Τήνος Αξιζει η Τηνος για διακοπες?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γεια σας, θελουμε να παμε Τηνο με την παρεα μου (κοριτσοπαρεα 3 ατομα συνολικα), ηλικιες 29-30 ετων. Παντα τον Αυγουστο πηγαιναμε σε κυκλαδονησια πιο low profile αλλα πανεμορφα, οπως Κουφονησι, Αντιπαρο, Αμοργο, Φολεγανδρο και απο Δωδεκανησα Πατμο και Αστυπαλαια. Σας αναφερω τους προορισμους για να καταλαβετε το στυλ που προτιμαμε. Φετος θελουμε να παμε σε κυκλαδονησι και βλεπουμε οτι πολλοι πανε Τηνο. Το θεμα ειναι οτι εγω ειχα παει στην εφηβεια μου στην Τηνο και θυμαμαι οτι ειναι ενα νησι καπως 'καταπατημενο', με ορδες τουριστων και λιγοτερο ψαγμενο απο Κουφονησι ή Αμοργο πχ. Επισης, η χωρα μου φανηκε τοτε (πριν 15 χρονια και βαλε) αρκετα υποβαθμισμενη και οχι ιδιαιτερα ομορφη οπως πχ η χωρα του Κουφονησιου ή της Αμοργου. Επειδη ομως εχουν περασει 15 χρονια απο τοτε και ακουω να πηγαινουν συνεχεια γνωστοι μου και να επαινουν το νησι, σκεφτομαι μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα και πλεον εχει αναβαθμιστει ποιοτικα το νησι. Ξερω για καποια χωρια οτι αξιζουν, αλλα η χωρα τι λεει? Δε θελουμε μια χωρα σαν της Αιγινας πχ ή των παραδοσιακα πιο 'ασχημων' νησιων. Θελουμε οπωσδηποτε ενα γραφικο νησι με ομορφη χωρα και αν ειναι δυνατον, και ομορφες παραλιες. Δε θελω να προσβαλω κανενα νησι, το καθενα εχει τις χαρες του, απλως σε μας αρεσουν τα πολυ γραφικα κυκλαδονησια κυριως. Φετος δεν παιζει Αμοργος και λοιπα ψαγμενα λογω καποιων ανυπερβλητων εμποδιων οποτε απο το να παμε Σαντορινη ή Παρο/Μηλο που εχουμε παει πανω απο 3 φορες η καθεμια μας, προτιμαμε να δοκιμασουμε Τηνο. Ευχαριστω πολυ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Γεια σας, θελουμε να παμε Τηνο με την παρεα μου (κοριτσοπαρεα 3 ατομα συνολικα), ηλικιες 29-30 ετων. Παντα τον Αυγουστο πηγαιναμε σε κυκλαδονησια πιο low profile αλλα πανεμορφα, οπως Κουφονησι, Αντιπαρο, Αμοργο, Φολεγανδρο και απο Δωδεκανησα Πατμο και Αστυπαλαια. Σας αναφερω τους προορισμους για να καταλαβετε το στυλ που προτιμαμε. Φετος θελουμε να παμε σε κυκλαδονησι και βλεπουμε οτι πολλοι πανε Τηνο. Το θεμα ειναι οτι εγω ειχα παει στην εφηβεια μου στην Τηνο και θυμαμαι οτι ειναι ενα νησι καπως 'καταπατημενο', με ορδες τουριστων και λιγοτερο ψαγμενο απο Κουφονησι ή Αμοργο πχ. Επισης, η χωρα μου φανηκε τοτε (πριν 15 χρονια και βαλε) αρκετα υποβαθμισμενη και οχι ιδιιατερα ομορφη οπως πχ η χωρα του Κουφονησιου. Επειδη ομως εχουν περασει 15 χρονια απο τοτε και ακουω να πηγαινουν συνεχεια γνωστοι μου και να επαινουν το νησι, σκεφτομαι μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα και πλεον εχει αναβαθμιστει ποιοτικα το νησι. Ξερω για καποια χωρια οτι αξιζουν, αλλα η χωρα τι λεει? Δε θελουμε μια χωρα σαν της Αιγινας πχ ή των παραδοσιακα πιο 'ασχημων' νησιων. Θελουμε οπωσδηποτε ενα γραφικο νησι με ομορφη χωρα και αν ειναι δυνατον, και ομορφες παραλιες. Δε θελω να προσβαλω κανενα νησι, το καθενα εχει τις χαρες του, απλως σε μας αρεσουν τα πολυ γραφικα κυκλαδονησια κυριως. Φετος δεν παιζει Αμοργος και λοιπα ψαγμενα λογω καποιων ανυπερβλητων εμποδιων οποτε απο το να παμε Σαντορινη ή Παρο/Μηλο που εχουμε παει πανω απο 3 φορες η καθεμια, προτιμαμε να δοκιμασουμε Τηνο. Ευχαριστω πολυ!
Τζια, τα εχει ολα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Η χώρα(για Τήνο) δεν αξίζει τα χωριά αξίζουν.Αν έχετε και αυτοκίνητο ακόμη καλύτερα.Υπάρχουν θέματα και ιστορίες εδώ για τα χωριά της Τήνου.Μπορείς να ψάξεις και να τα βρείς.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Η χώρα(για Τήνο) δεν αξίζει τα χωριά αξίζουν.Αν έχετε και αυτοκίνητο ακόμη καλύτερα.Υπάρχουν θέματα και ιστορίες εδώ για τα χωριά της Τήνου.Μπορείς να ψάξεις και να τα βρείς.
Ευχαριστω πολυ, θα τα αναζητησω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Αρα Τηνο οχι? Αν οχι, γιατι? Τζια εχει εξοχικο η μια απο τις φιλες μου και επειδη παει καθε χρονο, θελουμε ενα διαφορετικο νησι.
Ειπες οτι θελεις γραφικη πρωτευουσα χωρις ορδες τουριστων και ωραιες θαλασσες. Γι αυτο το προτεινα. Η εντυπωση που εχω ειναι οτι η Τηνος δεν εχει ωραια χωρα.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ειπες οτι θελεις γραφικη πρωτευουσα χωρις ορδες τουριστων και ωραιες θαλασσες. Γι αυτο το προτεινα. Η εντυπωση που εχω ειναι οτι η Τηνος δεν εχει ωραια χωρα.
Ευχαριστω πολυ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
΄Οπως είπαμε η χώρα δεν λέει πολλά..Μπορείτε όμως να μείνετε σε γραφικό χωριό κοντά στην χώρα πχ Τριπόταμος(5-6 χλμ.).Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με συγκοινωνία αν δεν έχετε αυτοκίνητο.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
΄Οπως είπαμε η χώρα δεν λέει πολλά..Μπορείτε όμως να μείνετε σε γραφικό χωριό κοντά στην χώρα πχ Τριπόταμος(5-6 χλμ.).Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με συγκοινωνία αν δεν έχετε αυτοκίνητο.
Θα εχουμε αμαξι οποτε θεωρητικα μπορουμε να μεινουμε οπουδηποτε. Ευχαριστω πολυ, θα ψαξουμε τοτε για χωριο για διαμονη αφου η χωρα δεν αξιζει τοσο. Η νυχτερινη ζωη ειναι στη χωρα κυριως να υποθεσω? Επισης το οδικο δικτυο απο χωρια προς τη χωρα ειναι καλο, πχ εχει φωτισμο το βραδυ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Θα εχουμε αμαξι οποτε θεωρητικα μπορουμε να μεινουμε οπουδηποτε. Ευχαριστω πολυ, θα ψαξουμε τοτε για χωριο για διαμονη αφου η χωρα δεν αξιζει τοσο. Η νυχτερινη ζωη ειναι στη χωρα κυριως να υποθεσω? Επισης το οδικο δικτυο απο χωρια προς τη χωρα ειναι καλο, πχ εχει φωτισμο το βραδυ?
Και τα χωριά έχουν μια μικρή και ήρεμη νυχτερινή ζωή.Τουλάχιστον προ covid.Και φυσικά πέρασμα από την χώρα το βράδυ θα κάνετε.Για αυτό είπα να μείνετε κάπου ενδιάμεσα.Μέτριο πρό καλούτσικο οδικό δίκτυο για νησί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικά έχουμε κοινά γούστα στα νησιά καταλαβαίνω (αρκετά από όσα αναφέρεις ότι σου αρέσουν αρέσουν και σε μένα). Τήνο είχα πάει πριν κάποια χρόνια όταν ήμουν περίπου στην ηλικία σου. Την αγάπησα.
Ναι, η Χώρα δεν αξίζει καθόλου (παρότι έχει ενδιαφέρον μια βόλτα για να δει κανείς το θρησκευτικό "πανηγυράκι" που έχει στηθεί εκεί), αλλά κατά τα άλλα το νησί είναι υ-π-ε-ρ-ο-χ-ο.

Τα χωριά του είναι από τα ομορφότερα των Κυκλάδων (τολμώ να πω καλύτερα από της Αμοργού ή της Νάξου). Λάτρεψα Πύργο, Βώλακα, Καρδιανή. Όμορφες παραλίες, συγκλονιστικές θέες, υπέροχη ατμόσφαιρα, νοστιμότατο φαγητό, νορμάλ τιμές. Με μεγάλη χαρά θα ξαναπήγαινα. Για νυχτερινή ζωή που αναφέρεις θυμάμαι κάποια όμορφα μπαράκια, αλλά γενικά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για νησί για έντονα ξενύχτια.

Όσον αφορά τη Τζια που αναφέρθηκε πιο πριν από @paefstra εγώ δε θα την πρότεινα βάσει του στυλ νησιών που λες ότι σου αρέσουν. Και προσωπικά είναι από τα λίγα νησιά που δύσκολα θα ξαναπήγαινα, δε μου έκανε κανένα κλικ.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γενικά έχουμε κοινά γούστα στα νησιά καταλαβαίνω (αρκετά από όσα αναφέρεις ότι σου αρέσουν αρέσουν και σε μένα). Τήνο είχα πάει πριν κάποια χρόνια όταν ήμουν περίπου στην ηλικία σου. Την αγάπησα.
Ναι, η Χώρα δεν αξίζει καθόλου (παρότι έχει ενδιαφέρον μια βόλτα για να δει κανείς το θρησκευτικό "πανηγυράκι" που έχει στηθεί εκεί), αλλά κατά τα άλλα το νησί είναι υ-π-ε-ρ-ο-χ-ο.

Τα χωριά του είναι από τα ομορφότερα των Κυκλάδων (τολμώ να πω καλύτερα από της Αμοργού ή της Νάξου). Λάτρεψα Πύργο, Βώλακα, Καρδιανή. Όμορφες παραλίες, συγκλονιστικές θέες, υπέροχη ατμόσφαιρα, νοστιμότατο φαγητό, νορμάλ τιμές. Με μεγάλη χαρά θα ξαναπήγαινα. Για νυχτερινή ζωή που αναφέρεις θυμάμαι κάποια όμορφα μπαράκια, αλλά γενικά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για νησί για έντονα ξενύχτια.

Όσον αφορά τη Τζια που αναφέρθηκε πιο πριν από @paefstra εγώ δε θα την πρότεινα βάσει του στυλ νησιών που λες ότι σου αρέσουν. Και προσωπικά είναι από τα λίγα νησιά που δύσκολα θα ξαναπήγαινα, δε μου έκανε κανένα κλικ.
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα το σκεφτουμε σοβαρα για Τηνο, ψηθηκαμε! :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom