Αντι-Σαντορίνη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν θα έχω σύντομα 2 διαφορετικές επισκέψεις στην Ελλάδα, μια το Φλεβάρη για 8 μέρες και μια το Μάρτιο για 14 μέρες. Και οι δύο επισκέψεις έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και θέλουν να δουν ό,τι καλύτερο γίνεται, με το μόνιμο περιορισμό ότι δεν ξέρει κανείς μας οδήγηση. Η επίσκεψη του Μαρτίου είναι η σημαντικότερη και θα έχει προτεραιότητα, είναι και η πρώτη της φορά στο εξωτερικό. Το θέμα μου είναι ότι δε θέλω να πάω δυο φορές στα ίδια μέρη, αλλά δε θέλω και να μείνει κανείς παραπονεμένος. Α, κι οι δύο θέλουν να δουν... χιόνι γιατί δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους. Επίσης φύση, ωραία αρχιτεκτονική και φυσικά αρχαία και μουσεία.

Για το Μάρτιο έχω κατασταλλάξει στα εξής:
1. Άφιξη Αθήνα, πρώτη γνωριμία
2. Παλιά Αθήνα
3. Αθήνα και πάλι
4. Πτήση για Σαντορίνη το πρωί
5. Όλη μέρα Σαντορίνη
6. Πτήση για Γιάννενα από Σαντορίνη (ναι γίνεται, βολεύουν οι ώρες) και μεταφορά στο Πάπιγκο. Χιόνι παίζει Μάρτη μήνα;
7. Μετά τη βολτίτσα στο Πάπιγκο, βουρ για Καλαμπάκα
8. Επίσκεψη Μετέωρα και από εκεί Φωκίδα
9. Φωκίδα (χωριό)
10. Φωκίδα (Γαλαξίδι-Ιτέα)
11. Φωκίδα (αραχωβα)
12. Αθήνα
13. αναχωρηση

Αυτά πάνω κάτω είναι δεδομένα. Τώρα, για την επίσκεψη του Φλεβάρη έχω τα εξής θέματα:
α) έχει μόνο 8 μέρες ωφέλιμες
β) δε θέλω να ξαναπάω Σαντορίνη, αλλά θα ήθελα να δει ένα ελληνικό νησί με λευκά σπίτια, γαλάζιες πόρτες κλπ
γ) χιόνι πού διάολο θα δούμε;

ΝΑ πω ότι έχουμε φίλους που διατίθενται να μας πάνε εκδρομή σε Επίδαυρο-Μυκήνες-Ναύπλιο και άλλους που μένουν Πήλιο. Τώρα πώς θα συνδυαστούν αυτά με Αθήνα και ολίγον από κάποιο νησί, εσείς θα μου πείτε. Το σκέφτομαι κάπως έτσι:
1. Άφιξη (βράδυ κιόλας)
2. Αθήνα
3. Εκδρομούλα σε Επίδαυρο-Μυκήνες-Ναύπλιο. Δεν ξέρω αν γίνεται σε μια μέρα ή κοιμηθούμε Ναύπλιο, που δε με χαλάει κιόλας.
4. Πτήση για νησί- ποιο;;;; Σκύρος; Έχει άσπρα σπιτάκια ή θα με δείρει; Από κει πάμε Πήλιο και πώς;
5. Σκύρος - Πήλιο;;
6. Σκύρος - Πήλιο;;;
7. Κάτι άλλο στο δρόμο για Αθήνα; ΚΑι Δελφούς jξαναπάω, αφού είναι κοντά στο σπίτι μου.
8. Διανυκτέρευση Αθήνα
9. Αναχώρηση (νομίζω απόγευμα, οπότε κάνουμε και μια βόλτα)

Αν έχετε αλλη πρόταση αντί για Σκύρο-Πήλιο, όλο αυτιά είμαι. Η Κρήτη είναι ια προφανής λύση, αλλά χωρίς αμάξι μου είπαν ειδικά Φλεβάρη που παίζει να βρέχει να μην την παλέψω. Επίσης, θα ήθελα να πάω σε νησί που να μην έχω πάει και να υπάρχει κανένα μηχανάκι για να νοικιάσω, μη μείνουμε να κοιτιόμαστε. Νησιά που βλέπω ότι έχουν πτήσεις και ΔΕΝ έχω πάει:
Xίος, Ικαρία, Κάρπαθος, Κως , Λέρος, Μυτιλήνη, Λήμνος, Σάμος, Σκιάθος, Σκύρος, Μήλος, Νάξος (νομίζω εχει και χιόνια, αλλά δεν τα πιάνεις), Κάλυμνος, ΚΑστελλόριζο (έχει πτήση; δεν τη βλέπω) και πεθαίνω να πάω στη Σαμοθράκη αλλά πάλι με την ευχή στο χέρι θα μείνω εκτός κι αν μου το συνδυάσετε με κάτι σε χιόνι ή πτήση που να βολεύει. Άσχετο, δεν έχω πάει και στις ΠΡέσπες. Σaς φώτισα.

Μάλλον η σωστή ερώτηση είναι: ΟΚθα έρθει απο του διαόλου τη μάνα και δε θα δει τη Σαντορίνη... Πού να πάει να δει το δεύτερο καλύτερο νησί σε τέτοιο στιλ όπου να έχω πρόσβαση γρήγορα ώστε να προλάβουμε να πάει και στο Πήλιο;

Οποιοδήποτε σχόλιο και για τα δύο πλάνα, ευπρόσδεκτο.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα ρε Γιώργο,
Σκύρος το Φεβρουάριο; Είσαι ήρωας.:D
Αν θες άσπρα σπιτάκια, χωρίς κόσμο, πηγαίνετε Μύκονο, έμεναν γνωστοί μου εκεί για δύο χρόνια και τους άρεσε πιο πολύ χειμώνα. Καστελλόριζο έχει αεροπλανακι μόνο από τη Ρόδο, αν μπορέσετε να πάτε νομίζω θα το λατρέψετε, και δε χρειάζεται ούτε μηχανάκι.
Χιόνια έχει αρκετά, στο Πήλιο, Καίμακτσαλάν, Παρνασσό. Αλλά, αφού πάτε Ναυπλιο σίγουρα, γιατί δεν το συνδυαζετε με Πελοποννησο γενικά μετά; Μονεμβασια, Μανη, Μεσσήνη, Ολυμπία. Αλλά θέλετε οπωσδήποτε νησί, και με άσπρα σπίτια. Κοίτα για νησί που να μπορείς μετά να πεταξεις για Θεσσαλονίκη, ώστε να πας Πήλιο. Και μόνο που σκέφτομαι το πρόγραμμα ζαλιζομαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα μόλις είδα ότι πετάω πάμφθηνα για Σκύρο από Αθήνα, από εκεί πάω (πώς; ) στη Σκόπελο, απ' όπου έχει ακτοπλοϊκή σύνδεση με Βόλο. Δε με χαλάει.

Ναι η Μύκονος είναι μια λύση, απλά έχω ξαναπάει. Από τα νησιά που ανέφερα ότι δεν έχω πάει, ποιο έχει λευκοσπιτοενδιαφέρον; Αν δεν είχα πάει Αστυπάλαια σχετικά πρόσφατα θα προκρινόταν, κάτι τέτοιο ψάχνω. Αυτή η Φολέγανδρος έχει ακτοπλοϊκή σύνδεση με κάτι με αεροδρόμιο να το συνδυάσω;

Σε ελληνικά νησιά μόνο χειμωνα πάω, άντε και μάρτιο, από Πάσχα κι έπειτα είναι δράμα: κρουαζιεράδες, πενταήμερες, ΚΑΠΗ, βλαχοδήμαρχοι, Αγγλίδες με πολλή κυτταρίτιδα, περισσότερο αλκοόλ στο αίμα τους από τον Ορέστη Μακρή και καθόλου εσώρουχα, ε όχι. Χειμώνας κι ας με λένε ήρωα κι έχω όλη τη Σαντορίνη δική μου και τα δωμάτια με 30€.
Αλλά, αφού πάτε Ναυπλιο σίγουρα, γιατί δεν το συνδυαζετε με Πελοποννησο γενικά μετά; Μονεμβασια, Μανη, Μεσσήνη, Ολυμπία. Αλλά θέλετε οπωσδήποτε νησί, και με άσπρα σπίτια.
Σε αντίθεση με Γιάννενα, Βόλους, Λαμίες, Τρίκαλα κλπ που είναι μεγάλα αστικά κέντρα και προσφέρουν καθημερινή συγκοινωνία με ανθρώπινη συχνότητα, η Πελοπόννησος είναι πιο δύσκολη νομίζω. Συν ότι θέλουμε και σπιτάκια και χιόνι και δεν έχει τίποτε από αυτά. Πες σε Κουβανό ότι ήρθε στην Ελλάδα, δεν είδε ούτε σπιτάκια ούτε χιόνι (νομίζουν ότι θα ξαπλώνουν στο χιόνι σαν τα κινούμενα σχέδια) κι έχεις εξασφαλισμένη ανθρωποκτονία.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσες να συνδυάσεις το Πηλιο με τις Σποραδες. Στο Πηλιο τώρα έχει χιόνια και λογικά από τα Χανια και πίσω, στο ανατολικό Πηλιο, θα κρατήσουν μέχρι τον Φεβρουάριο, στο χιονοδρομικό ειδικα λιώνουν δύσκολα. Για τη Σκύρο δεν γνωρίζω αλλά η Αλόννησος έχει τα γραφικά σπίτια που ζητάς. Βεβαια θα είναι ερημιά και δεν ξέρω ποια μαγαζιά, δωμάτια κτλ θα είναι ανοιχτά. Εγώ είχα πάει πέρσι Απρίλιο και να φανταστείς ότι δεν είχε ούτε τότε ιδιαίτερο κόσμο, πρέπει να ήμασταν οι μόνοι ξένοι στο νησι, αλλά το είχα ευχαριστηθεί παρα πολύ. πανέμορφο νησί και ειδικά η παλιά χώρα μου άρεσε πολύ, έχω βγάλει άπειρες φωτογραφίες από γραφικά σπιτάκια και πόρτες.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τώρα μόλις είδα ότι πετάω πάμφθηνα για Σκύρο από Αθήνα, από εκεί πάω (πώς; ) στη Σκόπελο, απ' όπου έχει ακτοπλοϊκή σύνδεση με Βόλο. Δε με χαλάει.
Τότε καλύτερα βγάλε αεροπορικά ξανά για Αθήνα, και ΚΤΕΛ για Βόλο, πιο εύκολο είναι. Χιόνια στο Πήλιο έχει τώρα κοντά στο χιονοδρομικό, στη Μακρυνίτσα που ήμουν δεν έχει. Αλλά και πάλι, μέχρι τότε μπορεί να ρίξει.
Από όλα τα νησιά που είπες, μόνο Ναξο μπορώ να σκεφτώ που είναι στο στυλ αυτό, α και η Λερος! Επίσης, αν πάτε αεροπορικώς στην Κω, μονοήμερη στη Νισυρο. Άσπρα σπίτια αλά Σαντορινη, ηφαίστειο με κρατήρα επί γης, όχι υποθαλάσσιο, και γαλήνη. Μόνο με καραβάκι από Κω πας εκεί.
Οι Πρέσπες συνδυάζονται με Πισοδέρι για χιόνια και σκι.
Α, κι οσον αφορά το καλοκαίρι, την κυτταρίτιδα κτλ κτλ.:D Το ξέρεις κι εσύ πολύ καλά, ότι όσο τουριστικό κι αν είναι ένα μέρος, πάντα μπορείς να βρεις την ήσυχη περιοχή αν θέλεις. Συμφωνώ με όλα όσα λες, αλλά ακόμη και στη Ρόδο αρχές Αυγούστου, πήγαινα σε παραλιάρες όπου ήμουν μόνος κι έρημος. Για Κρήτη δεν το συζητώ, έλα μία επίσκεψη από το καλοκαίρι και μετά που θα μένουμε εκεί, και θα φροντίσουμε να μη σε βλέπει άνθρωπος:rolleyes:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Λοιπόν θα έχω σύντομα 2 διαφορετικές επισκέψεις στην Ελλάδα, μια το Φλεβάρη για 8 μέρες και μια το Μάρτιο για 14 μέρες. Και οι δύο επισκέψεις έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και θέλουν να δουν ό,τι καλύτερο γίνεται, με το μόνιμο περιορισμό ότι δεν ξέρει κανείς μας οδήγηση. Η επίσκεψη του Μαρτίου είναι η σημαντικότερη και θα έχει προτεραιότητα, είναι και η πρώτη της φορά στο εξωτερικό. Το θέμα μου είναι ότι δε θέλω να πάω δυο φορές στα ίδια μέρη, αλλά δε θέλω και να μείνει κανείς παραπονεμένος. Α, κι οι δύο θέλουν να δουν... χιόνι γιατί δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους. Επίσης φύση, ωραία αρχιτεκτονική και φυσικά αρχαία και μουσεία.

Για το Μάρτιο έχω κατασταλλάξει στα εξής:
1. Άφιξη Αθήνα, πρώτη γνωριμία
2. Παλιά Αθήνα
3. Αθήνα και πάλι
4. Πτήση για Σαντορίνη το πρωί
5. Όλη μέρα Σαντορίνη
6. Πτήση για Γιάννενα από Σαντορίνη (ναι γίνεται, βολεύουν οι ώρες) και μεταφορά στο Πάπιγκο. Χιόνι παίζει Μάρτη μήνα;
7. Μετά τη βολτίτσα στο Πάπιγκο, βουρ για Καλαμπάκα
8. Επίσκεψη Μετέωρα και από εκεί Φωκίδα
9. Φωκίδα (χωριό)
10. Φωκίδα (Γαλαξίδι-Ιτέα)
11. Φωκίδα (αραχωβα)
12. Αθήνα
13. αναχωρηση

Αυτά πάνω κάτω είναι δεδομένα. Τώρα, για την επίσκεψη του Φλεβάρη έχω τα εξής θέματα:
α) έχει μόνο 8 μέρες ωφέλιμες
β) δε θέλω να ξαναπάω Σαντορίνη, αλλά θα ήθελα να δει ένα ελληνικό νησί με λευκά σπίτια, γαλάζιες πόρτες κλπ
γ) χιόνι πού διάολο θα δούμε;

ΝΑ πω ότι έχουμε φίλους που διατίθενται να μας πάνε εκδρομή σε Επίδαυρο-Μυκήνες-Ναύπλιο και άλλους που μένουν Πήλιο. Τώρα πώς θα συνδυαστούν αυτά με Αθήνα και ολίγον από κάποιο νησί, εσείς θα μου πείτε. Το σκέφτομαι κάπως έτσι:
1. Άφιξη (βράδυ κιόλας)
2. Αθήνα
3. Εκδρομούλα σε Επίδαυρο-Μυκήνες-Ναύπλιο. Δεν ξέρω αν γίνεται σε μια μέρα ή κοιμηθούμε Ναύπλιο, που δε με χαλάει κιόλας.
4. Πτήση για νησί- ποιο;;;; Σκύρος; Έχει άσπρα σπιτάκια ή θα με δείρει; Από κει πάμε Πήλιο και πώς;
5. Σκύρος - Πήλιο;;
6. Σκύρος - Πήλιο;;;
7. Κάτι άλλο στο δρόμο για Αθήνα; ΚΑι Δελφούς jξαναπάω, αφού είναι κοντά στο σπίτι μου.
8. Διανυκτέρευση Αθήνα
9. Αναχώρηση (νομίζω απόγευμα, οπότε κάνουμε και μια βόλτα)

Αν έχετε αλλη πρόταση αντί για Σκύρο-Πήλιο, όλο αυτιά είμαι. Η Κρήτη είναι ια προφανής λύση, αλλά χωρίς αμάξι μου είπαν ειδικά Φλεβάρη που παίζει να βρέχει να μην την παλέψω. Επίσης, θα ήθελα να πάω σε νησί που να μην έχω πάει και να υπάρχει κανένα μηχανάκι για να νοικιάσω, μη μείνουμε να κοιτιόμαστε. Νησιά που βλέπω ότι έχουν πτήσεις και ΔΕΝ έχω πάει:
Xίος, Ικαρία, Κάρπαθος, Κως , Λέρος, Μυτιλήνη, Λήμνος, Σάμος, Σκιάθος, Σκύρος, Μήλος, Νάξος (νομίζω εχει και χιόνια, αλλά δεν τα πιάνεις), Κάλυμνος, ΚΑστελλόριζο (έχει πτήση; δεν τη βλέπω) και πεθαίνω να πάω στη Σαμοθράκη αλλά πάλι με την ευχή στο χέρι θα μείνω εκτός κι αν μου το συνδυάσετε με κάτι σε χιόνι ή πτήση που να βολεύει. Άσχετο, δεν έχω πάει και στις ΠΡέσπες. Σaς φώτισα.

Μάλλον η σωστή ερώτηση είναι: ΟΚθα έρθει απο του διαόλου τη μάνα και δε θα δει τη Σαντορίνη... Πού να πάει να δει το δεύτερο καλύτερο νησί σε τέτοιο στιλ όπου να έχω πρόσβαση γρήγορα ώστε να προλάβουμε να πάει και στο Πήλιο;

Οποιοδήποτε σχόλιο και για τα δύο πλάνα, ευπρόσδεκτο.
Ζαλάδα με έπιασε! Βρε Γιώργο δε μπορεις με τρόπο να τους εξηγήσεις οτι όλα δεν γίνονται...? Εμένα η Σύρος μου ήρθε στο μυαλό. Είναι κοντα, εχει ζωή και το χειμώνα και η άνω σύρος είναι όλο ασπρα σπιτακια! Τωρα με το πήλιο δεν ξέρω πως συνδιάζεται...
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Λοιπον, ενα ενα.

Α) Χιονια. Ετσι οπως εχει γινει πλεον ο (μη) χειμωνας στην Ελλαδα για πουθενα δςν εισαι 100% σιγουρος. Εκτος απο τα χιονοδρομικα. Και παλι ομως δεν κοβω το λαιμο μου :p . Αν παση θυσια θελετε χιονι παρτε μια ryan για μιλανο, μπολονια ή μπρατισλαβα και μετα τραινο για αλπεις. Εχω παει χειμωνα σε βουλγαρια, ρουμανια, πολωνια, δεν εχω πετυχει χιονι. Τυχη ειναι.

Β) νησι το φλςβαρη. Απ οτι καταλαβαινω ψαχνουμε ενα γραφικο κυκλαδονησι (απ οτι φανταζομαι απο τα ασπρα δρομακια πορτουλες κλπ), να εχει αεροδρομιο(γιατι οχι πλοιο; ) και να εχει γραφικα καθαρα ασπρα σοκακια για φωτογραφιες κλπ. Λιγο δυσκολο για φλεβαρη. Τα νησια ακομα, με εξαιρεση τη Θηρα δεν εχουν τουρισμο 12 μηνες το χρονο οποτε δεν παραμενουν τοσο καθαρα τα ασπρα σοκακια. Οσο να ναι θα ειναι λιγο βρωμικα απο ολο το χειμωνα, θα εχουν να βαφτουν μηνες.

Επισης να ρψτησω κατι αλλο. Θελτε να πατε σε ενα νησι να μενετε 5 μερες ή δεν εχετς θεμα να γυρισετε κ πολλα νησια; μπορειτε να συνδυασετε για παραδειγμα Συρο κ τηνο. Η πρωτη εχει αεροδρομιο, εινια πολυ ζωντανη η Ερμουπολη το χειμωνα. Η Συρος ειναι το αγαπημενο μου νησι για χειμωνα. Πολυ "ζεστη". Απλα δεν ςιναι τοσο κυκλαδες. Εχει τα ασπρα σοκακια κλπ αλλα προς τους λοφους των δυο εκκλησιων. Στο κεντρο ειναι αλλιως.

Αλλιως θα προτεινα Ναξο.

Γ) μηχανακι. Σε συρο, παρο, ναξο δε θα εχετε κατα πασα πιθανοτητα θεμα. Στα αλλα δεν ξερω. Λαβε υπ οψην σου αποψεις για νησια και απο αλλους, κατασταλαξε σε 3-4 προορισμους και μετα το μηχανακι αστο πανω μου. Βεβαια κρατα στο μυαλο σου πως σε καποια νησια πως η τηνος που οταν φυσαει οι ριπες δεν αστειευονται στα βουνα, δε νοικιαζουν μηχανακια αν εχει αερα.

Αα τελος, αφου θα ερθεις ελλαδα, και δυο φορες μαλιστα, νομιζω πως ειναι χρεος ολων των μελων να οργανωσουμε ενα τραπεζι προς τιμην σου να, ισα απο την Αβανα ως την ακροπολη, για τη συμβολη σου στο φορουμ τοσι για τους ταξιδιωτες προς την Κουβα οσο και για τις γνωσεις που εχουμε αποκτησει ολοι γι αυτο το τοσο ιδιαιτερο νησι. :D:bleh:

Απο σκυρο για σποραδες με πλοιο μονο καλοκαιρι πας.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όταν θα πάτε βόλτα σε Μυκήνες,Επίδαυρο, Ναύπλιο, ξεκινήστε τη βόλτα από Καλάβρυτα που έχουν και ιστορία και είναι και δίπλα το χιονοδρομικό.

Νησί ξέχασε αυτά που λες για Σκύρο και από εκεί σε Σποράδες και από εκεί Βόλο, τέτοια ταλαιπωρία δεν θα έχουν ξαναπεράσει, Φεβρουάριο σε θάλασσες του ανοιχτού Αιγαίου με δρομολόγια που η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν υπάρχουν, ίσως να υπάρχει δρομολόγιο από Σκύρο προς Εύβοια αλλά και από εκεί θα πρέπει να οδηγήσετε, οπότε το αφήνετε. Ερημιά σε όλες τις Σποράδες, δεν το συζητάμε, δεν αξίζει.

Σύρος,Πάρος,Νάξος,Μύκονος, ούτε Φολέγανδρος(εδώ δεν έχει το καλοκαίρι καλή σύνδεση) ούτε τίποτα άλλο, με τη σειρά που τα γράφω.

Αθήνα
Καλάβρυτα,Μυκήνες,Ναύπλιο
Αθήνα-Σύρος(πας και με το καράβι δίπλα είναι)

και έκλεισε το πρόγραμμά σου.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ειπαμε, σκυρο προς σποραδες μονο το καλοκαιρι. Οσο για τη Φολςγανδρο, εχει 1 πλοιο τη μερα, 3 τη βδομαδα απο πειραια και 4 ενδοκυκλαδικα. Συνδεεται με τα περισσοτερα νησια των κυκλαδων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν και τα πιο πολλά νομίζω απαντήθηκαν, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου στο φίλο @Yorgos που τόσο πολύ έχει βοηθήσει το φορουμ.
Καταρχάς μιλάμε για δύσκολες ημερομηνίες, μιλάμε για χειμώνα, οπότε εκ των πραγμάτων η κατάσταση περιπλέκεται.
Το σίγουρο είναι η επίσκεψη στην Αθήνα για τα σημεία αρχαιολογικού ενδιαφέροντος, και η Σαντορίνη.
Δε θέλεις να πας 2 φορές και είναι λογικό. Εγώ τότε θα ψαχνόμουν για πτήση στη Μύκονο, ώστε να θαυμάσουν το γαλάζιο - λευκό της χώρας, να δούνε τη Δήλο αν είναι εφικτό, και απο εκεί και πέρα αναχώρηση για Ερμούπολη που έχει ζωή το χειμώνα ή Τήνο αν έχουν κάποιο θρησκευτικό ενδιαφέρον.
Δε θα έπαιρνα σε καμία περίπτωση το ρίσκο του ακτοπλοϊκού τέτοια εποχή, άσε που οι συνδέσεις είναι για τα ανάθεμα. Η Σκύρος που λες συγκεκριμένα είναι απλησίαστη με τα ακτοπλοϊκά, και δεν έχει σχέση με τις υπόλοιπες Σποράδες ούτε το καλοκαίρι.
Το Πήλιο είναι μια περιοχή που έχει να δώσει τα πάντα, δε μπορώ να το φανταστώ χωρίς αυτοκίνητο όμως. Το ίδιο για τη Πελοπόννησο. Καλή περίπτωση το Μυκήνες - Ναύπλιο που αναφέρεις, αλλά και πάλι τίθεται θέμα μετακίνησης. Το Ναύπλιο όμως είναι μια πόλη που αξίζει και με το παραπάνω.
Τέλος χιόνι σίγουρα στα χιονοδρομικά, ειδικά εδώ στη Β.Ελλάδα. Απο κει και πέρα είναι και θέμα καιρού...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Στη Σκυρο εχει καταπληκτικο καρναβαλι και πολυ κοσμο τις αντιστοιχες μερες. Πας με αυτοκινηοτ στην Κυμη και 1 ωρα στο πλοιο κι έφτασες. Επιστροφη Κυμη και με αυτοκινητο Πηλιο.
Συγγνωμη τωρα ειδα οτι δεν οδηγειτε. Κυμη πας μρ το ΚΤΕΛ απο Αθηνα κατευθειαν στο λιμανι πριν φυγει το πλοιο. Επιστροφη Κυμη - Χαλκιδα και μετα εχει και ΚΤΕΛ για Βολο, Ιωαννινα, τρενο για Ναυπλιο με μια αλλαγη.
 

Cubanos1987

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Λοιπόν θα έχω σύντομα 2 διαφορετικές επισκέψεις στην Ελλάδα, μια το Φλεβάρη για 8 μέρες και μια το Μάρτιο για 14 μέρες. Και οι δύο επισκέψεις έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και θέλουν να δουν ό,τι καλύτερο γίνεται, με το μόνιμο περιορισμό ότι δεν ξέρει κανείς μας οδήγηση. Η επίσκεψη του Μαρτίου είναι η σημαντικότερη και θα έχει προτεραιότητα, είναι και η πρώτη της φορά στο εξωτερικό. Το θέμα μου είναι ότι δε θέλω να πάω δυο φορές στα ίδια μέρη, αλλά δε θέλω και να μείνει κανείς παραπονεμένος. Α, κι οι δύο θέλουν να δουν... χιόνι γιατί δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους. Επίσης φύση, ωραία αρχιτεκτονική και φυσικά αρχαία και μουσεία.

Για το Μάρτιο έχω κατασταλλάξει στα εξής:
1. Άφιξη Αθήνα, πρώτη γνωριμία
2. Παλιά Αθήνα
3. Αθήνα και πάλι
4. Πτήση για Σαντορίνη το πρωί
5. Όλη μέρα Σαντορίνη
6. Πτήση για Γιάννενα από Σαντορίνη (ναι γίνεται, βολεύουν οι ώρες) και μεταφορά στο Πάπιγκο. Χιόνι παίζει Μάρτη μήνα;
7. Μετά τη βολτίτσα στο Πάπιγκο, βουρ για Καλαμπάκα
8. Επίσκεψη Μετέωρα και από εκεί Φωκίδα
9. Φωκίδα (χωριό)
10. Φωκίδα (Γαλαξίδι-Ιτέα)
11. Φωκίδα (αραχωβα)
12. Αθήνα
13. αναχωρηση

Αυτά πάνω κάτω είναι δεδομένα. Τώρα, για την επίσκεψη του Φλεβάρη έχω τα εξής θέματα:
α) έχει μόνο 8 μέρες ωφέλιμες
β) δε θέλω να ξαναπάω Σαντορίνη, αλλά θα ήθελα να δει ένα ελληνικό νησί με λευκά σπίτια, γαλάζιες πόρτες κλπ
γ) χιόνι πού διάολο θα δούμε;

ΝΑ πω ότι έχουμε φίλους που διατίθενται να μας πάνε εκδρομή σε Επίδαυρο-Μυκήνες-Ναύπλιο και άλλους που μένουν Πήλιο. Τώρα πώς θα συνδυαστούν αυτά με Αθήνα και ολίγον από κάποιο νησί, εσείς θα μου πείτε. Το σκέφτομαι κάπως έτσι:
1. Άφιξη (βράδυ κιόλας)
2. Αθήνα
3. Εκδρομούλα σε Επίδαυρο-Μυκήνες-Ναύπλιο. Δεν ξέρω αν γίνεται σε μια μέρα ή κοιμηθούμε Ναύπλιο, που δε με χαλάει κιόλας.
4. Πτήση για νησί- ποιο;;;; Σκύρος; Έχει άσπρα σπιτάκια ή θα με δείρει; Από κει πάμε Πήλιο και πώς;
5. Σκύρος - Πήλιο;;
6. Σκύρος - Πήλιο;;;
7. Κάτι άλλο στο δρόμο για Αθήνα; ΚΑι Δελφούς jξαναπάω, αφού είναι κοντά στο σπίτι μου.
8. Διανυκτέρευση Αθήνα
9. Αναχώρηση (νομίζω απόγευμα, οπότε κάνουμε και μια βόλτα)

Αν έχετε αλλη πρόταση αντί για Σκύρο-Πήλιο, όλο αυτιά είμαι. Η Κρήτη είναι ια προφανής λύση, αλλά χωρίς αμάξι μου είπαν ειδικά Φλεβάρη που παίζει να βρέχει να μην την παλέψω. Επίσης, θα ήθελα να πάω σε νησί που να μην έχω πάει και να υπάρχει κανένα μηχανάκι για να νοικιάσω, μη μείνουμε να κοιτιόμαστε. Νησιά που βλέπω ότι έχουν πτήσεις και ΔΕΝ έχω πάει:
Xίος, Ικαρία, Κάρπαθος, Κως , Λέρος, Μυτιλήνη, Λήμνος, Σάμος, Σκιάθος, Σκύρος, Μήλος, Νάξος (νομίζω εχει και χιόνια, αλλά δεν τα πιάνεις), Κάλυμνος, ΚΑστελλόριζο (έχει πτήση; δεν τη βλέπω) και πεθαίνω να πάω στη Σαμοθράκη αλλά πάλι με την ευχή στο χέρι θα μείνω εκτός κι αν μου το συνδυάσετε με κάτι σε χιόνι ή πτήση που να βολεύει. Άσχετο, δεν έχω πάει και στις ΠΡέσπες. Σaς φώτισα.

Μάλλον η σωστή ερώτηση είναι: ΟΚθα έρθει απο του διαόλου τη μάνα και δε θα δει τη Σαντορίνη... Πού να πάει να δει το δεύτερο καλύτερο νησί σε τέτοιο στιλ όπου να έχω πρόσβαση γρήγορα ώστε να προλάβουμε να πάει και στο Πήλιο;

Οποιοδήποτε σχόλιο και για τα δύο πλάνα, ευπρόσδεκτο.
Αγαπημένο Γαλαξίδι προτείνω να αφιερώσετε περισσότερες μερες φωκιδα και στα γυρω χωριά της Ιτέας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom