Αν εχεις τυχη...κάνεις rafting στο Βοιδοματη!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη

Φεβρουαριος ΄78, Σαββατο βραδυ. Πανω απο την κουνια ενος μωρου στεκονται οι Μοιρες.

Κλωθω: Δεν αντεχω αλλο αυτη τη δουλεια, Σαββατο βραδυ και αντι να ειμαστε σε καποιο μπαρακι εμεις τρεχουμε δεξια και αριστερα για να χαρισουμε τυχη.
Ατροπος: Δικιο εχεις. Εχουμε ομως αλλη επιλογη?
Κλωθω: Εγω λεω για μια φορα στη ζωη μας να την κοπανησουμε.
Λαχεσις: Ναι ρε συ Κλωθω, αλλα εχω εχω ακομα τοση τυχη να χαρισω, τι θα την κανω αν τελειωσουμε τη δουλεια απο τωρα?
Κλωθω: Δωσ΄ την σ΄αυτο το μωρακι, θα εχει λιγο παραπανω τυχη στη ζωη του, δεν εγινε και τιποτα. Αλλωστε ειναι και Σαββατογεννημενο, κανεις δεν θα μας κατηγορησει.
Ατροπος: Τελεια! Που λετε λοιπον να παμε αποψε?...

Τα χρονια περασαν και το μωρακι μεγαλωνε και ηταν οντως πολυ τυχερο. Σε καθε τι που του τυχαινε, παντα υπηρχε μια μοιραια βοηθεια. Ετσι, τον Μαιο του 2010 την επελεξαν να παρακολουθησει ενα σεμιναριο με ολα τα εξοδα πληρωμενα μια εβδομαδα στη Θεσσσαλονικη (και με εκπαιδευτικη αδεια φυσικα).
Το σεμιναριο γινοταν απεναντι απο μεγαλο πολυκαταστημα. Ετσι τα διαλειμματα περνουσαν με βολτες και ψωνια! Καποια στιγμη το πολυκαταστημα διεξαγει διαγωνισμο. Με καθε αγορα 10 ευρω παιρνει κανεις ενα κουπονι. Το επαθλο: 10 διημερα για δυο ατομα με ολα τα εξοδα πληρωμενα στην Κονιτσα. Στην εκδρομη περιλαμβανονται και δραστηριοτητες: Επισκεψη στο μοναστηρι της Μολυβδοσκεπαστης, πεζοπορια στον Εθνικο Δρυμο και ραφτιγκ στο Βοιδοματη. Λιγες μερες μετα χτυπαει το τηλεφωνο: " Συγχαρητηρια, ειστε μια απο τους 10 τυχερους για την εκδρομη στην Κονιτσα. Αποδεχεστε το δωρο σας?" :clap:

 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ευτυχώς που εκείνη τη μέρα τα κορίτσια είχαν κέφια:clap:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Φυσικα και το αποδεχομαι! Λατρευω το ραφτιγκ. Εχω ηδη κανει σε Βενετικο και Μογλενιτσα και ειναι τελεια εμπειρια (ιδιως τα ψητα που ακολουθουν στο τελος!). Η βαλιτσα ετοιμαζεται γρηγορα, υπαρχει ομως ενα προβλημα. Δεν εχουμε παρκιγκ για το μωρο. Η μητερα μου (κλασικη ελληνιδα μανα) βοηθαει τον αδερφο μου που φευγει για 2 χρονια στην Κυπρο. Και τωρα? Το τηλεφωνο χτυπαει ξανα. Ειναι απο η δουλεια του αδερφου μου. Η αναχωρηση του αναβαλλεται για λιγες μερες. Ετοιμο το παρκιγκ, φυγαμε για ραφτιγκ!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Για πες μας, αχινέ, ανέβηκε η αδρεναλίνη στα νερά του Βοϊδομάτη;
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Σαββατο πρωι μπαινουμε στο λεωφορειο. Ειμαστε περιπου 16 ατομα, αφου 2 ζευγαρια δεν καταφεραν να ερθουν. Ο συνοδος μάς ενημερωνει οτι σημερα θα γινει το ραφτιγκ και αυριο η πεζοπορια. Με χαλαει λιγο το προγραμμα, γιατι ειμαι κουρασμενη. Θα προτιμουσα το ραφτιγκ την Κυριακη. Λιγο εξω απο τη Θεσσαλονικη αρχιζει να βρεχει καταρρακτωδως. Λιγο μετα ο συνοδος μας ειδοποιει οτι το προγραμμα αλλαζει, γιατι το ποταμι εχει φουσκωσει αρκετα. Επισκεψη στη Μολυβδοσκεπαστη και προαιρετικη πεζοπορια το Σαββατο και ραφτιγκ την Κυριακη. Μα που την βρηκα τοση τυχη, σκεφτομαι!
Το Σαββατο περναει ηρεμα. Ξεκουραση στο ξενοδοχειο (πουλαμε λογω κουρασης τη Μολυβδοσκεπαστη), βολτα στην Κονιτσα και το βραδυ ταβερνακι. Το αλλο πρωι ξυπναμε με την ησυχια μας, τρωμε πρωινο και ξεκιναμε.
Στην περιοχη της Κονιτσας δραστηριοποιουνται 2 εταιρείες που προσφερουν δραστηριοτητες (ραφτιγκ, καγιακ, ιππασια κλπ). Κατευθυνομαστε στα κτιρια μιας απο αυτες, της No limits, γνωριζουμε τους συνοδους μας, φοραμε τις στολες μας (σαν βατραχανθρωποι ειμαστε) και ξεκιναμε για το σημειο εκκινησης. Το σημειο αυτο ειναι το γεφυρι που βλεπει κανεις στη διαφημιση του Milner. Μας ενημερωνουν οτι εχουν γυριστει εδω και αλλες διαφημισεις, οπως αυτη του νες καφε. Μετα απο μια συντομη εισαγωγη για το ποταμι και οδηγιες για το ραφτιγκ ξεκιναμε.
Το ποταμι ειναι ευκολο, δυαρι με μερικα τριαρια περασματα. Οι αριθμοι αυτοι δειχνουν τη δυσκολια που εχει η καταβαση. Ενα ειναι το ευκολοτερο και τα ποταμια φτανουν μεχρι πεντε ή εξι συνηθως (οι ειδημονες ας διορθωσουν). Τα νερα ειναι πεντακαθαρα, αφου ο Βοιδοματης ειναι το μοναδικο ποσιμο ποταμι στην Ελλαδα. Απαγορευεται μεχρι και το κολυμπι στα νερα του, αν και εμεις ειδαμε ενα λουομενο! :)
Το ραφτιγκ ειναι υπεροχο. Οσοι δεν το εχετε δοκιμασει το προτεινω ανεπιφυλακτα. Περναμε μεσα απο το δασος, βλεπουμε πυκνη βλαστηση και μας συνοδευουν οι ηχοι των πουλιων. Ειναι απλα μαγικα. Στα μισα της διαδρομης κατευθυνομαστε στην ακτη. Βγαζουμε τις βαρκες εξω και μεσα απο το δασος ανηφοριζουμε για το μοναστηρι των Αγιων Αναργυρων, που εχει εγκαταλειφθει εδω και χρονια, αλλα εξακολουθει να ειναι πανεμορφο. Στην επιστροφη μας ενημερωνουν οτι γινονται και νυχτερινες καταβασεις του ποταμου με την πανσεληνο του Αυγουστου. Θα ειναι μαγικα, σκεφτομαι. Κριμα που θα λειπω...
Το πιο δυνατο περασμα του ποταμου βρισκεται λιγο πριν το τερμα της διαδρομης. Ειναι ενας μικρος καταρρακτης και τα νερα ειναι αποτομα και ορμητικα. Γινομαστε μουσκεμα, αλλα αξιζει τον κοπο. Λιγο μετα η μαγεια τελειωνει. Βγαινουμε στην ακτη και τραβαμε τις βαρκες εξω. Εγω ειμαι ανησυχη. Κανω μια ειδικη διατροφη και πρεπει οπωσδηποτε να φαω φρουτο, αλλα δεν εχω τιποτα μαζι μου. Και τοτε βλεπω μπροστα μου μια μουρια. Εχω χρονια να φαω μουρα. Εχουν καταπληκτικο χρωμα που βαφει τα χειλη, ειναι ωριμα και πεντανοστιμα. Ευχαριστω για αλλη μια φορα την καλη μου τυχη και παιρνουμε το δρομο της επιστροφης. Μεχρι το επομενο κερδιαμενο ταξιδι, σας φιλω!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ητανε μια απο τις επιλογες για το καλοκαιρι,τελικα δεν τα καταφερα να παω ..
μεσα στο φθινοπωρο συνεχιζουν οι δραστηριοτητες ή λογω βροχων φουσκωνει το ποταμι και το σταματανε για καποιο διαστημα;εχεις ακουσει τιποτα τετοιο;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ωραία ιστορία γεμάτη όμορφες εικόνες και πολύ τύχη!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Τα νερα ειναι πεντακαθαρα, αφου ο Βοιδοματης ειναι το μοναδικο ποσιμο ποταμι στην Ελλαδα. Απαγορευεται μεχρι και το κολυμπι στα νερα του...
Ουπς...! :roll:
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
μεσα στο φθινοπωρο συνεχιζουν οι δραστηριοτητες ή λογω βροχων φουσκωνει το ποταμι και το σταματανε για καποιο διαστημα;εχεις ακουσει τιποτα τετοιο;
Οι δραστηριότητες γίνονται όλο το χρόνο. Το ποτάμι δεν έχει πολύ νερό το φθινόπωρο σε αντίθεση με την άνοιξη όπου έχει "φουσκώσει" εξαιτίας των νερών που κατεβαίνουν από τα βουνά (λιώσιμο χιονιού και βροχές).
Προσωπικά θα επέλεγα κάποια άλλη δραστηριότητα το καλοκαίρι και το φθινόπωρο και όχι το rafting (και μιλάμε για τον Βοϊδομάτη που θεωρείται ένα όχι και τόσο δύσκολο ποτάμι, άρα η ευκολία του γίνεται ακόμη μεγαλύτερη τις δύο αυτές εποχές)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Συμφωνω με τη μασκα_29. Καλο ειναι να κανεις ραφτιγκ μια εποχη που εχει αρκετο νερο για να το διασκεδασεις, αλλιως ειναι σαν να κανεις βαρκαδα. Το καλοκαιρι και ειδικα το φθινοπωρο ενδεικνυται για πεζοπορια, που τα χρωματα στο βουνο ειναι υπεροχα. μπορει κανεις ομως να κανει και ιππασια που ειναι εξισου καλη (αν και εγω μια φορα που εκανα φοβομουν πολυ μην πεσω!) ή flying fox ή ο,τιδηποτε αλλο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Οι δραστηριότητες γίνονται όλο το χρόνο. Το ποτάμι δεν έχει πολύ νερό το φθινόπωρο σε αντίθεση με την άνοιξη όπου έχει "φουσκώσει" εξαιτίας των νερών που κατεβαίνουν από τα βουνά (λιώσιμο χιονιού και βροχές).
Προσωπικά θα επέλεγα κάποια άλλη δραστηριότητα το καλοκαίρι και το φθινόπωρο και όχι το rafting (και μιλάμε για τον Βοϊδομάτη που θεωρείται ένα όχι και τόσο δύσκολο ποτάμι, άρα η ευκολία του γίνεται ακόμη μεγαλύτερη τις δύο αυτές εποχές)
αν θυμαμαι καλα ο βοιδοματης,τα νερα του ειναι 6-7 βαθμους οποτε απαξ και πεσεις μεσα,ειδικα τον χειμωνα θα βγαινεις το λιγοτερο με πνευμονια :haha::haha:

οποτε θα παω ή νοεμβρη ή μαρτο-απριλη που πιστευω πρεπει να εχει το πιο πολυ νερο ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αν θυμαμαι καλα ο βοιδοματης,τα νερα του ειναι 6-7 βαθμους οποτε απαξ και πεσεις μεσα,ειδικα τον χειμωνα θα βγαινεις το λιγοτερο με πνευμονια :haha::haha:

οποτε θα παω ή νοεμβρη ή μαρτο-απριλη που πιστευω πρεπει να εχει το πιο πολυ νερο ..
Δε θυμάσαι καλά. Σταθερά στους 4 βαθμούς είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom