλλά και lateral flow με συγκεκριμένες προδιαγραφές, ακόμα και για εμβολιασμένους. Όμως αν μιλάμε για layover όπου δεν θα περάσουν από τον συνοριακό έλεγχο προφανώς δεν χρειάζεται τίποτα.
Έχω την εντύπωση ότι το rapid ή pcr, όπως και η συμπλήρωση της φόρμας PLF απαιτούνται ακόμα και για layover. Μία βδομάδα πριν τα ζήτησαν και έλεγξαν και στο αεροδρόμιο εδώ και εκεί και δε βλέπω να έχει κάτι αλλάξει στα exceptions σήμερα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έχω την εντύπωση ότι το rapid ή pcr, όπως και η συμπλήρωση της φόρμας PLF απαιτούνται ακόμα και για layover. Μία βδομάδα πριν τα ζήτησαν και έλεγξαν και στο αεροδρόμιο εδώ και εκεί και δε βλέπω να έχει κάτι αλλάξει στα exceptions σήμερα.
Έχεις δίκο.
Τα λεεί και το Heathrow εδώ στην κατηγορία Transfer passengers. Coronavirus - Covid-19
 

GIOTA1971

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Γεια σας,
έχω δύο διαφορετικές κρατήσεις με τη ryanair και ενδιάμεση στάση στο Λονδίνο. Χρειάζομαι διαβατήριο? Θα έχω μόνο χειραποσλκευή και 3 ώρες μεταξυ των 2 πτήσεων. Το θέμα μου είναι αν θα χρειαστεί διαβατήριο για να ε[ιβιβαστώβ στην πρώτη πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom